Şimdi Ara

***SONY A6000 KULLANICI İNCELEMESİ***

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.884
Cevap
64
Favori
159.175
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • An itibari ile henüz ülkemizde satışa sunulmayan Sony'nin merakla beklenen aynasız DSLR modeli A6000 için kısa bir inceleme yapmak hep aklımdaydı. Yoğunluktan ancak fırsat bulabildim ayrıca ilk aynasız makinem olduğu için ancak 20 günlük bir deneyim sahibi olabildim.

İlk olarak fiyatı;

TR fiyatı 2499TL olarak açıklanmış durumda 16-50 PZ kit lens ile birlikte.
    21 mayısta dağıtıma başlanıyormuş.

Ben ürünü Hong Kongtan getirttim. Nakit body 650USD, body+16-50PZ kit lens ile 800USD olarak satılmakta idi benim aldığım 10 Nisan tarihinde. Fakat henüz sadece gövde satışına başlanmadığından istemeden de olsa 16-50 PZ ile almak zorunda kaldım. Ürünüm gelir gelmez Türkiyeden aldığım 16-70 f4 Zeiss objektif ile kullanmaya başladım. Yorumlarım bu lens ile kullanıma yönelik olacaktır.

Gövde ve malzeme kalitesi uzun süredir sağlam gövdeli DSLR kullanan beni mest etti. Metal siyah gövde kalite hissini dokunarak hissetmenize imkan veriyor. Gördüğüm kadarı ile NEX-6 ve NEX-7 den biraz daha kalın ve ele oturan bir yapısı var. Tuşların yerleşiminde bir kaç değişiklik haricinde yerleşim benzer.
    Ana ekran tek ve sadece yukarı aşağı yönde hareket edebiliyor.

Sony A6000 Özellikleri ve karşılaştırmalı teknik özellikler tablosu için tıklayınız...
    Teknik özellik vb. her yerde bulunan özellikler listesini burada belirtmeye gerek yok. Ayrıca Basçek sitesi gayet güzel detaylandırmış, ona yönlendirdim.

Kullanıcı değerlendirmesi yaparsak,

Daha önce DSLR gövde kullanıcısı olarak upgrade yapmayı düşünürken aynasız sistemleri incelemeye başlamış ve Sony cihazlarına yönelmiştim.
    Şimdi baktığımda A6000 yerine Nikon D7100 alsa idim kesinlikle bu kadar yoğun kullanımım olmayacaktı ve bu kadar gelişmiş özelliklere sahip olamayacaktım.
    Kullanıcı dostu bir kaç özelliği mutlaka belirtmeliyim ki Sony yada aynasız yeni cihazların avantajlarını anlatabileyim.

Lens crop özelliği:

Öncelikle kit lens ile kullandığımda fark ettiğim bu özellik gözlerimi kamaştırdı, rüyalarıma girdi desem yeridir.
    A6000 24.3MP bir makine. Eğer kaydedilecek dosya boyutunu M-Medium (12MP) seçerseniz, makine size kompak makinelerdeki dijital zoom gibi 1.4x kadar lensinizi tele kullanmanıza imkan veriyor. Dosya boyutunu S-Small (6MP) seçerseniz bu çarpan 2x oluyor. Yani 16-50mm olan lensinizi 16-100mm olarak kullanabiliyorsunuz.
    Bunun avantajı 50mm çekip photoshop veya benzeri işleme programlarında yapacağınız CROP işlemini direk çekim anında kadrajınızı belirlerken makineden yapmanızı sağlamış oluyor. Benim gibi Photoshop vb. uğraşmak istemeyen kullanıcılar için süper bir özellik.
    Hem de bunu öyle zoom+ zoom- tuşları ile değil direk lensin üzerindeki halkadan yapıyorsunuz.

Gel gelelim 1670z lensi taktığımda birden crop işlemini yapamadığımı fark ettim. Hayalim dosya boyutunu M seçip lensimi 16-98mm aralığında kullanabilmekti.
    Fakat bu işlem lensin üzerindeki halkadan yapıldığı için ve 16-70 lens halkası 70mm geldiğinde sonlandığı için crop hayallerim de suya düşmüş oldu.

