Şimdi Ara

RX 6800 XT vs RTX 3080 KAFAYI YİYECEĞİM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
70
Cevap
0
Favori
4.700
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

RTX 3080 daha oturmuş bir kart ne alıp ne vereceği belli AMA 10GB RAM aklımı çok karıştırıyor. Öte yandan yarın satayım desen Nvidia'nın kendisi bile direkt satıyor.

RX 6800 XT ise kafa kafaya gidiyor gibi, RAM miktarı da daha iyi ama yazılım sorunları düşündürüyor (eksi). Henüz DLSS karşılığı teknolojiyi de sunmuş değiller (bu potansiyel bir artı).

İzlediğim karşılaştırma videolarında genelde küçük miktarlarla RX 6800XT daha iyi. Driverlar oturup DirectML Super Resolution'u da layığıyla yedirirlerse denge değişir (Mİ?)

CPU'm AMD, monitörüm de 1440p 144Hz bir Samsung. Bir akıl verin ya. :|

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeftEyeNine -- 20 Kasım 2020; 13:28:35 >

• ookami o kullanıcısına yanıt
    O ookami demiş ki;
    Mesajı Yerinde Gör
    quote:

Orijinalden alıntı: ookami

10gb önbellek 4k için rahatlıkla yeterli kardeşim RTX 3080 al geç şu an RX 6800XT hakettiğinden pahalı

Yok öyle bir dünya. İleride çıkacak oyunları geçtim son 2 yılda çıkmış oyunlarda bile 11-12GB VRAM kullananlar var neye göre 10GB rahatlıkla yeter?  

Al mesela geçen senenin oyunu Modern Warfare ortalama 10,5GB, yoğun sahnelerde 11,5-12GB VRAM tüketiyor. Tamam her oyun tüketmiyor da mesela en son çıkan Watch dogs legion yine yer yer 11-12GB VRAM tükettiği oluyor. İnsanlar 3-4 yıl sorunsuz kullanacağını bir kart ararken 4K için 10GB yeterli demek baya baya komik.

son 2 senedir çıkan ve ps4ün gcn mimarisini iliğine kadar sömüren oyunların pc'ye dönütü rx 580in neredeyse gtx 1070'i yakalaması olarak yansıdı. yani gayet de mantıklı bir argüman. pascal çıktığı 2-3 yıllık süreçte iyi bir performans veriyordu ama son 2 yılda işler bambaşa bir noktaya kaydı;

çok meşhur vram konusu, bakın 4 gblık kartlar da nasıl patlamış. her neyse...

horizon zero dawn;

---

şunu kabul etmek zorundasınız, oyunlar her daim konsola göre yapılır. konsoldan pcye port edilir. büyük cogunlugu böyle. nvidia o nesile ait mimariye özel kodlar yazar ve ekran kartlarının performansını "eşit" tutacak kadar uğraş verir

nesil bittiği an kalakalırsınız. şu an bile geri kalan nvidia kartlar 2.5 3 yıl sonra driver optimizasyon desteği kesilince ne hâle düşer artık orasına siz karar verin

gtx 780'in başına gelenler ortada. gtx 1060 ps4le yarışan bir gpu hâline geldi. oyunların ps4'ün gcn mimarisine göre optimize edilmesinden rx 400 500 kartlar nasiplendi. bunu kimse inkar edemez. amd oturup da özel optimizasyon yapayım demiyor. oyunu yapan GCN'ye göre yapıyor

buradan çıkarılacak olan sonuç belli: gtx 1060'a nvidia özel kod yazmaya devam etse çatır çatır rx 580 seviyesinde performans verirdi. ama böyle bir uğraşa girmiyor. girmeyecek de. pascal mimarisinin de gcn/konsol mimarisiyle hiçbir alakasının olmaması 2019 ve sonrasında cıkan oyunlarda bu ekran kartının performansını yerin dibine gömdü. bunu da kimse inkar edemez. son 5 yılın en iyi oyunlarından biri olan rdr2'deki hali ortada.

