Şimdi Ara

Sapphire RX 5700 Deneyimim, Test ve Ayarlarım[Oyun Testleri Eklendi]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
57
Cevap
2
Favori
3.526
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, eylül ayında eski pcmi satarak yeni bir sistem kurdum.

Eski pc özelliklerim : i5 6400, geforce 1060 3gb (zotac tek fanlı), 1tb disk ve 2133mhz 8gb ram.

Yeni sistem : r5 2600(3.4ghz stock) , Sapphire rx5700 referans model, ,msi b450a-pro ,480 gb ssd ve 16 gb 3466mhz ram.

Öncelikle sistemi toplarken hem reddit, hem diğer sitelerde günlerce rx5700 ile ilgili hataları, sorunları okudum.Herkes siyah ekran verdi flicker oluştu, kapandı açılmıyor kendi kendine reset atıyor yeşil ekran veriyor gibi sorunlardan muzdaripti.Ben de kartı almadan önce kesinlikle böyle hatalardan başımı kaldıramayacağımı, rahat rahat 1 saat oyun oynayamayacağım hissine kapılmıştım.Sonrasında sistemi kurdum ve ilk başta oyun testlerime başladım, sorun yoktu.

Ekran kartı için bazı ayarlar yapıldığını öğrendim ve ben de ekran kartımı undervolt ederek fan curve ayarladım.Bu ayarları yapmadan önce kart fifa19 da 72-73 dereceye çıkıyordu.Eski 1060 tek fanlı ekran kartım ise fifa19da %100 kullanıma çok sık çıkıyor ve 79-80 derecelerde dolaşıyordu.RX 5700'e undervolt ve fan curve ayarlarını yaptıktan sonra ise neredeyse hiç bir oyunda 66-67 dereceyi geçmiyor.Yalnız dikkatinizi çekerim, konuştuklarım gpu çekirdeğinin sıcaklıkları. Eski 1060'ımda yoktu ancak yeni kartta vrm kısmında da sensör var ve bu kısımların da sıcaklıkları ölçülebiliyor.Şu ana kadar VRM kısmında en yüksek sıcaklığı 79 derece olarak okudum, o da furmark testinde yük altında yaklaşık 10 dk kullanıldıktan sonraydı.

Ben şuanlık driverin 19.9.2 sürümünü kullanıyorum.Bölümümde bir hocamın dediği çalışan sisteme dokunmayacaksın lafını sık sık hatırladığım için şuanlık güncellemiyorum.RDR2 için driver çıkınca güncellerim.

Furmark sonucu :

Ekran kartına uyguladığım wattman ayarları(Undervolt işlemi ve fancurve ayarlama işlemini içerir);

Ekran kartımda kullandığım ayar dosyası :https://dosya.co/01bl677eex6b/wattman1.xml.html
    Nasıl yükleyeceksiniz bu ayarları ? -->wattman'ı açın, oyun ayarlarına girin-global ayarlar-global wattman kısmından sağ üstten "profili yükle" diyip bu xml dosyasını seçin.
    Dikkat! Bu ayar dosyası ekran kartınızın voltajını değiştirir.Beklenmedik hatalar ve sorunlar ile karşılabilirsiniz.Sorumluluk sizdedir.

Kimler bu kartı almalı?

Arkadaşlar kartı ben 2000 küsür tl fiyata aldım.Hatta amazondan 2060 siparişi vermiştim 2400 tl'ye onu iptal ederek aldım.Eğer bütçeniz 5000 tl civarındaysa, ben rekabetçi oyunlarda yüksek fps ile oynamak istiyorum, yakın gelecekte çıkacak oyunlarda ultra ayarda rahatça oynamak istiyorum diyorsanız(örn RDR2, Cyberpunk2077), fiyat/performans olarak bence 2000-2500 tl arasında en iyi kart bu.Şahsen rx5700 alıyorsanız custom soğutmalı model almayı da ben gerekli bulmuyorum çünkü buyrun testleri verdim.Ekran kartına %100 yüklenen furmark testinde bile çekirdek 69 dereceyi geçmedi.Kaldı ki oyunların çoğunda bu kadar gpu kullanmıyor.Ancak 5700xt düşünüyorsanız bence custom soğutmalı modellere yönelmelisiniz.
    2000-2200 tl arasına rx5700 bulursanız bence gözünüz kapalı alabilirsiniz.
    2200-2400 bandında custom soğutmalı rx5700 bence iyi.
    Bütçe daha yukarıysa 5700xt custom soğutmalı bence bakılır.Bunlar benim fikirlerim arkadaşlar, yeni bir pc alacak olsam bu şekilde hareket ederdim.