Makine ile gelen PowerZoom kit lensin odak uzaklığı halkası sonsuza kadar dönüyor. Sanırım bu özellik için bu şekilde üretiliyor.
    Sonuç olarak Zeiss keskinliğinde bir lense ihtiyacınız yoksa, makine ile gelen kit lensi 16-100mm olarak 6MP çözünürlükte kullanabilirsiniz.

Dahili Wi-Fi ve PlayMemories :

Makinede dahili WiFi mevcut. Ne büyük kolaylıkmış meğer bu nimet.
    Önceki gövdemde SD kart çıkar, PC ye tak, oradan USB diske yükle, TV ye tak ve görüntüle şeklindeki eziyetim,
    Dahili Wifi özellikli ve DLNA özellikli TV sayesinde 5 sn. içinde kablosuz olarak TV ye aktarım yapabiliyorum.
    Aktarım boyutunu da ayarlayabiliyorsunuz: FullHD 2MP, 4K HD 8MP. FullHD olarak çok hızlı ve akıcı slideshow olarak görüntüleme yapabiliyorsunuz.
    Genel olarak TVden izleme yaptığım için, koltuktan oturup kontrol ve aktarım yaptığımı gören kişiler önce şaşırıp, sonra hayran kalıyorlar bu özelliğe.

Sonynin bu cihazlar için PlayMemories adındaki programını Google Play ve App store da bulabilirsiniz.
    Bu program ile ister cep telefonunuzdan, ister tabletinizden cihaza bağlanabilir ve fotoğraf aktarımı yapabilir, cihazı kontrol edebilirsiniz.
    Aktarım için telefon/tabletinizden makine içindeki tüm fotoğrafları görebilir, istediğinizi işaretleyerek toplu aktarım yapabilirsiniz.

Cep telefonunuzu uzaktan kumanda gibi kullanarak da çekim yapabilirsiniz. Bunun için makinedeki AKILLI UZAKTAN KUMANDA yazılımını başlatıp telefonunuz ile WIFI eşleştirmeniz gerekiyor. Çekim anında makine üzerinden seçtiğiniz moda (M/S/A/P) göre süre/diyafram/EV/ISO değerlerini değiştirebiliyorsunuz.
    Çekim ön izlemesi telefonunuza 2MP (Full HD) olarak gönderiliyor, makinede ise seçtiğiniz MP boyutunda çekim yapılıyor ve her ikisine de kaydediliyor.

Ayrıca Sonynin PM uygulamaları da makineye yüklenebiliyor. FaceBook, Twitter vb. direk paylaşım programları mevcut.
    Sayısı pek fazla olmasa da uygulama yüklenebilmesi güzel bir özellik.

Ekran görüntüsü...yakında...

EVF (Elektronik Vizör/Bakaç);

Bildiğiniz gibi aynasız sistemlerin en önemli özelliklerinden biri de EVF yani elektronik bakaçtır.
    Eski bir aynalı DSLR kullanıcısı olarak forumlardaki yorumlara bakarak acaba problem yaşarmıyım diye düşünmedim desem yalan olur.
    Fakat şuanda neden şimdiye kadar aynasıza geçmedim diye dövünüyorum. Çektiğiniz karenin sonucunu çekmeden görmek kadar güzel bir şey var mı?
    Nex-5 gibi vizörsüz makine olsa idi problem yaşayacağım kesindi, zira hala tüm fotoları EVF ile çekiyorum.
    Ekranı hiç kullanmadım.
    Fakat DSLR kullanmamış biri de ekrandan bakarak çektiği zaman sanki kompakt makine kullanırmışcasına rahat çekim yapabiliyor.

Vizörün sağ alt köşesinde bir yakınlık sensörü var. Gözünüzü vizöre yaklaştırdığınızda büyük ekran kapanıyor ve görüntü EVF içinde veriliyor.
    Öyle LiveView aç kapa derdi yok.

EVF çözünürlüğü NEX-6 ya göre yarı yarıya düşürülmüş. Ben hiç NEX-6 kullanmadığım için yorum yapamayacağım fakat muhakkak NEX-6 bu konuda daha iyidir.
    Yine de ben hiç bir çözünürlük eksiği/piksel kumlanması durumu yaşamadığımı söyleyebilirim.

