Şimdi Ara

Yolumda giderken parktan çıkan araca çarptım. Kusur Kimde?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
12.640
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar dün öğleden sonra Yozgatta tek şeritli bir yolda ilerliyordum. Hızım ortalama 30-35 idi. Sağ tarafta park halindeki bir araç aniden önüme kırdı. Frene ne kadar bassam da duramadım ve kaza gerçekleşti. Çarpmanın etkisiyle aracımın sağ tarafı da yol kenarında bulunan duvara çarptı. Şimdi dosyalar açıldı, ama herkes farklı birşey söylüyor. Kimisi bana sen kusurlusun dikkat etmen gerekirdi diyor, kimisi %100 asli kusurla karşı taraf kusurlu, o dikkat edecekti diyor. Fotoğraflar ekte. Yorumlarınızı alabilir miyim?

Yolumda giderken parktan çıkan araca çarptım. Kusur Kimde? Bu tutanakta çizdiğimiz kroki.

Yolumda giderken parktan çıkan araca çarptım. Kusur Kimde?Yolumda giderken parktan çıkan araca çarptım. Kusur Kimde?

Bunlar da kaza sonrası fotoğraflarımız.

40 plakalı araç benim aracım, 05 plakalı siyah honda araç karşı tarafın aracı.

Tutanaklarda belirtilen beyanları yazıyorum.

05 Plakalı karşı tarafın beyanı:

Yerköy istikametinde sağda park halinde iken sinyal vererek yolu da kontrol ederek yola çıktım. Arkayı kontrol ettiğim halde arkadan gelen 40 DY 282 plakalı araç hızlı geldiği için yandan çarptı.

Benim beyanım :

Ankara istikametinde giderken, 05 .. ... plakalı araç aniden parktan çıktı. Hızım yavaş olsa da araç aniden çıktığı için duramadım ve çarptım. Yolumda gidiyordum. Araç aniden parktan çıktı.

Kusur hangi tarafa ne oranda verilecektir?

Tam1Burssuz bu mesajı paylaştı

• Sinyal verdiği ispatlanamaz büyük ihtimal. Beyanlar dikkate alınmayabilir. Size %40 yazabilirler.

Kamera şart.
  • ''Yolu da kontrol ederek yola çıktım. ''

Yolu kontrol ediyorsa niye çıktı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: RCRICOS

Sinyal verdiği ispatlanamaz büyük ihtimal. Beyanlar dikkate alınmayabilir. Size %40 yazabilirler.

Kamera şart.
    Hocam keşke kameram olsaydı. Kameradan da önce kasko şartmış onu öğrenmiş oldum bu vesile ile. Adam park yerinden çıktığı için yola katılan durumunda. Bu yüzden asli kusuru ona verip %100 karşı tarafa yazma ihtimalleri var mıdır?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-530508BB2

''Yolu da kontrol ederek yola çıktım. ''

Yolu kontrol ediyorsa niye çıktı?
    Şu an tek umudum, eksperin arabamın özelliklerini dikkate alması olacak. Yol başlangıcı ile kaza yapılan mesafede aracım tüm gücüyle çalışsa bile 50 km yi zor yapar. 1.2 motor lpg li araç. Yolu kontrol ettikten sonra aniden belirip o kadar hızlı gelmem imkansız. Zaten o kadar hızlı olsaydım hasar çok çok daha fazla olurdu diye düşünüyorum. İki araçta da sadece kaporta hasarı var.
  • hocam maşallah her yerde sormuşsunuz :)

05 plakalı aracın güvenli çıkış yapması gerekiyordu.
    anlaşmalı tutanak tutulan kazalarda 3 çeşit kusur oranı vardır 0-50-100
    %40 bir tarafa verilemez yani.

• Park halinden çıkan araca ön veya orta kısmından karayolundan gelen araç çarpar ise burada suç park halinden çıkan aracındır.

Araç park halinden çıkışı tamamlanmış ve çarpma diğer araç tarafından arkadan yapılmış ise normal kurallar geçerli yani arkadan çarpan kusurlu.

Burada biraz eksperin yorumu önemli fakat hasarın şiddetine göre fotoğraflardan siz kusurlu gibi duruyorsunuz. Sizi tek kurtaracak olan kaza tutanağındaki öndeki araç sahibinin yandan çarptı ifadesi olur,eğer o ifadeyi dikkate alırsalar karşı taraf kusurlu olur.

Gelelim caddenin kuralına, önünüzdeki araç ne kadar hızlı çıkarsa çıksın bu tür dar yollardan giderken hızınız düşük olursa ve önleyici sürüş tarzında sürerseniz çok rahatlıkla kaza önlenir. En azından böyle arka tarafa yakın yerden çarpmazsınız ön taraftan kaza olur.

Yine trafiğin yazılı olmayan kurallarına göre yol kafayı çıkartan aracındır. Yoksa İstanbul trafiği her gün kazadan geçilmezdi. Kısacası hızınız bu tür bir yola göre yavaş olmadığı gibi dikkatsiz de araç kullanıyorsunuz. Yozgat'ın şehir içi zaten ufacık yer,o battı çıktının yan tarafı da hep hareketli olur,daha yavaş gitseniz hiç bu kaza olmazdı.

• quote:

Orijinalden alıntı: tenekekutu

Park halinden çıkan araca ön veya orta kısmından karayolundan gelen araç çarpar ise burada suç park halinden çıkan aracındır.

Araç park halinden çıkışı tamamlanmış ve çarpma diğer araç tarafından arkadan yapılmış ise normal kurallar geçerli yani arkadan çarpan kusurlu.

Burada biraz eksperin yorumu önemli fakat hasarın şiddetine göre fotoğraflardan siz kusurlu gibi duruyorsunuz. Sizi tek kurtaracak olan kaza tutanağındaki öndeki araç sahibinin yandan çarptı ifadesi olur,eğer o ifadeyi dikkate alırsalar karşı taraf kusurlu olur.

Gelelim caddenin kuralına, önünüzdeki araç ne kadar hızlı çıkarsa çıksın bu tür dar yollardan giderken hızınız düşük olursa ve önleyici sürüş tarzında sürerseniz çok rahatlıkla kaza önlenir. En azından böyle arka tarafa yakın yerden çarpmazsınız ön taraftan kaza olur.

Yine trafiğin yazılı olmayan kurallarına göre yol kafayı çıkartan aracındır. Yoksa İstanbul trafiği her gün kazadan geçilmezdi. Kısacası hızınız bu tür bir yola göre yavaş olmadığı gibi dikkatsiz de araç kullanıyorsunuz. Yozgat'ın şehir içi zaten ufacık yer,o battı çıktının yan tarafı da hep hareketli olur,daha yavaş gitseniz hiç bu kaza olmazdı.
    Hocam karşı aracın hasarı sol kapıdan. Arkadan çarpsam hasarı arka tamponda olurdu. Yandan çarpıldığı bariz belli. Bu durumda eksperin tutumu değişir umarım...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Up

• Merhaba kusur kime verildi bu tarz olay benim başıma da geldi bugün

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.