Şimdi Ara

SJW Nedir? Oyunlardaki SJW Unsurları

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
4.100
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Özellikle The Last of Us Part II konusunda rastlıyorum, süreli SJW kelimesi kullanılıyor.

Ben internetten araştırdım ama bir de sizin yorumlarınızı dinlemek isterim;

- Nedir bu SJW yani Social Justice Warrior?

- SJW elementlerinden rahatsız oluyor musunuz?

- Hangi oyunlarda, ne tip SJW unsurları vardır?

Bu kelimeye dair açılmış bir başlık bulamadığım için konu başlatmak istedim. Buyurun sohbete.

• SJW popüler kültürün ortaya çıkardığı bir akım iğrençtir film, dizi, oyunlar hepsinin içine işlemiştir Spiderman çizgi roman devamında zenci (bu laf bile onlar için ırkçılıktır) olması her ota boka bir eş cinsel eklenmesi, en ufak cinsel içerikte görüntü veya olayın hele ki kadınla ile alakalı ise yapanı ve sunanı itin g.ne sokup, olay eşcinsel yiyişmesi ise oo çok modern hoş gözle bakılması yine bunların eseridir. Hatta son yıllarda Superman siyahi biri tarafından oynanması planı bu akımın ürünüdür....

Şunu da belirteyim Netflix eşcinsel film, dizi vs. rahatsız olan biri değilim yada oyunlarda.... İçerik yasaklanması olayına da karşıyım ama bunlara kalsa God of War oyununda bile Kratos gibi bir karakterin siyahi olmasını isteyen kafa yapısına sahipler. Bu arada karakteri seslendiren siyahı dev bir abimizdir kendisine saygım sonsuz.
    Social Justice Warrior yani Sosyal Adalet Savaşçısı demek daha yaygın adıyla duyarcı veya duyar tayfa da denebilir. SJW kavramı azınlık olanı savunmak üzerine doğmuştur Robin Hood akla gelen en eski SJW'lerden biridir. Tabii bu kavram sadece lafta böyledir SJW tayfanın içinde belki %5 gerçek anlamda sorunsuzdur. Diğerleri azınlığı savunmaz çoğunluktan nefret eder. Irk, ten rengi, cinsiyet, cinsel yönelim, veganlık gibi bir çok konuda SJW'leri görebiliriz. Sorunsuz olan kesim gayet aklı başında mağduriyet savunucusudur beyaz biri elinde silahla tutuklanırken zenci biri silahsız ve teslim olduğu halde ölüyorsa ve bu ilk defa olan bir şey değil vicdanı olan her insanın buna tepki göstermesi gerekir zaten. He bu %5 yüzünden kalanlara saygı göstermek zorunda değiliz. Veganlardan örnek verirsek insanların hayatının dışında hayvanların hayatına da önem veriyordur ve bazı arzularını frenliyordur. Şimdi bunların içinde sigaralı/içkili ortamda olup içmeyenler gibi ortamla gayet uyumlu olanlar da vardır, sen ceset yiyicisin canavarsın diyen sorunlu tipler de vardır ki samimiyetiniz yoksa genelde sorunlu tiplere denk gelirsiniz. Cinsiyete gelirsek aynı işi yapan bir erkekle bir kadının aynı para alması gerekir bunu savunanlar da vardır kadın egemenliği isteyenler, erkek düşmanı olanlar da vardır. Cinsel yönelim SJW kavramının en çok duyulduğu konudur muhtemelen. Her durumda olduğu gibi burada da farklı gruplara ayrılıyorlar. Bazıları LGBT birey olduğu için izlediği yapımda temsil görmek istiyor bazıları da her köşeden LGBT birey çıksın istiyor. İşin komiği HBO gibi altın kalitede tv dizileri yapan bir kanalın en altın dizilerine LGBT karakterler vardı ve baya sevilen karakterler de vardı The Wire izleyip Omar Little sevmeyen yoktur Obama'nın bile favori karakteriydi. Şimdi ne değişti derseniz Netflix gibi dandik dizi yapan kanallar