Şimdi Ara

Servis bakımından sonra yağ seviyesi uyarısı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
1
Favori
5.226
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Aracım 2021 Skoda Karoq 1.5 tsi, 15000 periyodik bakımından sonra kısa süre içerisinde 2500 km'si uzun yol olmak suretiyle 4500 km yol yaptım. Dün akşam arabanın sağ tarafı kaldırıma gelecek şekilde yamuk park etmiştim, sabah arabayı çalıştırdığımda turuncu "lütfen yağ seviyesini kontrol edin" uyarısı verdi. Aracı düz zemine park ettim yağını kontrol ettim olması gereken seviyenin ortasındaydı. Park ettiğim yerde de yağ damlama emaresi yoktu. Kaput açınca uyarı kayboldu ama kitapçıkta da kaput açılınca uyarının kaybolduğu ve 100 km sonra sorun devam ederse yeniden uyarı geleceğini söylüyor. Servisi aradım yarım litre 0W20 yağ eklersem sorun kalmayacağını söylediler. Cok içime sinmedi ama buna benzer sorunla karşılaşan ve çözüm bulan olduysa yardımcı olabilirse çok mutlu olurum. 15bin km boyunca böyle bir sorun yaratmayan araç yetkili servis bakımından sonra nasıl böyle bir uyarı veriyor aklım ermiyor.

• 4500km de yağı yarılamış yine bir tsi vakası... öncelikle geçmiş olsun hocam servise hangi marka yağ kullandıklarını sorun çünkü bazı kalitesiz dandik yağlar eksiltmeyi hızlandırıyor ayrıca servislerin en kaliteli yağı kullandığını sanan varsa öyle bir şey yok unutsun yani.. ileriki dönemlerde eksiltme devam ederse aracınıza uygun bir motul adlı yağ markasına geçmenizi öneririm. çok geçmiş olsun hocam umarım sorununuz en kısa sürede en kolay yol ile çözülür
  • Eksik yağ koymuş olsalar bakımdan hemen sonra ikaz verirdi diye düşünüyorum.

Ancak az bir miktar eksik yağ koydular ise araç bir miktar yağ eksiltince bu sorun ortaya çıkmıştır muhtemelen.

Yağ çubuğunu en üst seviyesi ile el alt seviyesi arada ki kısım 1 LT demek oluyor.

Sizin attığınız resimde seviye ortada gibi yarım litre civarında bir eksik söz konusu.

Bu araçlar maalesef az da olsa yağ eksiltiyor bununla yeni tanıştınız galiba

• 2 gün önce 2016 skoda rapid 1.2 tsi aracımız da aynı uyarı çıktı yağ bakımı üzerinden 13.000 km geçmişti.

Kontrol ettiğim de ya sizin bu seviyelerdeydi.Araç sürekli sakin kullanıldığı için yağ eksiltme oldukça düşük seviyede oluyor

Bir yerde görmüştüm kaputu açınca uyarı gider diye gerçekten de gitti tekrar uyarı çıkmadı ama ben km geldiği için yine de yağı değiştirdim.

Yağ seviyeniz km göre düşük geldi eğer çok performanslı kullandıysanız normalden fazla eksiltmiş olabilir.

Bu seviye bir sorun çıkarmaz ama yağ ekleyecekse de yetkili servisin eklemesini öneririm kendiniz eklemeyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrcnd -- 23 Haziran 2022; 18:56:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ariic

Eksik yağ koymuş olsalar bakımdan hemen sonra ikaz verirdi diye düşünüyorum.

Ancak az bir miktar eksik yağ koydular ise araç bir miktar yağ eksiltince bu sorun ortaya çıkmıştır muhtemelen.

Yağ çubuğunu en üst seviyesi ile el alt seviyesi arada ki kısım 1 LT demek oluyor.

Sizin attığınız resimde seviye ortada gibi yarım litre civarında bir eksik söz konusu.

