Şimdi Ara

SHELL GTL diesel gerçekten bu kadar farklı mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
167
Cevap
0
Favori
21.131
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bütün araçlarımda BP taşıtmatik var ve yıllardır her aracıma sıfır KM den beri hep BP den indirimli yakıt alıyorum. Daha depolarına başka bir marka benzin/diesel girmemişti taaki geçen güne kadar.

Baktım ışık yandı, yolumun üstünde ve yakınlarda BP olmadığı için Shell e gireyim dedim. Pompacı geldi ''abi vpower diesel mi GTL mi'' dedi ikisinide daha önce hiç kullanmadığım için hangisi iyiyse onu koy dedim pek de umursamadım açıkçası nasılsa beni yakınlardaki bir BP ye götürücek kadar (50TL) alacaktım.

Abi hep iyi araçlara GTL koyuyoruz dedi iyi dedim koy ozaman GTL. Herneyse sonra yola koyuldum bir 5-10 km sonra ışıklarda durduğumda araç rölantide çok sessizleşmişti tittreşim inanılmaz azalmıştı. Bundan sonra her ışıkda yada her durduğumda tüm dikkatim motordaydı gerçekten araçta eskiden olan rölantideki hafif titreşim ve dizel sesi tamamen kesilmişti.

Performansı, gidişi veya yakıt tüketimi anlamında bir fark hissetmedim. Belki bir-iki depo sonra onlardada iyileşmeler olabilir bilmiyorum...

Ama sanki benim aracımın ihtiyacı olan diesel Shell GTL miş gibi geldi. Eğer ki bu kadar fark var ise BP deki iskontoma ve taşıtmatiğin konforuna rağmen Shell den GTL almaya başlayabilirim...

Sizde de böyle bir durum oldumu? GTL nasıl bir yakıt diğer diesellerden ne farkı var? Acaba bu hissettiklerim kendimi şartladığım için olmuş olabilirmi?

• GTL+ yakıtındaki farklılığı ben de hissediyorum. Özellikle şehiriçi dur-kalklarda, ara hızlanmalarda bariz fark ediyor. Motor daha stabil çalışıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AutoTestPilot

Arkadaşlar bütün araçlarımda BP taşıtmatik var ve yıllardır her aracıma sıfır KM den beri hep BP den indirimli yakıt alıyorum. Daha depolarına başka bir marka benzin/diesel girmemişti taaki geçen güne kadar.

Baktım ışık yandı, yolumun üstünde ve yakınlarda BP olmadığı için Shell e gireyim dedim. Pompacı geldi ''abi vpower diesel mi GTL mi'' dedi ikisinide daha önce hiç kullanmadığım için hangisi iyiyse onu koy dedim pek de umursamadım açıkçası nasılsa beni yakınlardaki bir BP ye götürücek kadar (50TL) alacaktım.

Abi hep iyi araçlara GTL koyuyoruz dedi iyi dedim koy ozaman GTL. Herneyse sonra yola koyuldum bir 5-10 km sonra ışıklarda durduğumda araç rölantide çok sessizleşmişti tittreşim inanılmaz azalmıştı. Bundan sonra her ışıkda yada her durduğumda tüm dikkatim motordaydı gerçekten araçta eskiden olan rölantideki hafif titreşim ve dizel sesi tamamen kesilmişti.

Performansı, gidişi veya yakıt tüketimi anlamında bir fark hissetmedim. Belki bir-iki depo sonra onlardada iyileşmeler olabilir bilmiyorum...

Ama sanki benim aracımın ihtiyacı olan diesel Shell GTL miş gibi geldi. Eğer ki bu kadar fark var ise BP deki iskontoma ve taşıtmatiğin konforuna rağmen Shell den GTL almaya başlayabilirim...

Sizde de böyle bir durum oldumu? GTL nasıl bir yakıt diğer diesellerden ne farkı var? Acaba bu hissettiklerim kendimi şartladığım için olmuş olabilirmi?

hocam araç ne ?

• Bir defa 10 liralık GTL+ aldım aracıma sırf meraktan. Fazlasına kıyamadım abi 4.35 civarıydı
  • Astra sedan kullanmaktayım motordaki sesi bariz azaltıyor.
  • bu yakıt fiyatlarında gtl vs almak bence mantıksızlıktır. zaten 4 lira olmuş benzin-dizel farkı bitmek üzere birde 4.35 verip mazot almak çok mantıksız geliyor insana.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TüplüveÖfkeli

Bir defa 10 liralık GTL+ aldım aracıma sırf meraktan. Fazlasına kıyamadım abi 4.35 civarıydı

utanmadın mı 10 liralık almaya.
  • quote:

Bunu anlık olarak hissetmeniz pek mümkün değil nedeni daha önce aldığınız firmanın yakıtında da katkı mevcut. Ayrıca

"Acaba bu hissettiklerim kendimi şartladığım için olmuş olabilir mi?" demişsiniz daha önce Shell ' den yaktı almadığınıza ve böyle bir tecrübeniz olmadığına göre daha iyi olduğuna sizi inandıran reklamlar mı? ya da pompacı mı?

