Şimdi Ara

Dot-3 yerine Dot-4 fren hidroliği koymak yanlış mı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
21
Cevap
0
Favori
41.946
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bugün tanıdığın 91 model broadway ine fren hidroliği almak maksadıyla Opet benzinliğinin marketine gittik.Gitmeden önce internetten araştırdığımda yetkili servis renault 9 kitabında fren hidroliği dot-4 şeklinde belirtmişti.Benzinlikten 9.50 tl ye dot-4 fren hidroliğini aldık.Araca koyacakken kabartılı şekilde ingilizce dot-3 kullanınız...yazısını gördük.Hemen benzinliğe iade etmeye gittim,marketteki kasiyer arkadaş - Sıkıntı olmaz abi,aynı şey koy gitsin... dedi.İçimden diyorum ulan aynı şeyse mühendisler niye üzerine kabartmalı şekilde dot-3 koyun...diye yazsınlar ? Mesai çıkışı olduğundan markette bayağı kuyruk oluşmuştu.Adam fiş kestim iade alamam,başından savmaya kalkıştı.İçeride ofiste oturan müdür kasanın önünde kuyruğu görünce kalkıp yardıma geldi.Müdürü de aynı şekilde dot-4 sorun olmaz,dedi.Sesimi yükseltince müdürü tamam değiştirelim diyerek elimden ürünü aldı.Raftan gidip dot-3 alıp marketten ayrıldım.Ayrıca fiyat farkı iadesini almadım,dot-3 7.5 tl dot-4 9.5 tl .... araç sahibi sağolsun kasa fişini buruşturup çöpe atmıştı.

Gelelim konu başlığına kasiyerin ve istasyon müdürünün söylediği doğru mu ? Olay Eryaman Opet'te yaşanmıştır.

• Aynı şey olsa dot 3 yada dot 4 kullanın yazardı
  • Hocam kesinlikle kucumsemiyorum ama söz konusu broadway olunca 3-5 un lafı olmaz. Hidrolik yerine motor yagi koysaniz da calisir o meret. Onun tek bir mantigi var : " on , off " bitti
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kami Kaze

Aynı şey olsa dot 3 yada dot 4 kullanın yazardı
    DoT 4'ün kaynama derecesi daha yüksek. Yani aslında olabilir. DoT 4 daha yeni olduğu için Broadway zamanında mevcut olmayabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: goodorevil

DoT 4'ün kaynama derecesi daha yüksek. Yani aslında olabilir. DoT 4 daha yeni olduğu için Broadway zamanında mevcut olmayabilir.

Alıntıları Göster
    o araba zamanında dot 4 olmadığından o yağı kullanın yazmışlar o kaputun altına dot 4 gelişmişidir. daha iyisi icat olmuşken eskide ısrar etmişsiniz. Neyse farketmez
  • quote:

Orijinalden alıntı: ZoomStar

o araba zamanında dot 4 olmadığından o yağı kullanın yazmışlar o kaputun altına dot 4 gelişmişidir. daha iyisi icat olmuşken eskide ısrar etmişsiniz. Neyse farketmez

Alıntıları Göster
    Wikipedia da şöyle bişey yazıyor.

While a vehicle that uses DOT 3 may also use DOT 4 or 5.1 if the elastomers in the system accept the borate compounds that raise the boiling point,[citation needed] (a temperature upgrade) a vehicle that requires DOT 4 might boil the brake fluid if a DOT 3 (a temperature downgrade,) is used. Additionally, these polyglycol ether based fluids cannot be mixed with DOT 5.0, which is silicone based.

Dot 3 kullanan araba dot 4 veya 5.1 de kullanabilir, eğer sistemdeki elastomerler(plastik) borat bileşiğini kabul ederse.

• quote:

Orijinalden alıntı: ZoomStar

Alıntıları Göster
    Doğru.

Gerçi karıştırma herzaman son çaredir.

Dot3 makinaya dot4 konulur. Benim ladaya öyle yaptım. Ancak ben yaptırmadan önce tüm hidroliği boşalttım.

Dot3 > Dot4 > Dot5.1

Uyumludur.

Geriye doğru tavsiye edilmez, karışım son çaredir. En iyisi en üst olandır.

Dot 5 bizim araçlarımızla uyumsuzdur.

• quote:

Orijinalden alıntı: Delifisek.Tux

Doğru.

Gerçi karıştırma herzaman son çaredir.

Dot3 makinaya dot4 konulur. Benim ladaya öyle yaptım. Ancak ben yaptırmadan önce tüm hidroliği boşalttım.

Dot3 > Dot4 > Dot5.1

Uyumludur.

Geriye doğru tavsiye edilmez, karışım son çaredir. En iyisi en üst olandır.

Dot 5 bizim araçlarımızla uyumsuzdur.

