Şimdi Ara

Sokaktaki telefon hattı nasıl bağlanıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
21
Cevap
0
Favori
2.282
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar.Saha dolabından çıkıp sokak üzerinden giden siyah kabloyu nasıl bağlıyorlar.Yani mesela onun içindeki 2 tel sadece bize mi ait.
    On daireli bir apartman için 20 tane bir aradamı getiriyorlar kapıya kadar.Yada bina girişlerinde gri renkleri üzerinde bu kabloların takılı olduğu ufak kutucuklar var.Bunlar nasıl bağlanıyor.Onun içinde bize ait kablo var mı?

• Nasıl bir merak anlamadım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gene karşılaştık:). Bizim yan bina yıkıldığında hattı koparmıştı yıkan makina.Sonra adamlar gelir bağladı onları birbirine.Peki nasıl bağladılar orda kablolar belli bir sıra veya renge göre mi dizili? Onu merak ettim:) Merak etme parçalamayacağım
  • miskindvd kullanıcısına yanıt
    Mavi beyaz internet. kırmız siyah telefon için oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi half life 3 -- 25 Mart 2017; 19:39:51 >
  • Nasıl yani? İlk defa internet alıcaklar için bağlantı mı değiştiriyorlar
  • Kablo kalınlığına göre aynı renk gruplarından birden fazla var ayırt etmek için örgü guruplarına bakıyorlar elektrikçi bir arkadaşım söylemişti aklımda bu kadarı kamış birde örgü gurupları aynı olabiliyor sanırım o zamanda yine üzerinde şerit yada guruplar ile guruplar örülüyor :)
    bana sana çok gereksiz bir bilgihttp://www.hes.com.tr/images/user_uploaded_files/cok_perli_tel_kablo_6.jpg resimden anlaşılan 100 tel peri 1 grup o 100 lu gruplar diğer guruplar ile örülüyor renk sıralaması vs var.

Bunu buldum böyle demet demet renk kodları ve sırakaması ile ayırt ediliyor.https://forum.donanimhaber.com/images/images/haber/32094/600x338Deutsche-Telekom-Almanyada-fiber-optik-altyapi-uzerinde-512Gbps-hiz-rekorunu-kirdi.jpg

Arkadaşta açıklamış zaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hakan.Can -- 25 Mart 2017; 20:13:10 >
    yav yok hangi per boşta ise ona hattı çakar geçer adam,illa mavi beyaz'dan göndericem yada kırmızı siyahtan göndericem diye bişey yok
    2 tel 1 abone için ona 1 çift diyorlar,kablolar çiftli oluyor 10 çiftli 20 çiftli 50 çiftli diye,google da pdpap diye bakarsan görürsün
    kablo içinde her 1 çift kabloya 1 çift kırmızı siyah dolalı oluyor,yani mavi-beyaz kırmızı-siyah,bir 2li çift oluyor,onun yanında turuncu-beyaz kırmızı-siyah oluyor,onun yanında yeşil-beyaz kırmızı-siyah oluyor,onun yanında kahvbeyaz kırmızı-siyah oluyor,onun yanında gri-beyaz kırmızı-siyah oluyor ve böyle böyle devam ediyor
    mavi-turuncu-yeşil-kahve-gri bunları bir bağlıyorlar 10lu olarak işte mavi sıra oluyor,sonra yukarda yazdıgım gibi bi tane daha 10 lu sıra yapıyorlar onuda turuncu sıra olarak bağluyorlar
  • Kabloların rekleri hiç önemli değil sadece bir çift tel olsun yetiyor DSL için.

• Yok canım gereksiz bilgi değil.Seneye elektrik mühendisliğine başlayacağım inşallah.Oradanda ver elini telekominikasyon.

