Yüzbaşı
15 Mart 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme
Toplam: 51 (Bu ay: 0)
Gönderileri
selam arkadaşlar.

bilgisayarımdaki gtx1050 mini ekran kartını güncelleyeyim dedim ve sapphire rx570 pulse itx 8gb kartı aldım. ancak kartı taktıktan sonraki ilk açtığım oyunda (destiny 2) mavi ekran hatası aldım. bu hatadan sonra bilgisayar yeniden açıldı. bu hata gerçekleştiğinde mavi ekran hatasının detaylarını alamadığım için tekrar aynı oyunu açıp hatanın oluşmasını bekledim ama bu sefer hata oluşmadı, ekran oyundaki bir frame'de dondu. güç düğmesinden kapatıp tekrar açtığımda ise boot edebilecek bir disk olmadığını söyledi ve boot ekranını geçemedim.

boot ettiğim diski çıkartıp başka bir bilgisayara SATA->USB adaptörle bağladığımda bilgisayar benim boot diskimi görmedi bile. şu anda boot diskim uçmuş gözüküyor. kasadaki ikinci hahili diski kontrol etmedim henüz.

gtx1050 mini gücü sadece PCI-X slotundan alırken rx570 itx için 6 pin güç kablosu bağladım. aralarındaki tek fark buydu.

sistemin diğer komponentleri aşağıdaki gibidir:
- İşlemci: Intel Core i5 6402P
- Ekran kartı: eski->zotac gtx1050 mini 2GB / yeni->sapphire rx570 pulse itx 8gb
- RAM: 1x16GB DDR4 2133 MHz
- Güç kaynağı: Dark Cubix 500W kasayla gelen 500W'lık güç kaynağı
- Disk 1 (Boot): Sandisk SSD Plus 480GB
- Disk 2 (dahili ikinci): western digital 2TB

benim teorim güç kaynağının yetersiz kalması. ama güç kaynağı yetersiz kalınca neden boot diskini uçurdu bir bağlantı kuramadım. bu sorunun kaynağı konusunda fikriniz var mı?
Türkler olarak İngilizce öğrenirken en sık karşılaştığımız sorun kelimelerin telaffuzunu öğrenmek oluyordur. Dilbilgisi (zamanlar, cümlenin ögeleri, vs.) olarak kendi dilimizle bir ilişki kurabilsek de telaffuze gelince referans alabileceğimiz bir temel olmayınca zorlanıyoruz.

Aşağıdaki videoyu yapan kişi İngilizcedeki sırayla her sesli harf için çeşitli okunuşlarından bir tanesini seçiyor ve videoya o harfin o okunuşunu kullanarak devam ediyor. Videonun sonunda konuşmanın ne hale geldiğini izlemenizi tavsiye ederim.
https://www.youtube.com/watch?v=A8zWWp0akUU
* Telefonunuzda iFile ile (ya da bilgisayarınızda telefonun dosya sistemini görmenizi sağlayan bir program ile) /System/Library/CoreServices/Springboard.app/ klasörüne geçin.

* Telefonda kullandığınız dil ile ilgili klasörü bulmanız gerekiyor. Türkçe için bu klasör tr.lproj, İngilizce için ise English.lproj.

* SpringBoard.strings dosyasını metin editörü ile açın.

* Dosyada "Kilidi Aç" yazan satırların içerisindeki Kilidi Aç yazısını silip sadece "" kalacak şekilde bırakın. (iFile üzerindeki arama özelliğini kullanabilirsiniz)

* Dosyayı kaydedin ve respring yapın.

Hepsi bu kadar.
Arkadaşlar, Peekly isimli temayı yaklaşık iki haftadır kullanmaktayım ve çok güzel bir tema olduğunu düşündüğümden sizlerle paylaşayım dedim.
Temanın yaratıcısının sitesi:http://studiographic.ca/peekly/
Temanın İngilizce incelemesi (video da bulunmakta):http://www.idownloadblog.com/2013/03/11/peekly/

Tema iki ayrı kilit ekranından oluşmakta:

Saat ve Tarih gösteren kilit ekranı


Hava Durumu gösteren kilit ekranı


Bu kilit ekranları arasında geçişi ekranı sağa ya da sola çekerek yapıyorsunuz.