Xperia Z1C telefon ile çektiğim 720P EVF videosu;
    https://vimeo.com/93878270

A6000'in ününü borçluğu olduğu AF hızı;

Tüm inceleme ve forumlarda 0.06s olarak en hızlı AF yapan makine olarak lanse edilen A6000 bu konuda övgüyü hak ediyor.
    Makinede 179 adet phase, 25 adet kontrast AF noktası mevcut. Ayrıca nesne takibi ve yüz tanıma özelliği de var.
    Aydınlık ortamlarda aynalıdan çok daha hızlı AF yaptığım kesin.
    Fakat yetersiz ışık koşullarında hala bir kaç basışta AF yapabildiğim yada daha renk farkı belirgin noktalarda AF yapıp, kadrajı düzelttiğim durumlarla karşılaştım.
    Nikonum olsa AF yapardı dedim mi dedim yalan yok, biraz da gelişmesi lazım düşük ışık AF olayının.
    Sanırım eski cihazlara göre baya geliştirmişler, yorumlar bu yönde fakat kullanıcı olarak hala böyle durumla karşılaşıyor isem daha da geliştirilmesi gereklidir.
    Sürekli düşük ışıkta çekim yapacaklar için sıkıntı olabilir, fakat benim gibi genel kullanıcı için sadece bir kaç tık fazla yapmak demek oluyor bu.

Xperia Z1C telefon ile çektiğim 720P düşük ışıkta AF videosu;
    yakında...

SteadyShot/OSS (Optik görüntü sabitleyici):

Makinede SteadyShot olarak Sonynin kompak makinelerinden de tanıdğımız görüntü sabitleyici özelliği var.
    Bunun yanında kullandığım 1670z lensin kendisinde de OSS bulunduğundan aynalı makinemde 1/60s değerinde bile çok net kareler alamamama rağmen,
    şu anki 2 sabitleme sistemi ile 1/30s kadar çok net kareler alabiliyorum. Sanırım yaklaşık 1 fstop kazanç sağlıyorum ki bu önceki gövdeme göre benim için büyük artı.
    Biraz titretme problemim var benim, olmayan kişiye pek fark etmeyebilir.

ISO başarımı :

Önceki aynalı gövdeme (Nikon D90) göre inanılmaz farklar elde ediyorum. Genelde iç mekan portre vb. çekimler yaptığım için önceki makinemde ISO max 800 olarak auto ayarlıydı. Şimdiki makinede ise max. 6400 olarak auto ayarlamama rağmen hiçbir noise problemi yaşatmadı makine bana.
    Bu kadar yüksek ISO kullanabildiğim için de iç mekanda flaşsız çok doğal kareler yakalayabiliyorum haliyle.

Ayrıca makinede yüksek ISO gürültü giderici (NR) özelliği de var. Bunu seçerseniz aynı kareden 3 tane çekip, noise olan noktalarda diğer kareden piksel alarak işleyip temiz bir kare oluşturuyor makine. Tabi bunu yaparken makineli tüfek gibi deklanşör sesi geldiği için iç mekan portrelerde pek hoş olmuyor.
    Fakat tripod ile yada ihtiyaç halinde kullanılabilir güzel bir özellik, ayrıca fotoğraf işlemesi 2-3 sn. sürebiliyor.

Tripod üzerinde farklı ISO değerleri karşılaştırma fotoğrafları
    .....yakında...

Genel olarak kişisel değerlendirmem; Şimdiye kadar ne diye aynalı DSLR hamallığı yapmışım ki!
    Benim kullanım alanım açısından parasını son kuruşuna kadar hak eden bir cihaz.

Son olarak örnek bir kaç fotoğraf ekliyorum. Kendi çekimlerimdir. Orjinal Jpeg olarak işlenmemiş olarak ekliyorum. İncelemek isteyen olabilir.
    Özel bir setup/ışık kaynağı/reflektör vb. kullanılmamıştır.
    E mount Carl Zeiss 16-70mm f4 ile elde çekilmiş tak dolaş karelerdir.
    Bu lense ayrıca değinmek gerekir, inanılmaz keskin ve kaliteli bir lens.
    Parası da neredeyse gövde ile eşdeğer fakat imkanınız varsa değer diyebilirim.

Orjinal Jpeg dosyaları için:
    dropbox indir...

