DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
Rot balans nedir ve araçda rot balans ayarının önemi
26
Cevap
4
Favori
194.347
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Yardım ve Sigorta işlemleri >> Rot balans nedir ve araçda rot balans ayarının önemi
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • Emekli Yönetici
   15896 Mesaj
   31 Ağustos 2006 03:02:13 Konu Sahibi
   Araçta, Rot-Balans ayarının önemi

   Çoğu insan, milyarlarca lira ödeyip satın aldığı otomobilini bilinçsiz kullanıyor. Bilinçsiz kullanım, özellikle ön takım yıpranmalarına, dolayısıyla hem kaza olasılığının artmasına, hemde paraların boşa gitmesine neden oluyor.

   Milyarlarca lira değerindeki araçların kullanımında dikkat edilmesi gereken husuların başında, rot-balans ayarı geliyor. Bir çeşit enstrüman akordu gibi ayarları yapılmış otomobil, sürücüsüne keyifli ve güvenli bir yolculuk yaşatır. Unutmamak lazım ki ayarsızlıktan kaynaklanan en ufak titreşim ve bundan doğacak sorunlar da aracınıza mutlaka zarar verecektir. Otomobilinizde motor aksamı kadar önemli bölümlerden biri de, ön takım ve rot-balans ayarıdır. Motor arızasında araç yolda kalırken, ön takım arızası hiç istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

   Lastiğin yön açısı anlamına gelen rot ayarıyla lastikteki merkezkaçı önlemek için ağırlığın her noktada eşit dağılımı amacıyla yapılan dengelemeye de, balans ayarı deniyor. Özellikle, kasislerden geçen, çukurlara düşen, kaldırımlara çıkan, bozuk satıhlarda yol almak zorunda kalan ve patinaj yaparak hareket ettirilen araçlarda, lastiklerin dişleri bozuluyor. Böylece bozulan lastiklerin getireceği dengesizliği ortadan kaldırmak ve aracın sağlıklı biçimde yol alabilmesini sağlamak için rot-balans ayarı yaptırmak gerekiyor. Kullanım yeri ve durumuna göre 5 ile 10 bin kilometrede bir yapılması gereken rot-balans ayarı için Maslak Oto Sanayii'nin deneyimli ustası Doğan Mermer, sürücülere uzun yola çıkmadan önce mutlaka araçlarının ön takımını kontrol ettirmelerini öneriyor.


   NELER YAPILIYOR?   Rot-balans ayarı yaptırmak için servise giren araç, önce düzgünce yanaştırılıp lastiklerin durumuna bakılıyor. Sonra, ekseninde çevrilmek suretiyle jantta vuruk veya lastiklerde tel kırıklığı olup olmadığı gözden geçiriliyor. Sökülen lastikler bilgisayarla balans makinesinde 55 kilometre hızla döndürülüp ayar ediliyor. Zamanla aşınmadan dolayı dengesi bozulmuş lastiklerin iş görmeleri için jant kenarına kurşun çakılıyor. Dışa statik, içe dinamik tesirli ağırlıklar konuluyor. Bunlar 5 gramla 60 gram arasında değişiyor.

   Artan hızlarda direksiyonda meydana gelen titremeler, aracın balans ayarı istediğini gösteriyor. Patlayan lastiğe yapılan yama bile balans ayarı gerektirebiliyor. Rot-balans ayarı üzerine yaptığı çalışmalarla kazandıkları deneyimleri anlatan Abdullah Akyüncü ve Hasan Tazegül ustalar, lastiklerin çelik kuşaklı olduğunu, ön lastiklerin arkayla değiştirilebileceğini, çünkü lastik döndükçe kendine göre yön yaptığını, çapraz değişim yapıldığında ise bu yüzden kendi çelik kuşağını tahrip ederek tel kırdığını belirtiyorlar.


