Şimdi Ara

Sizce gelmiş geçmiş en efsane işlemci ? (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
166
Cevap
1
Favori
6.090
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

tek turbo tuşu ile 4mhzden 12mhze overclock yapmak mümkündü

artık nerde 3katına overclock görmek
  • İntel de efsane Celeron 300A

AMD de ise Athlon XP 2500+

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Phenom işlemciler .

Bunlar olmasa belki hala çok dandik intellere mecburduk

• Phenom 955 diyenler neresi iyiydi onun? stock fanindan ucak sesi gelir islemci acaip isinirdi.Bi keresinde islemci termal macun sebebi ile fana yapismisti cikaracam derken elimden firladi pinleri yamuldu duzeltecem diye pinlerinide kirmistim lanet islemcinin.Incecik yamulan uzun pin yapmak nedir amd ondan sonra bir daha amd islemci almadim almamda

• Core 2 duo.

İlk çıktığında aylarca milletin ağzından düşmedi be. Zengin çocukların "Ben aynı anda 3 oyun açıyorum" hikayeleriyle büyüdük. Ne hayaller kurduk

• amd athlon (slot A) sistemli işlemciler ve 2600k ile yaptığım overclok zevkini hiç bir işlemciden almadım.
    özellikle athlon işlemcileri istediğim gibi kurcalayıp(lehim ve smd değişimleri) farklı değerlere çıkmak bir başkaydı.
    ilk gaz soğutmayı athlon işlemcilerin overclok pontansiyelinden dolayı yapmaya karar vermiştim.

Sizce gelmiş geçmiş en efsane işlemci ?
  • Morukluğumu konuşturayım.

* Zilog Z80A = 8 bit mikrobilgisayar segmentinin kralı. 10 Mhz görürken rakipleri Intel-AMD 8080A serileri max 3 MHz görebilmişti.

* MOS Technology MOS 6510 = Oldukça zayıf 1 küsür Mhz bir işlemci olmasına rağmen efsanevi Commodore 64 bununla koşuyordu. (İlave ASICs çipleriyle tabii)

* 80286 işlemciler = Önceki nesil 8086 işlemcisine göre 6 kat hızlıydı. Böylesi bir daha görülmedi. Düşünsene 6 * 1800X-7900K filan çıkmış bir anda. Hemde benzer fiyata. (İntel 12, amd 16, harris baba 25 mhz)

* Motorola 68000-68020 serisi. = X86 mimarisinin tersine geriye uyumlu olmayan, bu nedenle çok temiz tasarıma ve yüksek verime sahip 16-32 bit işlemciler. Amiga ve MAC der susarım.

* 80486-586 serisi. = Öncekilere göre iyi perf ama asıl olay soket. Aynı nesilde bu kadar perf farkı veren nesil yoktur. Bugün aynı nesil ve soket (mesela 1151 soket I3-I5-I7) arasında dip-tavan güç farkı 2 katı kadardır genelde. 486-586 serisinde 486-25 ile 586-166 arasında 8 kat fark vardı. Dehşetengiz upgrade yani.

* Intel Pentium II = Yüksek perf artışı ve PC donanım standardizasyonu. Efsanevi BX çipset de dahil tabii. 16-32 bit perf için ilk defa uygun birleşim.

* AMD K6-III = Yari fiyatına Pentium II performansı ve artısı. Tarih-tekerrür filan yani şimdi de.

* Intel Celeron 300A = K6-III ve K7 için ucuz rakip diye çıkmıştı ama darbeyi Pentium II yedi. 300 Mhz yerine 450 oluyor ve Pentium II-450 modelini gereksiz hale getiriyordu. İntel çareyi üretimi kısmakta buldu. C300A kapma savaşları yaşandı. (yine de K6-7 daha iyi ve ucuzdu)

* AMD K7 Athlon-Duron babaları = Pentium II rakibi olarak çıkıp Pentium III çipleri de tepelemişti. Üstelik celerondan bile ucuzlardı.