yani nvidia kartları "güncel" performansta tutmak zorunda. çünkü mimarisi konsollardan farklı. oyun yapımcıları da gidip bunun için uğraşmaz, nvidia uğraşır. 2 3 sene kartın performansını "denk" tutar. sonra da arkasına bile bakmadan terk eder. nvidia kart alırken bu gerçeklerle yüzleşin. ben bizzat yaşadım. bir daha NVIDIA kart HAYATTA almam. benim için bitmiştir. aşağıdaki tabloyu kullanıcılarına yaşatan, mağdur bırakan bir ekran kartı üreticisine bir kuruş bile kazandırmam bundan sonra

Doku kalitesinin çözünürlük ile alakası yoktur. Şimdi bana kızacaksınız ama şöyle anlatayım diyelimki 1080p doku kalitesini ultra yaptın ve oyuna girdik 9gb vram tükettiğini görürsünüz sonra çözünürlüğü 1440p aldın mantık olarak bakarsak 10gb dayaması gerekir ama artış yapmadığını görürsünüz veya az artış gözlemlersiniz en son olarak da 4k yaptın ve vram yine 9gb biraz üstünde seyretmeye başladı. Bu tür videolarda baktığınızda işin aslı şöyledir.24gb vram olan bir karttın oyunlarda fazla vram doldurduğunu görürsünüz ama bunun sebebi kullandığınız kartın vram fazla olduğu için rahat bir şekilde dolduğundan dolayı bizde şöyle algı oluşur 10gb vram yetmeyebilir. Bu tamamen yanlıştır. Eğerki gerçekten o kadar kullanmış olsaydı 10gb vram direk yetersizlikten drop yapmaya başlaması gerekirdi. Oyunlar da gördüğün değerler aslında oyun motorunun direk işlemeden vrami doldurarak oyunu oynatmaya çalışmasından kaynaklıdır. Eğerki siz ultra detaya aldığınızda vram seviyesinde azalıp yükselme görmüyorsanız aslında oyun normalin 2 katı fazla dokuyu karta yükleyerek her seferinde hazır bir şekilde tutmasından dolayıdır. Günümüzdeki oyunların aslında 5-6gb vram kadar doldurduğunu size söyleyebilirim. Eğer gerçekten o kadar vram ihtiyaç duymuş olsaydı herkes drop şikayetini dile getirirdi ve nvidia yetmeyeceğini düşündüğü bir miktarı üretmez kendi kendinize abartarak yazmayın. Günümüzdeki oyunlar artık bu şekilde optimize ediliyor. Hazırda doku verisini karta önden yükleyerek drop sorunlarının önüne geçmiş oluyor. Şöyle bir örnek daha vereyim saf bluray 4k filmi boyutu ne kadardır mesela 200gb diyelim. Peki bunu ne yapıyoruz yapay zeka ile sıkıştırma yapıyoruz veya yapılıyor ne oluyor boyutları 15gb filan değil mi? Şimdi 2 saatlik bir film bile 200gb yer kaplarken minimum 6 saat süren oyunda dokuların depolama alanındaki kapladığı boyutu bir hayal edin ne kadar fazla olur değil mi? Peki oyun yapımcıları bu durumda ne yapıyorlar dokuları sıkıştırıp gerektiği kadar kullandırıyorlar. Yani oyun o an ne kadar doku paketi açması gerekiyorsa o kadar açılıyor. Bu da vram aslında 6gb kadar kullandığını gösteriyor geriye kalan 2gb da her zaman hazırda tutuyor. Bu sistemde oyunlarda drop veya fps düşme sorunlarının önüne geçmiş olunuyor.

Yazım hatası yapmış olabilirim

İyi Oyunlar Dostlar

https://www.resetera.com/threads/vram-in-2020-2024-why-10gb-is-enough.280976// yabancı dili olan okuyabilir. GamersNexus'un da bu konu ile ilgili videosu vardı izleyip bu konuda daha bilgi sahibi olabilirsiniz. aynı oyuna isterseniz 24GB 3090 ile girin bu sefer çok daha yüksek VRAM rakamı göreceksiniz o oyunda da burada oyunun davranış biçimi şu oyun diyor ki ekran kartına sende kaç vram var kart şu kadar var diyor boşta, iyi boştaysa hepsini ver bana ne olur ne olmaz diyor.

