Şimdi Ara

***RUHSATA YANLIS YAZILAN MOTOR HACMI??***

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
1
Favori
37.023
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaslar kismet oldu cok sukur ilk arabami aldim..carsamba gunu emiyetten ruhsatimi aldim..ancak emniyet gorevlileri sagolsunlar aracin motor hacmi kismina aracin agirlik degerini yazmislar yani arac normalde 1998cc olmasina ragmen ruhsata 1248cc olarak yazilmis..tanidik bi memur vardi sordum suan cok yogun yilbasindan sonra gel hallederiz kisa bi is dedi..benimde aklima bu arada soyle bi kurnazlik geldi ben ruhsati hic kurcalamasam vergiyi arac 1248cc gibi mi alirlar??oyle olursa eger super olacak gercekten bilen arkadaslar fikir paylasirsa memnun olurum

• Ya tam tersi olsaydı? O da kurnazlık olur muydu?

Aradaki fark yapılan hatadan dolayı tahsil edilir veya geri ödenir. En kısa sürede değişimi yapın.

Memurun da yaptığı iş değil, vasıfsız tipleri çalıştırırlarsa böyle olur işte.
  • quote:

Orijinalden alıntı: berataktepe

arkadaslar kismet oldu cok sukur ilk arabami aldim..carsamba gunu emiyetten ruhsatimi aldim..ancak emniyet gorevlileri sagolsunlar aracin motor hacmi kismina aracin agirlik degerini yazmislar yani arac normalde 1998cc olmasina ragmen ruhsata 1248cc olarak yazilmis..tanidik bi memur vardi sordum suan cok yogun yilbasindan sonra gel hallederiz kisa bi is dedi..benimde aklima bu arada soyle bi kurnazlik geldi ben ruhsati hic kurcalamasam vergiyi arac 1248cc gibi mi alirlar??oyle olursa eger super olacak gercekten bilen arkadaslar fikir paylasirsa memnun olurum

aracın vergisi şimdi az alınsa da muayenede herşey ortaya çıkar ve siz faiziyle parayı ödersiniz...

• quote:

Orijinalden alıntı: atiyba

Ya tam tersi olsaydı? O da kurnazlık olur muydu?

Aradaki fark yapılan hatadan dolayı tahsil edilir veya geri ödenir. En kısa sürede değişimi yapın.

Memurun da yaptığı iş değil, vasıfsız tipleri çalıştırırlarsa böyle olur işte.
    Araç neydi? Astra falanmı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakaniko

Araç neydi? Astra falanmı.

Alıntıları Göster
    hayırlı olsun

ruhsattaki yanlışı silip doğrusunu bilgisayardan yazıyorlar (yazıcıdan çıkıyor sonuçta)
  • quote:

Orijinalden alıntı: meta80

hayırlı olsun

ruhsattaki yanlışı silip doğrusunu bilgisayardan yazıyorlar (yazıcıdan çıkıyor sonuçta)

Alıntıları Göster
    BENİM BAŞIMA DA BUNA BENZER BİR DURUM GELMİŞTİ... ARACIN MOTOR HACMİ 1998 CC İDİ. VERGİ DAİRESİNE ARAÇ 2300 CC OLARAK GİRİLMİŞ... VE BENDEN ÖNCEKİ SAHİBİ 2300 CC ÜZERİNDEN VERGİ VERMİŞ... VERGİ DAİRESİNE GİTTİM BU İŞİ NASIL DÜZELTECEĞİMİ SORDUM. ARACIN FATURASINI GETİRECEKSİNİZ DEDİLER. İLK SAHİBİNİ BULDUM. FATURAYI BULDUK. FOTOKOPİSİNİ GÖTÜREREK İŞİ ÇÖZDÜK...

