Şimdi Ara

Raid performansı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.540
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

elimde masaüstü bilgisayarımda 2 adet 320 gb lık aynı hdd den raid yapmıştım.windows 7 64 bit kullanıyorum sistem derecelendirmesinde hdd 5,9 alıyor

yeni aldığım asus notebookta da aynı işletim sistemini kullanıyorum hdd 5,8 alıyor...
    Raid te mi bir sorun var acaba ..

• notebook diskleri genelde ucuz olması için 5400rpm disk kullanılır. Windows puanlamasında da 5.8 alması normaldir eğer tek disk takılı ise zaten raid kullanamazsınız.7200 rpm disk alırsanız daha fazla performans elde etmiş olursunuz
  • quote:

Orijinalden alıntı: ezimuse

notebook diskleri genelde ucuz olması için 5400rpm disk kullanılır. Windows puanlamasında da 5.8 alması normaldir eğer tek disk takılı ise zaten raid kullanamazsınız.7200 rpm disk alırsanız daha fazla performans elde etmiş olursunuz
    yanlıs anladın hocam notebook un hdd sı onemlı degıl masaustu bılgısayarda raıd var bırbırıne cok yakın sonuc cıkması dusundurdu benı
  • quote:

Orijinalden alıntı: venedik

yanlıs anladın hocam notebook un hdd sı onemlı degıl masaustu bılgısayarda raıd var bırbırıne cok yakın sonuc cıkması dusundurdu benı

Alıntıları Göster
    windowsun kendi değerlendirmesini çok dikkate almayın, daha iyi performans ölçme programları var ayrıca raid 0 mı yaptınız
  • quote:

Orijinalden alıntı: heycan

windowsun kendi değerlendirmesini çok dikkate almayın, daha iyi performans ölçme programları var ayrıca raid 0 mı yaptınız

Alıntıları Göster
    evet raıd 0 yaptım

ne kullanmalıyım hocm test ıcın
  • quote:

evet raıd 0 yaptım

ne kullanmalıyım hocm test ıcın

Alıntıları Göster
    Merhaba hdtune programını kurun test edin 200mb uzeri okuma hızı alıyorsanız normaldir.Windows da ssd haricinde pek 5,9 uzeri puan vermez oyuzden ona takılmayın.

SAYGILARLA
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rock_Rage

Merhaba hdtune programını kurun test edin 200mb uzeri okuma hızı alıyorsanız normaldir.Windows da ssd haricinde pek 5,9 uzeri puan vermez oyuzden ona takılmayın.

SAYGILARLA

Alıntıları Göster
    hd tune iyidir ben wd 1t cavair black raid 0 windowsun kendi testinde 6.9 çıkıyordu şuan ssd kullanıyorum 7.8 ama pek güvenilir değil birde anakartın biosunu güncelleyin
  • quote:

Orijinalden alıntı: heycan

hd tune iyidir ben wd 1t cavair black raid 0 windowsun kendi testinde 6.9 çıkıyordu şuan ssd kullanıyorum 7.8 ama pek güvenilir değil birde anakartın biosunu güncelleyin

Alıntıları Göster
    okuma 103 mb yazma zaten hata veriyorr ne yapmalıyım yardımmm......

Raid performansı

Raid performansı

• quote:

okuma 103 mb yazma zaten hata veriyorr ne yapmalıyım yardımmm......

Raid performansı

Raid performansı

Alıntıları Göster
    Raid performansınız cok dusuk.Yapabilecekleriniz

1-Riad driveri chipset driveriınızı guncelleyin

2-Bios update yapın

3-Raid yaparkenki stripe size kac yapıyorsunuz.Buyuk dosyalar ile calısıyorsanız buyuk stripe size kucuk dosyalar ile calısıyorsanız kucuk deger kullanın.

Benim sistemin performansı su sekilde.

SAYGILARLA

Raid performansı

• quote:

Raid performansınız cok dusuk.Yapabilecekleriniz

1-Riad driveri chipset driveriınızı guncelleyin

2-Bios update yapın

3-Raid yaparkenki stripe size kac yapıyorsunuz.Buyuk dosyalar ile calısıyorsanız buyuk stripe size kucuk dosyalar ile calısıyorsanız kucuk deger kullanın.

Benim sistemin performansı su sekilde.

SAYGILARLA

Raid performansı

Alıntıları Göster
    Ayrıca write testi için disklerin bicimlendirilmemis ve kullanılmıyor olması gerekiyor.

SAYGILARLA

Raid performansı

• quote:

Ayrıca write testi için disklerin bicimlendirilmemis ve kullanılmıyor olması gerekiyor.

SAYGILARLA

Raid performansı

Alıntıları Göster
    Rock_Rage hocam

bios update tamam

Raid driver da tamam güncel

stripe size 123 bende büyük dosyalar ile uğraşıyorum ama sonuç gene aynı

???...

• quote:

Rock_Rage hocam

bios update tamam

Raid driver da tamam güncel

stripe size 123 bende büyük dosyalar ile uğraşıyorum ama sonuç gene aynı

???...

Alıntıları Göster
    Disklerin ikisi aynı modelmi cacheleri aynı boyutmu hangi sata portlarına baglılar baska diskler varmı sistemde baska kontrolcuye baglı sata portların varmı Anakart modelin nedir.Bunlarada cevap verirmisin.

SAYGILARLA
  • quote:

Disklerin ikisi aynı modelmi cacheleri aynı boyutmu hangi sata portlarına baglılar baska diskler varmı sistemde baska kontrolcuye baglı sata portların varmı Anakart modelin nedir.Bunlarada cevap verirmisin.

