Şimdi Ara

(Ss'li) Dünyanın En Geri ve Tembel Gençliği BİZ Çıktık (Okuduğunu Anlama)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
2
Favori
3.538
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sebebi basit... Çünkü okumayan bir toplumuz ben dahil... Teknoloji formunda bile tüm zamanların en çok konuşulan konuları bunlar...

Sebebi basit ne aile okuyor, ne öğretmenler, ne siyasiler, ne eşler ne çocuklar...

Mesela Türkiye'de okul müdürlerinin zamanlarını nasıl geçirdiğine dair yapılmış üniversite araştırma sonuçları... Müdür böyleyse öğretmen ve öğrenciden ne beklenir ki?

Tembellik bu kadar yüksek olduğu için öğrenciler hayatlarından memnun değil.

Kaynaklar:

https://gaiadergi.com/turkiye-egitim-kalitesinde-unicef-listesinde-sonuncu/

https://www.huffingtonpost.com.au/2017/06/16/australia-is-falling-behind-when-it-comes-to-quality-education_a_22350684/

dergipark.gov.tr/download/article-file/393920

Dünya sonuncusuyuz!

Çalışmayanların oyuna ayırdığı oranı siz düşünün artık... Çalışanlar bile bu haldeyse gerisini düşünmek kabus, ülkemizde çalışma saati yüksek diye bir bahane üretemeyiz yoksa nasıl bu kadar oyuna vakit ayırabilir çalışanlar... Kitap okuma, spor, yabancı dil, bilim gibi alanlarda dünya sonlarında olmamıza şaşmamalı...

Kaynak devletin haber ajansı tarafından teyitli uluslar arası araştırma şirketleri...https://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/turkiyede-calisanlarin-yuzde-95i-mobil-oyun-oynuyor/1098815

Şimdi Oyunları savunanlar çıkmasın lütfen çünkü üretim ve tüketim oranları ortada... Çalışıyorum diye geçinenlerimizin ortaya koyduğu somut ilerleme yok çünkü çalışma olayı pek yok...

Gelişmiş ülkelerde MOBİL cihaz kullanım oranları üretimleri ve gelişmişlikleri arttıkça düşmektedir... Japonya ve Almanya telefonu en az kullanan ülke...

Kaynak:https://wearesocial.com/sg/blog/2017/01/digital-in-2017-global-overview

Gençleri en boş dolaşan ülkeyiz... Buna NEET deniliyor...

"For this reason, a more relevant statistic is the so-called NEET rate, an acronym devoted to those in the 15–24 population who are not in education, employment, or training. "

Kaynak:https://voxeu.org/article/europe-no-country-young-people

Her sorunun altında uygulanabilir çözüm önerileri listelendi. Amaç kötülemek değil sorunları tespit edip düzeltmeye çalışmak... Konu içinde mesajlarınızla lütfen sorunların ve çözümlerin sıralamasını siz de yapıp uygulamaya geçmek için yapılacakları sıralayınız. Uygun çözümler ilk mesaja fikir sahibi ile birlikte eklenecektir.

Tabi yine konuya itiraz edemeyip konu sahibine saldıracak düzeysiz mesajlar gelecektir, eminim... Üzüm yemek değil bağcıyı dövmek, doğru söyleyeni dokuz köyden kovmak, meyve veren ağacı taşlamak bizim en büyük özelliğimiz MİLLET olarak!

//////////

Sorun 1

Matematik ve Bilim

Türkiye 103. sıra ile sonlarda

Kaynak:https://www.mapsofworld.com/headlinesworld/education/world-education-rankings/

Çözüm

Matematik ve Bilim alanında çok uzaklara gitmenize gerek yok, en iyi üniversitelerin derslerine canlı olarak katılabilirsiniz, ücretsiz olarak…

https://www.coursera.org/
    2000+ courses from schools like Stanford and Yale - no application required. Build career skills in data science, computer science, business, and more.

//////////

Sorun 2

Dünya’da yıllara göre Bisiklet kullanım artışı, bisiklet kullanımı dünya nüfusundan daha hızlı artıyor.

Bisiklet kullanım haritası, gelişmiş ülkelerin olduğu yerde daha fazla kullanılıyor, gelişmişlikle bisiklet kullanımı doğru orantılı...

