Şimdi Ara

Şirket açıp araba almak?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
1
Favori
9.838
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Saçma sapan vergilerden baktığımız için bir hal çare arıyoruz. Babam ve 3 kardeşin ailesinde toplam 5 araba var. Mesela bir şirket kursak yeni arabaları şirket üstüne alsak oluyor mu acaba? Şirket kurması öyle kolay bir şey mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• O muhasebecinden yavaş yavaş uzaklaşmakta fayda var nitekim binek araç da vergiden gayet güzel düşülüyor. Sıfır aracın tümünü 5 seneye bölerek örneğin araç 100 bin tl her sene 20 bin liralık kısmı senin o senenki karından düşer örneğin 60 bin net karin var senin sene sonu net karin 40 bin olur ve vergi dilimine göre ödeyeceğin vergiden karın olur.
    Yada sıfır aracın ötv ve kdv değerini direkt olarak o sene gidere masrafa atarsin (yani ödeyeceğin kdv den düşmeden) düşer geri kalanı da 5 senede yukarda anlattığım gibi düşersin.
    Yani otv ve kdv tahminen 100 binlik araçta 45-50 tl senin kartin 60 bin ise o değeri düş nerdeyse o sene vergi ödemesin.
    Artı ticarilerde kdv yi direkt düşebilirsin o sene, gerisi de yukarıdaki gibi halledersin.

Muhasebesine bunu anlat selam soyle...
  • En basit cevap sorunun içinde gizli; vergiden düşmek. Düşmek için ödediğiniz bir vergi olması lazım. Bir sürü iş yeri sahibi vergi ödemediği için aldığı arabanın vergisini de düşemiyor. Zaten çoğu ne için yüzde kaç vergi ödediğini bile bilmez. Siz en iyisi araç sayısını azaltın.
  • ne kadar avantaj sağlıyor şirket üstüne araç almak

mesela bi e180 alınsa fiyatı ne oluyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: shumin

Saçma sapan vergilerden baktığımız için bir hal çare arıyoruz. Babam ve 3 kardeşin ailesinde toplam 5 araba var. Mesela bir şirket kursak yeni arabaları şirket üstüne alsak oluyor mu acaba? Şirket kurması öyle kolay bir şey mi?

Araç almak vergi avantajı sağlamıyor şirkette yaptığınız işten kazandığınız paradan vergi alınıyor yeni araç aldığınızda ötvsi kdvsi işe yarıyor araç 0 km olup şirket üzerine alınmak zorunda
    Yani ucuza alamazsınız araç ne kadarsa onu öder yaptığınız işin vergisini ödemek yerine araç alıp, hem aracı kullanıp hem aldığız araçla verginizi ödemiş olursunuz
    Adam lüks arabaya biniyor biner tabi vergi ödemiyor diye bir şey yok

• Giderlerini gosterirsiniz. Bunun haricinde zerre avantajı yok. Yakıtta 3 te 1 oranında.

• Vergiden dusmek icin once vergi veriyor olman lazim.Bos bir sirketin size getirisi olmaz.

• sirket kurmasi kolay. is yapmasan bile devreden bakiyen olur devletten alacakli olursun bir sonraki fatura kesiminde vergiden dusersin. Yada araclari sirkete almakla ugrasma arac sahibiyle sozlesme yap kiralama yap kendine yine vergiden dusersin. En azindan batarsan arabalara birsey olmaz

• şirket kurup elinizdeki 5 aracı şirket adına kaydettirirsen bundan sonra mazot fişlerini vergiden düşersin. ama araçlar sıfır olmadıkları için kdv den düşemezsiniz doğal olarak. vergi levhanızın olması lazım bi de galiba sıfır aracı indirimli almak için.

bizim muhasebeciyle 2 ay önce konuştum binek aracı vergiden düşebilir miyiz diye. artık binek aracın vergiden düşülmediğini söyledi. sadece ticari araçlar vergiden düşülüyormuş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Meticulous

şirket kurup elinizdeki 5 aracı şirket adına kaydettirirsen bundan sonra mazot fişlerini vergiden düşersin. ama araçlar sıfır olmadıkları için kdv den düşemezsiniz doğal olarak. vergi levhanızın olması lazım bi de galiba sıfır aracı indirimli almak için.

bizim muhasebeciyle 2 ay önce konuştum binek aracı vergiden düşebilir miyiz diye. artık binek aracın vergiden düşülmediğini söyledi. sadece ticari araçlar vergiden düşülüyormuş.

