Şimdi Ara

RAM'de Subtiminglerin CPU Oyun Performansına Etki (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
670
Cevap
61
Favori
31.904
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
78 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    sizinkisi bad bin /downbin/ oldugu ıcın cok tight timingler (primer tarafta)

bekleyemeyiz

isterseniz şöyle bi deneyleim

ram hızı = 3400 mhz
    cas latency, 16
    tRCDRD 20
    tRCDWR 20
    tRP 20
    tRAS 36
    tRC 60

tRRDS 4
    tRRDL 6
    tFAW 16

tWR 12
    tRTP 8

tWTRS 4
    tWTRL 12

Geardown Mode = ENABLED

RAM'de Subtiminglerin CPU Oyun Performansına Etki

---

soc voltajınız 1.05 olsun

dram voltajı olarak da 1.38v verin şimdilik

bi böyle deneyelim stabil olursa onun üzerinden gideriz

stabilite testi;
    https://dosya.co/u11j2bctf05e/TM5.zip.html

---

stabiltieyi oyunlara girip mavi ekran alarak degil bu program ile sıra sıra test ederseniz daha seri sonuc alırız :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 27 Mayıs 2020; 19:24:57 >

• Mavi ekran verdi hocam tekrar kontrolde ettim değerleri doğru girmişim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ysakay kullanıcısına yanıt
    4x8 stabilite yakalamak gerçekten zor

3200 mhz cl16da kalabilrisiniz bence günün sonunda

diğer timingler aynı kalsın bi de öyle deneyin
  • quote:

Orijinalden alıntı: DaenerysStormborn

4x8 stabilite yakalamak gerçekten zor

3200 mhz cl16da kalabilrisiniz bence günün sonunda

diğer timingler aynı kalsın bi de öyle deneyin
    2x8 hocam ramlerde bozuk herhalde. Youtube da benle aynı donanıma sahip bir adam 3800 de çalıştırıyordu bunu birebir aynısını denememe rağmen olmamıştı
    olmuyorsa zorlamayın hocam ya da biraz kendiniz bi sürü kombinasyonla deneyın..

deneyebilecekleriniz

-tRC'yi genişletmek (+4lük adımlarla)
    -tRCDRD'yi genişletmek (+1lik adımlarla)

-voltajı +0.02lik adımlarla arttırmak
    Anakartınızın 4 kanal desteği olmayabilir belki.
  • Hocam ryzen 3600xt veya 3700x için şu videoda ki değerleri alabileceğimiz(3800c15) daha uygun fiyatlı o.c yapılabilen bir ram öneriniz var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bezdumda

Hocam ryzen 3600xt veya 3700x için şu videoda ki değerleri alabileceğimiz(3800c15) daha uygun fiyatlı o.c yapılabilen bir ram öneriniz var mı?
    3800 c15 için samsung b die fln lazım herhalde

sen bence micron e die crucial ballistix al uygun fiyata anca onu bulursun o da 1.46v ile 3733 cl15 olabiliyormuş galiba öyle seni idare eder

hangi video bu arada

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 30 Mayıs 2020; 12:48:56 >
  • Atmayı unutmuşum. Bu video. Çok ciddi performans artışı var bence 3200mhz kullanmak olmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bezdumda -- 30 Mayıs 2020; 12:53:26 >
  • Crucial ballistix (micron e-die) + Ryzen 3000 kullananlar.

3733 cl15 için bu profilden harekete geçerek denemeler yapabilir.. Stabilite sağlanırsa soc voltaj 1.05 ile 1.075v arasına kadar.. Ram voltaj 1.42 ile 1.44 arasına kadar düşürülerek denenebilir.

Fclk infinity fabric = 1866mhz
    Uclk=mclk 1:1 olarak ayarlanacak 3733mhz.

Görülen herşey ayarlanacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 30 Mayıs 2020; 13:10:35 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Bezdumda

Atmayı unutmuşum. Bu video. Çok ciddi performans artışı var bence 3200mhz kullanmak olmaz.
    artış sadece ramden değil hızdan da geliyor, 3600 4.4 ghzye aşirtilmiş ona da dikkat etmelisiniz
    https://www.youtube.com/watch?v=9IY_KlkQK1Q&feature=youtu.be&t=982

bu video daha cok isinize yarar

fps artışı ram hızından ziyade tunelamalardan geliyor (konudaki videomdan görebilirsiniz, tamamen aynı ram hızı, aynı primer timingler, sadece subtimingler farklı ve %10a yakın performans artışı)