da olaya dahil oldu ama rezil bir şekilde dahil oldu. Zaten kötü aşk hayatı yazan bu dizilere bir de kötü aşk hayatı olan LGBT bireyler eklendi onların dramaları eklendi derken bu SJW kavramları popüler oldu aslında. Dizi çöp 2 tane LGBT karakter eklenince sanki bunların yüzünden çöpmüş gibi yorumlar gelmeye başlıyor ama alakası yok Netflix bu kalburüstü kaç tane dizisi var bir tanesi olan House of Cards'ın başrolü de biseksüel ama bu dizinin önüne geçemiyor çünkü dizi kaliteli. Senaryoyu salıp LGBT desteği alalım gerisini salla diyen diziler de vardır elbet yok demiyorum her gün ayrı dizi çıkıyor sounuçta. The Last of Us 2 üzerinden çıktı buradaki tartışma ona bakarsak oyunu oynamadım ama oynayanlar içinde hikaye dışında genelde beğenilmiş, hikayeye de baya 7 ceddine sövüyorlar ama LGBT ilişkiler yüzünden kötü diyen yorumu değerli birini göremedim. Onu diyen tipler zaten fragmanda 1 puan verenlerdir. Bir de Anti-SJW tayfa vardır bunların da aynı şekilde çoğu sıkıntılıdır ek olarak bilgisizdir. 50 tane Spider-Man varyasyonu olduğunu bilmeyip zenci Spider-Man mi olur der ama asıl Spider-Man'in hiç değişmediğini bilmez, bilmemek ayıp değil yeter ki biliyormuş gibi davranmayıp ve öğrenin. Burada ince bir çizgi vardır beyaz karakteri zenci olarak aktarmak ırkçılıktır bu konuda bir sürü film dizi için baya sert yorumum vardır ilk aklıma gelen Witcher dizisi ve Birds of Prey filmi. Amerika'da zenciler de LGBT bireyler de azınlık olsalar da bolca varlar ve bu onların kültüründe yer ediniyor bu yüzden yapımlarında da var. Bizim halkımız hoşgörü ve başkasına saygı denen kavramlardan o kadar uzak olunca her şeye köpürenleri görüyoruz. Adamların kültürü sana gitmiyorsa o ürünü tüketmeyebilirsin. Bu beğenmiyorsan izleme/oynama gibi anlaşılmasın sırf zenci veya LGBT var diye oynamak istemiyorsan oynama veya yorum yaparken tarafsız yorum yap. Yapım leşse bunun neden leş olduğunu söyle pff SJW çöpü der geçersen kendin anlatır kendin dinlersin. Söylenecek çok şey var ama anlayacak fazla kişi olduğunu düşünmediğim için çok uzatmıyorum. Düzgün bir seviyede, ne dediğini bilen, saçmalamayan yorumlar gelirse cevap veririm elbet.
    Biraz acele yazdım imla veya yazım hataları olabilir pek paragraflama da yapamadım kusura bakmayın. Birkaç yeri yapı olarak değiştirdim ama unuttuğum ek bağlaç falan da olabilir.
    Hocam zenci spiderman, zenci stormtrooper, sadece kadinlarin iyi erkeklerin kotu oldugu filmler, kimsenin umrunda olmamasi ragmen goze parmak sokarcasina yapilan lez ,gay oldugu soyleyen cinsel tercih belirten ifadeler, konuya alakasiz asyalilar vs vs. Misal ciri'yi dizide zenci bir cocuk yapacaklardi, dunya savasinda kadin asker olmamasina ragmen battlefield'a kadin askerler koyulmasi, last of us'da butun hikayenin erkege benzeyen guclu kadin karakterin etrafinda donmesi gibi somut ornekler de verilerebilir.
    sjw öğesi içeren hiç bir oyunu oynamıyorum, olabildiğince kötülüyorum. rezillik, uzun uzadıya yazmayacağım simdilik aşağıdaki videoyu izleyince ne oldugunu anlıyorsunuz. sjw öğesi içeren oyunların kralıdır life is strange

Siz DH tarihinin en zavallı insanlarısınız. En ufak bir değişiklik oldu mu SJW diye ağlayan tayfa oldunuz. Spiderman'in siyahi olması sizi nasıl rahatsız edebiliyor hiç mi hiç anlamıyorum.