Yukarıda bahsetmeyi unuttuğum ve daha sonra keşfettiğim noktaları bu satırın altına ekleyeceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi artizz -- 16 Mayıs 2014; 22:17:15 >

• Fotoğraf kompozisyon açısından karmaşık, yalnızca tek bir papatya olsa daha iyi olurmuş; sağ alttaki leke (!) olmasaymış iyi olurmuş; dikkat dağıtıcı bir sürü unsur var. Ayrıca ön plandaki papatyanın tamamına odaklanılmamış, yarısı bulanık, nereye odaklanıldığı belli değil. Çok fazla gölge var, dikkati dağıtıyor. Ayrıca ön plandaki papatyanın alt kısmı kesik, arka plandakinin de üstü kesik. Işık kullanımı iyi değil. Epey bir color cast var. Diğer fotoğraflarda da benzer birçok sorunlar söz konusu. Ha, ne, pardon, burası fotoğraf sergi sitesi değildi, değil mi? Dalmışım birden. Peki ama neden bu kadar çok fotoğraf var burada?
    Gövde de titreşim önleyicisi olmayan makine alınmaz bence. Düşük ışık koşullarında iso ya yüklenip resmi kumlandıracağıma, titreşim önleyici sayesinde enstantane yi uzatıp düşük iso da resim çekmek bence çok önemli bir detay. Ayrıca takılan tüm lensleri titreşim önleyicili kullanmak harika bir şey. Hatta 30 yıllık manuel lensleri bile titreşim önleyicili kullanabilmek harika bir şey. Örneğin tamron adaptall 80 - 200 f2,8 lensim var. Lens ağır ve 200 mm de kullanımı hiç kolay değil. Çok kaliteli bir lens ve sonuçları tüm zorluklara değiyor. Bu lenste 200 mm de netleme yaparken titrediği için netleme yapmak çok zor ve imkansıza yakın hatta. Ama titreşim önleyiciyi devreye aldığınızda görüntü netleme sırasında bile ekranda sabit duruyor. Bence teknoloji ilerleyecek ise işte böyle kolaylıklar sağlayarak ilerlemeli. Böyle bir lensi ben 800 tl ye aldım. Oto netleme yapan ve içinde titreşim önleyicisi olan bir lens olsaydı, kafadan 10.000 tl olurdu fiyatı. Aynı kaliteyi 800 tl ye gövde de titreşim önleyici olduğu için kullanabiliyorum. O nedenle makine ne olur ise olsun gövde de titreşim önleyiciden vazgeçmeyin. Hatta bu sayede oto lense de para vermeyin. Benim gibi tüm lensleriniz manuel olsun.
    Fotoğraf kompozisyon açısından karmaşık, yalnızca tek bir papatya olsa daha iyi olurmuş; sağ alttaki leke (!) olmasaymış iyi olurmuş; dikkat dağıtıcı bir sürü unsur var. Ayrıca ön plandaki papatyanın tamamına odaklanılmamış, yarısı bulanık, nereye odaklanıldığı belli değil. Çok fazla gölge var, dikkati dağıtıyor. Ayrıca ön plandaki papatyanın alt kısmı kesik, arka plandakinin de üstü kesik. Işık kullanımı iyi değil. Epey bir color cast var. Diğer fotoğraflarda da benzer birçok sorunlar söz konusu. Ha, ne, pardon, burası fotoğraf sergi sitesi değildi, değil mi? Dalmışım birden. Peki ama neden bu kadar çok fotoğraf var burada?
  • A6000 şu anda piyasadaki fiyat/performans olarak en iyi gövdelerden biri. Aynı aleti 1000$'a da piyasaya sürebilirlerdi (nex-7 misali).

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Evf'nin çözünürlüğünün düşmesi kötü olmuş, Nex 6'dan Fuji XE-1'e geçen biri olarak en çok aradığım durum bu oldu Nex 6'nın vizörü cidden çok iyiydi. Sony sensörünü geliştirse X trans ayarında bir sensör çıkarsa direk geçerim (Tabi birkaçta lens çıkması lazım) Nex 6'nın menüsünü manuel lens kullanım kolaylığını ve tabi ki Evf'sini hala arıyorum. Nex6 kıvamında yeni sensörlü ve A6000 hızında bir makine çıksa işlem tamam
  • Elinize sağlık güzel incelem olmuş makineyi düşünenler için
  • quote:

Orijinalden alıntı: Asarhaddon

Evf'nin çözünürlüğünün düşmesi kötü olmuş, Nex 6'dan Fuji XE-1'e geçen biri olarak en çok aradığım durum bu oldu Nex 6'nın vizörü cidden çok iyiydi. Sony sensörünü geliştirse X trans ayarında bir sensör çıkarsa direk geçerim (Tabi birkaçta lens çıkması lazım) Nex 6'nın menüsünü manuel lens kullanım kolaylığını ve tabi ki Evf'sini hala arıyorum. Nex6 kıvamında yeni sensörlü ve A6000 hızında bir makine çıksa işlem tamam

Bence xtrans büyütülüyor.

