Şimdi Ara

Seagate : İkinci güncelleme çökmeyi engelliyor(7200.11 serisi HDD'ler) (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
761
Cevap
3
Favori
64.693
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • NETWORKKILLER adlı arkadaşla aynı harddisk var(ST3500320AS ) ve sürekli ses yapıyor bilgisayarı açtığımda sorun yok ama 20 25 dakka sonra iğrenç zzz diye bi ses başlıyor ve durmaksızın kapatana kadar sürüyor.Bilgisayarı kapattığımda ise bi süre ses devam ediyor ve zaaoowww diyerek azalıp susuyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: necropotance

Selam arkadaşlar ,

Bu mesajı gördüğümde gözelrim yaşardı :)

Neden derseniz ilk çıkan yaklaşık 4-5 ay kadar önce 1 TB freeagent desktop almıştım.Yeni seri 7200.11 32mb lik diskti içindeki.

Heyecanla desktop taki 1 tb film ve dizi yi kopyladım ve kapattım 1 hafta sonra da tekrar açıp bir filmi başak bir hdd ye kopyaladım ve yemek yemeğe gittim geldiğimde freeagent 'ın ışığı yanmıyordu şaşırdım sonra açmaya uğraştım ama 3 pc de de görmedi daha sıcağı sıcağına 1 tb yi kaybetmiş olma paniği ile kutuyu bile sokum direk pc ye takarak calıstıracaktım ama diskte tık yoktu.

Bu 1 tb nin acısı yuzunden internetten 1-1,5 ay hibirşey indirmedim.O zaman 10 dakikalık işim var diye UPS 'li prize bağlamadığım için kendime günlerce kızdım durdum. 600 Gb kadarını mevcut disklerden rekover ettim ama giden data ve recover edilenlerin çalışma testi çok zaman aldı soğudum herşeyden

Şimdi 1 TB freeagent pro var yine datalarımla full dolu ve bu topiği gördüm ve muhtemel çöküş hikayesi buymuş ozaman.

Şimdi söyleyin ne yapayım güleyim mi ağlayayım mı ?

1 tb freeagent pro full dolu ve yedekleyecek yerim yok yahu off off

ya buda giderse ?

Kimsenin başına vermesin benim çok üzüldüğüm 1 tb arşivdi ama allahtan indirilebilir ve bulunabilir şeylerdi.

O yüzden tavsiyem sağdan soldan bulamayacağız resim gibi kişisel datalarınızı bu riskli adledilen disklerden uzak tutun derim.

Bunun harici yıllardır 7-8 yıldan fazla hep seagate kullanırım bir kez bile karşılaşmadığım bu olayları görmek te varmış üzüldüm seagate adına ciddi prestij kaybı.

Eskiden seagate al unut dert tasayı derdik. Şimdi seagate al unut datayı diğeceğiz :))

saygılar

E dostum yillardir sakladiginiz seyleri bunlardan uzak tutun diyorsunda,nereye koyacagizki,cd ye çeksen oda bir süre sonra bozuluyor,simdi benim 3 tb blueray film,clip,aile fotosu vs. verim var,bunlari hangi zamanda nasil nereye yedekliyecem,zaten biz bu cihazlara yedeklemek icin dünyanin parasini vermiyormuyuz?

Benim aklimda hep su vardi,hani bu 1 tb liklar 1-2 sene beni götürür,zaten o zamana kadar 5-10 tb liklar cikar,bunlarin icindeki arsivide ona drekt aktaririm gibi.Ne diyim simdi,bu filmleri fotolari nereye koysak ne yapsak sasirdik kaldik.

Son lafin çok trajikomik ama çok dogru,seagate al unut datayi.

• quote:

Orjinalden alıntı: thermalshock

NETWORKKILLER adlı arkadaşla aynı harddisk var(ST3500320AS ) ve sürekli ses yapıyor bilgisayarı açtığımda sorun yok ama 20 25 dakka sonra iğrenç zzz diye bi ses başlıyor ve durmaksızın kapatana kadar sürüyor.Bilgisayarı kapattığımda ise bi süre ses devam ediyor ve zaaoowww diyerek azalıp susuyor.

evet arkadaşımdaki disk ile aynı sorun muhtemelen. zzz diye bir ses. Çok sinir bozucu. Disk yaklaşık 6 aylık. Ses ilk kez 1-2 ay önce çıktı. Şimdilerde çok sık olmaya başlamış. Sesin mp3 olarak kaydı şurada:

http://www.4shared.com/dir/11946225/5c97f10c/HDD_Sesleri.html

çözüm bekliyoruz. FW ile düzelme ihtimali olabilir belki servo motor sürücü kısmında yazılımsal bir hata olabilir. Umarım öyledir. Zira sesin alçaktan yükseğe doğru oluşması servo faz ateşlemesinde bir soruna işaret ediyor olabilir.