O muhasebecinden yavaş yavaş uzaklaşmakta fayda var nitekim binek araç da vergiden gayet güzel düşülüyor. Sıfır aracın tümünü 5 seneye bölerek örneğin araç 100 bin tl her sene 20 bin liralık kısmı senin o senenki karından düşer örneğin 60 bin net karin var senin sene sonu net karin 40 bin olur ve vergi dilimine göre ödeyeceğin vergiden karın olur.
    Yada sıfır aracın ötv ve kdv değerini direkt olarak o sene gidere masrafa atarsin (yani ödeyeceğin kdv den düşmeden) düşer geri kalanı da 5 senede yukarda anlattığım gibi düşersin.
    Yani otv ve kdv tahminen 100 binlik araçta 45-50 tl senin kartin 60 bin ise o değeri düş nerdeyse o sene vergi ödemesin.
    Artı ticarilerde kdv yi direkt düşebilirsin o sene, gerisi de yukarıdaki gibi halledersin.

• quote:

Orijinalden alıntı: shener

quote:

şirket kurup elinizdeki 5 aracı şirket adına kaydettirirsen bundan sonra mazot fişlerini vergiden düşersin. ama araçlar sıfır olmadıkları için kdv den düşemezsiniz doğal olarak. vergi levhanızın olması lazım bi de galiba sıfır aracı indirimli almak için.

O muhasebecinden yavaş yavaş uzaklaşmakta fayda var nitekim binek araç da vergiden gayet güzel düşülüyor. Sıfır aracın tümünü 5 seneye bölerek örneğin araç 100 bin tl her sene 20 bin liralık kısmı senin o senenki karından düşer örneğin 60 bin net karin var senin sene sonu net karin 40 bin olur ve vergi dilimine göre ödeyeceğin vergiden karın olur.

dediğiniz gibiyse gerçekten iyi. peki benim muhasebeci bunları bilmediği için yarın bir gün araba alırsam muhasebeci yüzünden vergiden düşememe ihtimalim var mıdır? bu arada ötv de vergiden düşülüyor mu ben sadece kdv vergiden düşülüyor diye biliyorum.

• Konu budur ve gerçektir alomaliye sitesinde ve bir sürü muhasebeci forumunda konusu var siz muhasebecinize ben böyle birşey duydum diye söyleyin bakalım ne diyecek hala ısrar ederse durum kötü:)

Şu anda binek aracım şirket üzerine ve bahsettiklerimden yararlandım şimdi satıp yeni almayı planlıyor ve vergisel açıdan yararlanmayı planlıyorum, tabi satarken de bu sefer %1 kdv kesiyorsunuz faturada ve satış miktarı da kar olarak ele alınıyor eğer 5 sene geçmişse, geçmemişse ne kadar amortisman olarak kullanılmış filana bakarak hesaplanıyor durum
  • Bakın ötv ve kdv masrafa yani gidere atılabiliyor düşülme olayı bu, geri kalan da amortismana ayrılıyor. Yada siz toplam miktarı 100/5 örneğin senelik 20 lira olarak düşebilirsiniz eğer çok verginiz yoksa.

Bu linki okursanız adamların firma sahiplerinin neden sene sonunda araçlarını yenilediklerini anlarsınız.

http://www.hurriyet.com.tr/aralikta-sirkete-otomobil-almanin-dayanilmaz-cazibesi-25437259

adam alıyor 450 bine bmw x5 araç en az 200-250 binini ödeyeceği vergiden dusuyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: shener

Konu budur ve gerçektir alomaliye sitesinde ve bir sürü muhasebeci forumunda konusu var siz muhasebecinize ben böyle birşey duydum diye söyleyin bakalım ne diyecek hala ısrar ederse durum kötü:)

Şu anda binek aracım şirket üzerine ve bahsettiklerimden yararlandım şimdi satıp yeni almayı planlıyor ve vergisel açıdan yararlanmayı planlıyorum, tabi satarken de bu sefer %1 kdv kesiyorsunuz faturada ve satış miktarı da kar olarak ele alınıyor eğer 5 sene geçmişse, geçmemişse ne kadar amortisman olarak kullanılmış filana bakarak hesaplanıyor durum

anladım hocam teşekkür ederiö sağolun. bu soruyu sorduğum kişi serbest muhasebeci mali müşavirin elemanıydı aslında. bizzat adamın kendisine sorsam yardımcı olur sanırım.
  • Şirket olmak da kolaydı zaten ayrıca o kadar müthiş düşüşler de beklemeyin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teşekkürler cevaplar için. Şirket kurup para kazanmak gerekiyor haliyle anladığım kadarıyla. Zaten çalıştığımızdan ötürü olmayacak anladığım kadarıyla. Maaşın yarısını vergi diye keserler araba alırsın yarısı yine vergi olur benzin desen keza öyle.

• mrb. şirket üzerine binek araç alındığında aracı başkası kullanacaksa kasko ve trafik sigortaları şirket sahibi üzerine mi olmalı yoksa aracı kullanan kişi üzerine mi olmalı? ya da direkt şirket üzerine mi oluyor sigorta işlemleri?
  • şuanki aracımı aynı şekilde aldık ama 6 seneye bölünmüş. aracı 2014 sonuna dogru aldık. suan aracı değiştirmek istesek ne gibi sıkıntı olur.
  • quote:

İkinci elde fatura kesilebilen her araç kdvden düşer

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.