"tuned" kelimesi önemli. yanlış anlaşılmalara yol acabiliyor ya da grafikler yanlış yorumlanabiliyor

bu grafiklerdei fps ar tışının büyük bir kısmı hızın kendisinden değil, subtiminglerden geliyor
    https://www.reddit.com/r/Amd/comments/cd2ojf/2700x_memory_scaling_gaming_performance/

bu abimizin tabloları ıcın de aynısı geçerli
    https://abload.de/img/3200cl14xmpvtjjg.png (salaş timingler 3200 cl14)
    https://abload.de/img/3200cl12bike3.png (tight timingler 3200 cl12)

aralarındaki ortalama fark %10-15

3200 cl12den 3600 cl14'e ortalama fark %3-6

anlayacagın o ki timingler çok kritik bir rol oynuyor performans acısından. o yüzden hız sizi yanıltmasın. illa o hızları görmeniz şart degil. ama o tür boostlar gormeniz icin bu konudaki tarzda timinglere el atmanız sart

• Ben Ryzen DRAM Calculator kullanıyorum, Fast seçip tüm ayarları ona göre ayarlıyorum. (voltaj, bgs, 1t, ohm gibi ayarları da değiştiriyorum.)

Elimde Samsung B-Die 3200 Mhz CL14 Ram var. Overclock ile 3666 Mhz çektim CL15 yapıp. 64 ns sonuç alıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Methoxyphenyl

Ben Ryzen DRAM Calculator kullanıyorum, Fast seçip tüm ayarları ona göre ayarlıyorum. (voltaj, bgs, 1t, ohm gibi ayarları da değiştiriyorum.)

Elimde Samsung B-Die 3200 Mhz CL14 Ram var. Overclock ile 3666 Mhz çektim CL15 yapıp. 64 ns sonuç alıyorum.
    bu ram sıkıştırma işlerinin en büyük sözcüsü (öncü demeyelim, daha önce de bu işleri anlatan gösterenler oldu ama nedense bu kadar ilgi görmedi) 1usmus zaten :)

fast presetteki tüm ayarları yaptıysanız (ki yapmışsınız) oldukça sıkışık mis gibi bi raminiz vardır, olabilecek en optimal performansı alıyorsunuzu demektir

güle güle oynayın güzel günlerde oynayın

1usmus fast hatta standart presette bile tüm timingleri cok güzel sıkıştırıyor. bu rehberde elbette onun programından da ilham alarak presetler verdim, zaten benzer presetlere o programdan da erişilebilir :)

1usmus reis olmasaydı bu işlere bu kadar dikkat cekilmezdi. pazarda aldım %100 eve geldim %110 durumu olunca cok tatliş oluyor bu islemciler :D

• 3900 Mhz'e kadar overclock yapabiliyorum belleği. Çok mu uçmuş olurum
  • Timeguard T kullanıcısına yanıt
    RAM'de Subtiminglerin CPU Oyun Performansına EtkiRAM'de Subtiminglerin CPU Oyun Performansına Etki

CMU16GX4M2C3000C15 8x2 e-die ramler ile 3800denedim stabilite olmadı ama 3733 de stabiliteyi yakaladım. net 6fps artışı oldu genelde.yalnız sağ alttaki misc items ve aşağısındakı 2 bölmeyle ilgili hiçbirşey yapmadım geri kalan herşeyi uyguladım doğru mu yaptım bilmiyorum.. RAM'de Subtiminglerin CPU Oyun Performansına Etki

• Timeguard T kullanıcısına yanıt
    Nereden ayarlanacağinı bulamadım ki. B450 tomahawk kullaniyorum. Biosunda Boyle ayarlar göremedim

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Ryzen 3700x ve corsair vengeance rgb pro 2x8gb 3600mhz cl18 micron e-die ram kit var. Anakartım msi x470 gaming pro carbon

1usmus dram calculator programında fast preset ayarlarında stabilite bozan bir kaç ayar dışında çoğunu sıkıştırdım, voltajları ayarladım ve 67.6 ms aldım. Bunun altına cpu auto+pbo ayarlarında düşemedim.

Ama 4.3ghz 1.3125v LLC1 statik overclock yaptığımda latency 66.3 e düşüyor. Sormak istediğim bu sonucu auto ayarlarda alma şansım var mı? Biosta Digit Power bölümündeki ayarlar yüzünden kaynaklanıyor olabilir mi? (Soc LLC vb.)

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.