* OC efsanesi AMD K7.5 Athlon XP Barton. = Üzerindeki dirençler arası kurşun kalemle çizilip hız kilidi ve ilave cachesi açılırdı. Acaba gizli daha neler var deneme yanılmasında epey zaiyat vermiştir. 2500+ olanı efsanedir. %90+ üzeri OC olurdu ki eşi benzeri yokur. Benim 1833 Mhz XP-2500+ Barton 3501 olabilmişti mesela. Fellik fellik aranır kapanın elinde kalırdı.

* AMD Athlon 64 FX-51 = Über perf ve dehşet fiyat. Deprem etkisi yaratan ağız sulandırıcı. En güçlü rakibi ! Pentium 4 EE 3.8 işlemciden iki kat hızlı. Tabii bir de 599-649 dolara 1049-1099 fiyat farkı ile. (? ZEn R7 tarih tekerrür filan) Düz Athlon 64 ve X2 serisi de efsaneye yakındır.

Pentium III-M Dothan. = Şaşırtan, şoke eden hede hödö. Laptopla zincirlenmiş iken tırışkaydı. Hinoğlu hinin biri bunu bir ara kart üzerinde P-IV soketinde hızlı bellek ve yüksek Mhz ile çalıştırmayı becerdi. P-IV ve Athlon 64 serisini tepeleyip FX-51 ensesine yapışınca ortalık iyice bir sallandı. AMD lan ben bu P-III serisini K7 Athlon ile bile tepelemiştim. Üzerine K7.5, K8 A64, K8.5 X2 filan çıkarmıştım, nereden çıktı şimdi bu diye mala bağlarken, Intel de ben boş yere Pentium 4 ve ilk nesil Core Duo ile mal gibi sürünmüşüm, niye fark edemedim diye duvara hasar vermekteydi. (şu anki I serisinin temelinde yatan cevher)

* AMD Opteron I-II nesli = Gizli ve kıymetli cevher, zamanında Xeon işlemcileri çöp seviyesine indirmişti. Şimdiki Opteron-Xeon gibi filan değil, şu an bu kadar perf farkı yok aralarında. Bunlarda ise Xeon resmen yok hükmündeydi Opterona karşı. AMD ise Intelden daha mal olduğundan maça asını salakça harcadı.

* AMD Phenom II-Athlon II serisi = Hala değerli sayılabilecek ve işe yarayabilen şahane nesil. Rakibi Core 2 Duo-Quad çoktan öldü de devri bile yapıldı üstelik. Voltaj, OC, ısı dinlemeyen taş gibi şeyler. Opteron II neslin rafinesi. İntelin dothan mallığının eşidi. Intel nasıl mal gibi sürünürken dothan patlayınca ayıkmıştı AMD de sürünürken Opteron patlayınca ayıktı ve Phenom II çıktı ortaya. Yalnız AMD daha malhun olduğundan ayıkması daha uzun sürdü. Birde çekirdek açma gibi piyangosu vardı. Dandik Sempron 1***, Athlon II Phenom II X2-X3 alıp tam tekmil Phenom II X4 yapabiliyorduk çoğunlukla. Kazı kazan, pardon çekirdek aç kazan. (Yahu Barton 2500+ de kalemle çizilip açılıyordu, AMD buna meyilli midir nedir )

* Intel 2xxx serisi = Özellikle 2500K-2600K filan. K6-K7-K8-Phenom II darbelerini yiyen İntelin panik ve korku ürünü şahaseri. Bu FX denen meret gelip yine benim başımı belaya mı sokacak korkusuyla çıkarılan intelden beklenmeyecek perf artışı ve fiyat veren kahramanlar. FX bekleneni veremeyince inteli yatışa geçiren zamazingo. Yalnız yeni nesillerde fiyatlar hiç de yatışa geçmedi. 2600K-7700K arasında %12.3 verim artışı vardır. Frekans dahil %29 kadar. İyi de kırbaçlanabildiklerinden 7xxx serisini pek aratmayan inteli niye böyle bir şey çıkardım diye pişman etmiş olabilecek babalar.

* Ryzen = Efsane adayı. Yine Athlon 64 zamanı gibi yarı fiyatına üstün perf. İntel cevap veremezse olur da.

EDIT = BONUS

Yenilerin hiç bilmediği, benim gibi morukların bile çok azının bildiği yaşayan efsane. 1988 yılında çıkan 25 Mhz 32 bit bir işlemci. Üstelik hepimiz hala bunu cayır cayır kullanıyoruz da. Hepimizin PC si içinde çok sayıda var.