Alıntıları Göster
    D4 daha iyidir daha yeni teknoloji ile üretilmiş ve kaynama noktası daha yüksektir sürekli frenlemede Dot4 daha performanslı olucaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: ozgur_gs_91

D4 daha iyidir daha yeni teknoloji ile üretilmiş ve kaynama noktası daha yüksektir sürekli frenlemede Dot4 daha performanslı olucaktır.

Alıntıları Göster
    Vikipedia (konu haddinden fazla özetlendiği için olacak) saçmalamış. DOT 5 veya DOT 5.1 kullanılamaz. Bütün DOT 5'ler silikon esaslıdır diğer DOT 3 veya 4'le karışamazlar.

Sadece DOT4, DOT 3 yerine kullanılablir.

Direksiyon hidroliği veya motor yağı koyarsanız da lastik, polimer, conta cinsinden ne varsa hepsini değiştirirken bulursunuz kendinizi.

Böyle konulada biraz ciddiyetle yazmak lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Karbon 12

Vikipedia (konu haddinden fazla özetlendiği için olacak) saçmalamış. DOT 5 veya DOT 5.1 kullanılamaz. Bütün DOT 5'ler silikon esaslıdır diğer DOT 3 veya 4'le karışamazlar.

Direksiyon hidroliği veya motor yağı koyarsanız da lastik, polimer, conta cinsinden ne varsa hepsini değiştirirken bulursunuz kendinizi.

Dot-4 koyulan araca Dot-3 koyarsak sıkıntı olur mu ? Yani adamın söylediğinde haklılık payı var ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi flyer_mig -- 3 Ekim 2014; 12:53:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: flyer_mig

quote:

Orijinalden alıntı: Karbon 12

Dot-4 koyulan araca Dot-3 koyarsak sıkıntı olur mu ? Yani adamın söylediğinde haklılık payı var ?

Sorun olmaz. Eklenebilir.

Renkelri farklı olanları karıştırmamaya, eski sistemlerde tamamen boşaltılsa bile değiştirmemeye çalışın.

Yeşil renkli hidrolikler madeni esaslıdır. Bazı DOT 3'ler bu renktedir.

Beyazdan sarıya değişen renkliler sentetik ester-poliglikol esaslıdır. DOT 3 veya DOT 4 karıştırılabilir., performansları farklı sadece. DOT 4 DOT 3'ün yerine çıkarıldı.

DOT 5 ise bambaşla bir hidrolik. Rengi de mor - pembedir.

• Yeni bir konu açmak istemedim. Buradan devam etsin. Benim aracımın kullanım kılavuzunda fren hidroliği olarak 4+ veya uygun olan demiş 4+diye bir fren hidroliği bulamadım. Bunun yerine 4 veya 5.1 kullanmam uygun olurmu?
     Dot-3 yerine Dot-4 fren hidroliği koymak yanlış mı ?
  • Arada kaybolmasın
  • Güncel
  • DOT 5.1 koymadiginiz surece olabilir. Once tam tahliye yapilmaso önemli.
    Dot 5'in diğerlerinden farkı (3-4- ve 5.1) silikon temelli bir yağdır.Diğerleri ise Poligilikol Eter temelli.Yani arada temel kimya farkı var.Buda sistemde yağ su ve hidroliğin birbirine karışmadan ayrı ayrı yüzmesine sebep olur.
  • Yanıtınız için teşekkür ederim. Mitsubishi Colt kullanıyorum ortalama kaç lt yağ kullanmam gerekiyor.
  • son_samuray kullanıcısına yanıt
    Yağ derken fren hidroliği mi demek istiyorsunuz?

Bir 15"-17" tekerlekli bir otomobil C sınıfı yaklaşık2lt alır genelde, tahliye ile degisimde. Colt daha az olabilir. Online alıp değişip kalani iadeye gondermek en iyisi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AIRBOSS -- 11 Ocak 2020; 18:42:57 >
  • Karbon 12 K kullanıcısına yanıt
    DOT 3,4 ve 5.1 birbiri yerine kullanılabilir, sadece DOT 5 kullanan araca DOT5 konulur diğerleri uyumlu.
  • Fren hidroliğini kastetmiştim. Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Hollanda'da yaşadığım için biraz kılı kırk yarıyorum. Burada her şey saat ücreti olduğu için hata yapmak istemiyorum. Mesela bu standart yağ bakımının bana sadece işçilik ücreti muhtemelen 75-80 euro ya mal olacak.
  • Abiler biliyorum saçma olacak ama sakın gülmeyin dalga geçmeyin... Kardeşim min-max yazısını görmediği gibi kapağını bile kapatamayacak şekilde doldurmuş ağzına kadar... Boşaltabilrsem bosaltiyimmi yoksa zararı olmazsa dursunmu
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.