SAYGILARLA

Alıntıları Göster
    hocam aynı model chace lerde aynı 1. ve 2. sata portlarına baglılar baska dısk takılı degıl

başka kontolcuye baglı sata portları var ama onları hıc kullanmıyorum

anakart modelı gıgabyte X48-DQ6
  • quote:

hocam aynı model chace lerde aynı 1. ve 2. sata portlarına baglılar baska dısk takılı degıl

başka kontolcuye baglı sata portları var ama onları hıc kullanmıyorum

anakart modelı gıgabyte X48-DQ6

Alıntıları Göster
    resimdede seninki ile aynıı

Raid performansı

• quote:

resimdede seninki ile aynıı

Raid performansı

Alıntıları Göster
    Mumkunse diskleri yedekleyin daha sonra portların yerini degistirin raidi bozun mumkunse disklere tek tek windows kurun ve dhtune ile diskleri tek tek test edin belki disklerden birisi sorunlu olabilir bu test sonucunda ortaya cıkabilir.Bende bu tarz bir sorun yasadım bendeki sorun intel haricinde birde marvell kontrolcu var Sata 3 portları ben oraya baglayarak raid yapmıstım sorun aynen seninki gibi oldu 110mb okuma hızı vardı.İntelin kendi portlarına takıp raid kurdum sorun duzeldi.Gigabyte mail attım marvell portlarındaki sorunla ilgili sadece surucunuzu guncelleyin dediler ondada sonuc aynı idi.Bios da farklı ayarlar olabilir ahcı modunuzun acık oldugunda emin olun kitapcıga bakarak raid kurulumunda yapılması gereken bir ayar varmı kitapcıktan kontrol edin.Diyebileceklerim bu kadar.

SAYGILARLA

• quote:

Mumkunse diskleri yedekleyin daha sonra portların yerini degistirin raidi bozun mumkunse disklere tek tek windows kurun ve dhtune ile diskleri tek tek test edin belki disklerden birisi sorunlu olabilir bu test sonucunda ortaya cıkabilir.Bende bu tarz bir sorun yasadım bendeki sorun intel haricinde birde marvell kontrolcu var Sata 3 portları ben oraya baglayarak raid yapmıstım sorun aynen seninki gibi oldu 110mb okuma hızı vardı.İntelin kendi portlarına takıp raid kurdum sorun duzeldi.Gigabyte mail attım marvell portlarındaki sorunla ilgili sadece surucunuzu guncelleyin dediler ondada sonuc aynı idi.Bios da farklı ayarlar olabilir ahcı modunuzun acık oldugunda emin olun kitapcıga bakarak raid kurulumunda yapılması gereken bir ayar varmı kitapcıktan kontrol edin.Diyebileceklerim bu kadar.

SAYGILARLA

Alıntıları Göster
    hocam raıd mod acık ahcı acık degıl raıd kurarken bu modda ıdı wın 7 kuramdan once de raıd te tutup kurdum ahcı moda hıc almadım

• quote:

hocam raıd mod acık ahcı acık degıl raıd kurarken bu modda ıdı wın 7 kuramdan once de raıd te tutup kurdum ahcı moda hıc almadım

Alıntıları Göster
    Gigabyte kitapcıgını incelerseniz raid için gerekli bios ayarlarını gosteriyor adım adım ordan yararlanabilirsiniz.Bence herseyi sıfırlayın bastan sistem kurun.

SAYGILARLA
  • quote:

Gigabyte kitapcıgını incelerseniz raid için gerekli bios ayarlarını gosteriyor adım adım ordan yararlanabilirsiniz.Bence herseyi sıfırlayın bastan sistem kurun.

SAYGILARLA

Alıntıları Göster
    ben wolfteam oynarken böle farklı bi silah kullanırken bi bekliyo harddisk sonra tekrar çalışıyo.bu 2 sn felan sürüyo.önüme aniden adam çıkınca yine 2 sn donuyo ben ölüyom.bunun nedeni nedir?(notebook ve yeni aldım)
  • quote:

Orijinalden alıntı: wikipedia

ben wolfteam oynarken böle farklı bi silah kullanırken bi bekliyo harddisk sonra tekrar çalışıyo.bu 2 sn felan sürüyo.önüme aniden adam çıkınca yine 2 sn donuyo ben ölüyom.bunun nedeni nedir?(notebook ve yeni aldım)

Alıntıları Göster

SAYGILARLA

hocam dediğini yaptm slotları değiştirdim raidi sıfırdan kurdum sıstemıde sıfırdan kurdum yanlız bıos ta raid olarak tanımlayıp kurulumdan once achi yaparsam raıdı gormuyor win 7 bende raid seçili iken kurdum

sonuç aynı değişmedi 104 mb/sn de kalıyor okuma hızı ,

• quote:

SAYGILARLA

hocam dediğini yaptm slotları değiştirdim raidi sıfırdan kurdum sıstemıde sıfırdan kurdum yanlız bıos ta raid olarak tanımlayıp kurulumdan once achi yaparsam raıdı gormuyor win 7 bende raid seçili iken kurdum

sonuç aynı değişmedi 104 mb/sn de kalıyor okuma hızı ,

Alıntıları Göster
    raid disk (volume 0) oluştururken eğer diskleri c: ve d: olarak bölüyorsanız bu bölmeyi işletim sistemini kurduktan sonra değil raid için hdd alanı belirtirken yapınız kısaca raid menüsünden ve stripe değerini 128 seçiniz diskleri başka bir pc de biçimlendirip temiz bir şekilde raid e hazır hale getirmenizde yarar var win7 hdd puanınada takmayınız 2x1 tb 7200.12 seagate i raid yaptığımda read testinde 265 mb/s çıkmasına rağmen 5.9 veriyordu puan x2 550 phenom cpu ya 7.3 verirken 4.5 ghz i3 e 7.0 veren enteresan bir işletim sistemi

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.