• quote:

Orijinalden alıntı: roverci

BENİM BAŞIMA DA BUNA BENZER BİR DURUM GELMİŞTİ... ARACIN MOTOR HACMİ 1998 CC İDİ. VERGİ DAİRESİNE ARAÇ 2300 CC OLARAK GİRİLMİŞ... VE BENDEN ÖNCEKİ SAHİBİ 2300 CC ÜZERİNDEN VERGİ VERMİŞ... VERGİ DAİRESİNE GİTTİM BU İŞİ NASIL DÜZELTECEĞİMİ SORDUM. ARACIN FATURASINI GETİRECEKSİNİZ DEDİLER. İLK SAHİBİNİ BULDUM. FATURAYI BULDUK. FOTOKOPİSİNİ GÖTÜREREK İŞİ ÇÖZDÜK...

Alıntıları Göster
    Sizinki yine bir nebze iyi. Biz de 1-2 gün önce aldık arabayı üstümüze. Arabanın rengi gri yazıyor. Bilmiyorum sorun yaşarmıyız.

Bu arada araba bu

***RUHSATA YANLIS YAZILAN MOTOR HACMI??***

• quote:

Aynı işlemi yetkili servisten alacağınız tespit tutanağı ile de yapabilirsiniz. Yani aracın faturası olmasa da yetkili servis aracın silindir hacmi şudur diye yazıp onaylarsa bu evrak ile de düzeltme yapabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: O.B.K

quote:

Aynı işlemi yetkili servisten alacağınız tespit tutanağı ile de yapabilirsiniz. Yani aracın faturası olmasa da yetkili servis aracın silindir hacmi şudur diye yazıp onaylarsa bu evrak ile de düzeltme yapabilirsiniz.

Alıntıları Göster
    ruhsatta yazan önemli motor sasi nodan aracın bilgileri geliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi postacitr -- 26 Aralık 2009; 18:14:15 >

• quote:

Orijinalden alıntı: postacitr

ruhsatta yazan önemli motor sasi nodan aracın bilgileri geliyor

Alıntıları Göster
    benim ford taunus da böyleydi... 1990 cc motor hacmi vardı ama ruhsatta 1598 yazıyordu... vergiside 1.6 olarak ödeniyordu... muayenede falanda sorun çıkmıyordu...
  • quote:

Orijinalden alıntı: wehby

benim ford taunus da böyleydi... 1990 cc motor hacmi vardı ama ruhsatta 1598 yazıyordu... vergiside 1.6 olarak ödeniyordu... muayenede falanda sorun çıkmıyordu...

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar buna benzer bir durum bizim başımıza gelmişti.2006 senesinde sıfır olarak aldığımız VW Transporter 174'lük aracımızın ruhsatına yanlışlıkla 130 bg yazılmıştı.Bayinin plaka işlemiyle uğraşan arkadaşa düzeltmeleri için ruhsatı götürdüm.Emniyetteki memur sorun olmayacağını söylemiş.Bizde öyle kabul etmiştik.Fakat aracı satarken heleki anlamayan birisine satış yaptığımız için aracın 174lük olduğunu kabul ettirmek bayağı zor olmuştu.Neyseki düzletildi aracın satışı esnasında.
    Demek istediğim şimdi sorun çıkarmasa bile ilerde mutlaka sorun yaratabilir.Kısa zamanda düzeltirseniz sürprizlerle karşılaşmazsınız...

• quote:

Orijinalden alıntı: cıngıro

Arkadaşlar buna benzer bir durum bizim başımıza gelmişti.2006 senesinde sıfır olarak aldığımız VW Transporter 174'lük aracımızın ruhsatına yanlışlıkla 130 bg yazılmıştı.Bayinin plaka işlemiyle uğraşan arkadaşa düzeltmeleri için ruhsatı götürdüm.Emniyetteki memur sorun olmayacağını söylemiş.Bizde öyle kabul etmiştik.Fakat aracı satarken heleki anlamayan birisine satış yaptığımız için aracın 174lük olduğunu kabul ettirmek bayağı zor olmuştu.Neyseki düzletildi aracın satışı esnasında.
    Demek istediğim şimdi sorun çıkarmasa bile ilerde mutlaka sorun yaratabilir.Kısa zamanda düzeltirseniz sürprizlerle karşılaşmazsınız...