Bisiklet günlük hayatta daha aktif olmanızı sağlar, beyin gelişimini hızlandırır, denge mekanizması gelişir, doğru kararlar vermenizi sağlar.

Kaynak:
    https://peopleforbikes.org/blog/this-global-bike-count-has-been-rising-five-times-faster-than-population-growth/

Çözüm

Şehir içi kısa mesafeleri bisikletle gitmeliyiz, kask ve güvenlik ekipmanları ile uygun yerlerde bisiklet kullanmalıyız. Araçlardan uzak durmalıyız bu hem ekonomik olarak hem de sağlık olarak sorunlara yol açmaktadır.

//////////

Sorun 3

Yabancı dil bilmeme sorunu

Türkiye en düşük bilme seviyesinde

Kaynak:https://www.mapsofworld.com/headlinesworld/miscellaneous/levels-english-proficiency-around-world/

Çözüm:

1) Dünya genelinde dil öğrenimi Dynamic Immersion yöntemi ile hız kazandı yıllardan bu yana… Tekniğin detayını lütfen özel mesaj atınız, edinmenizi sağlayacağım.

2) Couchsurfing, Warmshower gibi benzeri pratik yöntemleri de mevcut birebir hayatın içinden.

//////////

Sorun 4

Güvenlik olarak Türkiye maalesef en sorunlu ülkelerden.

Kaynak:https://www.mapsofworld.com/headlinesworld/miscellaneous/worlds-safest-least-safe-countries/

Çözüm: Eğitim en öncelikli çözümdür, beni eğiten hocalarım olmasaydı bir Diyarbakırlı olarak yanlış yönlendirilip terörist olabilirdim, veya siz dhkp-c'li olup yine terörist olabilirdiniz mesela...

//////////

Sorun 5

İnternet özgürlüğü

https://www.mapsofworld.com/headlinesworld/miscellaneous/freedom-on-the-net/

Çözüm eğitimli ve doğru düşünebilen, doğru kararlar alabilen yöneticilerin başa gelmesi, bu da diğer sorunların çözülmesi ile mümkün. Bunun çözümü doğrudan halkın kendini düzeltmesi.

//////////

Sorun 6

Modern Kölelikte Türkiye Dünya 15.si

Kaynak:https://www.mapsofworld.com/headlinesworld/social-issues/modern-slavery-scourge-world/

Çözüm: Toplum olarak Sosyal Medya, Diziler, Yarışmalar ve Futbol izlemeye ve konuşmaya ayrılan zamanı azaltmak. Böylece daha faydalı işlere zaman ayrılabilir. Çoğunluk çalışırsa herkese yetecek üretim yapılır, az kişinin sırtındaki çok çalışma yükü azalır.

//////////

Sorun 7

Nobel Fizik ödülünde başarımız 0

Kaynak:https://www.mapsofworld.com/headlinesworld/miscellaneous/countries-won-nobel-prize-physics/

Çözüm Sosyal medyaya, televizyona ve oyunlara ayrılan zamanı azaltmak, kitap okumak ve araştırmaya hevesli olmak.

//////////

Sorun 8

Sinema salonları konusunda dünyanın önde gelen ülkesiyiz… Televizyon izleme konusunda da durum böyle maalesef.

Kaynak:https://www.mapsofworld.com/headlinesworld/entertainment/get-know-nation-movie-screens/

Çözüm Hobiler edinmek, sosyalleşmek ve spor yapmak, faydasız işlere ayrılan zamanı kısaltır.

//////////

Sorun 9

Araştırma ve Geliştirmeye ayrılan mili gelir miktarı Türkiye sonlarda %0.5 ‘ini ayırıyor.

Kaynak:https://www.mapsofworld.com/headlinesworld/technology/countries-spend-gdp-research-development/
    https://data.worldbank.org/indicator/GB.XPD.RSDV.GD.ZS?view=map&year=2014

Çözüm: Zamanını büyük çoğunluğunu televizyon, sosyal medya ve gereksiz işlere ayırıp bir yerlere gelmiş yöneticilerin yerine kendini yetiştirmiş, kitap okumuş, araştırma ve geliştirmenin öneminin bilincinde olan yöneticilerin başa gelmesi. Bunlar da ancak toplumun değişmesi ile mümkün.

//////////

Sorun 10

Çalışma saatleri olarak Türkiye, Çok olmasının sebebi az kişinin çalışmak zorunda kalması, az kişi çok kişinin ihtiyacını gidermek için çok çalışmak zorunda kalıyor. 82 Milyonun sadece 13 Milyonu sigortalı olarak çalışıyor.