   ROT AYARI   Balans ayarından çıkmış araç bu kez rot kanalına giriyor. Tekerlekleri boşaltılan araç oynak döner tabloya oturtuluyor ve rot ayarına başlanıyor. Tekerlekleri sallamak suretiyle ön takımın sağlamlığı kontrol edilirken, rotiller, rot başları, amortisörler, süspansiyon durumu ve öteki yürüyen aksamla ilgili hassas noktalar gözden geçiriliyor. Tekerlekler üzerine takılan sensörlerle bilgisayar ekranında aracın durumu bir kez daha görüldükten sonra, norm dışına çıkmış ön ve arka rot açılarıyla kamber kastel açıları fabrika çıkış ölçülerine uygun hale getiriliyor.


   ÖNERİLER TAVSİYELER

   Uzman Murat Mermer de sihirlitur okurlarına bu konuda bazı tavsiyelerde bulunuyor. Ön lastiklerin havası noksansa, arka lastiklerde de titreşim meydana gelebiliyor. Düşük hava nedeniyle yüksek hızda araç gezme yaparak performansının eksildiğini belli ediyor. Bu gibi hallerde fren gerektirdiği biçimde görev yapmıyor ve aracın kaymasına neden oluyor. Ayrıca, düşük havalı lastikle girilen virajda lastik, yanağını altına alarak yapısını bozuyor, hatta içindeki tellerin kırılmasına yol açıyor. Gereğinden fazla hava basılan lastikler ise aracı sürekli zıplatarak ön takıma zarar veriyor. Bu halde de lastik dişleri yolu iyi kavrayamıyor. Bozuk yollar ve kaldırımlara sert çıkışlar, ön takımda parça değişimini gerektiriyor. Buda zamanla otomobilin oturmasına, dolayısıyla yürüyen aksam ölçülerinin değişmesine yol açıyor. Tüm bu nedenler yüzünden de araç, rot-balans ayarına gereksinim hissettiriyor.   kaynak :http://www.sihirlitur.com/otomobil/rot_balans/index.html

   Statik ve dinamik balans

   Tekerleklerin balans ayarları iki aşamada gerçekleştirilir. Statik ve dinamik ayarları sabit balans makinesinde yapıldıktan sonra tekerlekler monte edilip bilye, kampana veya disklerle birlikte dönerken son balans işlemi yapılır.

   Statik ve dinamik balans ayarları için tekerlekler sökülerek sabit balans makinesine bağlanır. Ancak balans ayarı işlemine başlanmadan önce jantlarda herhangi bir hasar olup olmadığı kontrol edilir ve lastik hava basınçları fabrikanın öngördüğü değerlere getirilir.

   Eğer jantta bir eğrilik veya hasar varsa bunun düzeltilmesi ya da yeni bir jant alınması gerekir. Lastik hava basınçları farklı değerlerdeyken yapılan balans ayarı, lastik havaları fabrika ölçülerine getirildiğinde yine ayarsızlık meydana getirir. Bilgisayarlı sabit balans makinesine bağlanan tekerleğin hafif olan kısmı ve ne kadar kurşun ağırlık takılması gerektiği ekranda görülür. Gerekli ağırlık takıldıktan sonra tekrar döndürülen tekerleğin ağırlık dağılımı tam olarak dengelendikten sonra işlem tamamlanır.

   Bu işlem dört tekerleğe de ayrı ayrı yapıldıktan sonra tekerlekler araca monte edilir. Son balans işlemi için kullanılan makinenin tekerleği döndüren kısmı belirli bir dönme devrine ulaştığında makine üzerindeki bir lamba belli aralıklarla yanıp sönmeye başlar. Lastikten yansıyan ışığın makine üzerindeki optik bir sensör tarafından okunmasıyla yine hafif olan bölge tespit edilip gerekli kurşun ağırlık takılarak balans ayan tamamlanır.


   Balans ayarı bozukluğu nasıl anlaşılır?