Battlefield 5 Testi : Eklenecek.

PUBG Testi :

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 58zara -- 30 Ekim 2019; 0:1:50 >

• Birilerinin derdi şu 2000tl dolayındaki kartın 2070 e kafa tutabilmesi. 2060 6gb ı ezip geçip 2060 superle birebir rekabet etmesi.

Başlığı değiştirin RX 5700 İNANILMAZIN ÖTESİNDE FİYAT/PERFOMANS yapın .

5700xt nin 2080 le boy ölçüştüğü ilginç sonuçlardan:

https://www.techpowerup.com/review/flashing-amd-radeon-rx-5700-with-xt-bios-performance-guide/8.html
  • Birilerinin derdi şu 2000tl dolayındaki kartın 2070 e kafa tutabilmesi. 2060 6gb ı ezip geçip 2060 superle birebir rekabet etmesi.

Başlığı değiştirin RX 5700 İNANILMAZIN ÖTESİNDE FİYAT/PERFOMANS yapın .

5700xt nin 2080 le boy ölçüştüğü ilginç sonuçlardan:

https://www.techpowerup.com/review/flashing-amd-radeon-rx-5700-with-xt-bios-performance-guide/8.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 29 Ekim 2019; 16:12:10 >

• Santrifüj fanlı almış olmanız düşük hızda düşük sesle çalışmasını, karşılığında biraz daha az soğutma performansına razı olmanızı bekler. Eğer dediğiniz ayarı yaparsanız, kartınızı duymazsınız, üstelik verimli soğutulur çünkü santrifüj fanların basınç yüklemesi yüksektir. Boşa hava devindirmezler, tüm soğutma bloğu devirdaim alır.
  • Timeguard T kullanıcısına yanıt
    Hocam konunun tartışma konusuna dönmesini istemiyorum, ben de zaten 2000 tl civarında en iyi kart rx5700 diye düşündüğüm için gidip bu kartı aldım.Gerçekten de rtx2060'dan daha iyi performans sergiliyor.Ayrıca rtx2060'ı en ucuz 2400 tl civarlarına bulabilirken benim aldığım kartı (Sapphire rx5700 referans) hepsiburada 2015 tl gibi komik bir fiyata sattı.

Herkesin aklına gelecek soruları cevaplamaya çalıştım ben.Bu kart blower fanlı kesin ısınıyordur diye düşünüyor herkes. Ancak ısınmıyor arkadaşlar bu kart.

Hocam bu arada rx5700'e 5700xt bios'u atma olayını da araştırdım ancak bunun sağlam bir oc'den farkı yok.Ben tam tersini yaparak yani undervolt ederek kartı çok stabil çalışan hale getirdim.Bence hiç o toplara girmeye gerek yok.Kartı alıp undervolt edip 2060'dan daha iyi performans ile rahatça daha ucuza bir sistem kurulabilir.
  • Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    Evet hocam fan sesini çok kafama zaten takmıyorum, çünkü kasam yerde duruyor.Ayrıca oyunda zaten kulaklık takıyorum.Oyun esnasında video çekmeyi planlıyorum ekran kartının fan hızı ve çektiği gücü de orada göstereceğim hocam.2300-2400 rpm'e kadar fan sesi duyulmuyor bende.
  • 58zara kullanıcısına yanıt
    Rx5700 ün kendi segmentinde ki rakiplerine göre tartışalacak bir tarafı yok zaten.