Spiderman'in 30 tane değişik versiyonu var. Multiverse diye bir şey duymadınız mı? Ayrıca yazın wikilere standart Spiderman'in Peter Parker olduğunu herkes biliyor. Oyunu bile çıkarken Miles Morales diye tanıttılar gelecek oyunu. Kimse ana evrendeki spiderman'in MM olduğunu söylemez zaten. Bayrak taşıyor sadece MM çünkü malum çizgi romanda Peter Parker ölüyor. Nightwing de Batman olarak gezmişti onda da Batman öldü. Kimse 100 yıllık Batman akrobat çocuk oldu demedi nedense. Ama siyahi oldu mu aaa SJW. Aynı şekilde Thor da ölünce eşi mı ,sevgilisi mi ne geçiyor. Hani çok mu iyi iş yapıyorlar böyle cinsiyet değişimi ile tartışılır ama HERKESİ tatmin etmek zorunda değiller.

Bunu geçtim kadın başrol yapılacak diye bazı şeylerin mahvedildiğini de kabul ettim evet yapılıyor. Ben ona hayır demedim. Fakat sırf kadın olduğu için kötü olduğunu söylüyorsunuz kabul etmiyorum. James Bond dediğin atıyorum Malcolm X veya Muhammed Ali gibi tarihi bir kişilik değil. İstediği kişiyi yapar isterse kadın yapar isterse İdris Elba'yı getirir ki kendisi de İngilizdir kabul etmeseniz bile. Bizim burada odak noktası olarak bunu yaparken nasıl yaptıklarını düşünmemiz lazım, kadın Ghostbusters takımı iyi mi? Terminatör'ün son filmi iyi mi? Hatta Captain Marvel iyi mi .Hayır. Bence bu konuda herkes hemfikir. Lakin yine de bir boş yere odaklandınız ve yorumu gereksiz gördünüz. Ama SJW bad eski filmler/oyunlar good yazsam uzun uzun en gerekli yorum olurdu.

https://dc.fandom.com/wiki/Bryce_Wayne_(Earth_-11)

Aaa 40 yıllık Batman kadın olmuş
    Ben guclu, kasli, kisa sacli, memesiz, cirkin kadin anlaminda erkege benzeyen demek istemistim hocam. Gorunus olarak yani. O kadar derin dusunmedim. Bu dedigim sey kadinlar da boyle olabilir erkekler gibi guclu olabilir anlaminda. "woman power"i dedikleri sey. Bu amacli yapiliyor cogu film ve oyun. Ornek olaral Birds of prey filmi ve yeni terminator'un kisa sacli, genis omuzlu kadin olmasi. Olay sadece kadinlar uzerinde degil zaten. Alakasiz alakasiz obez, asyali, lezbiyen allah ne verdiyse ortaya karisik serpistiriyorlar. Eskiden de guclu, kasli kadinlar vardi filmlerde. Misal ailen'daki ellen ripley veya terminator'deki sarah o connor ama hic birine konuyla alakasiz cinsel terchine seyirciye aciklayan replikler yazmiyorlardi simdi gozume sokuyolar. Ozellikle cinsel yonelimini belli eden sahneler mutlaka koyuyorlar. Misal Ellie'nin lez oldugunu bilsek ne bilmesek ne ama illaki vurgulamalari gerekiyor. Bende bu goze sokma isini anlayamiyorum acikcasi.
  • gözümüze soka soka yapiyolarsa rahatsiz oluyorum. sadece oyunlarda degil netflixde felanda.
  • sjw öğesi içeren hiç bir oyunu oynamıyorum, olabildiğince kötülüyorum. rezillik, uzun uzadıya yazmayacağım simdilik aşağıdaki videoyu izleyince ne oldugunu anlıyorsunuz. sjw öğesi içeren oyunların kralıdır life is strange

• SJW popüler kültürün ortaya çıkardığı bir akım iğrençtir film, dizi, oyunlar hepsinin içine işlemiştir Spiderman çizgi roman devamında zenci (bu laf bile onlar için ırkçılıktır) olması her ota boka bir eş cinsel eklenmesi, en ufak cinsel içerikte görüntü veya olayın hele ki kadınla ile alakalı ise yapanı ve sunanı itin g.ne sokup, olay eşcinsel yiyişmesi ise oo çok modern hoş gözle bakılması yine bunların eseridir. Hatta son yıllarda Superman siyahi biri tarafından oynanması planı bu akımın ürünüdür....

