Şimdi Ara

Raspberry Pi Sahipleri (89. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.900
Cevap
108
Favori
119.301
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8788899091
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    sizin için iki yöntem var.
    1. libreelec kurunca ağ üzerinden libre elec e dosya transferi yapabiliyorsunuz. windows gezginine libreelec ip adresini yazınca ona bağlanıyor ağınızın hızına bağlı olarak dosya aktarımı yapabiliyorsunuz. \\192.168.1.10 gibi
    2. bundan emin değilim ama linux çalışan makinede içini görebiliyorsunuz sanırım. linux kullanmıyorsanız flash disklerinizden bir tanesine rufus ile ubuntu mate kurup bilgisayarınızı geçici olarak onunla başlatıp işlemlerinizi yapabilirsiniz.
  • Agronur17 kullanıcısına yanıt
    windows gezgininden bağlantı yaptım, ancak sizin de dediğiniz gibi buradan dosya göndermek baya sıkıntılı, 1 gb lik dosyayı 8-9 dakikada attı.
  • Raspberry zero W satan varmı ?
  • merhabalar, bu dünyaya ilk kez raspberry pi 4 (4gb) olan kartla giriş yaptım. ancak kart kutuda olmamasına rağmen sadece raspbian desktoptayken bile 70C ler civarında geziniyorum. internette okuduğum kadarıyla 5vdc fanlarla bu işi çözmüşler. bunun dışında bilgisi/tavsiyesi olan arkadaş var mı?
  • st34m kullanıcısına yanıt
    Pi 4 (ne şekikde kullanacağınıza göre şekillenir tabi ama) stabil çalışma için termal macun, uygun (toplam yüzey alanı geniş) bir soğutucu ve fan şart.

Bu konuda, youtube kanalı da olan christopher barnatt güzel ve deneysel çalışmalar yapıyor. Pi 3 ve 4 videolarını inceleyerek performanslı soğutma konusunda bilgi alabilirsiniz.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • seckinar kullanıcısına yanıt
    Bilgi için teşekkürler. Soğutucusuz gerçekten olmuyor, şimdilik evin vantilatörünü kullanıyorum Aliexpressten şöyle birşey sipariş ettim, gelmesini bekliyorum.

Raspberry Pi Sahipleri
  • selam herkese,

Rpi4 te, harici güç kaynağı bağlamadan 2,5' lik hdd çalıştırabiliyor muyuz?

bende Rpi 1. nesil b+ modeli var, bende çalışmıyor 2,5' hdd...
  • renzokuken kullanıcısına yanıt
    Farklı Raspberry Pi modellerinin farklı USB güç limitleri bulunmakta.https://www.raspberrypi.org/documentation/faqs/#pi-power linkinde "What are the power requirements?" başlığı altında tüm modellerin USB güç limitleri listelenmiş. Bu tabloda "Maximum total USB peripheral current draw" sütunu altındaki değerler tüm USB çıkışlarının toplam gücüdür. Yani tüm USB portlarına veya tek USB portuna cihaz bağlı olsa da bu değerden fazla akım iletilemez. Ek olarak USB portlarından çekebileceğin akım kartı beslemek için kullandığın adaptöre de bağlıdır.

Pi 4 için USB portu akım limiti 1,2A yazmakta. Eğer USB portlarına sadece 7200 RPM 2.5" bir harici diski bağlanırsa çalıştırmaya hayli hayli yetecektir.

Senin kullandığın model için "600mA/1.2A (switchable)" yazmakta. switchable ile kasıt firmware ayarı ile değiştirilebilmesi. Eğer "config.txt" dosyasının içerisine "max_usb_current=1" eklersen (veya zaten varsa başında yorum karakterini kaldırırsan), USB çıkışlarına sadece harici diskini bağladığında çalışacağını düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: samich_tor

Farklı Raspberry Pi modellerinin farklı USB güç limitleri bulunmakta.https://www.raspberrypi.org/documentation/faqs/#pi-power linkinde "What are the power requirements?" başlığı altında tüm modellerin USB güç limitleri listelenmiş. Bu tabloda "Maximum total USB peripheral current draw" sütunu altındaki değerler tüm USB çıkışlarının toplam gücüdür. Yani tüm USB portlarına veya tek USB portuna cihaz bağlı olsa da bu değerden fazla akım iletilemez. Ek olarak USB portlarından çekebileceğin akım kartı beslemek için kullandığın adaptöre de bağlıdır.

