Binbaşı
15 Mayıs 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme
Toplam: 99 (Bu ay: 1)
Gönderileri

İyi günler. Dairenin sözleşme gücünü yükseltmek istiyorum. Proje çizimi ve imza onayı için aşağı yukarı mühendisler ne kadar alır benden? Metrekare hesabı olarak dairenin içinde bir şey değişmeyecek sadece ana dağıtım panosundaki kabloların boyutu ve içindeki şalt malzemelerinin değerleri değişecek basit bir proje.

Merhaba. Her ne kadar makine mühendisi olsam da yıllardır elektrikle uğraşanda birisiyim. Devre analizi derslerine kadar teorik olan dersleri bile aldım. El becerisi olarakta iyiyim. Elektrikte belli bir seviyeye geldim. Bi tek diplomam yok. Yeni bir iş kurduğum için tüketicilerin elektrik tesisatları ile bizzat uğraşmam gerekiyor. Binalara sistem kuruyorum bu sistem için binaya ekstra bir dağıtım panosu kurmam gerekiyor.


Şimdi bu yaptığım iş mevzuata göre aykırı mıdır? Yasal yönden sorun çıkar mı? Çıkarsa eğer belge v.s almam mı gerekiyor? Binaya ekstra bir pano kurmak için elektrik mühendisi imzası gerekli mi?

Merhaba elimde bir rezistans var ben bunun girişine direnç taksam çekilecek akımı düşürenilir miyim acaba?

Merhaba gecen gun bedelliye başvurdum. Tecilim 25 ekimde biteceği halde bugün sınıflandırılmısım. Evrak alim tarihi 25-26 ekim diyor. Suan sistemde para yatirin diyor pazartesi parayi yatirsam olur mu? Bakaya kalmamis oluyorum nede olsa. Siniflandirilmis hukumluler bakaya kalana kadar odemesi gerekiyor diyor.

Merhaba telefonun ekranını kapattıktan 2-3 saniye sonra telefon kapanmış oluyor tekrar açmak için 20 sn falan power düğmesine basmam gerek. Bu yüzden telefonu ekran koruyucu programı olmadan kullanamıyorum ekran sürekli açık kalmalı bi şekilde. Bu sorum yazılımsal mı donanımsal mıdır?

o kadar elektrik çalıştık bu basit konu kafamı çok karıştırıyor.


elimizde 2 ohm değerinde bir tel olsun. biz bu teli 24 volt 10 amper verebilen bir güç kaynağına direkt bağladık. şimdi bu tele bakarsak 24 bölü 2 den 12 amper akım değeri çıkıyor.


sorum şu. bu 12 amper değeri tam olarak nedir? telimizin 24 volt için çekeceği max. amper değeri midir? bu durumda bizim güç kaynağımız max. 10 amper verebiliyorsa güç kaynağımızı yakacak mıdır?

Merhaba. 3d yazıcı tablası için kullanacağım bir ısıtıcı plaka yapmak istiyorum. 40x40cm bir alüminyum sacı 100 dereceye kadar ısıtacak ince bir rezistans telini alüminyum plakanın bir yüzeyine sarmal şekilde yapıştırıcam.

güç kaynağımdan 12 volt. rezistans max. 4 amper çekmeli.

benim anlamadığım mesele şu. v=ır den 12/4=3 ohm çıkıyor. sorularım ise şunlar.

1) 3 ohmluk bir rezistans kaç dereceye ulaştırır teli? bi anda akkor haline mi gelir? bu değer optimum uygun olan değer midir?
2) telin direncini azaltırsak daha çok akım çekecek. daha çok akım çekince daha mı hızlı ısınacak telimiz?
3) telin direncini arttırırsak daha az akım çekicek o zaman ince tel kullanmak daha mı tasarruflu olur. ve daha az akımla daha hızlı mı ısınır?

şu işin mantığını bi anlatır mısınız çok kafam karıştı. yani 3 ohm un üstüne ve altına gidildikçe beni neler bekliyor tam olarak.
Silinsin
Merhaba samsung s3 telefonu aldım arkadaştan 2. el. param yoktu yeni tele. neyse elimde 2 adet bozuk telefonum da var. bunların imei sini s3 e nasıl kopyalarız? şuan s3 ün imeisi sıfırla başlıyor bir sürü rakam var. 35 le başlamıyor. sanırım bozulmuş.

var mı bir yolu? telefoncular kaça yapıyorlar? şuan
Son çıkan haberlere göre apple touch id yi ekrana koyamamış. daha doğrusu ekrana entegre edememiş zenfone 3 max gibi arkaya koymuş parmak izini. Milyar dolarlık bütçesi olan bir şirket, hepi topu yılda 1 tane telefon tasarlıyor, dünyanın en iyi mühendisleri bünyesinde çalışıyor, her türlü ekipmana sahipler ama bir butonu ekrana entegre edemiyorlar. niye böyle?
Hakkında
Konum: Balıkesir,Merkez
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: geçen hafta
Son Mesaj Zamanı: geçen hafta
Mesaj Sayısı: 1.470
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 3.624
İkinci El Bölümü Mesajları: 13
Konularının görüntülenme sayısı: 408.103 (Bu ay: 1.648)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 247 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.