Şimdi Ara

Ses için HDMI'mı yoksa Optical'mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
14
Cevap
0
Favori
4.036
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Elimde HDMI G/Ç 'şı ve Dijital (optical ve coaxiel) G 'şi olan A/V reciver amfim var.
    DVD playerda da hem HDMI hemde Dijital Coexial çıkış var.

Şimdi amfiye sesi HDMI ilemi bağlıyım yoksa coex ile mi?

A/V Reciver SONY STR - DH500
    DVD Player SONY DVP - NS708H

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ugurvsn -- 22 Haziran 2009; 10:25:53 >

• hdmı kablo kullanarak sinemada birazdaha ii oluyor örn: coax la optik i sinemada performanslarını çok karşılaştırmış birisi olarak diyebilirimki ben aman aman bir fark göremedim ancak hdmı ya geçince;

"sd dvd" optik ve coaxial a göre birazda ii olduğunu fark ettim en azından olumlu yönde bir fark hisettim

sizde bir karşılaştırma yapın belki fark görürsünüz yada görmezsiniz... çünkü nihayetinde kaynak "dvd dısc" birde bütün iş kabloda değil sistemlede ilintili bir durum marka model isim verirseniz kullanan arkadaşlardan daha ii yorum alabilirsiniz

zaten rakamsal ve teknik olarak hdmı kablo optik ve coaxial dan daha ii bir kablo
  • HDMI ile 7.1'e kadar ses alabilirsiniz.
    + HDMI Dolby True HD sesi de aktarıyor.
  • Sony'nin sitesindeki bilgilerden anladığım kadarıyla, STR-DH500 modelinde HDMI girişi var, ancak sadece switching yapıyor - yani True HD gibi formatları çözme özelliği yok.
  • Stereo ses için iyi bir coaxial kablo kullanarak analog bağlantı yap.

Sinema için ise Hdmi'in en büyük özelliği hem ses, hem de görüntü sinyalini tek bir kablo üzerinden iletebilmesi.

Yoksa Coaxiel ve optik bağlantıyla da 7.1 kanal ve Hd ses alabilir ve üçlü component bağlantıyla da 1080i'ye kadar görüntü alabilirsin.

Ama Hdmi ve Stereo için analog bağlantı dışında ek bir seçenek istiyorsan Optik yerine iyi bir Coaxiel kablo kullan.
  • Teknika,

coaxiel ve optik ile HD ses alabiliyormuyuz?
  • quote:

Orjinalden alıntı: teknika

Stereo ses için iyi bir coaxial kablo kullanarak analog bağlantı yap.

Sinema için ise Hdmi'in en büyük özelliği hem ses, hem de görüntü sinyalini tek bir kablo üzerinden iletebilmesi.

Yoksa Coaxiel ve optik bağlantıyla da 7.1 kanal ve Hd ses alabilir ve üçlü component bağlantıyla da 1080i'ye kadar görüntü alabilirsin.

Ama Hdmi ve Stereo için analog bağlantı dışında ek bir seçenek istiyorsan Optik yerine iyi bir Coaxiel kablo kullan.

Sn.Teknika;

HDMI dışında 7.1 sesi analog bağlantı ile alabiliriz.

Coaxial ve optic ile mümkün değil malesef.Ben denedim hiçbir şekilde coaxial ve optic ile iletilemiyor.

Not: Eleştiri,karşı çıkma değil hatırlatmadır. Yazım hatası olabilir diyerek.

• Analogla 7.1 kanal bağlantı ile bağlantı ile tabiki 7.1 kanal sesi alabilrsiniz.

Yalnız şimdi şurada kafam karıştı.

Herkesin bildiği gibi, halen ve israrla Blu-Ray'e geçmedim.

Dvd filmlerde de en fazla 6.1 kanal ses kayıdı var ve Coaxiel ya da optikle sorunsuz çalışıyor.

Hd ses için derseniz denemedim. Ama Dvd ve desteklediği ses formatları için böyle bir sorun yok.

Yazıya altta ekleme yaptım.

Yahu arkadaşın anfisi zaten 5.1 kanalmış. Beni ne uğraştırıp duruyorsunuz yaa.

quote:

Orjinalden alıntı: Elendil

quote:

Orjinalden alıntı: teknika

Stereo ses için iyi bir coaxial kablo kullanarak analog bağlantı yap.

Sn.Teknika;

HDMI dışında 7.1 sesi analog bağlantı ile alabiliriz.

Coaxial ve optic ile mümkün değil malesef.Ben denedim hiçbir şekilde coaxial ve optic ile iletilemiyor.

Not: Eleştiri,karşı çıkma değil hatırlatmadır. Yazım hatası olabilir diyerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest -- 17 Temmuz 2009; 0:53:07 >

• HDMI üzerinden her türlü dijital sesi geçirirsiniz ama analoglarda sinyal kaybı yaşayabilirsiniz.

Üçlü komponenet 1080P ye kadar görüntü taşır.
    HDMI'ın Analog olan versiyonudur.Bu yüzden bunu alırken mümkünse altın almak en mantıklısıdır.
    Mesafe kısa ise opticle bağlayabilirsin.Optic'de herşeyi yapıyor.Ben optic kullanıyorum PS3 ile çok iyi.Avreceiver'ım olsaydı yine aynısını yapacaktım.
    Optic'de 7.1 destekliyor Dolby True HD varmış.En aznında Eng wikipedi öyle diyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: cfiliz

Sony'nin sitesindeki bilgilerden anladığım kadarıyla, STR-DH500 modelinde HDMI girişi var, ancak sadece switching yapıyor - yani True HD gibi formatları çözme özelliği yok.

