Şimdi Ara

SAMSUNG NP550P5C-S05TR Upgrade Şansı Var mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
4.252
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, geçen yaz ram upgrade işlerini araştırmıştım. Samsung'dan ram kapasitesi 8GB'ın üstüne çıkamaz demişlerdi. Ama CPU-Z'den baktığımda 4 ram slotundan 2 tanesi 2x4GB olarak gözüküyor, diğerleri boş gözüküyordu. Neyse aradan uzun bir zaman geçti unutmuştum. Şimdi yurt dışında benim ürünün gerçek özelliklisini gördüm. Tabi Türkiye'ye gelen ürünlerin çoğunu kırptıkları için biz de gerçek özelliklerini o sanıyoruz.

Şu india alışveriş sitesinde S05TR ürününün gerçek özelliklerini i7-3630QM / 2GB GT650M / 1 TB 5400 RPM / 8 GB TO 16 GB (Upgradable) olarak belirtiyor.

http://www.flipkart.com/samsung-np550p5c-s05in-laptop-3rd-gen-ci7-8gb-1tb-win8-2gb-graph/p/itmdhwrq5xguxyvz?pid=COMDHWZXFAW7FM4X&srno=b_1&ref=df8670cb-86a4-428c-97a1-753ba92a25fa

Sizce rami yükseltebilir miyiz? Daha önce araştıranlar oldu mu ?

• laptoplarda genel olarak 2 ram slotu bulunur, daha fazlasını görmedim o yüzden onlar için konuşmayayım,

2 rami çıkartıp 4 ve 8 8 ve 8 takarsanız 16 ya da 12 gb ram' e yükseltirsiniz

bu özellik yazar pc bilgilerinizde; en fazla kaç ram olacağı.
  • Bu arkadaşlar tarafından denendi destekliyor,16gb'ye kadar ram takabilirsiniz.Samsung yüksek modellerinde bu kısıtlamaya gitmedi ama aynı çipsete sahip düşük modellerde bu kısıtlama var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cengaver53

Bu arkadaşlar tarafından denendi destekliyor,16gb'ye kadar ram takabilirsiniz.Samsung yüksek modellerinde bu kısıtlamaya gitmedi ama aynı çipsete sahip düşük modellerde bu kısıtlama var.

Aynen ben de o çipset olayı yüzünden biraz çelişkide kalmıştım. Samsung online chat'deki eleman da yükseltemezsiniz deyince bizimki de düşük çipsetlidir diye üstüne gitmemiştim.

Şöyle birşeyden 2 tane alıp taksakhttp://www.mormani.com/corsair-value-select-8gb-1600mhz-ddr3-notebook-ram-cmo8gx3m1a1600c11/p_224480/

16 GB 3200 Mhz mi yapar :D Desteklemez herhalde. Mhz olayı da önemli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Apeiron- -- 4 Şubat 2014; 16:07:12 >

• quote:

Orijinalden alıntı: meter90

laptoplarda genel olarak 2 ram slotu bulunur, daha fazlasını görmedim o yüzden onlar için konuşmayayım,

2 rami çıkartıp 4 ve 8 8 ve 8 takarsanız 16 ya da 12 gb ram' e yükseltirsiniz

bu özellik yazar pc bilgilerinizde; en fazla kaç ram olacağı.

İşte sorun orda Bizim manuel'larda 8 GB'ı desteklediği söyleniyor. Ama CPU-Z'de 4 slot gözüküyor. Bu 4 slotun 2sinin dolu olduğu gözüküyor.
  • Mhz derken zaten 1600 takacaksınız 1333 takacak haliniz yok üzerindeki ramlerle aynı alması gerekir.Üzerinde 4+4 8gb var 8 daha takacaksınız 4+4 alın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cengaver53 -- 4 Şubat 2014; 16:13:15 >
  • quote:

Mhz derken zaten 1600 takacaksınız 1333 takacak haliniz yok üzerindeki ramlerle aynı alması gerekir.Sizde hm76 çipset var 1600mhz desteği sunuyor.Normalde bu çipsetler 32gb'ye kadar destek veriyor ama üreticiler kısıtlıyor bazı oyun leptoplarında bu serbest 32gb'ye kadar yolu var ama gereksiz normla bir kullanıcı için.