Kaynak:https://www.mapsofworld.com/headlinesworld/business/countries-longest-working-hours/

Çözüm Boş zaman harcayan insanların sayısının azalması, faydalı işler yapmanın öneminin farkına varmak

En Önemli Sorunlardan biri Kitap Okumama

Türkiye'de ihtiyaç sıralamasında 235. Sırada yer alıyor Kitap

82 Milyonluk ülkede kişi başına düşen kitap sayısı 8.... Bu aynı nüfusa sahip Almanya'da 87 kitap olarak görülüyor.

Türk insanı günde sadece 1 dakika ayırıyor kitaba bu diğer ülkelerde 15 dakika ve üzeri...

Okuma alışkanlığında dünyada 86. Sıradayız.

Türk halkının %39'u hiç ama hiç kitap okumuyor, okumamış.

Kaynak

Bonus: Sigara içme konusunda lider ülkeyiz... Üstelik bu kadar pahalıyken

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Theologist -- 19 Temmuz 2018; 9:23:52 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Ben buna inanmıyorum.Bu "Biz aslında zekiyiz ama tembeliz" sendromu kendini savunma mekanizmasına dönüşmüş.Öz eleştiri yapıldığında bile bu sendrom yağ gibi su üstüne çıkıyor.Tembeliz, beceriksiziz.Bunun en büyük sebebi de eğitim sistemimiz ve kültürümüz.Kültürümüz bizi "garanti" işlere, "garanti" hayatlara iterken eğitim sistemimiz de adeta bunu desteklercesine bizi araştırmadan ve geliştirmeden uzakta tutuyor.
    Pisa sonuçları, testler, araştırmalar bunun aksini söylüyor.

Hayatının çoğunu ekran karşısında geçirmiş beyinlerle okuduğunu tez antitez ve sentezle harmanlayan beyinler aynı olamaz kesinlikle...

Okumayan, tembellik yapan bir nesil nasıl anlamayı becerebilir ki? Bu genetikle ilgili değil tamamen kendini yetiştirme ile ilgili.
  • Sen okuyorsun da tembel değilsin de ne olmuş vatana millete bir katkın mı olmuş sus ve okumaya devam et
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-F31FE8CB4

Sen okuyorsun da tembel değilsin de ne olmuş vatana millete bir katkın mı olmuş sus ve okumaya devam et
    Senden fazla olmuştur en azından tanımadan etmeden boş yapıyorsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • izayoi kullanıcısına yanıt
    yoo tanıyorum üniversitede yatıp bir iş yaptım zanneden tren ve bisiklet kullanın diyen sanırım ilahiyat ya da felsefe okuyan bir arkadaş.
  • bir şey anlayan var mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: .Davy Jones.

yoo tanıyorum üniversitede yatıp bir iş yaptım zanneden tren ve bisiklet kullanın diyen sanırım ilahiyat ya da felsefe okuyan bir arkadaş.

Üniversite ile alakam kalmadı şu sıralar, öğretmenlik ve fotoğrafçılık yapıyorum şu sıralar... Sosyal projeler de devam ediyor.

Üniversite olayını sadece Almanya'dan Türkiye'ye taşınınca imkanların güzelliği açısından paylaştım bizzat yaşayarak!

Takılıp kalmışsınız belli konulara

• quote:

Orijinalden alıntı: mk5555

bir şey anlayan var mi?

Sorun da tam olarak bu... Anlyamamak, toplum olarak en büyük problemimiz...

• MaaşAllah hocam. Özenle seçmişsiniz gibi grafikleri

• Türk gençlerinin anlama sıkıntısı kesinlikle yok. Birçok milletten daha zeki ve pratik zekalıyız. Tembel olduğumuzu, kendimizi geliştirmekten uzak olduğumuzu, hep bahane bulduğumuzu kabul ederim ama anlama kabiliyetimiz çok yüksek.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Adam bisiklet falan deyince kızıyoruz ediyoruz ama bu konuda dibine kadar haklı. Millet anlamıyor. Ne okuduğunu ne duyduğunu doğru düzgün anlamıyor.