Öncelikle herkese cevabı için teşekkürler

Haklısın cfiliz,
    Şu anda amfiyi tam olarak kurmuş bulunuyorum.
    HDMI üzerinden sadece görüntüyü aktarıyor.
    Ses için DVD oynatıcıda Coaxiel çıkış olduğundan Coex kablo ile sesi verdim, HDMI üzerinden de görüntüyü.
  • slm arkadaslar bende onkyo sr tx444 atmos destekli amfi m var hoparlor vs kurulu daha ince medya box vs uydu ps4 vs hepsini amfiye hdmi ile yolluyor onko sr tx444 den hdmı out dan cıkıs alıp tv nin arc girisinden kullanıyordum tv yi lg 65 c8 oled tv yaptım ve alttaki uygu medya box vs leri ıptal ettim tv nın uydu sunu netfilks de kendi aplikasyon nunu ve ıp tv icinde lg nin magazasındaki iptv apk sini yukledim her sey guzel oldu hepsi tv de tv bu arada atmos destegide var ama ben sesi amfi ye alamadım tv nin hdm arc a da bagladım başka hdmı girisede bagladım yok ses amfiden alamadım bluetooth ile alıyorum amfiden ama bluetooth atmos ses i veremiyor bu seeferde bu konuda bana bi fikir tavsiye verebileniniz olurmu

• bu arada optik den atmos ses destegi yok biliyorum ben yanlısmıyım

• dargmen kullanıcısına yanıt
    Evet dolby atmos optik ile iletilemiyor.

Digital optical doesn't support Dolby Atmos because it can't transmit the Dolby Digital Plus or Dolby TrueHD audio codecs (both of which can contain Dolby Atmos audio). Digital optical cables only support up to 5.1 channels of audio. HDMI is the only method to send/receive signals with atmos.

Atmos ses almak için amfinize atmos hoparlörün bağlı olması gerekiyor. Yani hoparlör kurulumunun 5.1.2 olması gerekiyor

Ayrıca tv’nin sesini almanız için amfiden tv girişini seçmeniz gerekiyor
    Ve de hem tv’den hem de amfinin menüsünden Hdmi Cec ve audio return channel (arc) özelliklerini aktif etmeniz gerekiyor.
    Bir de atmos ses testi yapmak için netflix’ten atmos sesli bir içerik açmanız ve orijinal ses dilinde açmanız gerekiyor

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • konuyla ilgili ufak bi sey diyjm.
    hdmi i ilk ciktigi gunden beri uyum ve soket yapisi problemleri yuzubden sevemedim. o nalet soket cok kolay asinabilir ve asiri soket kalitesine bagimli bir arabirim kendisi. ses ve videoyu ayni anda ilettigi icin de cok agir bas agritabiliyor.
    fistik gibi tv ve uydu aliciyi duman edebilir, bazi monitorler ses kodegini cozemez. evinde floresan lamba varsa ac kapa esnasinda goruntu gider. sen ekran karti arzali sanirsin.
    koaksiyel aslinda hdmi a gore daha dusuk kalitede daha ucuz jack kullansa da hem parazit hem de bir kisa devre aninda saglam cihazi da yakabilmesi yuzinden sevdigim bi arabirim degil.
    optik giris ise bi sinyale gore yanip sonen lazer surucu ve bi adet o lazere gore sinyali decodere ileten aparattan ibaret. yoksa temelde yine koaksiyel kablo. optik arabirimin limiti cikis decoder ve dac ile belirleniyor.
    ha yeni formatlar desteklenmiyor ama %100 izoleli ses alabilirsiniz. en buyuk dezavantaji amfiyi son seste unutunca bi anda muzigi acinca korkutmasi :):)
    arti olarak ben hdmi ile adam gibi ses dinleyebileni pek gormedim. muzik ve oyunda is goruyor belki ama surround ses yaymakta insanlar hep problem yasiyor ve ister surround ister stereo hdmi dac yok gibi bi sey.
    yillarca hdmi kablo kullandim. binbir problemi var. optik sistemlerde bi kerecik problem yasadim o da o sistemin arayuzunun gicikligindan. onu da cozdum zaten.
    analog ile optik arasinda o kadar buyuk fark olmayabilir ama bu tam izole ses inanilmaz bi sey. al bir tane ps2 yi. koy icine surround sesi. fiberden ver ses sistemine. ses neymis anla.
    ayrica optik kablo cok daha genjs kullanim alanina sahip.
    misal bilgisayarinizda hdmi bi monitor yok. dvi taktiniz. ya da hdmi monitor taktiginiz icjn ses yine olsa olsa stereo cikti. sesi surround almak icin o monitoru cikarjp ya da 2. hdmi a kablo takip ses sistemine sinyal gonderemiyorsunuz. windows kabul etmiyor.
    ama fiber kabloyu istedigin yere bagla ve ayarla. aninda ses hazir. bakir kablo olmadigi icjn parazit yok. kablo cikti catirtisi yok. muzigin ortasinda kabloyu kirsan bile cat cut etmez. en baba ses kesilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.