Bişey daha takıldı aklıma.Bizim bina 10 daire.20 tane tel eder.Peki benim tellerden biri sokakta biyerde kopsa bana bağlayabilecekleri fazladan kablo çekiyorlarmı binalara.Yoksa kaç daire ise o kadar kablo mu?
  • @miskindvd
    senin binana gelen kablo senin dairene özel 2 tel gelmez
    kalın çok telli bir kablo binanızın girişine yada kapı üstüne konumlanan küçük bir dağıtım kutusuna gelir.
    o kutudan dairelere renk renk dağılımı yapılır.
    renklerin önemi yoktur.her daireye 2 renk ( 1 çift ) gider.
    1 çift kablo ile ister dsl ister sabit tlf istersende hem dsl hem de telefon sinyali aynı anda verilir.
    binana gelen ana kablo sokakta orda burda bi yerde koparsa telekom ekibi kopan yeri ekle tamir eder sorunu çözer.
    kopan yer ek yapılamayacak derecede kötü durumdaysa binanıza bağlı telekom saha panosundan binaya kadar yeni kablo çekilir
    edit : şu anda binanda zaten fazla fazla kablo vardır zaten.
    yani 20 daireli bir binaya tam 20 abonelik kablo çekilmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xtracer -- 25 Mart 2017; 22:2:36 >
  • Nerde koptuğunu bulmak için alet kullanıyorlar sanırım.Metre ölçüyorlar kopuğu buluyorlar değil mi?
    Keşke her şey burada anlatıldığı gibi olsa... Allah'a emanet bir altyapımız var ADSL olarak... Kablonun nerede koptuğunu genelde bilmiyorlar, biliyorlarsa da daha önce oluşan bir durum yüzünden bilgisi olduklarından oluyor genelde... Onu da yama yapıyorlar, ne zaman ki müşteri sorun yaşayıp üstelerse o zaman gelip değişiyorlar kabloyu... Bilmemezliğe yatıyorlar genelde... O kabloyu oradan söküp değişmek onlara zahmet oluyor niyeyse (Sanki benim işim...)... Şeflerinin yetkisinde olan altyapısal sorun çözme durumunu merkeze atıyorlar, merkezden bilgi verilirse değişeceklerini söyleyip sallıyorlar... Sonra çay ocaklarından topluyorsun beyefendileri... Saha dolap kapakları açık bırakılıp gidiliyor, yağmur yağıyor, oksitleniyor, kendi hatalarından dolayı oluşan sorun için defalarca arayıp kavga ediyorsunuz. Sonunda BTK'ya bildireceğim, o olacak...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uyemuyedegil -- 27 Mart 2017; 12:8:21 >
  • Çok haklısınız.Bu kadar altyapı var hiç önemsemiyorlar.5 sene önce internetim sürekli kopuyordu.En az 40 defa adam gelmiştir evime.Hiçbiri olayı çözememişti.Meğersem sorun kablonun ek yerindeymiş.Kapının üzerinden kopardım ve kabloyu camdan aşağı attım.O kadar sinirlenmiştim ki... Nasıl anlamıyorlar kabloda problem olduğunu.Artık hiç kopma sorunu yaşamıyorum.

Peki bu saha dolapları yazın sıcaktan arıza yapmıyor mu? 40 45 derece oluyor yazları istanbul
    Fanlar var.
  • Bizim binanın yanındaki binadan geliyordu kablo, o bina yıkılacağı için kabloyu ordan alıp direk dikip onun üstünden bizim binaya getirdiler. Bende incelerken fotograflarını çektim belki merakını giderir. Siyah bakır kablonun içinde renkli renkli 20 tane ince kablo var. Ve birleştirirken en dışına makaron dedikleri ısıyı görünce incelip yapışan kağıt plastik gibi birşeyle kaplıyorlar. Bildiğin piknik tüpü kullanıyorlar ısı verirken

• Fotoğraflar hoşuma gitti attığınız için teşekkür ederim.Ek yerlerinde telleri birleştirmek için sarı sarı bişeyler kullanıyorlar sanırım.Teknik ekiplere Allah kolaylık versin baya zor ek yapmak.Onlarca kabloyu birleştirmek.Benim yanımdaki binanın aptal mütehaahiti hem telefonumuzu hemde elektriğimizi kopardı binayı yıkarken.İyi ki doğalgazı patlatmamış havaya uçardık
  • işi bilene bırakıp çok merak etmemek gerek boşver nabıcaksın kablo nasıl bağlanıyor nasıl çekiliyor
  • İlerde bu işi yapacağım için şimdiden deneyim kazanmaya çalışıyorum.
  • AMC A kullanıcısına yanıt
    Fan mı? :)

Görürsem söylerim. :)

Çocuklar içine şut çekiyor bazı bölgelerde... Ne fanı?

Adam kilitlemeyi geçtim eski püskü dolabın kapanan kapağını kapatmaya üşenip açık bırakıp gidiyor.
  • Benim bahsettiğin dolaplar eski tip olanlar değil.Yeni tip fiber kabinlerinden bahsediyorum.Şimdiye kadar onlarcasını inceledim hiçbirinin kapağı direk olarak açık değil.Ama belki kilitlidirler açmaya çalışmadım ama kapakları kapalı duruyor bizim buradakilerin.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.