• lanet

rastgele bu konuyu gördüm,
    benim diskte ST3500320AS, ve etkilenen SD15 serisi,
    seegate sitesinde ki program ile tespit ettim
    ama hdd ki uzun zamandır sorunsuz kullanıyorum

ama dedim şimdi bu konuyu okudum,
    hemen uçar hdd,
    yedekliyecek yerim yok
    yedekle demek kolay

bende hdd kin kablolarını çıkardım,
    seegate bir güncelleme çıkarana kadar kullanmamak en mantıklı çözüm bence

ama bir sorum var
    bu diskler uzun zamandır var,
    niye birde göçmeye başladılar,
    ne bilim, işletim sistemlerinde yapılan bir güncelleme falanmı bozuyor,
    şaçma ama,
    6-8 aydır taş gibi çalışan diskler niye patır patır dökülmeye başladı,

yoksa seegate kriz sebebi bu seriyi geliştirenlerden birini işten kovdu adam intikammı alo
    yoksa beyaz sarayda bu diskler kullanılıyorda el-kaide saldırısımı
    ne komple teoristyeniyiz yaw

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YBA -- 21 Ocak 2009; 22:33:32 >

• NETOWRK KILLER:
    üşenmedim indirdim sesi harbiden aynen bu ses çıkıyor demekki aynı problem var..

YBA:
    harbiden ya yedekle diyolar ulan nereye yedeklicem o kadar veriyi kolaydı sanki
  • quote:

NETOWRK KILLER:
    üşenmedim indirdim sesi harbiden aynen bu ses çıkıyor demekki aynı problem var..

YBA:

yedekle sözü,
    "pc de hata mesajı çıktı"
    >resetle
    "pc de mavi ekran çıktı"
    >formatla

gibi bir deyim oldu,

banka olsak ve verielrimiz sql de text verisi olsa yedekle,
    100gb veri olur 10mb

ama kişisel bilgisayarlarda yedekleme için hemen hemen 1-1 yer lazım
    yani DVD falan yalan
    yani buda donanıma harcadığın parayı 2 ile çarp demek,
    yani gözüktüğü üzere bunu yapan çok az kişidir,
    ay birgün %0,1 ihtimal de olsa seegate bir dallamalık yapabilir bir yerine 2 disk alıp raid0 yapmak varken kim raid1 yapar
    kimse

ama yinede yedekle
    ama nereye olduğunu bana sorma
    bende arıyorum cevabı

• yedekle diyeni sopalamak lzm...
    biz bilgi depolamak için hdd alıyoruz zaten 300 gb veriyi nereye yedeklicez onun için yeni hdd mi alıcaz
  • quote:

Orjinalden alıntı: YBA

quote:

NETOWRK KILLER:

YBA:

yedekle sözü,
    "pc de hata mesajı çıktı"
    >resetle
    "pc de mavi ekran çıktı"
    >formatla

gibi bir deyim oldu,

banka olsak ve verielrimiz sql de text verisi olsa yedekle,
    100gb veri olur 10mb

ama kişisel bilgisayarlarda yedekleme için hemen hemen 1-1 yer lazım
    yani DVD falan yalan
    yani buda donanıma harcadığın parayı 2 ile çarp demek,
    yani gözüktüğü üzere bunu yapan çok az kişidir,
    ay birgün %0,1 ihtimal de olsa seegate bir dallamalık yapabilir bir yerine 2 disk alıp raid0 yapmak varken kim raid1 yapar
    kimse

ama yinede yedekle
    ama nereye olduğunu bana sorma
    bende arıyorum cevabı

Koptum su yazina,harbiden haklisin,sundan 10 sene evvel olsa tamam dicem,zaten 2 gb lik harddisk imiz vardi,içine 100 bilemedin 200 tane mp3 atardik,ama simdi öylemi,bir yedekle desen,nerden baksan 750 tl demek.

• ya bide başına bişi gelir, verilerin gider
    hemen şöyle derler

"abi nasıl yedek almazsın, kusura bakma ama yedeksiz olurmu, eşşeklik yapmışsın"

yahu ben mevcut 160gb*2 raid0, 500gb +320gb diskim var
    ve toplam 950gb falan dosyam var,
    zaten yerim yetmiyor diye para toparlım derken, neyi yedekliyecem, para olsa zati disk alacam burada byte hesabı yapoz
    ben bir nazar boncuğu takarım bişi olmaz
    gelsin yeni HD filimler, ne aynılarını kopyalıyacam
  • en kötüsüde yeni bilgisayar topluyosun geçen onca senenin acısını çıkarmak için bütün yeni oyunları yükleyip oynayıp ortasına geliyosun ve hooop harddisk uçuyor yılların mp3'ü siliniyor onca film uçup gidiyor.....

valla gider seagate in genel müdürünü bulur sabaha kadar.......
  • quote:

Orjinalden alıntı: YBA

ama bir sorum var
    bu diskler uzun zamandır var,
    niye birde göçmeye başladılar,
    ne bilim, işletim sistemlerinde yapılan bir güncelleme falanmı bozuyor,
    şaçma ama,
    6-8 aydır taş gibi çalışan diskler niye patır patır dökülmeye başladı,

Aslında olay yeni değil fakat HDD'ler 2009 a iyi giremedi heralde. 11 ay kullandım, 1 ay önce aynı sorunu yaşadım ve servise gönderdim. Geçen hafta böyle bir olay olduğunu öğrendim.