Sonra oyun çoğu zaman o vramin yarısını dahi kullanmıyor. Evet 4k'da.

• Bu kartı kullanıyorum ve çok memnunum son sürücü ile oturdu diye bilirim ilk kez amd sistem kurdum ve memnunum ben olsam 6800 xt tercih ederdim yine de karar sizin

MSI AMD Radeon RX 5700 XT Gaming X 8GB 256Bit GDDR6 DX(12) PCI-E 4.0 Ekran Kartı (RADEON RX 5700 XT GAMING X)https://www.hepsiburada.com/msi-amd-radeon-rx-5700-xt-gaming-x-8gb-256bit-gddr6-dx-12-pci-e-4-0-ekran-karti-radeon-rx-5700-xt-gaming-x-p-HBV00000O1WKN?magaza=magicteknoloji

• Ucuza bulursan 3080 al. bulamazsan 6800xt al. 3080 vram dert oluyorsa. İllaki TR den al 3080i böylece rahat satabilirsin. 3080ti cıkınca sat. stres olma 

• quote:

Orijinalden alıntı: lemartes

Ucuza bulursan 3080 al. bulamazsan 6800xt al. 3080 vram dert oluyorsa. İllaki TR den al 3080i böylece rahat satabilirsin. 3080ti cıkınca sat. stres olma 

Kahretsin dostum çok ikna edicisin.

• 10gb önbellek 4k için rahatlıkla yeterli kardeşim RTX 3080 al geç şu an RX 6800XT hakettiğinden pahalı

• Vram i kafaya takma. 10 Gb'in yetersiz kalacağı ortam olgunlaşmadı henüz. 3-4 sene daha 10 Gb yeterli olur...

• Her şey çok hızlı gelişti.

Gamegaraj'daki Inno3D RTX3080 ICHILL x4'ü aldım geçtim. Sıtkım sıyrıldı iki gündür F5 yapmaktan.

• LeftEyeNine L kullanıcısına yanıt

bence doğru tercih yaptın hayırlı olsun

• LeftEyeNine L kullanıcısına yanıt

Hep merak ettigim acaba o karta x4 ismini veren 4. ufak fan. her ufak fanda oldugu gibi vız vız ötüyormu? hayırlı olsun 

• lemartes kullanıcısına yanıt

asdjgsdga iade tuşuna bastırtma bana ya.

Teşekkürler

• Aaa bunun yanında Call of Duty Black Ops Cold War kodu da geliyomuş. Yippiyayz0rz

• quote:

10gb önbellek 4k için rahatlıkla yeterli kardeşim RTX 3080 al geç şu an RX 6800XT hakettiğinden pahalı

Yok öyle bir dünya. İleride çıkacak oyunları geçtim son 2 yılda çıkmış oyunlarda bile 11-12GB VRAM kullananlar var neye göre 10GB rahatlıkla yeter?  

Al mesela geçen senenin oyunu Modern Warfare ortalama 10,5GB, yoğun sahnelerde 11,5-12GB VRAM tüketiyor. Tamam her oyun tüketmiyor da mesela en son çıkan Watch dogs legion yine yer yer 11-12GB VRAM tükettiği oluyor. İnsanlar 3-4 yıl sorunsuz kullanacağını bir kart ararken 4K için 10GB yeterli demek baya baya komik.

• Horizon zero dawn full hd de 8 gb vramin hepsini kullanıyor. Düşünün full hd 4k bile değil. Rdr 2 death stranding hep 6 gb civarı kullanıyor full hd de 4k için 10 çok çok az
  • AMD KÖLESİ A kullanıcısına yanıt

bir işleme verilen VRAM ile kullanılan vram arasında fark var, senin orada gördüğün sadece oyuna verilmiş olan vram miktarı, oyun o vramin hepsini kullanıyor diye birşey yok vram kullanım ölçümü farklı yapılıyor.