Güle güle kullanın.
    Sağolun hocam, ilk başlarda driver kaynaklı sorunlar yaşandı , hala da belirli sorunlar var ancak beni çok rahatsız edecek bir sıkıntı zaten yaşamadım.
    En azından Rtx serisi gibi çatır çatır çatlamadı kartlar sürücüyle sorunlar halledilebiliyor işte ne güzel..

Ya üretim hatası olarak bozuk kartlar olsaydı Rtx ilk serilerde ki gibi .. Sürücü sorunu fazla sıkıntı olmaz halledilir.

Adam alıyor geforce kartı söküp direk takıyor format atmıyor aa diyor bu ekran kartı sorunlu..

Alıyor Psu su arızalı aa diyor bu ekran kartı sorunlu..

Alıyor kasası havasız veya şansına sorunlu bir sürücü veya program çakışması yaşıyor aa diyor bu ekran kartı sorunlu.

Alıyor sahte oyunları oynuyor güncelemesiz veya windowsu eski sürüm oluyor aa diyor bu ekran kartı sorunlu.

Alıyor Fps_max 0 komutunu girmiyor Cs go da aa diyor 300fps yi geçmiyor geçmez tabi.. 2080ti de taksan geçmez o komutu girmezsen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 29 Ekim 2019; 16:20:49 >
    Hocam öyle kesinlikle ama ben olabildiğince objektif yaklaşmaya çalışıyorum.Hiçbir firma babamın oğlunun firması değil.Bugün Nvidia Rtx 2060'ın düzgün soğutmalı modelini 1750-1800 tl fiyata satsa onu da düşünürdüm.Onun dışında dediklerinize aynen katılıyorum.Bilgisayar bir çok parçadan oluşuyor.Bir parçada çıkan sıkıntı aslında başka bir parça yüzünden ortaya çıkıyor olabilir.Hemen ekran kartı çöp diyip suçlamamak lazım.Kaliteli psu , kaliteli anakart ve güzel hava akışı olan bir kasa kesinlikle çok önemli.
  • Hayırlı olsun 2020 yazına bende 3600 ve 5700xt geçmeyi planlıyorum 1660 gaming x'i satarak.Hem o zamana kadar her şeyile yerine oturur :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SturmpioneeR -- 29 Ekim 2019; 16:35:5 >
  • RX 5700 DÜŞÜK GÜÇ TÜKETİMLİ SERİN VE SESSİZ ÇALIŞAN TAM BİR F/P ÜRÜNÜDÜR.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • SturmpioneeR kullanıcısına yanıt
    sağolun hocam, 5800ler çıkar hocam belki yaza kadar :)
  • Nitro+ XT var. Furmark da 72 dereceyi geçmiyor. 5'er dakikadan 2 test yaptım.

edit: hiçbir ayar yapılmadı. her şey default.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aschil -- 29 Ekim 2019; 17:29:18 >
  • aschil kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun hocam size de, gerçekten piyasada şuan en beğendiğim kart nitro+ 5700xt. Tipi aşırı hoşuma gidiyor.
    teşekkürler. hypelandığım tek kart buydu. size de hayırlı olsun. uzun süre götürür hocam.
  • Vega56 nitro var memnunum bu üst düzey nitrolar şık falan oluyorda biraz pahalı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Timeguard

Vega56 nitro var memnunum bu üst düzey nitrolar şık falan oluyorda biraz pahalı.
    çok yakıyo vega

• Bekir YENİKARAMURAT B kullanıcısına yanıt

• BF 5 te dx12 açmazsanız fature frame rendering kapatırsanız fps çok düşer lag için kapatıyorlar ama fps çok düşüyor.

Dx12 açıp fature frame rendering kapatırsanız lag sorunuda olmaz fps de düşmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 29 Ekim 2019; 21:19:8 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.