Şunu da belirteyim Netflix eşcinsel film, dizi vs. rahatsız olan biri değilim yada oyunlarda.... İçerik yasaklanması olayına da karşıyım ama bunlara kalsa God of War oyununda bile Kratos gibi bir karakterin siyahi olmasını isteyen kafa yapısına sahipler. Bu arada karakteri seslendiren siyahı dev bir abimizdir kendisine saygım sonsuz.
  • Social Justice Warrior yani Sosyal Adalet Savaşçısı demek daha yaygın adıyla duyarcı veya duyar tayfa da denebilir. SJW kavramı azınlık olanı savunmak üzerine doğmuştur Robin Hood akla gelen en eski SJW'lerden biridir. Tabii bu kavram sadece lafta böyledir SJW tayfanın içinde belki %5 gerçek anlamda sorunsuzdur. Diğerleri azınlığı savunmaz çoğunluktan nefret eder. Irk, ten rengi, cinsiyet, cinsel yönelim, veganlık gibi bir çok konuda SJW'leri görebiliriz. Sorunsuz olan kesim gayet aklı başında mağduriyet savunucusudur beyaz biri elinde silahla tutuklanırken zenci biri silahsız ve teslim olduğu halde ölüyorsa ve bu ilk defa olan bir şey değil vicdanı olan her insanın buna tepki göstermesi gerekir zaten. He bu %5 yüzünden kalanlara saygı göstermek zorunda değiliz. Veganlardan örnek verirsek insanların hayatının dışında hayvanların hayatına da önem veriyordur ve bazı arzularını frenliyordur. Şimdi bunların içinde sigaralı/içkili ortamda olup içmeyenler gibi ortamla gayet uyumlu olanlar da vardır, sen ceset yiyicisin canavarsın diyen sorunlu tipler de vardır ki samimiyetiniz yoksa genelde sorunlu tiplere denk gelirsiniz. Cinsiyete gelirsek aynı işi yapan bir erkekle bir kadının aynı para alması gerekir bunu savunanlar da vardır kadın egemenliği isteyenler, erkek düşmanı olanlar da vardır. Cinsel yönelim SJW kavramının en çok duyulduğu konudur muhtemelen. Her durumda olduğu gibi burada da farklı gruplara ayrılıyorlar. Bazıları LGBT birey olduğu için izlediği yapımda temsil görmek istiyor bazıları da her köşeden LGBT birey çıksın istiyor. İşin komiği HBO gibi altın kalitede tv dizileri yapan bir kanalın en altın dizilerine LGBT karakterler vardı ve baya sevilen karakterler de vardı The Wire izleyip Omar Little sevmeyen yoktur Obama'nın bile favori karakteriydi. Şimdi ne değişti derseniz Netflix gibi dandik dizi yapan kanallar da olaya dahil oldu ama rezil bir şekilde dahil oldu. Zaten kötü aşk hayatı yazan bu dizilere bir de kötü aşk hayatı olan LGBT bireyler eklendi onların dramaları eklendi derken bu SJW kavramları popüler oldu aslında. Dizi çöp 2 tane LGBT karakter eklenince sanki bunların yüzünden çöpmüş gibi yorumlar gelmeye başlıyor ama alakası yok Netflix bu kalburüstü kaç tane dizisi var bir tanesi olan House of Cards'ın başrolü de biseksüel ama bu dizinin önüne geçemiyor çünkü dizi kaliteli. Senaryoyu salıp LGBT desteği alalım gerisini salla diyen diziler de vardır elbet yok demiyorum her gün ayrı dizi çıkıyor sounuçta. The Last of Us 2 üzerinden çıktı buradaki tartışma ona bakarsak oyunu oynamadım ama oynayanlar içinde hikaye dışında genelde beğenilmiş, hikayeye de baya 7 ceddine sövüyorlar ama LGBT ilişkiler yüzünden kötü diyen yorumu değerli birini göremedim. Onu diyen tipler zaten fragmanda 1 puan verenlerdir. Bir de Anti-SJW tayfa vardır bunların da aynı şekilde çoğu sıkıntılıdır ek olarak bilgisizdir. 50 tane Spider-Man varyasyonu olduğunu bilmeyip zenci Spider-Man mi olur der ama asıl Spider-Man'in hiç değişmediğini bilmez, bilmemek ayıp değil yeter ki biliyormuş gibi davranmayıp ve öğrenin. Burada ince bir çizgi vardır beyaz karakteri zenci olarak aktarmak ırkçılıktır bu konuda bir sürü film dizi için baya sert yorumum vardır ilk aklıma gelen Witcher dizisi ve Birds of Prey filmi. Amerika'da zenciler de LGBT bireyler de azınlık olsalar da bolca varlar ve bu onların kültüründe yer ediniyor bu yüzden yapımlarında da var. Bizim halkımız hoşgörü ve başkasına saygı denen kavramlardan o kadar uzak olunca her şeye köpürenleri görüyoruz. Adamların kültürü sana gitmiyorsa o ürünü tüketmeyebilirsin. Bu beğenmiyorsan izleme/oynama gibi anlaşılmasın sırf zenci veya LGBT var diye oynamak istemiyorsan oynama veya yorum yaparken tarafsız yorum yap. Yapım leşse bunun neden leş olduğunu söyle pff SJW çöpü der geçersen kendin anlatır kendin dinlersin. Söylenecek çok şey var ama anlayacak fazla kişi olduğunu düşünmediğim için çok uzatmıyorum. Düzgün bir seviyede, ne dediğini bilen, saçmalamayan yorumlar gelirse cevap veririm elbet.
    Biraz acele yazdım imla veya yazım hataları olabilir pek paragraflama da yapamadım kusura bakmayın. Birkaç yeri yapı olarak değiştirdim ama unuttuğum ek bağlaç falan da olabilir.

