Şimdi Ara

Sıfır otomobillerin altın çağı.. 2009

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
87
Cevap
2
Favori
7.343
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
52 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Otomobiller hiç bu kadar ulaşılabilir olmayacak...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• hayır iş değiştirmedim; devletin olabildiğince fazla insanı ASGARİleştirme çabası olarak görüyorum...

o zamandan bu zamana asgari ücretle çalışan insan sayısı da artmıştır...

sonuç şu ölümü gösterip sıtmaya razı etmek; heryer işsiz dolu; asgari ücreti beğenmiyor musun?

hanibenim beklentim sistem değişip-başkanlık gelince uçup kaçıyorduk ? 11 yıl önceden çok daha betere gittik-gidiyoruz..Allah sonumuzu hayr etsin...orta direk yoksullaşıyor...
    ABD parasal genişlemeye gidince bizim gibi gelişmemiş ülkelere DOLAR YAĞDIĞI yıllar.

AKP de şans eseri o dönemin kaymağını yedi, sanki o bolluk kendi marifetiymiş gibi caka sattı.

Hani şimdi nerede bol dolar? Nerede ucuz mallar?

Sokaktaki cahil cühela takımı da AKPde keramet var sandı.
    "Fağyiz haram diye reyiz fağyizi düşürdü" diyen cahilleri hiç unutmayacağım.
    Ulan faiz dünyada % 0 olmuş, sende % 7 olması gayet normal, bunun haramla da reyizle de alakası yok cahil düdük makarnası seni.

Bir de halen "kötünün iyisi" diyenler var.
    Ulan o dolar bolluğunda koltuğa eceviti de oturtsan, tansuyu da oturtsan, demireli de oturtsan, hatta bizim bakkal mahmutu da oturtsan akpden daha güzel yönetirdi zaten.
    o yıllarda hatırlıyorum, kendime alacağım araçlar için hedef koymuştum, 2010 'dan 2020 ye kadar model yükselte yükselte sıfır km Mercedes C sınıfı alırım rahatlıkla diyordum. Hesabıma kitabıma uyuyordu o zamanlar. Şİmdi yıl 2020 olmuş, bizde Fiorino var, C sınıfı ise ulaşılamaz rakamlara geldi benim için, sıfır km fiyatı nedir bkmayalı uzun yıllar oldu, tahminimce 500 bini geçmiştir.
  • Sıfır otomobillerin altın çağı.. 2009

• Kendi maaşım 2009 Mart'ta yaklaşık 1500 lira
    2020 Mart'ta aldığım maaş yaklaşık 4700 lira

Maaşim 3 katina çıkarken otomobil fiyatları bazı modellerde 7-8 katına kadar çıkmış....

İşte alım gücünün düşmesine somut örnek.....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ghostiki -- 10 Haziran 2020; 14:36:50 >
  • Vay be o yılki 1 senelik gelirimle polo alabiliyormuşum :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ghostiki

Kendi maaşım 2009 Mart'ta yaklaşık 1500 lira
    2020 Mart'ta aldığım maaş yaklaşık 4700 lira

Maaşim 3 katina çıkarken otomobil fiyatları bazı modellerde 7-8 katına kadar çıkmış....

İşte alım gücünün düşmesine somut örnek.....
    2009 asgari ücreti net 527 TL o dönemki maaşınız asgarinin 3 katı
    2020 asgari ücret net 2324 TL bugünkü maaşınız asgarinin 2 katı

asıl sorgulanması gereken nokta bu aslında. Tabi o süreçte iş değiştirmediğinizi var sayıyorum.
  • PatlıcanMusakka kullanıcısına yanıt
    hayır iş değiştirmedim; devletin olabildiğince fazla insanı ASGARİleştirme çabası olarak görüyorum...

o zamandan bu zamana asgari ücretle çalışan insan sayısı da artmıştır...

sonuç şu ölümü gösterip sıtmaya razı etmek; heryer işsiz dolu; asgari ücreti beğenmiyor musun?

hanibenim beklentim sistem değişip-başkanlık gelince uçup kaçıyorduk ? 11 yıl önceden çok daha betere gittik-gidiyoruz..Allah sonumuzu hayr etsin...orta direk yoksullaşıyor...
  • o yıllarda hatırlıyorum, kendime alacağım araçlar için hedef koymuştum, 2010 'dan 2020 ye kadar model yükselte yükselte sıfır km Mercedes C sınıfı alırım rahatlıkla diyordum. Hesabıma kitabıma uyuyordu o zamanlar. Şİmdi yıl 2020 olmuş, bizde Fiorino var, C sınıfı ise ulaşılamaz rakamlara geldi benim için, sıfır km fiyatı nedir bkmayalı uzun yıllar oldu, tahminimce 500 bini geçmiştir.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • 2009 yılında ÖTV %38'den %18'e düşürülmüştü yanlış hatırlamıyorsam. Şimdi en kötü ÖTV %50'den başlıyor. İndirimle bile %35'e düşüyor.
  • Aradaki farklara bakılırsa asgari ücretli çalışan birinin aynı arabayı alması için en az 20 ay daha fazla çalışması gerekiyor.
  • O yıllarda veya birkaç yıl sonra Mercedes bayisine C180 incelemek için gitmiştim.

O zaman fiyatı benim için ulaşılabilir bir rakamdı.

Şu an sıfır C180 hayal benim için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PatlıcanMusakka

2009 asgari ücreti net 527 TL o dönemki maaşınız asgarinin 3 katı
    2020 asgari ücret net 2324 TL bugünkü maaşınız asgarinin 2 katı

asıl sorgulanması gereken nokta bu aslında. Tabi o süreçte iş değiştirmediğinizi var sayıyorum.

Alıntıları Göster
    Zaten orta kesime olan oldu, asgari ücretli kesiminin hayatı değişmedi, eskiden de yoksuldu şimdi de yoksul.
    Orta kesimi yok etti bu hükümet. Sağolsun varolsun.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Fakirleştik fakirleşiyoruz..
  • Uzağa gitmeye gerek yok, 2017 yılında 4 yaşında golfü maaşımın 18 katına aldım, şuan 4 yaşında bir golfü maaşımın 25 katına alıyorum. Eriyen meblağ 3 yılda çok fazla. Fakirlesiyoruz Allah yardımcımız olsun.

• keşke sadece arabada olsa bu artış. duzenli olarak aynı yerden aldığım gıda, temizlik, sağlık vb ürünler son bir yılda %25 ile %50 arası artmış.

• PatlıcanMusakka kullanıcısına yanıt
    yukardaki arkadaşa hak vermiştim basmıştım teraziye tıkları ama bu mesajı görene kadar

kısmen haklı yine, maaş 3 kat araç 10 kat diye abartmasa ! maaşı 3 katına çıkmış araç 7 katına, polo passat vs. AMA ASGARİ ÜCRETE BAKARSAN ARAÇLAR 7 KATINA ÇIKARKEN ASGARİ ÜCRET 4,5 KATINA ÇIKTIĞI İÇİNARAÇ FİYATLARI YÜZDE 50 ARTMIŞ OLUYOR. az değil bu artış da tabi ama insanlar bunu çok abartıyor bu forumda, asgari ücrete göre 5 kat arttı gösteriyorlar ona sinir olurum şahsen.

işin kötü yanı 2009 memur maaşına bakıyorum en az 1250 falan diyor, 2,5 katına çıkmış öğretmen ve memur maaşları ama asgari ücret 4,5 katına çıkmış. asgari ücret mi çok arttı yoksa orta direk maaşları mı az arttı artık orası yorum işi.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.