Bu iki kilit ekranının da ek özellikleri bulunmakta:
Saat ve Tarih gösteren kilit ekranı için: Bu ekrandayken, ekranı sağa doğru çektiğinizde solda bir bölüm açılıyor ve bu bölümde varsayılan seçenek olarak üç aylık (önceki, şimdiki, sonraki aylar) takvimi, kendiniz ayarlayarak ise bir RSS yayınını ya da bir twitter yayınını görebiliyorsunuz (Ben takvim olarak ayarladığım için ekran görüntüsünde takvim var).


Hava Durumu gösteren kilit ekranı için: Bu ekrandayken, ekranı sola doğru çektiğinizde sağda bir bölüm açılıyor ve bu bölümde 4 günlük hava tahminini (bulut-yağış durumu, en düşük-en yüksek sıcaklık bilgileri ile) görebiliyorsunuz.Temayla ilgili bir kaç uyarı:
* Cihazınızda "Winterboard" uygulamasının yüklü olması gerekiyor.
* Tema iPhone ve iPod Touch cihazları düşünülerek hazırlandığı için; iPad ve iPad Mini cihazlarında tema görüntüsü farklı olmakta.
* Tema iPhone 5 ekranı için tasarlandığından kilit çubuğu, diğer küçük ekranlı cihazlarda (iPhone 5 öncesi telefonlar, iPod Touch) 3 aylık takvimin 3. ayını kısmen kapatıyor.
* Temayı iPod Touch cihazlarına yüklerseniz kablosuz ağa bağlı olmadığınız sürece güncel hava durumu, twitter, RSS özelliklerinden yararlanamazsınız (temayla ilgisi yok, bunlar cihazın sürekli internet erişimine bağımlı özellikler).
* Temanın kilit ekranlarındaki arka planları değiştirilebiliyor. Bunun için temanın "images" klasöründeki "bg.jpg" ve "bg2.jpg" dosyalarını kendi resimlerinizle değiştirin (dosya isimleri bu formatta kalmalı). Kullanacağınız dosya türlerinin JPG dışında bir dosya olmaması ve resimlerin çözünürlüklerinin, cihaz ekranınızın çözünürlüğünde olması gerekiyor.
* Temanın çoğu ayarı, tema klasörü içindeki "settings.js" dosyasından değiştirilebiliyor. Bu dosyanın içinde, ayarların nasıl değiştirileceği ile ilgili açıklamaları İngilizceden Türkçe'ye çevirdim. Bu dosyada her şey açıkça anlatılıyor.
* Tema şu anda İngilizce. Bir Türkçe çeviri olasılığı için tema yaratıcısı ile yazışmalarım sürmekte.


Temayı indirme linki:
BURADAN ya da BURADAN


Temanın kurulumu:
Temayı kurmak biraz çetrefilli, şimdiden uyarayım. Temanın yaratıcısı, temayı istediği şekle getirene kadar repolara koymayı erteliyor. Bu yüzden temayı kurma işini elle yapmanız gerekiyor.
Yukarıdaki linkten indirdiğiniz RAR dosyası içinden çıkan "peekly.theme" klasörünü cihazınızın dosya sistemindeki "/Library/Themes/" klasörü altına kopyalayın.

Bu kopyalama işlemini çeşitli yöntemlerle yapabilirsiniz (ssh ile cihaza bağlanıp yükleme, cihazı bilgisayara bağlayıp dosya sistemine erişerek yükleme, iFile kullanarak yükleme). Benim yüklerken kullandığım yöntem şöyleydi (cihazınızda iFile yüklü olması ve Dropbox ya da box.net hesabınızın iFile üzerinde tanıtılmış olması lazım):
* Temanın klasörünü Dropbox hesabıma aktardım (aktarmadan önce "settings.js" dosyasındaki düzenlemeleri ve arkaplan resmi değişikliklerini, daha rahat olduğu için bilgisayarımda yaptım).
* Telefonumda iFile uygulamasını açtım. Uygulamada yeni bir pencere açıp Dropbox hesabımı bu pencerede açtım (box.net hesabınız varsa o da aynı işe yarar).
* Dropbox hesabımdaki tema klasörünü seçip kopyaladım.
* iFile üzerinden diğer açık pencereye geçtim ve kopyaladığım klasörü telefonun dosya sisteminde "/Library/Themes/" klasörü altına yapıştırdım.