   Özellikle yüksek süratlerde direksiyon simidinde bir titreme ya da vuruntu hissediliyorsa ön tekerleklerin balans ayarları bozulmuş demektir.

   # Aracın arka tarafında bir titreme veya vuruntu varsa bu arka tekerleklerin balans ayarının bozulduğunu gösterir.


   Rot ayarlarının bozukluğu nasıl anlaşılır?

   # Düz yolda direksiyon bırakıldığında araç herhangi bir yöne doğru sapıyorsa,

   # Virajlarda ön tekerleklerden lastik sesi geliyorsa,

   # Arka tekerlekler ön tekerleklerin izini takip etmiyorsa,

   # Tekerlekler tam karşıyı gösterirken direksiyon simidi olması gerekenden farklı bir konumda duruyorsa rot ayarları bozuk demektir

   kaynak:http://www.sanalusta.com/index.asp?IID=1&news_id=65

   Ben yüksek hızlarda mesela 100 km ile giderken frene bastığımda direksiyonda titremeler yaşıyorum tıkıt tıtır titireme yapıyor, yüksek hızlarda giderken hiç bişey yok sağa sola çekme ama işte o frene bastığımda titreme yaması benim canımı sıkıyor sorun nedir acaba   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yazılımcı Online -- 31 Ağustos 2006; 3:02:41 >   |
   |
   _____________________________


   Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
   Ne mutlu Türküm Diyene

  • Teğmen
   170 Mesaj
   31 Ağustos 2006 03:45:23
   emeğine ve ellerine sağlık sağolasın.
   |
   |
   _____________________________

  • Emekli Yönetici
   15896 Mesaj
   31 Ağustos 2006 04:01:18 Konu Sahibi
   quote:

   Orjinalden alıntı: sonata007dr

   emeğine ve ellerine sağlık sağolasın.


   bişey değil , artık geğik değide düşünüp araştırıp ilgi çeken ve yaralı konular açacağım. Herkes bilgi sahibi olsun diye
   |
   |
   _____________________________


   Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
   Ne mutlu Türküm Diyene

  • Binbaşı
   1708 Mesaj
   31 Ağustos 2006 09:50:41
   fren disklerini ve balatalarını kontrol ettir.
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1373 Mesaj
   31 Ağustos 2006 10:04:48
   güzel ve yararlı bilgiler saol
   |
   |
   _____________________________

  • Emekli Yönetici
   15896 Mesaj
   31 Ağustos 2006 12:17:12 Konu Sahibi
   quote:

   Orjinalden alıntı: dedikodu

   fren disklerini ve balatalarını kontrol ettir.


   evet sanırım dediğin gibi olacak bi gidip bktırmam lazım acaba ne gibi bi durum vardır ki disklerde
   |
   |
   _____________________________


   Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
   Ne mutlu Türküm Diyene

  • Emekli Yönetici
   15896 Mesaj
   31 Ağustos 2006 20:41:21 Konu Sahibi
   bu topic pek ilgi görmedi sanırım
   |
   |
   _____________________________


   Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
   Ne mutlu Türküm Diyene

  • Teğmen
   134 Mesaj
   31 Ağustos 2006 20:58:56
   Yazilimci online rumuzlu arkadaşa teşekkür ediyorum,dün de açtığı başka bir topic'i okumştum...
   Geyik değil de bilgi amaçlı topicler her zaman başımızın üstündedir.
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   291 Mesaj
   01 Eylül 2006 14:14:25
   teşekkürler
   |
   |
   _____________________________

   www.maskorganizasyon.com.tr
  • Yüzbaşı
   621 Mesaj
   01 Eylül 2006 14:19:23
   eline saglık arkadasım bu bilinen seyler ama sagol ellerını saglık
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   6246 Mesaj
   01 Eylül 2006 14:27:25
   quote:

   Orjinalden alıntı: Yazılımcı Online


   Alıntıları Göster   evet sanırım dediğin gibi olacak bi gidip bktırmam lazım acaba ne gibi bi durum vardır ki disklerde


   büyük ihtimalle sorunlar disklerden kaynaklanıyor, eğrilmiş olabilir ve tornalanmaları gerekebilir.
   |
   |
   _____________________________

  • Emekli Yönetici
   15896 Mesaj
   01 Eylül 2006 14:52:57 Konu Sahibi
   quote:

   Orjinalden alıntı: bal974   Alıntıları Göster   büyük ihtimalle sorunlar disklerden kaynaklanıyor, eğrilmiş olabilir ve tornalanmaları gerekebilir.   arabayı servie götürecem acaba disklerde sorun varsa direk değiştirir mi servis yoksa tornalama işlemini onlar yapar mı Maliyet nedir ren disklerinde
   |
   |
   _____________________________


   Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
   Ne mutlu Türküm Diyene

  • Yarbay
   2058 Mesaj
   03 Eylül 2006 12:14:01
   Senin aracında pahallıdır, balataların fiyatı bile 100 ü geçiyor, eğer disk i değiştirirlerse balatalarında değişmesi gerekir tuzluya çıkar.
   |
   |
   _____________________________

  • Teğmen
   235 Mesaj
   03 Eylül 2006 12:34:04
   Hocam bilgiler için sağolasın

   Disklerde sorun varsa hiç torna yaptırma bence hiç uzun ömürlü olmuyor direkt değiştir 2 kere maliyet olmasın sana
   |
   |
   _____________________________


   Chevrolet Lacetti Sedan WTCC
  • Emekli Yönetici
   15896 Mesaj
   03 Eylül 2006 13:35:37 Konu Sahibi
   şu okul masraflarımız bi bitsinde servise götürüp konuşacam, 360 ilyon bide harç çıktı başıma ya

   Bide şu anda nekadar gerekli bilemicem , çünkü 100 km ve ütünde frene basınca hafif bi titreme yapıyor direksiyon fren pedalı da hafif titriyor şu anda şehir içinde kullandığım için sürekli çevre yolunun dışında 80 geçtiğim yer yok zaten

   Kışlık bakıma vediimde arabayı söylerim böyle böyle diye bi bakarlar ne durumda ne yapılması gerekiyor söylerler sanırım
   |
   |
   _____________________________


   Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
   Ne mutlu Türküm Diyene

  • Teğmen
   134 Mesaj
   06 Eylül 2006 16:18:35
   rot balans ayarı ortalama kaç paraya yapılıyor...?
   |
   |
   _____________________________

  • Onbaşı
   18 Mesaj
   01 Mayıs 2008 13:31:43
   Orjinalden alıntı: collZero

   arkadaşlar
   aracımın direksiyonu düz yolda bıraktığımda araç sanki biraz sola doğru gidiyordu.rot balansıya gittim ayarlandı ama merakta ettim tekerlere birşeyler taktılar kaldırdılar indirdiler vs .camber ayarı dediler caster dediler
   bunlar ne oluyor anlamadığımız bir konu olduğu için yanlış birşeyleri farkedememe ihtimalimiz var bu konuda bizi bilgilendirirseniz sevinirim
   camberi -2 yapalım mı dedi
   önler toe in arkalar toe out olsun dedi bende e olsun bari dedim ama ne yaptığınıda bilmeden demiş oldumnette birşeyler buldum ama pek anlamadım

   NELER YAPILIYOR?   Rot-balans ayarı yaptırmak için servise giren araç, önce düzgünce yanaştırılıp lastiklerin durumuna bakılıyor. Sonra, ekseninde çevrilmek suretiyle jantta vuruk veya lastiklerde tel kırıklığı olup olmadığı gözden geçiriliyor. Sökülen lastikler bilgisayarla balans makinesinde 55 kilometre hızla döndürülüp ayar ediliyor. Zamanla aşınmadan dolayı dengesi bozulmuş lastiklerin iş görmeleri için jant kenarına kurşun çakılıyor. Dışa statik, içe dinamik tesirli ağırlıklar konuluyor. Bunlar 5 gramla 60 gram arasında değişiyor.