• Hocam zenci spiderman, zenci stormtrooper, sadece kadinlarin iyi erkeklerin kotu oldugu filmler, kimsenin umrunda olmamasi ragmen goze parmak sokarcasina yapilan lez ,gay oldugu soyleyen cinsel tercih belirten ifadeler, konuya alakasiz asyalilar vs vs. Misal ciri'yi dizide zenci bir cocuk yapacaklardi, dunya savasinda kadin asker olmamasina ragmen battlefield'a kadin askerler koyulmasi, last of us'da butun hikayenin erkege benzeyen guclu kadin karakterin etrafinda donmesi gibi somut ornekler de verilerebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UcanHollandali -- 23 Haziran 2020; 1:49:42 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • UcanHollandali kullanıcısına yanıt
    Zenci spiderman sjw degilki bence, cok öncedende vardi.

• quote:

Orijinalden alıntı: KOEMAN32

Zenci spiderman sjw degilki bence, cok öncedende vardi.
    Marvel bu konuda zaten devrimdir zaten Thor'u bile kadin yapiyorlar. Cok eski dediginiz 2011 pek eski sayilmaz. Yeni james bond zenci ve kadin olacak misal. Bu sekilde yapilan sifirdan isler tutmadigi icin populer frenchise'lari alip sjw sosuyla piyasaya suruyorlar. Olay bundan ibaret. Misal last of us ilk oyundan tamamen bagimsiz bir hikaye anlatiyor. Evrene hic bir katkisi olmayan bir intikam hikayesi ama bu hikayeyi sifirdan yazdiklari bir hikayede anlatsalar kimse alip oynamaz ama Last of us markasiyla cikinca gene belli bir kesime ulasmis oluyor. Zenci spiderman de o hesap.
    Edit: aklima geldi bir tane daha butun geminin kadinlardan olustugu karayip korsanlari filmide geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UcanHollandali -- 23 Haziran 2020; 1:7:49 >

'erkeğe benzeyen güçlü kadin karakter' kısmı aslında işin ne denli ataerkil olduğunu ortaya koyuyor, diğer bir deyişle bir kişinin güçlü olması için illa 'erkeğe' (aslen burada akedemik olarak erkek yerine maskülen denilmesi gerekir) benzetilmesi gerekiyorsa bu aslında sjw'den ziyade ataerkil bir bilinci ortaya koyuyor.