(Diğer kopyalama yöntemleri ile ilgili danışma adresiniz google.com.tr'dir.)

Bu dosya transferinin ardından (yani temayı kurduktan sonra) yapacaklarınız basit:
* Cihazınızda Winterboard uygulamasını açın.
* Tema seçim ekranından "peekly" temasını seçin.
* Winterboard ana ekranında sol üst köşede çıkan "Respring" seçeneğine dokunun.

Hepsi bu kadar!

Eğer temanın yaratıcısından Türkçe çeviri ile ilgili bir haber alırsam burada duyuracağım. Herkese kolay gelsin!


Bir soru sormadan önce, her harfi sıfırdan kendim tarafından hazırlanan açıklamaları tam olarak okumanızı rica ediyorum.
Hiç bir jailbreak yöntemi kullanmadan iOS sistemli cihazımızdan aşağıdaki (normalde kaldırılamayan) Apple uygulamalarını kaldırabiliyoruz:
*NewsStand
*Settings
*Reminders
*Notes
*Calculator
*Contacts
*Clock
*Calendar
*Mail
*Photos
*Voice Memos
*Youtube (sadece iOS 5'te, çünkü iOS 6'da uygulama zaten normal olarak kaldırılabiliyor)
*Phone (sadece iPhone, çünküsüne gerek yok sanırım )
*Compass (sadece iPhone)
*FaceTime (sadece iPod, iPad)
*Photo Booth (sadece iPad)
*Passbook (sadece iOS 6)
*Game Center
*Music
*Video
*Weather
*Stocks
*AppStore
*iTunes
*Messages
*Safari
*Maps
*Camera


Bunun için aşağıdaki adımları takip ediyoruz:

* Öncelikle, iOS cihazımızdan Safari WEB tarayıcısını kullanarak (başka bir tarayıcı değil, bu önemli) BURADAKİ linke tıklıyoruz.

* Sonra, saklamak istediğimiz uygulamayı seçiyoruz ve üstüne dokunuyoruz (Uygulamanın ingilizce ismini bilmiyorsanız simgesinden tanıyabilirsiniz).

* Tıkladığımız uygulamaya göre cydiahacks.com, "... Hide" yüklemek istiyor uyarısı gözüküyor. Burada "Yükle" seçeneğine dokunuyoruz.

* Tıkladıktan sonra ekranda Uygulama İndirilemedi "... Hide", şu anda indirelemedi. uyarısı gözüküyor. Bu uyarı mesajında "Bitti" seçeneğine dokunuyoruz.

* Uygulamamızın ikonunun değiştiğini göreceksiniz. Üzerinde bir güncelleme yapıyormuş izlenimi veren bir bar bulunacak. İkon bu durumdayken uygulama silme moduna geçiyoruz (yani bir herhangi bir uygulama ikonuna uzun süreli dokunuyoruz).

* Normalde üzerinde silinebileceğini belirten "X" işareti çıkmayan uygulamanın üzerinde artık bu işareti göreceksiniz. Normalde jailbreak yapmadan kaldırılamayan Apple uygulamasını, bu işarete dokunarak normal bir uygulamaymış gibi kaldırabilirsiniz artık. YAŞASIN ÖZGÜRLÜK!!!

Şimdi de uyarılar:
1. Bu yöntemle bir uygulamayı kaldırdığınızda o uygulamanın özelliklerini de kullanamayacağınızı aklınızda bulundurun. Yani iTunes uygulamasını silerseniz, iTunes Store üzerinde bir şey alamayacaksınız.
2. İlk uyarı yüzünden ikilemde kalanlar için iyi bir haber: Bu yöntemle kaldırdığınız uygulamalar sadece iOS cihazınız açık olduğu sürece kaldırılmış durumda kalacaktır. Cihazı kapatıp yeniden açtığınızda (ya da iTunes ile senkronize ettiğinizde) kaldırdığınız uygulamalara yeniden erişebileceksiniz.

