Şimdi Ara

Soguk havada motor sogukken fren tutmamasinin sebebi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
5.417
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bulundugum bolgede bu sabah hava sicakligi -3 derecede, yerler buz ve yan taraflarda kar vardi. Camlari cozdururken arabayi calisir vaziyette tuttum.5 dk kadar. Evin onu baya dik bir rampa. Sonra asagi dogru inerken frene bastigimda bir gacirti geldi, fren tutmadi, tekrarladim yine durduramadim arabayi. Sonra hafiften yan taraftaki kara soktum arabayi ve 1. Vitese aldim o sekilde indim. 2 dk yol aldiktan sonra ara ara freni yokladim ve duzeldi. Son zamanlarda sabahlari frene bastigimda boyle bir surtunme sesi geliyordu fakat ilk defa bu kadar ciddi sorun yasadim. Bu durum cok tehlikeli. Balatalarmi bitti diye dusunuyorum ama belli bir sure gittikten sonra duzeliyor. Sebebi ne olabilir sizce?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• yerler buz ve kar araba fren tutmuyor öylemi !!! çok ilginç geldi bana
  • Bence soğukla alakası yoktur.
  • Araba otomatik mi oyleyse sabah motor soguk olur deviri yuksek calisir otomatikolfugu icin araba gitmeye calisir gerci manuel olsada durum ayni motor gitmeye calisiyor sen frene basiyorsun aklima bu geldi nedense

• quote:

Orijinalden alıntı: akula06

yerler buz ve kar araba fren tutmuyor öylemi !!! çok ilginç geldi bana

• Arac manuel, yaklasik bir haftadir. Sogukta ilk yola ciktigimda frene basinca bir surtunme sesi geliyordu. Az ilerleyince geciyordu. Balatalar buz tutmustur ondandir diye dusunuyodum. Bu sabah bayir asagi yasadigim sorundan sonra olayin ciddiyetini anladim. Sizin fikirlerinizi almak istedim. Servise goturup bir baktirmak gerekecek gibi. Bu arada 45000 bakiminda arka balatalar degismisti. (Suanda 55 binde)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi superficista -- 14 Ocak 2015; 12:35:05 >
  • Fren hudroligini değiştirip düzgünce havasını aldırın sonra düzelir.
    Birde kaliperlere baksınlar

• quote:

Orijinalden alıntı: batkent

Fren hudroligini değiştirip düzgünce havasını aldırın sonra düzelir.
    Birde kaliperlere baksınlar

Bilgi icin tesekkurler.

• gıcır gıcır bi ses değil de,kulak tırmalamayan bi sürtünme sesi değil mi? Sabahları doğaldır bence yağ sıcak olmadığı için olabilir, ama zamanı geldiyse değiştirmenizde yarar var
  • Disk yüzeyi buz tutmuştur park etmeden önce suya falan girdiyseniz. Benim de 5 gün karda kaldı aracım ama sizinkiyle tam ters etki yaptı. Sokağın başında yavaşlamak için frene bir dokundum kafayı cama vuruyordum.

• Kimlerin trafikte dolaştığını düşünüyorum da bunları okuyunca... Allah hepimizi korusun
  • Aracınız eski olsa benimki gibi biraz normal diyeceğim. Kendi aracımda çok soğuk havalarda bir kaç basma ile normale döner hemen.
    Sizde bu olay daimi oluyorsa fren merkezinde hafiften hidrolik kaçırma ihtimali var ( aracımda böyle olay yaşadım). Hidrolik seviyenize bakmanızda fayda var.

• jimhendrix kullanıcısına yanıt
    Aynen oyle surtunme sesi, aslinda arac 2 yasinda ama suresini doldurmus olabilir, emin degilim. Bugun,yada engecyarin baktiracagim servise.

• Aslında sorunuzun cevabını zaten kendiniz vermişiniz de neyse genede yardımcı olmaktan zarar gelmez.

O yoldan aşağı inerken frene bastığınızda fren pedalı titreme yaptı mı ?

Eğer yaptıysa sorun yok abs devreye girmiş ve tutunamadığı için bu şekilde tepki vermiş.

Ki ben anormal bir durum göremedim buzlu yokuş aşağı yol diyorsunuz çokta iyi bir tepki beklememek gerekir frenlerden.

Dediğim gibi titreme yapıyorsa fren pedalı ve aynı zamanda takır tukur sesler geliyorsa ki muhtemelen sürtme dediğin ses bu ses abs devreye girip tutunamıyor dur yola araç.

Ha içinize sinmiyorsa götürün servise bir baksınlar.
  • Yorumlara bittim ya, rampa iniyorsunuz yol buz, fren tutar mı hiç, abs devreye girdiği için o garip ses geliyordur
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.