Erkeklik ile maskülenlik aynı şeyler, eş anlamlı kavramlar değildir. Cinsiyet ile karakter farklı durumlar.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Artizt kullanıcısına yanıt
    Ben guclu, kasli, kisa sacli, memesiz, cirkin kadin anlaminda erkege benzeyen demek istemistim hocam. Gorunus olarak yani. O kadar derin dusunmedim. Bu dedigim sey kadinlar da boyle olabilir erkekler gibi guclu olabilir anlaminda. "woman power"i dedikleri sey. Bu amacli yapiliyor cogu film ve oyun. Ornek olaral Birds of prey filmi ve yeni terminator'un kisa sacli, genis omuzlu kadin olmasi. Olay sadece kadinlar uzerinde degil zaten. Alakasiz alakasiz obez, asyali, lezbiyen allah ne verdiyse ortaya karisik serpistiriyorlar. Eskiden de guclu, kasli kadinlar vardi filmlerde. Misal ailen'daki ellen ripley veya terminator'deki sarah o connor ama hic birine konuyla alakasiz cinsel terchine seyirciye aciklayan replikler yazmiyorlardi simdi gozume sokuyolar. Ozellikle cinsel yonelimini belli eden sahneler mutlaka koyuyorlar. Misal Ellie'nin lez oldugunu bilsek ne bilmesek ne ama illaki vurgulamalari gerekiyor. Bende bu goze sokma isini anlayamiyorum acikcasi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UcanHollandali -- 23 Haziran 2020; 2:5:2 >

Bu 'göze sokma' olayinin bir noktadan sonra inişe geçeceği kanısındayım ben. Medyanın (dizi,film, oyun vb) merkezinde bulunan beyaz heteronormatif erkek imajına alternatifler getirmeye çalışıyorlar ve ister istemez biraz abartıya kaçılabiliyor, bence bu durum bir yerden sonra dengelenecek ve o imaja bir 'alternatif' getirmeye çalışmayacağız çünkü o imaj artık tekilden çıkıp çoğula geçecek.

Last of Us 1-2 oynamadım, izlemedim o sebeple insanlarin tepkileri ne derece abartı bir fikrim yok. :D

Haklisiniz hocam. Mesela ben infinity wardaki kadinlarin toplandigi sahneye cok gicik olmustum.

Hocam,oyunu oynamamakla birlikte insanların genel tepksinin nedeni SJW akımının son 4 yılda giderek artması ,bu yüzünden yapımcıların senoryo odaklı bir oyunu bozması ve haklı olarak tepki veriyorlar.Öyle forumdaki haberlerdeki gibi mekanik güzel,effectler güzel ama oyuncular rast gele puan veriyor tarzında bir durum çok yok.Olay kimsenin mekanik ya da görselik için oynamadığı oyunun bu iki özelliğini artırıp senoryo kısımını kötüleştirmeleri.

SJW konusunda inanılmaz bir rant dönüyor.Birileri bunları sürekli fonluyor istediklerini yaptırmak için.Özelikle birinci dünya ülkelerinde halkların çok fazla maddi ve toplumsal sorunu olmadığı için insanlara yapay sorunlar yarattırak bir şekilde karıştırıyorlar.Bunların amacı bizdeki ''kadına şiddete'' duyar kasan insanlarla aynı dikkat çekmek ,gerekli primini yapmak ,meşhur olmak ya da birilerini linç etmek...Kadına şiddette insanların gerçek çözümlere kafa yormayıp göstermelik çözümlere kafa yorması gibi.Lan katil adama 10 yıl fazladan hapis versen ne ya da öldürdükten sonra ...Batı toplumu olayı böyle mi çözmüş hayır eğitimle insanları bilinçlendirerek.Lakin bizde en fazla prim kasan cezalar artsın lan moruk.Özelikle eğlence sekteründeki kişiler buna mağruz kalıyor ya da kullanıyorlar.Filmde birlikte rol oynadığı arkadaşı bir açıklamasından tepki çekince ben onun adına tüm .... lerden özür diliyorum diyip güzel prim kasıyorlar .Öyle işte SJW bize kolay kolay gelmez genelde birinci dünya ülkelerinin sorunundur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kuklacini -- 23 Haziran 2020; 4:22:27 >

• kuklacini kullanıcısına yanıt
    Bir üründen şikayetimiz var ise en iyi yöntem o ürünün mali olarak desteklenmemesi olabilir, mesela last of us 2'yi satın almayarak insanlar tepkisini dile getirebilir, ki oyun gördüğüm kadarıyla satış rekoru kırmış animal crossing new horizon'dan %40 daha fazla satmış sanırım İngiltere'de. Mesela Battlefield V'in satış rakamları serinin oyunlarına göre düşüktü.

Günün sonunda isteyen istediğini satın alsın oynasın.