• Sony serisinde EVFlerin çözünürlükler nasıl? Ayrıca kullanım ve kalite olarak? Sıralarsak Sony harici EVF, Sony Nex6, Sony Nex7 ve A6000 arasında?
  • quote:

Orijinalden alıntı: tenekekutu

Sony serisinde EVFlerin çözünürlükler nasıl? Ayrıca kullanım ve kalite olarak? Sıralarsak Sony harici EVF, Sony Nex6, Sony Nex7 ve A6000 arasında?

Nex 7 ile Nex 6 nin EVF si aynı da A6000 kullanmadığım için kıyaslayamıyorum ama çözünürlük olarak A6000 diğerlerinin yarısı Sonynin cimriliği tutmuş anlaşılan.
  • Hocam zoom özelliğini lens üzerinden yapamayabilirsiniz ama makinedeki ayarla lensi 70mm e dayadiktan sonra ayarı yükselterek 2x zooma ulaşabilirsiniz ;) biraz zahmetli belki ama sony bunu unutmamış; ) inceleme için teşekkür ederim. Nex6 kullanan biri olarak şu an için a6000 geçmeyi dusunmuyorum ama ileride düşüneceğim bir makine olabilir ;)

• X trans sensörün en önemli başarısı renk verme yeteneği daha doğrusu Fuji'nin film modları çok iyi özellikle Astia modu çok iyi yukarıdaki fotolarda Nex 6'da gördüğüm olayı yine gördüm maalesef renkleri X trans sensör gibi veremiyor birde malum iso başarısı var her ne kadar gösterdiği iso ile gerçek iso değeri aynı değil dense de yine de iso başarımı çok iyi X trans sensörün tek eksisi suluboya efekti o durumda her zaman olmuyor daha ziyade manzara fotolarında arasıra görülen bir durum
  • artizz A kullanıcısına yanıt
    hayırlı olsun.güzel inceleme için teşekkürer.darısı bizim başımıza.hong konga giden birini bulduğumda kısmet olursa bende alıcam a6000 body.
    a6000 çıktıktan sonra nex 6 +16-50 amerikada 524 usd den satılıyor ..güzel fiyat.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi forum13 -- 4 Mayıs 2014; 23:09:48 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozturert

quote:

Orijinalden alıntı: Asarhaddon

Evf'nin çözünürlüğünün düşmesi kötü olmuş, Nex 6'dan Fuji XE-1'e geçen biri olarak en çok aradığım durum bu oldu Nex 6'nın vizörü cidden çok iyiydi. Sony sensörünü geliştirse X trans ayarında bir sensör çıkarsa direk geçerim (Tabi birkaçta lens çıkması lazım) Nex 6'nın menüsünü manuel lens kullanım kolaylığını ve tabi ki Evf'sini hala arıyorum. Nex6 kıvamında yeni sensörlü ve A6000 hızında bir makine çıksa işlem tamam

Bence xtrans büyütülüyor.

evet hocam xtrans gereğinden fazla büyütülüyor ayrıca o sensörler iso da 1 durak geri yani sony iso 1600=fuji iso 3200

• Harika bir inceleme yazısı olmuş ancak bu beni daha fazla gazladı :) Bir an evvel bu makineye sahip olmam lazım artık diyorum ve buradan Denizhoca'ya sesleniyorum 'Getir de kullanalım artık' :)

Şaka bir yana beklentilerimi tam anlamıyla karşılayacak bir makine olduğu inceleme yazınız sayesinde ortaya çıktı bunun için çok teşekkür ederim.

Pil ömrü nasıl 420 kare çekim yaptırıyor mu yoksa yedek batarya almak lazım mı _? Özellikle fotoğraf gezileri için soruyorum.