2.elden bir şey satmaya, almaya çalışıyorum, "X olur mu? Olmaz ise Y uygun mudur?" şeklinde teklif yazıyorum anlaması ne kadar zor olabilir ki? Sonunda soru işareti bulunan 2 cümle var. "Olmaz ise" diye de 2.cümle başlıyor yani. 2 cümle olduğu ve bunların soru olduğunu, bunların da biri birine bağlı olduğunu, sırayla cevaplaması gerektiğini dünyanın öbür ucundan okuma yazma bilen birisine göstersen anlar yani. Bu sorularıma düzgün cevap veren çok nadir. Ya birini cevaplıyor ya anlamıyor bana çok başka bir şeyler yazıyor. Arıyorsun, iki kelimeyi yan yana koyup cümle kurmaktan aciz adamlarla pazarlık yapmaya çalışıyorsun. Bir şey söylüyorum, cümlenin ortasındayken lafımı bölüp ne demiştin diyor... Anlamıyor yani, belli konuşmasından.

Üniversitedekiler ona keza. Erkeği ayrı, kızı ayrı... Gün içerisinde kullandıkları aşağı yukarı 100 kelime, konuştukları 3-4 tane konu var. Bunların dışına çıktığın an teklemeye, saçmalamaya başlıyorlar. Ama kuyruk hep havada olacak ya, bilmiyorum da demiyor, rezil olmak pahasına devam ediyor konuşmaya. Aynı konuda, aynı görüşle yazılmış 100 kitap okumak anlama yeteneğini, çeşitli kabiliyetleri geliştirmez. Kitap okumak da "anlama" yeteneğini geliştirmez bir yerden sonra. Sanal ortamlarda, kurallara bağlı kalmadan yazılmış yazılarla da harmanlamak anlama yeteneğini geliştirmede bence önemli. Özne başta olacak, yüklem sonda olacak diye kuralları takmadan yazınca millet anlamıyor.Hoş, Türkçe kurallarına harfiyen uyarak yazsan da anlamıyorlar. Hayatlarını sürdürdükleri "kapalı" ufacık bir kutuları var, onun içerisinde aslanlar, krallar, onun dışına çıkınca sudan çıkmış balıklar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hakkını Arayan Serçe

Türk gençlerinin anlama sıkıntısı kesinlikle yok. Birçok milletten daha zeki ve pratik zekalıyız. Tembel olduğumuzu, kendimizi geliştirmekten uzak olduğumuzu, hep bahane bulduğumuzu kabul ederim ama anlama kabiliyetimiz çok yüksek.

Pisa sonuçları, testler, araştırmalar bunun aksini söylüyor.

Hayatının çoğunu ekran karşısında geçirmiş beyinlerle okuduğunu tez antitez ve sentezle harmanlayan beyinler aynı olamaz kesinlikle...

Okumayan, tembellik yapan bir nesil nasıl anlamayı becerebilir ki? Bu genetikle ilgili değil tamamen kendini yetiştirme ile ilgili.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hakkını Arayan Serçe

Türk gençlerinin anlama sıkıntısı kesinlikle yok. Birçok milletten daha zeki ve pratik zekalıyız. Tembel olduğumuzu, kendimizi geliştirmekten uzak olduğumuzu, hep bahane bulduğumuzu kabul ederim ama anlama kabiliyetimiz çok yüksek.
    Ben buna inanmıyorum.Bu "Biz aslında zekiyiz ama tembeliz" sendromu kendini savunma mekanizmasına dönüşmüş.Öz eleştiri yapıldığında bile bu sendrom yağ gibi su üstüne çıkıyor.Tembeliz, beceriksiziz.Bunun en büyük sebebi de eğitim sistemimiz ve kültürümüz.Kültürümüz bizi "garanti" işlere, "garanti" hayatlara iterken eğitim sistemimiz de adeta bunu desteklercesine bizi araştırmadan ve geliştirmeden uzakta tutuyor.
  • Abi forumun en boş üyesi benim zannediyordum ama sen benden bile boşsun. Hep benzer konular. İşin kötü yanı bunun farkında da değilsin. Kendini çok büyük görüyorsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: tüng

Abi forumun en boş üyesi benim zannediyordum ama sen benden bile boşsun. Hep benzer konular. İşin kötü yanı bunun farkında da değilsin. Kendini çok büyük görüyorsun.