Tamam beyinleri daha fazla yakmayayım. AMD Am29000 RISC tipi işlemcisi. (X86 CISC tipidir) Bugün modern tüm X86-64 mimarisi Am29000 işlemcisine dayalıdır. Yani AMD olsun, Intel olsun, VIA olsun fark etmez. Pentium II ve K6 zamanından itibaren her X86-64 işlemci çekirdeğinin kalbinde bir AMD Am29000 yatmaktadır.

İçinden üç tanesini seç derseniz.

1. Phenom II serisi. = Kaç yıllık işlemciler ama hala canlılar. Voltajsız 3.8-4.0 görmeleri kesin gibi. Az voltaj ve vasat üstü soğutma ile 4.2-4.4 seviyeleri genelde görülür işlemci şansınıza (şanssızlığınıza) takoz değilse. Rekor standart hava soğutma ile 4.73 düzeyindedir. GHz başına çekirdek yani tek çekirdek verimi FX-6300 işlemciden bile iyidir. Bu yüzden DX11 altında hala iş yapan işlemcilerdir. X4 olup 4.2 filan görünce R9-280 filan karta yetmektedirler iyi seviyede. Daha yüksek görebilirse veya oyun grafiğe yükleniyorsa epeyce rahat götürür 280-280X filan. Hatta 380 filan ile zorlayanlar gördüm. Tabii darboğaz oluyor ama idare edilir seviyede. Rakip Q6600 filan için önerilenler ise R7-250-260 filan oluyor genelde.

Phenom II X4 rakibi olan C2Q 6600 filan ise çoktan öldü. Kemikleri bile kalmadı. Zaten ilk çıktıklarında bile PII X4 nerede ise iki kat hızlıydı. 6600 işlemci 2968 passmark performansı verirken 965BE ise 4211 veriyordu mesela. Hem de çook daha ucuza. O zaman 6600 varken 965 alınırmı diyen malhunları uyarıyorduk ama nafile. Kazıklanmak özgürlüktür netekim.

Phenom II (Athlon II) serisinin diğer avantajı ise soket ve bellek uyumudur. AM2+, AM3, AM3+ soketlere uyar. Hatta bazı modelleri AM2 soketlere bile uyar. DDR2-DDR3 bellekle çalışır, 1.35-2.10 volt aralığında sorun çıkarmaz. Zaten F/P iken her işlemci değişiminde anakart değiştirmeyerek daha da F/P olur.

2. Barton çekirdek Athlon XP 2500+ = Bunun özelliği OC kapasitesi tabii. Bunun altında 256 KB cache ve 333 FSB varken üstü 512 cache ve 400 fsb değerindedir. Dirençleri kurşun kalemle çizilince kilitleri açılıyordu. (deneme yanılma için yakmazsanız silgi de gerekiyordu tabii) BU işlemci 1833 Mhz olmasına rağmen 2500+ adlandırması Pentium 4 2500 işlemciyi geçtiğini belirtir. Kilitleri açılınca acaip OC oluyor %90 üzerine çıkıyordu. Benimki 3501 görmüştü kendi soğutucusu ile. Bu ise yaklaşık Pentium 4 4774 demektir ki P4 en fazla 3.8 görmüştü. Millet yana yana arardı, efsane eşlisi de ABIT anakartlardı. OC açısından buna yaklaşan yok ama Celeron 300A da yaklaşık %50 OC olurdu.

3. 2600K = Hala minderden inmeyen bir pehlivandır. İyi de güreşmektedir. Sebebini yukarda yazdık. Aynı GHz hızında 2600K-7700K arasında sadece %12 kadar fark vardır. Frekans dahil ise %29 kadar. 2600K da sağlam işlemcidir ve 4.5 filan görmek çoğunlukla mümkündür. Bu hızı görünce de 7700K filan yanında hiç de geri kalmaz, dişe diş kapışır hatta. Üstelik de çok daha az ısınır, hatta daha yüksek Ghz de görebilir soğutma ile. 2600K-2700K filan sahibi olup da 3770-4770 ve hatta 6700-7700K alanlar parası bol olup bizi görmeyen hainlerdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melikulupinar -- 6 Ekim 2017; 16:53:46 >