   Artan hızlarda direksiyonda meydana gelen titremeler, aracın balans ayarı istediğini gösteriyor. Patlayan lastiğe yapılan yama bile balans ayarı gerektirebiliyor. Rot-balans ayarı üzerine yaptığı çalışmalarla kazandıkları deneyimleri anlatan Abdullah Akyüncü ve Hasan Tazegül ustalar, lastiklerin çelik kuşaklı olduğunu, ön lastiklerin arkayla değiştirilebileceğini, çünkü lastik döndükçe kendine göre yön yaptığını, çapraz değişim yapıldığında ise bu yüzden kendi çelik kuşağını tahrip ederek tel kırdığını belirtiyorlar.

   ROT AYARI
   Balans ayarından çıkmış araç bu kez rot kanalına giriyor. Tekerlekleri boşaltılan araç oynak döner tabloya oturtuluyor ve rot ayarına başlanıyor. Tekerlekleri sallamak suretiyle ön takımın sağlamlığı kontrol edilirken, rotiller, rot başları, amortisörler, süspansiyon durumu ve öteki yürüyen aksamla ilgili hassas noktalar gözden geçiriliyor. Tekerlekler üzerine takılan sensörlerle bilgisayar ekranında aracın durumu bir kez daha görüldükten sonra, norm dışına çıkmış ön ve arka rot açılarıyla kamber kastel açıları fabrika çıkış ölçülerine uygun hale getiriliyor.


   ÖNERİLER TAVSİYELER
   Uzman Murat Mermer de sihirlitur okurlarına bu konuda bazı tavsiyelerde bulunuyor. Ön lastiklerin havası noksansa, arka lastiklerde de titreşim meydana gelebiliyor. Düşük hava nedeniyle yüksek hızda araç gezme yaparak performansının eksildiğini belli ediyor. Bu gibi hallerde fren gerektirdiği biçimde görev yapmıyor ve aracın kaymasına neden oluyor. Ayrıca, düşük havalı lastikle girilen virajda lastik, yanağını altına alarak yapısını bozuyor, hatta içindeki tellerin kırılmasına yol açıyor. Gereğinden fazla hava basılan lastikler ise aracı sürekli zıplatarak ön takıma zarar veriyor. Bu halde de lastik dişleri yolu iyi kavrayamıyor. Bozuk yollar ve kaldırımlara sert çıkışlar, ön takımda parça değişimini gerektiriyor. Buda zamanla otomobilin oturmasına, dolayısıyla yürüyen aksam ölçülerinin değişmesine yol açıyor. Tüm bu nedenler yüzünden de araç, rot-balans ayarına gereksinim hissettiriyor.   ÖN DÜZEN AÇI VE AYARLARI

   A. Ön Düzen Açı ve Ayarlarının Tanımı:

   Bir aracın direksiyon hakimiyetinin iyi olmasını, ön takım elemanlarının uzun ömürlü olmasını ve lastiklerin dengeli aşınmasını sağlanması için tekerleklere verilmesi gereken açı ve ayarlardır.   B. Ön Düzen Açı ve Ayarlarının Çeşitleri ve Önemi:

   Ön düzen açıları ve ayarları denildiğinde aşağıdaki hususlar alınmıştır.