Alıntıları Göster
    riske girmeyin değiştirin , tek suçları evlerinin önüne park etmek olan yurdum insanına isparktan 1000-2000 tl ceza geliyorsa devlet baba size hiç acımaz diye düşünüyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi edilhan -- 26 Aralık 2009; 21:26:00 >

• quote:

Orijinalden alıntı: edilhan

riske girmeyin değiştirin , tek suçları evlerinin önüne park etmek olan yurdum insanına isparktan 1000-2000 tl ceza geliyorsa devlet baba size hiç acımaz diye düşünüyorum

Alıntıları Göster
    bizim motor gücü ve hacm bölümü boş :D ben 1.6 altı vergi ödüyorum aracın modleinde focus ghia 1.6İ diyo bankadakiler 1.6 olduğunu anlıyo zaten :D bakalım muayenede pürüz yapcaklar mı

• quote:

Orijinalden alıntı: Mustafa-T

bizim motor gücü ve hacm bölümü boş :D ben 1.6 altı vergi ödüyorum aracın modleinde focus ghia 1.6İ diyo bankadakiler 1.6 olduğunu anlıyo zaten :D bakalım muayenede pürüz yapcaklar mı

Bankadakiler sadece maliyenin ekranından sizin plakanıza tahakkuk eden vergi tutarını görüyorlar. Aracın ruhsataki motor hacmine bakarak ne kadar vergi ödeyeceğine bankadakiler veya vergi dairesi veznesindekiler karar vermiyor. Gelir İdaresi'ne kayıtlı motor hacmi ne ise araca ona göre her dönem vergi tahakkuk ediyor. Ruhsattaki gelir idaresini bağlamaz. Kendi kayıtları esastır...
  • quote:

Orijinalden alıntı: O.B.K

quote:

Orijinalden alıntı: Mustafa-T

Bankadakiler sadece maliyenin ekranından sizin plakanıza tahakkuk eden vergi tutarını görüyorlar. Aracın ruhsataki motor hacmine bakarak ne kadar vergi ödeyeceğine bankadakiler veya vergi dairesi veznesindekiler karar vermiyor. Gelir İdaresi'ne kayıtlı motor hacmi ne ise araca ona göre her dönem vergi tahakkuk ediyor. Ruhsattaki gelir idaresini bağlamaz. Kendi kayıtları esastır...

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar merhaba, bu konu ile benim bir sıkıntım var, net olarak bana yol gösterecek bir arkadaş varsa çok sevinirim.

Aracım 1250 motor 98 model fiesta flair bir motorun üstündede yazıyor zaten ama eski sahibi 1400 motor olarak ödemiş vergisini ve ruhsattada 1400 motor yazıyor ben arabayı alalı 1 yıl olacak sadece temmuzda vergi ödedimn mecburen 100 liradan bu sefer yılbaşı yaklaşıyor fazladan vergi ödemek istemiyorum neredeyse 2 katı birinde 6 aylık 60ken ben 100 ödemek zorunda kalıyorum. Aslında ruhsatı üstüme alırken bunu söyledim dosya dolduran takipçiye çok zor uğraşmak falan dedi teknik rapor lazım dedi vs.. nette aradım faturası lazımmış, aracın herşeyi var bana verdi satarken faturası yok ilk sahibinden almama rağmen. Muayneside 6 ay sonra gelecek sorun olmaz deselerde içime sinmiyor. Bana net bir şekilde yol gösterecek biri varmı şunu yap bunu yap diye, ben kendim izin günümün birini buna harcamak istiyorum.

Yeni konu açmadım, saygılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Batistuta

Arkadaşlar merhaba, bu konu ile benim bir sıkıntım var, net olarak bana yol gösterecek bir arkadaş varsa çok sevinirim.

Aracım 1250 motor 98 model fiesta flair bir motorun üstündede yazıyor zaten ama eski sahibi 1400 motor olarak ödemiş vergisini ve ruhsattada 1400 motor yazıyor ben arabayı alalı 1 yıl olacak sadece temmuzda vergi ödedimn mecburen 100 liradan bu sefer yılbaşı yaklaşıyor fazladan vergi ödemek istemiyorum neredeyse 2 katı birinde 6 aylık 60ken ben 100 ödemek zorunda kalıyorum. Aslında ruhsatı üstüme alırken bunu söyledim dosya dolduran takipçiye çok zor uğraşmak falan dedi teknik rapor lazım dedi vs.. nette aradım faturası lazımmış, aracın herşeyi var bana verdi satarken faturası yok ilk sahibinden almama rağmen. Muayneside 6 ay sonra gelecek sorun olmaz deselerde içime sinmiyor. Bana net bir şekilde yol gösterecek biri varmı şunu yap bunu yap diye, ben kendim izin günümün birini buna harcamak istiyorum.