AF hızı için nikon'um olsa yakalardım dediğiniz fotoğraflar yürüme hızında mı yoksa koşma hızında olan fotoğraflar mı onu da merak ediyorum açıkçası keza ben sokakta fotoğraf çekiyorum o yüzden de önemli bir ayrıntı :)

16-50 objektif kalite olarak nasıl bir kaç kare de onunla çektiklerinizden paylaşırsanız sevinirim ;)

Elinize emeğinize sağlık...
  • quote:

Orijinalden alıntı: BirazUye

Harika bir inceleme yazısı olmuş ancak bu beni daha fazla gazladı :) Bir an evvel bu makineye sahip olmam lazım artık diyorum ve buradan Denizhoca'ya sesleniyorum 'Getir de kullanalım artık' :)

Şaka bir yana beklentilerimi tam anlamıyla karşılayacak bir makine olduğu inceleme yazınız sayesinde ortaya çıktı bunun için çok teşekkür ederim.

Pil ömrü nasıl 420 kare çekim yaptırıyor mu yoksa yedek batarya almak lazım mı _? Özellikle fotoğraf gezileri için soruyorum.

AF hızı için nikon'um olsa yakalardım dediğiniz fotoğraflar yürüme hızında mı yoksa koşma hızında olan fotoğraflar mı onu da merak ediyorum açıkçası keza ben sokakta fotoğraf çekiyorum o yüzden de önemli bir ayrıntı :)

16-50 objektif kalite olarak nasıl bir kaç kare de onunla çektiklerinizden paylaşırsanız sevinirim ;)

Valla makine güzel tavsiye ederim.

Pil olarak 420 çekmiyor doğal olarak, izleme, TV aktarımı vb yaptığım için.
    Fakat öyle hızlı bittiğini de düşünmüyorum. Sanırım 250 çekim yapmışımdır 1 şarj ile.
    Zaten daha 600 civarında shutter. Galiba 3.pildeyim şuanda.

ayrıca telefonum ile aynı şarj aletini kullanıyorum. Hani şarj aleti falan taşımaya gerek yok.
    Mobil aküler var USB çıkışlı, en kötü onlar alınabilir.

Günde 300 kare çekebileceğinizi düşünüyor musunuz?

AF hızı benim sorun olarak belirttiğim karanlık durumlarda. Açık havada değil koşanı motorsikleti bile yakalıyor.
    Makineli tüfek gibi çekiyor, peş peşe koyup GIF animasyonu yapılabilir şekilde.
    Hiç sıkıntı olmaz.

16-50 rafa kalktı haliyle abisi gelince.
    Fırsat olursa aynı çiçekleri 16-50 ile de çekerim.
    Nasıl olsa balkonda saksıda duruyorlar :)

• quote:

Orijinalden alıntı: forum13

hayırlı olsun.güzel inceleme için teşekkürer.darısı bizim başımıza.hong konga giden birini bulduğumda kısmet olursa bende alıcam a6000 body.
    a6000 çıktıktan sonra nex 6 +16-50 amerikada 524 usd den satılıyor ..güzel fiyat.

NEX-6 da çok güzel makine. 500 usd para değil hakikaten.
    Uyduruk giriş sınıfı DSLR makineler 1500tl den başlıyor ülkemizde.

Özellikleri A6000 a çok benzer. Hatta EVF 2 katı çözünürlükte.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ouz77

Hocam zoom özelliğini lens üzerinden yapamayabilirsiniz ama makinedeki ayarla lensi 70mm e dayadiktan sonra ayarı yükselterek 2x zooma ulaşabilirsiniz ;) biraz zahmetli belki ama sony bunu unutmamış; ) inceleme için teşekkür ederim. Nex6 kullanan biri olarak şu an için a6000 geçmeyi dusunmuyorum ama ileride düşüneceğim bir makine olabilir ;)

Nex-6 makinede de bu crop olayı var mı acaba? NEX konusunda sordum cevap veren olmadı.

16-50PZ üzerinde lens halkasından oluyor mu?

Makine üzerinden buton ile yapılıyorsa kullanışlı olmayacaktır.
    Yine de deneyip yazayım buraya.

NEX-6 dan sonra A6000 çok fark yaratmaz. A7000 vb. bekleyin bence de.
    Dokunmatik ekranlı bir model çok güzel olabilir bence.
  • Hocam 16-50 hic kullanmadığım icin birsey diyemeyeceğim ama ayarları kurcalarken oyle bir menü gormuştum 2x e kadar zoom yapabiliyordum. Bu arada makine icinde steadyshoot var demişsiniz de nezlede bu özellik yoktu bu makineye koymuşlar mı merak ettim dogrusu. Slt makinelerde olan bir özellikti fakat nexlere koymuyordu sony?