Umarım benim işime yaradığı gibi sizin de işinize yarar
Selamlar. Ben eski bilgisayarımda 320 GB Samsıng ve 2 TB WD disk kullanıyordum. Yeni bir iMac alınca bu disklerdeki verileri okuyabilmek için bir USB HDD dock aldım(http://www.exa.com.tr/everest/usb_kutular/everest_35-419-13593.html). Ancak dock üzerinde sadece 320 GB Samsung diskimi okuyabiliyorum, 2 TB Samsung diskim Bilgisayarım altında gözükmüyor. Disk Yönetimine girdiğimde ise 2 TB disk "Geçersiz" olarak gözüküyor. Diskin arka tarafındaki jumper ayarlarını da denedim. Jumperı 5-6 pinleri arasına takınca değişen bir şey olmadı. Diskime format atmadan bu sorunu çözmenin yolu var mıdır acaba?
Cowon, yükselişte olan 3D kervanına katılmaya karar verdi. Gözlüklere gerek duymadan kullanıcıya 3D keyfi yaşatacak olan yeni modelin ismi "Cowon 3D". Cihaz görünüş olarak V5 modelinden pek farklı olmasa da ekranın 3D özelliği ve 1080p dosyaları oynatabilme özelliği sayesinde V5 modelinden ayrılıyor. Cihazdaki ekran büyük ihtimalle Nintendo 3DS cihazındaki ekranın teknolojisinden yararlanacaktır. Cowon'un global sitesinde henüz cvihazla ilgili bir duyuru yapılmamasına rağmen firmanın Korece sitesinde cihazla ilgili bilgiler yer almakta. Bu bilgilerden anlayabildiğim kadarıyla cihazın özelliklerinden bir kaçı:

 • 32GB ya da 64GB kapasite(FAT32 ya da exFAT dosya sistemi)
 • SD kart ile hafızayı arttırma seçeneği
 • 232 gram ağırlık
 • 128 mm*82 mm*17.3 mm boyutlar
 • 4.8" boyutunda 800*480 piksel çözünürlükte TFT LCD WVGA 3D ekran
 • Cihazın İşletim Sistemi Windows CE 6.0
 • 10 saat video izleme, 45 saat müzik dinleme ve 300 saat bekleme kapasitesine sahip batarya
 • HDMI, Kompozit, S/PDIF, Stereo çıkış seçenekleri
 • 1080p boyutundaki dosyaları oynatabilme desteği
 • MS Office ve PDF dosyalarını gösterebilme özelliği
 • Wi-Fi bağlantı özelliği(Opera İnternet Tarayıcı ile internette gezinebilme)


Ürünün sayfası İngilizce olarak yayınlanınca cihazın 3D özellliğini kullanabilmemiz için görüntülenen içeriğin de 3D olması mı gerekiyor yoksa herhangi bir içeriği 3D olarak gösterebiliyor mu öğrenebileceğiz. Her ne kadar ikinci seçenek biraz olanak dışı gözükse de bu seçenek gerçekleşirse cihazın çok hayranı olacağını görmek için medyum olmaya gerek yok :D

Cihazın teknik özellikleri için LİNK(Dikkat Korecedir!)
Cihazın ürün sayfası için LİNK(Dikkat Korecedir!)
Selamlar,
İki gün önce bilgisayarıma Windows 7 Ultimate 32 Bit işletim sistemi yükledim ve hemen ardından favori müzik dinleme programım AIMP'i yükledim. Daha sonra programı açıp programla açılacak dosya türlerini hepsi seçili olacak şekilde ayarladım. Ama bilgisayarımdaki müzik dosyalarına çift tıkladığımda dosyalar doğrudan Windows Media Player programında açılıyor. Bu sorunu biraz araştırınca bir çözüm yolu olarak "Varsayılan Programlar" menüsü altında "Varsayılan Programlarınızı Ayarlayın" seçeneği ile bütün müzik dosyalarına AIMP programının atanabileceği anlatılmış. Ama ben bu menüye girince buradaki listede AIMP göremiyorum.