Alıntıları Göster
    Fatura vergi dairesi eğer faturaya ulaşılamıyor ise aracın teknik belgesi ile maliyeye başvuruyorsun.Eğer ikisinide kaybetti isen ( bu iki belge sıfır araç alırken sahibine verilir).Teknik belgenin bir tanesi ilk araç hangi tescilde kayıt yapılmışsa oranın emniyetinin arşivinde olur bir tanesi de aracı satan bayide.

• quote:

aracın yetkisi servisine gidin durumu izah edin.
    onlar size aracın motor hacminin v.s. yazan onaylı tespit belgesi verecekler bu belge ile maliyeye başvurun olsun bitsin :)
    artık ruhsatta motor gücü yazmayan araçların ruhsatını çıkartmıyorlar el değiştirme sırasında. bunun içinde yine yetkisi servise gidip tespit tutanağı alacaksınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Du Hast -- 30 Kasım 2010; 3:03:08 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Du Hast

quote:

aracın yetkisi servisine gidin durumu izah edin.
    onlar size aracın motor hacminin v.s. yazan onaylı tespit belgesi verecekler bu belge ile maliyeye başvurun olsun bitsin :)
    artık ruhsatta motor gücü yazmayan araçların ruhsatını çıkartmıyorlar el değiştirme sırasında. bunun içinde yine yetkisi servise gidip tespit tutanağı alacaksınız.

Alıntıları Göster
    Benim aracımın motor hacmi büyük yazılmış. Renault Mais ile görüştüm. Motor no ve şasi no ile kaydımı bulamamışlar. İki seçeneğim var. Araç kasko değer hesaplatıp %5 değerini geçiyorsa itirazda bulunmak. Diğeri de teknik belgesini arşivden aratmak. İki yöntem de sonuç olarak aynı kapıya çıkıyor. Hangisinden başlamamı tavsiye edersiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: Ben Kemal Geliyorum

Benim aracımın motor hacmi büyük yazılmış. Renault Mais ile görüştüm. Motor no ve şasi no ile kaydımı bulamamışlar. İki seçeneğim var. Araç kasko değer hesaplatıp %5 değerini geçiyorsa itirazda bulunmak. Diğeri de teknik belgesini arşivden aratmak. İki yöntem de sonuç olarak aynı kapıya çıkıyor. Hangisinden başlamamı tavsiye edersiniz?

Alıntıları Göster
    Yine sen iyiymişsin bizim sanayide ki elektrikci abinin patronu a8 4.2 L aldı 2. el temizinden aracın ruhsatını alırken adam konuşuyormuş öyle yok işte 2000 cc makinalar iyi gider gibisinden oradaki memurda 1996 cc yazmış ruhsata kaç yıldır öyle kullanıyor ruhsatı ve bayağıda hesaplıydı mtv si yaşından dolayı. Şimdi onuda sattı gerçi

Edit: Düzeltme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muharrem.05 -- 6 Şubat 2012; 16:42:24 >

• quote:

Orijinalden alıntı: muharrem.05

Yine sen iyiymişsin bizim sanayide ki elektrikci abinin patronu a8 4.2 L aldı 2. el temizinden aracın ruhsatını alırken adam konuşuyormuş öyle yok işte 2000 cc makinalar iyi gider gibisinden oradaki memurda 1996 cc yazmış ruhsata kaç yıldır öyle kullanıyor ruhsatı ve bayağıda hesaplıydı mtv si yaşından dolayı. Şimdi onuda sattı gerçi

Edit: Düzeltme

Alıntıları Göster
    Aklıma şu başlık geldi

http://forum.donanimhaber.com/m_52614295/tm.htm

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.