Hocam desteklenemesi kısmı fiziksel ürünlerde olabilir fakat yıllardır hayranı olduğunuz bir film serisinin devamı çıksa .Millet yerden yere vursa yine gider izlersiniz .Sırf o evreni tekrar görmek o heyacanı yaşamak için aslında sizin görmek istemediğiniz o karekterin bakış açısından ya da mevcut senoryodan başkası değildir.Devam filmine gidersiniz fakat part 2 sine gitmezsiniz eğer oyunun üçüncü parti ya da ikisi çıkarsa millet almaz.
  • Hangisi daha cringe? Oyuncular mı,yoksa SJW kitleye yaranacağız diye oyun ve filmleri mahvedenler mi?

Bu yorumları yurt dışında yapıyor olsaydınız muhtemelen size denilen kalmazdı. Spiderman'in siyahi olması sizi neden rahatsız ediyor? Veya bir karakterin eşcinsel,biseksüel olması sizi ne yapacak? Oyun sırf bu yüzden mi berbat oldu?

Ayrıca bu forumun kadınlara gıcık olduğunu ve nefret ettiğini biliyordum bu konuda da şaşırmadım. Evet Ghostbusters gibi filmler sırf "Kadınlar güçlüdür." Gibi mesajlar vermek amacıyla mahvedildiler fakat bu yapımcıların suçu. Yapım zorlama hale getirilmiş. İsteseler iyi film yapamazlar mıydı? Yaparlardı.

Feminist hareket cringe hal alıyor bazen ama erkekler de cringe oluyorlar. 2 tarafında kendine göre hataları var ve cinsiyetçiler bunu kabul edemiyor. Forumda ciddi ciddi erkek egemenliği olduğu için kadınlar hakkında her şey söyleniyor. Doğrusu yöneticilerden de şüphelenmeye başladım bu yorumlar yüzünden neden kaldırmıyorlar diye. Muhtemelen işlerine geliyor. Türk insanı gerçekten çok değişik. Neden Avrupa birliğine katılmıyoruz? Farklı olanı kabul edememe gibi duygularımız var. Yüzyıllardır yaşadığımız Kürtlere bile her gün ırkçılık yapıyoruz. Birisi eşcinsel oldu mu uzaklaşma,kadın oldu mu onu hor görme. Avrupa'da tartışanlar yok mu tabi ki var ama çoğunluk artık böyle şeyleri kabul eder oldu. Bu dünya hepimizin dünyası. Kimse sizi doğanıza göre yargılayamaz. Siyahi olabilirsin bu seni geride bırakmamalı. Beyazlar sürekli her konuda eziyorlar. Gördüğünüz gibi bu konuda da farklı değil.

Snowflake misiniz siz? Ne zannediyorsunuz kendinizi. Bu dünyada her türlü insan var. Türkiye'de de var hatta Osmanlı'da bile vardı. Bu adamların farkındalık istemesi de gayet doğal. Ne zaman düzgün yaşadılar ki? Sürekli hor görüldüler. Bırakın ne yaparlarsa yapsınlar. Yeter ki filmler diziler yaranacağız diye sallama yapımlar olmasın.

• Spidermanin zenci olmasi bizi neden rahatsiz etsin veya bir karakterin escinsel olmasi? Yazilanlari anlamamissiniz yada 3. paragrafta niyetinizi belli ettiginiz uzere sjw hakkinda karsi bir sey soyleyeyi direk on yargiyla yaftalama isine girismissiniz.