• quote:

Orijinalden alıntı: artizz

quote:

Orijinalden alıntı: BirazUye

Harika bir inceleme yazısı olmuş ancak bu beni daha fazla gazladı :) Bir an evvel bu makineye sahip olmam lazım artık diyorum ve buradan Denizhoca'ya sesleniyorum 'Getir de kullanalım artık' :)

Valla makine güzel tavsiye ederim.

Pil olarak 420 çekmiyor doğal olarak, izleme, TV aktarımı vb yaptığım için.
    Fakat öyle hızlı bittiğini de düşünmüyorum. Sanırım 250 çekim yapmışımdır 1 şarj ile.
    Zaten daha 600 civarında shutter. Galiba 3.pildeyim şuanda.

ayrıca telefonum ile aynı şarj aletini kullanıyorum. Hani şarj aleti falan taşımaya gerek yok.
    Mobil aküler var USB çıkışlı, en kötü onlar alınabilir.

Günde 300 kare çekebileceğinizi düşünüyor musunuz?

AF hızı benim sorun olarak belirttiğim karanlık durumlarda. Açık havada değil koşanı motorsikleti bile yakalıyor.
    Makineli tüfek gibi çekiyor, peş peşe koyup GIF animasyonu yapılabilir şekilde.
    Hiç sıkıntı olmaz.

16-50 rafa kalktı haliyle abisi gelince.
    Fırsat olursa aynı çiçekleri 16-50 ile de çekerim.
    Nasıl olsa balkonda saksıda duruyorlar :)

hocam acaba 16-50 ile çekerken raw+jpeg çekip dropboxa koyabilirmisiniz çok yardımcı olucak beklemedeyiz

• Dediğiniz gibi benim bildiğim çözünürlük ekranda sürekli artış gösterir Sony niyeyse azaltmış. Harici EVF kullanan birisini de bulsam forumda iyi olacak,merak ediyorum çözünürlüğü nasıl kullanım açısından.

Fuji özellikle lens konusunda çok atak, Sony cephesinde Zeiss işbirliğinde yeni lensler geliyor ama 16-70 örneğinde olduğu gibi f4 ile olacak işler değil hala.Sony bu işe erken başladı ama Fuji çok atak oynuyor.
  • Sony 16-50 piyasadaki en kötü kit lens diyebilirim. Canon 18-55'ten bile kötü 35 ve 50 1.8 cidden çok iyi lensler 16-50 yerine kesinlikle 18-55 alınmalı yanına 50 veyahut 35 1.8 ile bir süre idare edilir. Zeiss 16-70 hem parası hem de diyafram değerinden kaybediyor amacım konuyu açan arkadaşı eleştirmek değil ama yukarıdaki fotolarda da 16-70 lensin öyle ahım şahım bir farkını göremedim. En azından lens kalitesinden dolayı renklerin kontrastın daha iyi olmasını beklerdim ancak Nex'in diğer lensleri ile verdiği renkler ve kontrasttan çokta bir farkı yok Fuji'nin avantajı sadece sensörden kaynaklanmııyor lensleri çok ve istisnasız XF serisi lenslerin hepsi çok iyi hele bir 16-50 2.8 ve 50-140 2.8 çıksın Bana göre Fuji açısından işlem tamam
  • 16-50mm ile 18-55mm kıyaslarken boyut ve PZ farkını dikkate almalıyız bence.
    Sony kompakt makine benzeri lens yapmak isteğiyle boyutu ön plana almış bence 1650 lenste.
    18-55mm ile 1670z arasında çok büyük bir boyut farkı yok gördüğüm fotolardan kadarıyla.

Keşke 1650 boyutunda ve işlevinde, 1855 kalitesinde bir kit lens olabilseydi, tadından da yenmezdi o ayrı.

Buarada 1670z lensin 2.8 olmamasını da yine boyuta bağlıyorum ben. Boyutu büyütmemek için f4 te kalınmış.
    E mount felsefesine aykırı bence makineye koca koca lens takıp dolaşmak.
    Ama o paraya da insan f2.8 istiyor tabii ki.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.