• melikulupinar kullanıcısına yanıt
    Duron 600 hocam. Hasanpaşa'da arkadaşımın bilgisayar dükkanında bir deneme yapmıştık. Biz 850 MHz yapabilmiştik ama pek olmamıştı. L1 ayağına kalemle 1000 1100 arası hızlara çıktığı söylenirdi. Athlon kurşun kaleme feda edilmezdi bence. Ucuz işlemciler değildi. Zaten her akşam iş dönüşü Yazıcıoğlu'na uğrar sorardık bulunmuyordu.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: setek01

Duron 600 hocam. Hasanpaşa'da arkadaşımın bilgisayar dükkanında bir deneme yapmıştık. Biz 850 MHz yapabilmiştik ama pek olmamıştı. L1 ayağına kalemle 1000 1100 arası hızlara çıktığı söylenirdi. Athlon kurşun kaleme feda edilmezdi bence. Ucuz işlemciler değildi. Zaten her akşam iş dönüşü Yazıcıoğlu'na uğrar sorardık bulunmuyordu.

İlk nesil Athlon-Duron serisi XP kadar OC olmuyordu. Ben de Athlon 750 kullanmıştım ama 1000 değerini geçemedim.

Bunun sebebi de iyi anakart olmamasıydı. Gerçi 761 Irongate çipseti bir efsaneydi ama K6 serisi (I-II-III) uzun zamandır var olduğundan ve CPU-MB fiyatları ucuz olduğundan anakart firmaları pek iyi anakart üretmiyordu. 1 GHz yarışında AMD Athlon Thunderbird işlemci Intel Pentium III serisini alt edince işler değişti. Thunderbird 1400 işlemci nerede ise Pentium 4 2200 işlemciye de denkti.

Ancak bundan sonra iyi AMD anakartları gelmeye başladı. Özellikle NVIDIA nForce-nForce 2 çipli ABIT K7N serisi bir efsanedir. Ben de ABIT ile 3501 görmüştüm zaten. Böyle K7N-K8N gibi şahane anakartlar üreten bir firmanın batmasına gerçekten üzülmüştüm. Kalite demekti o zamanlar.

XP-2500+ başlarda pahalı değildi. Pentium 4 serisine göre çok ucuzdu. Duron zaten bedavadan biraz pahalıydı. Ancak herkes yana yakıla Barton çekirdek XP aramaya başlayınca işler değişti. Uyanık mı desem kazıkçı mı desem bilemedim, bilgisayar satıcıları fiyatları kökledi. Haftalarca sıra bekleyen oluyordu barton için ve resmen karaborsa olmuştu.

• AMD Phenom II ve Intel Sandy Bridge. İki seri de inanılmaz iyiydi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acaluka -- 6 Ekim 2017; 17:28:10 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: redoracle

Sony'nin cell işlemcisi tabiki,sene olmuş 2017 hala potansiyeli araştırılıyor

Az kaldi cozulecek, her oyun 4k 60 fps

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Celeron 300a.70 80 dolarlık fiyatıyla intelin en ust düzey işlemcisi pentium2 450 ile kafa kafaya gidiyordu.overclok ne bu işlemci öğretti bana.

• athlon 64 2500+

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • i7 2600K

• Tabi ki de 1. sırada AMD Athlon 64 gelir. O en büyük efsanedir. Onun dışında i5 2500K da oldukça efsaned bir işlemcidir.
  • Bence 4790K...

Döneminin çok çok üstünde performans verecek şekilde tasarlanmış, günümüzde hala güçlü işlemciler arasında yerini koruyan efsane bir seriydi.

AMD işlemci çok kullanmadım o yüzden ona yorum yapamayacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Siannis -- 8 Ekim 2017; 1:21:52 >
  • Pentium D

• quote:

Orijinalden alıntı: jam&jam

Phenom 2 955 be

Hala kullanıyorum ama işlemci öldü be Çok zorlanıyor.
  • Amd Barton 2500+
    Fx-57
    i7 2600k
  • iamburak kullanıcısına yanıt
    Bir zahmet hocam emekliye ayırın artık

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.