En son bu minvalde 27 gün önce açmışım konu... Üstelik boş bir konu değil... Tipim Nasıl Ss'li konuları ile karıştırdın galiba... Bunu konuyu iş yerinde açtım, 5 ekrandan 1'i foruma ayrılmış çok değil... Büyük falan değilim sadece cahilliğimin çözümünü ararken paylaşıyorum sizinle...

• Ego loading ....

• quote:

Orijinalden alıntı: BimBitmiş

Adam bisiklet falan deyince kızıyoruz ediyoruz ama bu konuda dibine kadar haklı. Millet anlamıyor. Ne okuduğunu ne duyduğunu doğru düzgün anlamıyor.

2.elden bir şey satmaya, almaya çalışıyorum, "X olur mu? Olmaz ise Y uygun mudur?" şeklinde teklif yazıyorum anlaması ne kadar zor olabilir ki? Sonunda soru işareti bulunan 2 cümle var. "Olmaz ise" diye de 2.cümle başlıyor yani. 2 cümle olduğu ve bunların soru olduğunu, bunların da biri birine bağlı olduğunu, sırayla cevaplaması gerektiğini dünyanın öbür ucundan okuma yazma bilen birisine göstersen anlar yani. Bu sorularıma düzgün cevap veren çok nadir. Ya birini cevaplıyor ya anlamıyor bana çok başka bir şeyler yazıyor. Arıyorsun, iki kelimeyi yan yana koyup cümle kurmaktan aciz adamlarla pazarlık yapmaya çalışıyorsun. Bir şey söylüyorum, cümlenin ortasındayken lafımı bölüp ne demiştin diyor... Anlamıyor yani, belli konuşmasından.

Üniversitedekiler ona keza. Erkeği ayrı, kızı ayrı... Gün içerisinde kullandıkları aşağı yukarı 100 kelime, konuştukları 3-4 tane konu var. Bunların dışına çıktığın an teklemeye, saçmalamaya başlıyorlar. Ama kuyruk hep havada olacak ya, bilmiyorum da demiyor, rezil olmak pahasına devam ediyor konuşmaya. Aynı konuda, aynı görüşle yazılmış 100 kitap okumak anlama yeteneğini, çeşitli kabiliyetleri geliştirmez. Kitap okumak da "anlama" yeteneğini geliştirmez bir yerden sonra. Sanal ortamlarda, kurallara bağlı kalmadan yazılmış yazılarla da harmanlamak anlama yeteneğini geliştirmede bence önemli. Özne başta olacak, yüklem sonda olacak diye kuralları takmadan yazınca millet anlamıyor.Hoş, Türkçe kurallarına harfiyen uyarak yazsan da anlamıyorlar. Hayatlarını sürdürdükleri "kapalı" ufacık bir kutuları var, onun içerisinde aslanlar, krallar, onun dışına çıkınca sudan çıkmış balıklar.

Kesinlikle katılıyorum, bu forumun zeka ortalaması çok yüksek olmasına rağmen bazen öyle konulara öyle cevaplar geliyor ki insan acaba aynı dili mi kullanıyoruz diye düşünüyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: cagatayf

Ego loading ....

Anlama kabiliyetimizin düşük olması ve buna benim de dahil olmamın neresi ego acaba?

• Theologist kullanıcısına yanıt
    Arkadaşım konularını arasıra görürüm okurum,kendini geliştirmeye sosyalleşmeye bunları yaparkende dünyanın içinde yaşadığın zamanın tadını çıkarmaya çalışan birisin bunları takdir ediyorum ama açtığın konuları objektif bir gözle üslûp açısından bir kez daha incelemeni öneririm,anlatılmak istenen mesaj olumlu olsada subliminal olarak (anlatış şekli bakımından) bir küçümseyicilik,alaycılık hissiyatı oluşturuyor. Sanırım insanları rahatsız eden bunlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-1DF3AA226

Abi forumun en boş üyesi benim zannediyordum ama sen benden bile boşsun. Hep benzer konular. İşin kötü yanı bunun farkında da değilsin. Kendini çok büyük görüyorsun.
    theologist itici ama dolu bir insan

yiğidi öldür hakkını yeme

buradakilerin %75'inden daha dolu bir insan

• cagatayf C kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim, farkındayım ve subliminal mesajları etkili ulaştırmanın en iyi yolu tepkili bir üslup kullanmak diye düşünüyorum, bizim toplumda maalesef tepki olmadan etki olamıyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.