CPU-Z'de Slotları tek tek açınca 4GB 800Mhz gözüküyor. Memory kısmına gelince 8GB gözüküyor. DRAM Frequency 798.8 mhz gösteriyor. 1600mü 800 mü çözemedim.

Edit: Tamam bu DRAM frekansını 2 ile çarpıyormuşuz. Ben yazılımla uğraştığım için programlar arasında geçişte sorun yaşıyorum. Mesela Visual Studio'yu kullanmayı tercih etmiyorum. Çünkü donuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Apeiron- -- 4 Şubat 2014; 16:17:44 >
  • http://forum.donanimhaber.com/m_64744621/tm.htm

şurada bazıları tanımaz diyor işte bende bundan korkuyorum. alırım elimde kalır felan diye. Halbuki işlemci 32 GB'a kadar destekliyor.

http://ark.intel.com/products/71459/Intel-Core-i7-3630QM-Processor-6M-Cache-up-to-3_40-GHz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Apeiron- -- 4 Şubat 2014; 16:22:55 >
  • O başlık eski bizde öyle biliyorduk bu bilgisayarın başlığındaki arkadaşlardan deneme maksatlı taktı ve tanıdığını gördük.İstersen başlığını bir bak içinin rahat tmesi açısından ilk sayfalarda olsa gerek ilk sayfayıda gözden geçir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cengaver53 -- 4 Şubat 2014; 16:27:28 >
  • quote:

O başlık eski bizde öyle biliyorduk bu bilgisayarın başlığındaki arkadaşlardan deneme maksatlı taktı ve tanıdığını gördük.

Anladım çok teşekkürler.
  • Bu arada bir düzeltme yapayım. CPU-Z'de 2 slot boş gözükse de bu laptopta 2 tane slot seçeneği varmış.

http://www.crucial.com/systemscanner/ sayesinde sistemi nasıl upgrade edebileceğin gösteriliyor.
  • Cpuz programı 4slota kadar tanımlar onadan 4 slot gösterir 2si dolu ramlerin özelliklerini gösteriyor bunu spd kısmında slot bölümüne bakarak kaş slotun dolu olduğunu ve ramin özelliklerini görebilirsin.
  • destekte chat a sordum max 8 gb dedi. 16 gb yapanlar nasıl yapıyor anlamış değilim bide ekranda yeşil çizgi oldu onu halleden bir program varmış. onun ismini verirseniz
  • Konuyu hortlatıyorum ama SSD ve ram upgrade yapsam mı yoksa hiç gerek yok mu böyle düşünceleri.Yardım edersin sevinirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ChrisLove kullanıcısına yanıt
    4 gb ram'lerden birinin yerine 8 gb koydum, yani 12gb'a yükselttim. samsung evo 250gb ssd aldım. bilgisayar sıfır gibi oldu. oyun oynarken biraz sıkıntı ama zaten sadece fm oynuyorum. bilgisayar cillop gibi oldu, aşırı hızlandı. en az 3-4 yıl daha götürür, upgrade etmenizi öneririm.
  • SSD aldım sadece fakat ssd boot ekranında gözükmedi bir türlü windows 7 de kuramadım sinirimden öylece bıraktım 2 dakika da açılır oldu hemen açılması gereken bilgisayar açılınca ssd kullanılır oluyor böyle saçma bir duruma yakalandım.o eski hdddeki 8gb ssd işleri alt üst etti sanırım.
  • anthuan kullanıcısına yanıt
    Hocam selam, ben de ram yükseltmek istiyorum. 8 gb'lık aldığınız ram marka/modeli nedir?

SSD'im var. ram yetmiyor maalesef.
  • BennyGood B kullanıcısına yanıt
    Merhaba. Anca yazabildim kusura bakmayın. Linkteki ürünü aldım uyumlu.
    https://www.n11.com/urun/samsung-m471b1g73bh0-yk0-8gb-pc3l-ddr3l-12800s-1600-mhz-135-v-notebook-ram-1115125?magaza=uygunaal
  • anthuan kullanıcısına yanıt
    teşekkürler. bu arada Kingston aldım 8gb. toplam 12 gb ram oldu. sonra ikinci 8 i de alırım.

• BennyGood B kullanıcısına yanıt

hocam bende de s05tr var ssd almak istiyorum acaba sata3 destekliyormu bizim laptoplar ?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.