Pi 4 için USB portu akım limiti 1,2A yazmakta. Eğer USB portlarına sadece 7200 RPM 2.5" bir harici diski bağlanırsa çalıştırmaya hayli hayli yetecektir.

Senin kullandığın model için "600mA/1.2A (switchable)" yazmakta. switchable ile kasıt firmware ayarı ile değiştirilebilmesi. Eğer "config.txt" dosyasının içerisine "max_usb_current=1" eklersen (veya zaten varsa başında yorum karakterini kaldırırsan), USB çıkışlarına sadece harici diskini bağladığında çalışacağını düşünüyorum.
    yıllardır halledemediğim sorunu, sayende hallettim saolasın, dediğin komut satırını girince oldu

biraz araştırdım da, o komut satırı benim eski modelde çok güzel çalışırken, bazı yeni modellerde çalışmıyormuş, bana iyi denk geldi yani saol varol
    bi faydam dokunduysa ne mutlu.
  • Openelec, kodi gibi uygulamalarda kablosuz ekran yansıtma eklentisi varmi? Mobil Android telefon üzerinden ekran yansıtma yapmak istiyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • merhaba arkadaşlar. akılsız tv ye bağladım iptv var. mouse ve klavye ile kumanda edebiliyorum ama uzaktan kumanda bağlayamadım. ir kumanda aldım onuda beceremedim. telefondan uzaktan kumanda uygulamasıyla bağlanabilir miyim? yardımlarınız rica ederim. iyi günler.
  • ozzy_rocker O kullanıcısına yanıt
    OpenELEC veya OSMC yazılımını kullanıyorsan ve telefonun Android ise Yatse uygulamasıyla kontrol edebilirsin.

• ender E kullanıcısına yanıt
    Telefonunuzdaki içerikleri OpENELE’de görüntüleyebilmeyi soruyorsan evet var. Ben Yatse uygulamasıyla yapıyordum bazen donuyor dosya boyutuyla alakalı takılıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: st34m

Bilgi için teşekkürler. Soğutucusuz gerçekten olmuyor, şimdilik evin vantilatörünü kullanıyorum Aliexpressten şöyle birşey sipariş ettim, gelmesini bekliyorum.

Sıcaklığını gerçekten dert etmenize gerek yok yani PC bileşeni kadar tehlike yaratmıyor. Ben muhafaza kutusunu çıkarıp kartı açıkta kullanıyordum hava alsın diye birde Heatsink varı o kadar.

• Merhaba bir sorum var. Yabancı kaynaklarda bulamadım. Android kutularımda coreelec çalıştırıyorum ancak sd card içeriğine ulaşsam da cihazın kendisinde bulunan dahili diskindeki (emmc ya da nand) video ve müzik dosyalarına ulaşamıyorum. Bu nasıl yapılır bilginiz var mı?
  • peki idle veya yükte kaç derecelerde geziyor? bir de RPI4 mü kullanıyorsunuz?
  • Merhabalar. elimde raspberryi pi 3 var buna satın aldığım iptv yi kurmak istiyorum ama nasıl kurulur bir fikrim yok. yardımcı olabilecek bir döküman paylaşır mısınız?
    arkadaşlar rpi b+' a 2 tb lik 2,5'' hdd bağlayabildim, 4 tb lik hdd yi çalıştıramadı. daha yüksek modellerde rpi4 vs, 4 tb lik hdd çalıştıran var mı?
    Raspberry Pi 3 B+ modeli ile şöyle kullanıyordum zamanın da şimdi çok kurcalamıyorum.

1 adet usb.3.0 3TB harici disk kendi güç adaptörü var
    2 adet usb 3.0 2TB harici disk kendi güç adaptörü var

Bunlar sürekli takılı arada bunlara ilave olarak 2.5" 1TB SATA 3.0 güç adaptörsüz disk takıldığında Pİ Düşük voltaj uyarısı veriyor sadece.
  • 
Sayfa: önceki 8788899091
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.