Spiderman zenci olabilir misal Peter Parker ezelden beri zenci cizilse kimseyi rahatsiz etmezdi sanirim. Sonucta cok unlu ve sevilen afro-amerikan Black panther, Blade, Storm gibi kimseyi rahatsiz etmeyen super kahramanlar var. Ama dur bir tanede kadin thor olsun, siyahi spiderman olsun, kadin james bond olsun diyince bu iceriklerin yeni bir hikaye anlatmak adina degil de goze parmak sokan, ayni hikayenin bir tanede sjw soslusu olsun demek adina yapildigi belli oluyor. Bunun yerine sifirdan karakterler yazilabilir, var olan evrenler genisletilebilir ama tek yaptiklari eskiden gelen guzel hikayelerin yok sayip, sirf politik dogruculuk adina katakterlerin irkinin, cinsiyetinin degistirilip tekrar ayni hikayenin sunulmasi.Insanlarin karsi oldugu bu. Ghostbuster, terminator orneginde gorulduvu gibi.
    Ayni sekilde escilsel karakterlerde ilk defa kullanilmiyor. Daha oncekiler kimseyi rahatsiz etmiyordu. Ulkemizde de boyle bir sey yok sadece cinsel tercihini pazarlayarak milyonlar kazanan, cok sevilen bir suru fenomen var. Yukarda dedigim gibi kimse Allien'i izlerken Ellen ripley'in cinsel kimligini merak etmedi. Ona da bunu vurgulayacak replikler sahneler yazilmadi. Cunku kadin allien'larla savas icindeydi derdi bize hikayesini anlatmakti, simdiki karakterler gibi filmde bulunmasinin amaci cinsel kimligini vurgulamak degildi.
    Sjw'ye karsi olanlari homofobik, fasist olarak yargilamak cok kolay. Ama kimse boyle degil. Aslinda olay "woman power", asyali, obez, lgtb birey koyucaz onu anlaticaz diye ortada anlatacak yeni konu veya hikaye olmamasi. Gunumuzde buyuk frenchise'larin tek yaptigi varolan evreni guzel bir hikaye ile genisletmek yerine, basrolun ve karakterlerin cinsiyetini veya cinsel kimligini degistirip 20-30 yil once yapilan islerin birde yeni halini cekmek. Yani insanlarin karsi ciktigi bu olayin dusmanlikla alakasi yok. Terminator evrenini genisleteceklerine ayni 30 yil once cekilmis filmin aynisi kadin terminator ve meksikali kizla cekip 30 yil onceden kotu bir is ortaya cikmasina kiziyor insanlar.

Edit: bonus
    SJW Nedir? Oyunlardaki SJW Unsurları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UcanHollandali -- 23 Haziran 2020; 12:7:55 >

quote:

Sjw'ye karsi olanlari homofobik, fasist olarak yargilamak cok kolay. Ama kimse boyle degil.

Buna hiç katılmıyorum. Ben her yerde cinsiyetçi,ırkçı insanlar görüyorum. Sırf bu ayrımcılıklar yüzünden SJW'den nefret eden büyük bir kesim var. Sizin öyle olmanız bir şeyi değiştirmez. İstiyorsanız r/tlou2 subredditine bakın. En ufak bir şeyde nefret saçıyorlar. Nerelerden nerelere varıyorlar...

Spiderman'in siyahi olmasını neden tartışıyoruz bilmiyorum ama ben dediğinize hiç katılmıyorum. Öncelikle Spider-Man bir karakterden oluşmuyor. Peter Parker Spidermanlerden sadece birisi (
    en.wikipedia.org
    Alternative versions of Spider-Man - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Alternative_versions_of_Spider-Man
    ) Peter Parker yerine başka birisi isim değiştirse ve yine beyaz olsa bir şey der misiniz? Mesela kaç tane Green Lantern veya Flash var biliyor musunuz? Batman'in yerine bile Nightwing geçti yani(Hatta alternatif evrenlerde kadın "Bruce Wayne" var). Biraz bayrak taşıma gibi oluyor bu isimler diyelim. Spiderman'i bir kimlik olarak görmek lazım. Bu sürekli değişebilir. Bu sefer Peter Parker yerine Miles Morales Spiderman'i görüyoruz. Ve bu kısmen yeni bir karakter sayılır. Evren sıfırlanıp Peter Parker siyahi yapılmadı yani. O yüzden karakter değiştirildi kısmına hiç katılmıyorum. Hep aynı çizgi üzerinden gitmeleri iyi olmuyor. Aynısı bayan "Thor" içinde geçerli.

Sıfırdan süper kahraman yapmak çok zor. Yazılsa bile istenilen etkiyi yapamıyor o yüzden Marvel veya DC yazarları bunun üzerinden gidiyorlar keza filmlerde de böyle maalesef. Yani gördüğümüz rebootlarda bu yüzden. Ayrıca ben yazdığım gibi eğer bu karakter değiştirmesi gerçekten zorlama bir şey ise tasvip etmediğimi söyledim. Bu Hollywood'un,film şirketlerinin tarzıdır. Gördük zaten kaç tane filmin tuttuğunu. Ghostbusters tutmadı,Terminatör'ü 2 defa değiştirdiler 2'si de tutmadı hatta zaman kavramını yalama yaptılar. Bu konuda bence herkes katılıyordur bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-ED5D10718 -- 23 Haziran 2020; 11:6:36 >

• Kısacası boş beleş işler.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.