   1. Kamber açısı,

   2. Direksiyon ekseni eğikliği açısı . (başlık pimi, king-pim, aks başı eğikliği veya açısı)

   3. Kaster açısı,

   4. Toe-in

   5. Dönüşlerdeki toe-aut

   Ön düzen açıları araç kataloğunda belirtilen sürelerde veya ön düzenle ilgili problemler oluştuğunda kontrol edilerek gerekli ayarlar yapılır. Aksi halde aracın direksiyon hakimiyeti kalmaz, lastikler, bilyalı yataklar ve dingil pimi ve yatakları zamanından önce aşınır.   1. Kamber açısı:

   a.Tanımı: Bir aracın önünden bakıldığında, tekerlek ekseninin düşey eksene göre yaptığı açıya kamber açısı denir.

   Tekerleğin, aracın dışına doğru yaptığı açıysa pozitif (+) kamber açısı, aracın içine doğru yaptığım açıya negatif (-) kamber açısı adı verilir. Kamber açısı doğru ayarlanmış bir tekerlekte, direksiyon ekseni ile tekerlek ekseni, tekerleğin yola temas noktasında birleşir. Şekil: 14.3

   kamber acisi sekil   Kamber açısı


   Pozitif ve negatif kamber açıları

   b. Kamber açısının önemi ve etkileri:

   Kamber açısının veriliş nedeni; tekerlek ekseninin, yol üzerinde araç yükünün altına yaklaşmasının önemi ve etkileri şunlardır.

   1. Lastiklerin dengeli aşınmasını sağlar.

   2. Ön teker bilya yatakları ile aks başı yataklarının ( burç veya rotil ) uzun ömürlü olmasını sağlar,

   3. Direksiyonun kolay dönmesini sağlar.

   Kamber açısının uygun olmaması ise; lastiklerin içten veya dıştan tek taraflı aşınmasına , tekerlek yataklarının, aks başı yataklarının kısa zamanda aşınmasına, direksiyonun ağır olmasına veya bir tarafa çekmesine neden olur.   2. Direksiyon ekseni eğikliği ( King-pim açısı )

   a. Tanımı: Rotillerin veya başlık pimi ekseninin üst ucunun düşeye oranla, aracın merkezine doğru olan eğikliğine direksiyon ekseni eğikliği ( başlık pimi eğikliği, king-pim eğikliği veya aks başı eğikliği ) veya açısı denir.

   b. Direksiyon ekseni eğikliğinin önemi ve etkileri:

   Direksiyon ekseni eğikliğinin veriliş nedeni; tekerlek ekseninin, direksiyon ekseni ile yol üzerinde birleştirmektedir. Tekerlek ekseni ile direksiyon ekseni tekerleğin yola temas etme noktasında birleşmesi araç yükünün lastikler üzerine dengeli dağılmasını sağlar. Araç yükünün dengeli olarak lastikler üzerinde dağılmasının önemi ve etkileri şunlardır.

   1. Lastikler dengeli aşınır,

   2. Direksiyon daha kolay döner ve viraj çıkışı direksiyonun kendiliğinden toplamasını sağlar.

   3. Fazla kaster açısına ihtiyacı azaltır.   3. Kaster açısı:

   a. Tanımı: Ön tekerin iç kısmından bakıldığında başlık pimi veya rotillerin yani direksiyon ekseninin düşey eksenle yapmış olduğu açıya kaster açısı denir.

   Direksiyon ekseninin yatma yönü; aracın içine doğru ise pozitif kaster, dışına doğru ise negatif kaster adını alır.


   kaster acisi sekil


   b. Kaster açısının önemi ve etkisi:

   Kaster açısının veriliş nedeni; araç yükünün tekerleğin önüne veya arkasına aracın yola dalmasını önler, virajlarda ve düz yolda yön kontrolünü sağlar.