AIMP ile oynatmak istediğim her dosya türüne sağ tıklayıp "Birlikte Aç->Varsayılan Programı Seç" seçeneği ile sorunu çözmeyi de istemiyorum çünkü AIMP programının özel simge özelliğini kullanmaya ihtiyacım var. Eğer özel simgeleri kullanmak yerine "Klasör seçenekleri->Görünüm" altında "Her zaman simge göster, küçük resim gösterme" seçeneğini seçersem halen o çirkin Windows Media Player simgesi gözüküyor. Bu seçeneği seçmediğim durumda da işletim sistemi bütün dosyaların ID3tag bilgilerini tarayıp küçük resim bilgilerini alıyor ve bu da sistemde yavaşlamaya sebep oluyor.

Lütfen yardım edin, bu işin içinden çıkamadım.
Cowon yeni medya oynatıcısını kullanıcıların beğenisine sundu. Cihazın modeli X7. Cihazla ilgili en önemli özellik Cowon'un uzun süreli Flash hafızalı medya oynatıcılarından sonra piyasaya sürdüğü ilk sabit diskli model olması. Cihazın temel özellikleri:

- 80/120/160 GB sabitdisk kapasitesi
- 103 saat müzik ve 10 saat video oyntaımına dayanabilen pil kapasitesi
- 480*272 piksel çözünürlüğünde 4.3 inç dokunmatik LCD ekran
- FM radyo
- Ses ve Radyodan kayıt
- Flash uygulamalar
- Dahili hoparlör
- Bluetooth desteği
- DivX 3/4/5 kodek desteği
- Çeşitli sözlükler satın alabilme

Cihazın kore satış fiyatı karşılığı 304 US$'a karşılık geliyor. Cihazın G. Kore dışında satışa sunulup sunulmayacağı henüz açıklanmadı ancak ABD'de Federal Communications Commission (FCC) denetiminden geçmesinin ABD'de piyasaya sürülmesinden önce yapılan bir hazırlık olabileceği ihtimali yüksek.

Konuyla ilgili haber linki: BURADA

Ürünün resmi Cowon sayfası(Korece): BURADA
bir arkadaşım ABD'den dönüş yapacak ve fırsat bu fırsat deyip bir PMP aldırayım dedim. cihaz için kendime bir kaç kriter belirledim:

-arttırılabilir olması bir artı
-ekranın dokunmatik olması şart değil
-Şarjının uzun gitmesi önemli
-Video oynatabilmeli ve videoları bilgisayarda bir programla çevirmeden doğrudan cihaza atıp seyredebilmeliyim.

bu kriterlere göre ve 135 dolarlık bütçeme göre karşıma çıkan cihazlar bunlar oldu:

-Cowon D2+ 16GB(151$)
-Cowon D2+ 8GB(123$)
-Cowon D2 8GB(115$)
-SanDisk Sansa View 8GB(70$)
-SanDisk Sansa View 16GB(74$)
-Archos 605 WiFi 30 GB + Prizden Şarj Olmasını Sağlayan Adaptör(110$)

fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Not: Cowon D2 modeli için manuel olarak D2+'ya çevirmenin mümkün olduğunu biliyorum ama bu yöntemin cihazı kullanılmaz hale getirme riskinin olduğunu da biliyorum. tamamen bilgisiz değilim yani :)
Hakkında
Konum: İstanbul,Kağıthane
Forum İkinci El İmzası:
Referanslarım:
szrszn (PSP Slim&Lite aldım)
Edmun_Dantes (iki adet 16GB Kingston USB Bellek aldım)
caut (Fischer Audio Silver Bullet kulaklık aldım)
CmrHun (Sennheiser CX 300 II aldım)
ccnablade (Airties AIR 5440 Modem aldım)
sülobas (Brainwavz M4 satın aldım)
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 gün önce
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Mesaj Sayısı: 534
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 574
İkinci El Bölümü Mesajları: 34
Konularının görüntülenme sayısı: 13.878 (Bu ay: 124)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 93 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Eğitim ve Sınavlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.