Şimdi Ara

Sıvı Sabun Sorunu.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
4.481
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Ladys and Gentlemans (geri kalanını ingilizce olarak yazamadım. İçinizde İngiliz varsa özür ). Ben sonunda bir 2. el honda city bulup aldım. Dün ilk defa cityi yıkadım. Yıkadımda sıvı el deterjanı kullandım. Deterjanın markası fax. Sizce bi araba sıvı deterjanla herzaman yıkanabilir mi? Eğer yıkanırsa zamanla boyaya ne zararı olur. Yıkanamazsa hangi katkı maddesini kullanmalıyım? Bu arada aracımın boyası metalik renktir. Saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AAT.BH -- 10 Haziran 2007; 9:29:39 >

• Yapay Zekanın Yanıtı

Sıvı Sabunla Araba Yıkamak: Ne Kadar Güvenli?

Giriş: Arabanızı temiz tutmak, genel görünümünü ve değerini korumak için çok önemlidir. Sıvı sabun, ev temizliğinde yaygın olarak kullanılır, ancak araba yıkamada güvenli olup olmadığı merak edilebilir.

Sıvı Sabunla Araba Yıkama Riskleri: Sıvı sabun, arabanızın boyasına zarar verebilecek deterjanlar ve diğer kimyasallar içerebilir. Özellikle el sabunu veya bulaşık sabunu gibi aşındırıcı sıvı sabunlar, boyanın cilasını aşındırabilir ve matlaşmasına neden olabilir.

Sıvı Sabun Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Eğer sıvı sabun kullanarak araba yıkamakta ısrarcıysanız, aşağıdaki önlemleri almalısınız:

• Her zaman yumuşak bir bez veya sünger kullanın. Sert fırçalar boyaya çizikler oluşturabilir.
    • Sabunu bol suyla seyreltin. Konsantre sabun boyaya zarar verebilir.
    • Yalnızca küçük alanları temizleyin ve hemen durulayın. Sabunu uzun süre boyanın üzerinde bırakmayın.
    • Aracınızı yıkamayı bitirdikten sonra iyice durulayın ve kurulayın.

Alternatif Yıkama Yöntemleri: Sıvı sabun yerine, arabanızı yıkamak için özel olarak tasarlanmış otomobil şampuanlarını kullanmak daha güvenlidir. Bu şampuanlar, boyaya zarar vermeyen ve aracınızın parlamasını sağlayan nazik temizleyiciler içerir.

Sonuç: Sıvı sabunla araba yıkamak önerilmemektedir. Boyaya zarar verebilir ve aracınızın görünümünü bozabilir. Bunun yerine, otomobil şampuanlarını kullanmak daha güvenli ve etkili bir seçenektir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • bildiğim kadarıyla araç şampuanlarıda yaklaşık bu özdedir zaten.
    bu yüzden aşındırcı etkisi olan malzemeler kullanılmadıkca sorun olma herhalde diye düşünüyorum.

bu aralar bu tarz konular çok açılıyor umarım ankaradaki su kullanma tedbirlerinden haberiniz vardır.
    bu konuda daha duyarlı olmalıyız.
  • barajlarda suyun azaldığı ve sürekli su kullanımında tedbirli olun dendiği şu günlerde güzel bi konuya temas ettin bi sakıncası yok boyaya zarar vermez tabii bu arada hayırlı olsun yinede sen çok sık yıkama
  • çok yıkama rengi solar hemde ülkede su bitiyor
  • ph i yani sertlik dercesi az olan bir sabun kullan.Boyayı aşındırırsın..
  • otomobilinizde kullanılan boya su bazlı akrilik eseaslı bir boyadır..güneş altında yıkamayın,branda kesinlikle örtmeyin,basınçlı su ve fırça kullanmayın...

özel yumuşak sünger,su ve zaman zaman , araçlar için özel üretilmiş ph:7 otomobil şampuanları(cilalı da olabilir) kullanabilirsiniz..makinalı cila asla yaptırmayın..akrilik boyaya uygun elle(özel sünger ya da pamuklu bezle sürülebilen) cilalardan yılda bir kez yapabilirsiniz...

aracınızı iyi günlerde..bol bol.. güle güle kullanın....
  • hocam,ülkemizde su bazlı boyaya (son kat) yanılmıyorsam daha yeni geçiliyor.honda ne zaman geçmiş.aydınlatırsanız sevinirim.selamlar-saygılar.
  • hepsi su bazlı değildir. hatta çoğunun tiner bazlı vede bazılarının epoksi esaslı olduğunu zannediyorum.
    quote:

Orjinalden alıntı: havnitekin

otomobilinizde kullanılan boya su bazlı akrilik eseaslı bir boyadır..güneş altında yıkamayın,branda kesinlikle örtmeyin,basınçlı su ve fırça kullanmayın...

özel yumuşak sünger,su ve zaman zaman , araçlar için özel üretilmiş ph:7 otomobil şampuanları(cilalı da olabilir) kullanabilirsiniz..makinalı cila asla yaptırmayın..akrilik boyaya uygun elle(özel sünger ya da pamuklu bezle sürülebilen) cilalardan yılda bir kez yapabilirsiniz...

• quote:

Orjinalden alıntı: havnitekin

otomobilinizde kullanılan boya su bazlı akrilik eseaslı bir boyadır..güneş altında yıkamayın,branda kesinlikle örtmeyin,basınçlı su ve fırça kullanmayın...

• quote:

Orjinalden alıntı: happycar

ph i yani sertlik dercesi az olan bir sabun kullan.Boyayı aşındırırsın..

ph sertlik derecesi değildir asit-baz belirten bir derecedir. düşük ph lı yıkamak yerine ph 7 olan yani nötr bir madde ile yıkamak daha mantıklıdır.

suyun sertlik değeri Fr. dir
  • Sabun kullandığın sürece hiç bir şey olmaz.
    Sonuçta arabanızı en fazla 10-15 sene kullanacaksınız...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.