   Kaster açısının uygun olmaması ise; lastiklerin yol üzerinde zıplamasına, direksiyon sertleşmesine, sağa sola çekmesine, aracın yolda gezmesine, dalmasına ve direksiyon hakimiyetinin azalmasına sebep olur.   4. Toe-in açısı ( Tekerleklerin içe kapanıklılığı):

   a. Tanımı: Bir aracın ön tarafından ve üstten bakıldığında ön tekerlerin ön kısmının arka kısmına göre bir miktar kapalı olma durumuna toe-in denir.
   b. Toe-in açısının önemi ve etkileri:

   Toe-in açısının veriliş nedeni; seyir esnasında ön tekerlerin ön kısmının arka kısmına oranla açılmak istemesinin önüne geçmektir. Toe-in değeri bazen mesafe bazende açı olarak verilir.


   toe-in şekil
   Toe-in açısının verilmesiyle dururken ön kısmı kapalı olan teker seyir esnasında açılarak birbirine paralel hale gelirler. Tekerlerin seyir halinde birbirine paralel gelmesinin önemi ve etkiler,i şunlardır.

   1. Direksiyonda denge sağlanarak aracın direksiyon hakimiyeti artar.

   2. Lastiklerin dengesiz aşınmasının önüne geçilir. Fazla toe-in açısı sağ ön lastiği dıştan, az toe-in açısı sol ön lastiği içten aşınmasına neden olur. Toe-in açısının sebep olduğu lastik aşıntısı, keskin köşe görüntüsü verir.   5. Dönüş açısı veya dönüşlerdeki toe-aut açısı:

   a. Tanımı: Bir aracın dönüş esnasında , ön tekerleklerinde oluşan açı farklılığını ifade eder.

   donus acisi sekil
   b. Toe-in açısının önemi ve etkileri:

   Araç viraja girdiğinde dönüş çemberinin merkezi, D noktasıdır. Dışta kalan ön tekerlek daha küçük bir açı ile, içte kalan ön tekerlek daha büyük bir açı ile dönmek zorundadır. Ön tekerleklerin birbirinden farklı açılarda dönmeleri ayarlanamazlar ise dönüşlerde lastikler yuvarlanmanın yanı sıra yola sürtünerek kaymak durumunda kalırlar. Bu olayda lastiklerin çabuk aşınmasına yol açar.
   Balans ayarı nasıl yapılır?

   Bilgisayarlı sistemlerin hata oranı çok düşük. Otomobilin yerle temasını sağlayan tekerlekler jant ve lastik olmak üzere iki farklı parçadan oluşur.

   Bu iki parçadan herhangi birinde olabilecek bir yapısal dengesizlik tekerleğin tam bir daire çizmesini engelleyeceği için direkt olarak konfor ve yol güvenliğini olumsuz etkiler. Tekerlek yukarı-aşağı doğru dengesiz dönüyorsa, yani dönüş sırasında zıplama oluyorsa statik balans ayarı; sağa sola doğru dengesiz bir dönüş varsa, tekerlek yalpalıyorsa dinamik balans ayarı yapılması gerekir.


   Bilgisayarlı sistemlerin hata oranı çok düşük.   Statik ve dinamik balans

   Tekerleklerin balans ayarları iki aşamada gerçekleştirilir. Statik ve dinamik ayarları sabit balans makinesinde yapıldıktan sonra tekerlekler monte edilip bilye, kampana veya disklerle birlikte dönerken son balans işlemi yapılır. Statik ve dinamik balans ayarları için tekerlekler sökülerek sabit balans makinesine bağlanır. Ancak balans ayarı işlemine başlanmadan önce jantlarda herhangi bir hasar olup olmadığı kontrol edilir ve lastik hava basınçları fabrikanın öngördüğü değerlere getirilir. Eğer jantta bir eğrilik veya hasar varsa bunun düzeltilmesi yada yeni bir jant alınması gerekir. Lastik hava basınçları farklı değerlerdeyken yapılan balans ayarı, lastik havaları fabrika ölçülerine getirildiğinde yine ayarsızlık meydana getirir. Bilgisayarlı sabit balans makinesine bağlanan tekerleğin hafif olan kısmı ve ne kadar kurşun ağırlık takılması gerektiği ekranda görülür. Gerekli ağırlık takıldıktan sonra tekrar döndürülen tekerleğin ağırlık dağılımı tam olarak dengelendikten sonra işlem tamamlanır. Bu işlem dört tekerleğe de ayrı ayrı yapıldıktan sonra tekerlekler araca monte edilir. Son balans işlemi için kullanılan makinenin tekerleği döndüren kısmı belirli bir dönme devrine ulaştığında makine üzerindeki bir lamba belli aralıklarla yanıp sönmeye başlar. Lastikten yansıyan ışığın makine üzerindeki optik bir sensör tarafından okunmasıyla yine hafif olan bölge tespit edilip gerekli kurşun ağırlık takılarak balans ayan tamamlanır.   Rot ayarı nasıl yapılır?