Bugün cafeci bir arkadaşın bir hafta içinde 2 diskinin bozulduğunu öğrendim. Durumu izah ettim, tesadüf olmadığını anlattım. Bilemiyorum 2009'la beraber özellikle 320AS'ler patır patır dökülmeye başladı.

• Bu resimdeki hdd ler sorunlu mu değil mi acaba? Linklerden birinden indirdim.3üde sorunlu ise seagate kaçacak yer arasınBilgi var ben kaçırdıysam kusura bakmayın sınaw dönemi kafam çok karışık

Seagate : İkinci güncelleme çökmeyi engelliyor(7200.11 serisi HDD'ler)
  • Malesef benim elimde fatura yok.
    Forumda Burax adlı üyeden almıştım. Garanti ve ithalatçı firma hakkında bilgi edinemedim.
    ST3500320AS
    SN: 9QM26S20
    PN: 9BX154-303
    Firmware : SD15

Harddisk kepçe gibi çalışıyor zaten sonu yaklaştı. Nereye göndereceğim şaşırdım.

quote:

Orjinalden alıntı: serenissimo

quote:

Orjinalden alıntı: kjetlee

Seagate kınıyorum Allah'tan firmware güncelleme yapmamışım demek benim harddiskte uçacaktı.
    Bozuk harddiskleri sattılar sonra hatalı firmware ile işlerini tamamen bitirdiler. Diyecek birşey bilmiyorum.
    Artık Seagate harddisk almam hayatta.

Bendeki 500gb Seagate harrdiski forumdan ikinci el bölümünden almıştım.

Garanti durumunu kontrol etmek istiyorum. İthalatçı firma datagate arena hangisi olduğunu bilmiyorum.

İnternet üzerinden nasıl sorgulama yapıp bulabilirim.

Teşekkürler.

merhaba bende forumdan almıştım (tony montana nickli arkadaşımızdan ) , sizinki vatan bilgisayardan alınmış olmalı , bana faturası gelmişti onda vatan bilgisayar olarak görünüyor.

• Eyer resimde YES yazılanlar sorunlu ise gerçekten çok kötü. Bu kısmı bende anlayamadım.
    Önce 1.5 Tb seagate uçtu. 500gb uçmak üzere.

Direct Drive da 1tb FreeAgent Pro yu YES olarak gösteriyor.
    Eyer ondada sorun varsa ben bu Seagate firmasını.....................

Yazıklar olsun SEAGATE

quote:

Orjinalden alıntı: burak9006

Bu resimdeki hdd ler sorunlu mu değil mi acaba? Linklerden birinden indirdim.3üde sorunlu ise seagate kaçacak yer arasınBilgi var ben kaçırdıysam kusura bakmayın sınaw dönemi kafam çok karışık

• yes bağlı olan diskleri gösteriyor.

yeni firmwareler çıktı arkadaşlar.

http://seagate.custkb.com/seagate/crm/selfservice/search.jsp?DocId=207931&Hilite=
  • arkadaşlar benim hdd değerleri bu

bi anormallik var mı sizce?

bide bu firmware fln yükleyince üstündeki dosyalar silinir mi?
  • quote:

arkadaşlar benim hdd değerleri bu

bi anormallik var mı sizce?

bide bu firmware fln yükleyince üstündeki dosyalar silinir mi?

Alttaki linkten drive detect programını indirirek hdd'in firmware versiyonuna bakman gerekiyor.

http://seagate.custkb.com/seagate/crm/selfservice/search.jsp?DocId=207931&Hilite=

• firmware üstünde yazıyor ztn sd15
    bu versiyonda çökme sorunları oluyomuş yani hatalıymış
    her an elime alabilirim diye korkuyorum.
    ingilizce sitelerden okuduğuma göre %30-40 disk çökme sorunu oluyomuş bu modellerde...

ama insanlar hala foruma seagate mi alayım diye konu açıyor.bu foruma baksaydım almadan önce kesinlikle almazdım.bütün bilg parçalarına baktım araştırdım ama hdd bakmadım seagate iyidir diye direk aldım sonuç bu oldu.zzzz diye kafa s.ken bi ses ve her an elime alırmıyım korkusu...
  • http://seagate.custkb.com/seagate/crm/selfservice/search.jsp?DocId=207951

arkadaşlar hayırlı olsun. yeni firmware'ler çıkmış, taze taze

bakalım ilk kim deneme cesaretini gösterecek???

edit: başka bir sitede güncellemeyi yapan 2 kişi var.. harddisk'in sorunsuz açıldığını söylüyorlar.. veri kaybı da olmamış... ancak birisi windows'un göçtüğünü söylemiş. yeniden kurulan windows ile sorun kalmamış..
    yine de bir süre daha beklemekte fayda var sanırım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eranyumm -- 22 Ocak 2009; 10:20:35 >

• önden seni alalım

arkadaşlar drive detect programını kurdum baktımki benim model de sorunluymuş.seagate'in sitesinde update etmemizi önermişler firmware i.nasıl yapılıyor bu iş? format fln gerekiyor mu?
    bide çalışan hdd'yi bozmayalım...
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.