• Kartın mevcut VRAM'i ile oyun içi VRAM kullanımı arasında bir fark var mı varsa da ben bilmiyorum ama 10 GB VRAM'in 3-4 sene idare edeceğini sanmıyorum.

Öte yandan GameGaraj zart diye kargoya verdi cihazı, vay annesini.

• https://www.resetera.com/threads/vram-in-2020-2024-why-10gb-is-enough.280976// yabancı dili olan okuyabilir. GamersNexus'un da bu konu ile ilgili videosu vardı izleyip bu konuda daha bilgi sahibi olabilirsiniz. aynı oyuna isterseniz 24GB 3090 ile girin bu sefer çok daha yüksek VRAM rakamı göreceksiniz o oyunda da burada oyunun davranış biçimi şu oyun diyor ki ekran kartına sende kaç vram var kart şu kadar var diyor boşta, iyi boştaysa hepsini ver bana ne olur ne olmaz diyor.

Sonra oyun çoğu zaman o vramin yarısını dahi kullanmıyor. Evet 4k'da.

• Teşekkürler

• En iyisini yapmışsınız. Bakmayın 5000 serisi de sözde uçtu/ kaçtı ben dahil bir çok kişi sorunlar yaşadı . Maceraya gerek yok. Güle güle kullanın
  • quote:

bir işleme verilen VRAM ile kullanılan vram arasında fark var, senin orada gördüğün sadece oyuna verilmiş olan vram miktarı, oyun o vramin hepsini kullanıyor diye birşey yok vram kullanım ölçümü farklı yapılıyor.

Farklı yapılıyor?  

Şu forumda bir kere de haklısın diyip yanlış bildiğini kabul edeni görsem kafamı kıracam  

Bu mantıkla GPU %99 yükte iken oyunun da gpu yu %99 kulandığı anlamına gelmiyor :D

İşlemci yada ram desen anlarım çünkü arka planda bu ikisine de erişen çok fazla program var ama VRAM? ne alaka? oyun oynarken VRAM i oyun dışında kullanan nedir?

10GB daha 1-2 sene önce çıkmış oyunlarda bile yetersiz kalabiliyor işte kardeş bunun lamı cimi ama öylesi böylesi yok.

Edit: zamanında da 1060 için 3GB yetersiz diyorduk bazıları olur mu öyle daha 3-4 yıl gideri var diyorlardı sonradan gördük ne olduğunu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AMD KÖLESİ -- 20 Kasım 2020; 14:55:50 >

• quote:

Orijinalden alıntı: AMD KÖLESİ

Farklı yapılıyor?  

Şu forumda bir kere de haklısın diyip yanlış bildiğini kabul edeni görsem kafamı kıracam  

Bu mantıkla GPU %99 yükte iken oyunun da gpu yu %99 kulandığı anlamına gelmiyor :D

İşlemci yada ram desen anlarım çünkü arka planda bu ikisine de erişen çok fazla program var ama VRAM? ne alaka? oyun oynarken VRAM i oyun dışında kullanan nedir?

10GB daha 1-2 sene önce çıkmış oyunlarda bile yetersiz kalabiliyor işte kardeş bunun lamı cimi ama öylesi böylesi yok.

Edit: zamanında da 1060 için 3GB yetersiz diyorduk bazıları olur mu öyle daha 3-4 yıl gideri var diyorlardı sonradan gördük ne olduğunu.

Alıntıları Göster

3440x1440, ekran kartı Geforce GTX 980 Ti - Oyun Flight Simulator 2020.

ne kadar vram kullanıyor biliyor musun, 2.4GB.

4k da 12GB kullanacak kesin he he.

Bir tane yetersiz olan oyun gösteremezsin. Bu vrami bitirmenin tek yolu şu, o da Skyrim gibi modlanabilir bir oyuna 8k texture pack gibi birşey koyarsın tamamen gereksiz yere vram doldurursun anca öyle olur o zaman bile dolacağını düşünmüyorum

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.