2011 yılı tatil dönemi içerisinde toplam 2100 km'de dizel aracımda deneme şansım oldu ve söylenilen performans-yakıt-ses konusunda bir değişiklik olmadı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erakcora

quote:

Bir defa 10 liralık GTL+ aldım aracıma sırf meraktan. Fazlasına kıyamadım abi 4.35 civarıydı

utanmadın mı 10 liralık almaya.

Ya yolda kalacaktım ya da 10 liralık mazot almak için yanaşacaktım Sabah evden bir çıktım baktım cüzdan yok. 10km kadar yol geldim, mazotta bitti bitecekti. Beni iş yerine götürürdü ama, iş yerinden bir diğer istasyona atmazdı belli ki.. Bende aracın içindeki bozuklukları bir güzel topladım. 15 küsür lira yaptı. Gittim marketten 1 çikolata ve 1 su aldım.. Diğer bozuklukları da kağıt 10tl yaptırdım. Yanaştım pompaya..

+abi ya bu GTL çok fark ediyor mu?
    -Etmez mi gardaş ya en kalitelisi bu.
    +ama çok para be 3-5 ay önce benzin bu paraydı.
    -öyle ama performansı bile etkiliyor normal mazottan çok satıyoruz.
    +bak şaşırdım şimdi. sen benim arabaya 10 liralık atsana şundan maksat GTL+ almış olalım.
    -10 litre mi atayım ?
    +Yok abi ya 10 tl'lik zaten mazot var arabamda bi çeşit olsun.
    -Tamam getir aracı.

Diyalog aynı böyleydi. Şimdi düşündüm de ulan ne film çevirmişim he. Yakıt ışığı bile sönmemişti

• quote:

o mazot filtresine bile gitmemiştir hocam :)) Işık sönüyormu 10 TL ile peki hocam :)
  • Shell GTL kullanıp yakıt tüketimi artan varmı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: yek_ka

quote:

o mazot filtresine bile gitmemiştir hocam :)) Işık sönüyormu 10 TL ile peki hocam :)

yok hocam ışık sönmedi bu sabahta arabayı otoparka bıraktığımda ışık yanıyordu, bir arkadaş istedi arabayı verdim mazot yok ona göre dedim, tamam abi ben atarım dedi. GTL at dedim başka mazotu yakmıyo bunlar dedim Bakalım akşama ne atmış göreceğim

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: yek_ka

quote:

yok hocam ışık sönmedi bu sabahta arabayı otoparka bıraktığımda ışık yanıyordu, bir arkadaş istedi arabayı verdim mazot yok ona göre dedim, tamam abi ben atarım dedi. GTL at dedim başka mazotu yakmıyo bunlar dedim Bakalım akşama ne atmış göreceğim

Ahahahaha senin araçta aynı bizim şirketin aracı gibi :)) Ögrencimiyiz ? :) 50 Lt depota ışık yandıktan 1 2 km sonra 15 TL lik mazot atınca hemen sönmesede yolda giderken sönüyor :)

• sessizleştiriyo, motor soğukkenki titreşimi azaltıyo, ilk hızını artırıyo, çabuk bitiyo, pahalı.
  • Farkediyor, ama yazın motor sıcaklığını yükseltiyor.
  • quote:

İstasyondan istasyona değişiyormu yakıt fiyatları.Ben 4,14 den aldım 2-3 gün önce.
  • Ahh ahh diğer konu açılığında GTL 2.65 miş. Ki ozamanlar da o pahalı geliyordur... Ne kadar çabuk alışıyoruz fiyatlara...
  • quote:

Orijinalden alıntı: escober

quote:

Bunu anlık olarak hissetmeniz pek mümkün değil nedeni daha önce aldığınız firmanın yakıtında da katkı mevcut. Ayrıca

"Acaba bu hissettiklerim kendimi şartladığım için olmuş olabilir mi?" demişsiniz daha önce Shell ' den yaktı almadığınıza ve böyle bir tecrübeniz olmadığına göre daha iyi olduğuna sizi inandıran reklamlar mı? ya da pompacı mı?

2011 yılı tatil dönemi içerisinde toplam 2100 km'de dizel aracımda deneme şansım oldu ve söylenilen performans-yakıt-ses konusunda bir değişiklik olmadı.

İlk defa başka marka yakıt almış olmam ve sağdan soldan duyduklarım reklamlar vs etkiledimi acaba fikrimi dedim. Ama burda yazılanlardan gördüğüm gibi çoğu insanda pozitif bir fark olmuş benim dizelde hacimli olduğu için daha çok fark hissettim heralde... Çünkü gerçekten inanılmaz bir değişim var...

Ama bu değişime değer mi değmez mi orası tartışılır işte...

• düşük devirlerde ki karakteri direkt değişiyor arabanın ama hem daha pahalı hem yapılan km az oluyor.

kısaca dizel motoru manasız kılıyor.

gidip 7-8 bin lira fazladan verip 20-30 beygir güçsüz araba alıyorsun, üstüne bir de gtl kullanırsan dizel araba tümden saçmalık oluyor.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.