   Rot ayarları aşınmış parçalar değiştikten sonra yapılmalı. Rot ayarının ilk aşamasında otomobilin hayati parçalarından olan ön takım elemanları kontrol edilir. Eğer ön takım elemanları içinde boşluk yapan, gevşeyen yada ömrünü tamamlayan varsa öncelikle bu problemlerin giderilmesi ve söz konusu parçaların yenilenmesi gerekir. Rot ayarı tekerlek balans ayarından sonra yapılır. Oldukça kısa bir sürede hatasız olarak rot ayarı yapılabilen bilgisayarlı makinelerin aparatları ön tekerleklere doğru şekilde bağlanmalıdır. Aparatlar doğru takılmazsa rot ayarı doğru olmayacağı için bu konuya dikkat edilmesi gerekir. Bilgisayar ekranındaki değerler fabrika değerlerine gelinceye kadar kamber, kaster, toe açıları ayarlandığında rot ayarı tamamlanmış olur.


   Rot ayarları aşınmış parçalar değiştikten sonra yapılmalı.   Balans ayarı bozukluğu nasıl anlaşılır?

   Özellikle yüksek süratlerde direksiyon simidinde bir titreme yada vuruntu hissediliyorsa ön tekerleklerin balans ayarları bozulmuş demektir.

   - Aracın arka tarafında bir titreme veya vuruntu varsa bu arka tekerleklerin balans ayarının bozulduğunu gösterir. Rot ayarlarının bozukluğu nasıl anlaşılır?

   - Düz yolda direksiyon bırakıldığında araç herhangi bir yöne doğru sapıyorsa,

   -Virajlarda ön tekerleklerden lastik sesi geliyorsa,

   -Arka tekerlekler ön tekerleklerin izini takip etmiyorsa,

   -Tekerlekler tam karşıyı gösterirken direksiyon simidi olması gerekenden farklı bir konumda
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   3605 Mesaj
   19 Haziran 2013 07:58:53
   Eline sağlık güzel çalışma olmuş...
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   4006 Mesaj
   19 Haziran 2013 10:32:35
   emeğinize sağlık, çok güzel çalışma olmuş.
   |
   |
   _____________________________

   İstisnaları saymazsak ülkemde kimse işini doğru dürüst yapmıyor. Etrafınıza bakın, mutlaka göreceksiniz. Kendimizden başlayarak DÜZELTELİM!
   suç işleyenleri affetmek, insanları suç işlemeye teşvik eder ve suç işlemeyenlere haksızlık yapılmış olur. DEVLETİMİZİN, SUÇU VE SUÇLUYU AFFETMESİNE KARŞIYIM.
  • 19 Haziran 2013 20:39:42
   Bu sadece araçlar için olan bir şey değil bunu da belirtmek isterim. Fren diskleri olan her tekerlekli taşıt için.

   Hele ki bisikletin bakımı yapılmazsa ağır yaralı durumlara sebep açabiliyor. Bizzat yaşadım bu durumu.
   |
   |
   _____________________________

Reklamlar
ses yalıtım malzemeleri
modasor
izmir havalimanı transfer
SEO
ses yalıtımı
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHSQLZ
1,220
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.