Bu araçlar maalesef az da olsa yağ eksiltiyor bununla yeni tanıştınız galiba

Daha önce de 16. TDI Octavia kullanıyordum fakat 3 yıl boyunca böyle bir sorunla karşılaşmadım, bu araçla da ilk bakıma kadar sorun yaşamadım fakat yazın hiç şehirler arası seyahat etmemiştim. Servis evraklarına baktığıma 4.3 lt yağ koydukları yazıyor.

• emrcnd E kullanıcısına yanıt

yaklaşık 1500 km oldukça performanslı kullandım, ortalama 5.5 lt olan yakıt tüketimi 8 lt'ye kadar çıktı. Servis, kendiniz de ekleyebilirsiniz içiniz rahat etmezse servise de gelebilirsiniz dedi ama 1lt'lik 0W20 yağı da nereye sorsam bulamadım. Mecburen yarın serviste ekleteceğim sanırım.

• 4500km de yağı yarılamış yine bir tsi vakası... öncelikle geçmiş olsun hocam servise hangi marka yağ kullandıklarını sorun çünkü bazı kalitesiz dandik yağlar eksiltmeyi hızlandırıyor ayrıca servislerin en kaliteli yağı kullandığını sanan varsa öyle bir şey yok unutsun yani.. ileriki dönemlerde eksiltme devam ederse aracınıza uygun bir motul adlı yağ markasına geçmenizi öneririm. çok geçmiş olsun hocam umarım sorununuz en kısa sürede en kolay yol ile çözülür

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mosasaurus -- 23 Haziran 2022; 19:36:28 >
  • kalkansa K kullanıcısına yanıt

1.6 TDI fazla yağ alıyor TSİ motora göre.

TDI motorda pek yağ eksiltme olayı yaşayan yok.

Servis evrakı standart 3.8 lt koyduk yazamaz çünkü aracın şasi no su ile çıkıyor o gereksinimleri.

Yani yağı koyan başkası evrakı basan başkası.

• mosasaurus kullanıcısına yanıt

Teşekkür ederim. Castrol edge professional yağ koymuşlar. Araç garantili olduğundan yetkili servise mecbur kalıyoruz.

• Kurumsal olarak tenezzül edeceklerini sanmıyorum ama personel içinde türlü türlü insan var, servisten çıkmadan yag seviyesine bakmak lazım

• Yeni vag grubu araçlarda yağ sensörü sıkıntısı var. Bir de sensörü kontrol ettirin, yarım litreye uyarı vermemesi lazım
  • Wonky kullanıcısına yanıt

yag seviyesine göre uyarı vermesi normalmiş, kitapcık o seviyeyi uyarı seviyesi olarak gösteriyor

Valla hocam 5 yıldır 2017 golf kullanıyorum bir kere görmedim o seviyede hata verdiğini

• 0w20 çok ince değil mi? Genelde uzakdoğu menşeili araçlar için kullanılıyor ama çok ince geldi bana. 5w20 veya 5w30 kullanılsa eksiltmez gibi geliyor.
  • Düz zeminde tekrar uyarı verirse ekletin. Bence şu aşamada eklemeye gerek yok. Araç yan park edildiği için uyarıyı vermiş olabilir.
  • 1.5 TSİ motorların klasik yağ eksiltme sorunu...

• Kronik yağ eksiltmis aracını 15 bın değil 10 bin maksimum ya da 1 yil dolunca yağ bakımına götür 15 bin götürmez bu tsiServis bakımından sonra yağ seviyesi uyarısı 

• Araç yan park edildiği için vermiştir o uyarıyı, problem yok bence yağ eklemeyin. Yağ seviyeniz tam olarak olması gerektiği gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi facepunchS -- 24 Haziran 2022; 9:56:54 >
  • Bugün yağ takviyesi yaptım, gelişmeleri paylaşacağım.

Servisin yağ ekleyin demesi nedir yahu ? Garantili iş yapmıyorlar mı? Götürün ne yaparlarsa yapsınlar, derdine siz düşmeyin.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.