Şimdi Ara

Eyefinity Kurulum Rehberi Kapsamlı Anlatım-Testler-Puf Noktalar-Sormak Istedikleriniz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
763
Cevap
18
Favori
78.298
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Eyefinity Nedir ?

Amd firmasının HD5000 ve HD6000 serisi ekran kartlarında kullanılabilen coklu monitor teknolojisidir.
    En az 2 en cok 24 monitor desteklemektedir.Bu teknolojinin gunumuz coklu monitor kullanımından farkı nedir diye sorabilirsiniz.
    Eyefinity teknolojisinin farkı coklu monitorlerimizi bir grup halinde birlestirerek aslında tek monitormus gibi davranmasını saglamaktadır.
    Guncel coklu monitor kurulumlarında masaustumuzu genisletirken oyunlarda yada programlarda tek ekranı aktif olarak kullanabilmekteydik.
    Eyefinity yapısında coklu monitorler tek monitor olarak algılandıgı için oyun ve programlarda da butun monitorlerimizi kullanabilmekteyiz.
    Daha fazla bilgi için sitemizde yanınlamıs olan eyefinity videosunu izleyebilirsiniz.

Eyefinity Kurulum Rehberi Kapsamlı Anlatım-Testler-Puf Noktalar-Sormak Istedikleriniz

Gereksinimler nedir ?

Eyefinity teknolijisini kullanabilmek için gerekli altyapı sartları sunlardır

Windows Vista/7 işletim sistemi
    HD5000 /6000 serisi ekran kartı(ları)
    En az 2 en cok 24 monitor
    Guncel Guclu bir sistem

Nasıl kurulur ?

Oncelikle elimizdeki ekran kartı bu teknolojiye uyumlu mu onu kontrol ediyouz.Benim bildigim bu eyefinityi destekleyen kartlar sunlar

5770 Eyefinity Edition - 5830 -5850 - 5870 - 5970 - 6850 - 6870 - 6950 -6970 - 6990 farklı firmaların alternatif cozumleri olabilir.
    Bu kartlardaki giris cıkıs ozellikleri genelde su sekilde asagıda bir kac tane karttan farklı giris cıkıs alternatiflerini gorebilirsiniz.

Dvi - Hdmi - Displayport

Monitorlerimiz nasıl olmalı?

Bu konuda aslında cok abartılacak bir durum degil suan piyasadaki bir cok monitorde display port girisi yok hatta bir cogunda dvi da yok.
    Peki nasıl eyefinity kuracagız.Cevap cok basit en eski baglantı birimi olan vga dan yararlanabilirsiniz.
    Burada onemli olan nokta eski monitolerimizle yeni alacagımıız monitorlerin boyut ve cozunurluk farkları.
    Eyefinty teknolojisi okadar esnek bir teknolojiki farklı ebat ve cozunurluklerdeki monitorlerimizi kullanabiliyoruz.
    Yani illaki aynı monitoreden almamıza gerek yok.Bu tabikide gorsel acıdan guzel gorunmeyebilir ama işlevini yerine getirecektir.
    Ornek olarak elinizde bir 19" 4:3 oranında monitor varsa yanına alacagınız 2 tane 20" -22" monitor ile kombine yapabilirsiniz.Ortada 19" kenarda 20" lik monitorler yada tam tersi ortada 20" kenarlarda 2 adet 19" olabilir.
    Daha farklı combinasyonlar yapmak mumkun internette arastırırken gordugum resimlerde 15"+19"+20"ve 42" lcd tv ile kurulmus kombinasyonlar gordum.
    Tabiki bu kurulumlar oyunu oynerken sıkıntı cıkartacaktır boluk porcuk ekranlar dikkat dagıtacaktır.Fakat burda onemle belirtmek istedigim bir nokta var bu teknoloji sadece oyun için tasarlanmamıs ister broker ister grafiker olun bu teknoloji isinize cok cok yarayacak.Farklı ebatlardaki monitorler kullanan kisilerin cozunurlukleri nasıl olacak peki ?
    Bu noktada sitemdeki ornegin 19" monitorumuz 1280x1204 conurluk destekliyor sag ve soldaki 20" monitorlerimizde 1680x1050 olsun burada grup olusturulurken cozunurlukleri buyuk olan monitorler cozunurlugu dusuk olan monitore ayak uyduruyor ve kendi cozunurluk gamındaki calısabilecegi en alt dogal cozunurlukte calısıyor.
    Yani kacaba 19" monitorumuz 1280x1024 iken diger monitorlerimiz 1680x1024 yada daha farklı bir conurleukte kendini sisteme adapte ediyor.
    Gordugum videolarda farklı monitorler arasında sorun teskil edecek bir fark olmadıgını soylebilirim.(Monitor boyları cok kucuk ve cok buyuk olmadıgı surece)

Kurulum

Evet elimizde yukarıda saymıs oldugumuz ekipmanlar mevcut peki nasıl kuracagız.Simdi kurulumun puf noktalarına bakalım.

Eger 2 monitorumuz var ise bunları DVI veya VGA uzerinden baglayarak kurulum yapılabilir.

Eger 3 monitorumuz var ise bunları 2 tanesi dvi uzerinden bir taneside display port uzerinden baglamamız gerekmektedir.
    Hemen sunu sorabailirsiniz kartımda 2 dvi 1 hdmi ve display port var neden 2 dvi ve 1 hdmi kullanamıyorum.
    Ekran kartları uzerindeki hdmi portları aslında bir dvi portudur yani kartınız uzerinde 2 dvi 1 hdmi 1display port var ise hdmi kullandıgınız zaman bir dvi girisiniz iptal olur.
    (Eyefinity destekli ekran kartları için gecerlidir)Bu nedenle kullanamazsınız sadece alternatif olur 1 dvi + 1hdmi + 1 display portta kullanabilirsiniz.

Display port nasıl cevirilir ?

Display portu cevirmek için aparatlar mevcut fakat bunların hepsi eyefinity için tasarlanmıs degil.
    Peki bunlar nedir? Aktif display port cevirici yada pasif display port cevirici olarak 2 cesidi vardır. Arasındaki fark nedir.
    Aslında cok onceden beridir display port kullanılıyor cıkıs arabirimi olarak maclerde ve hpnin bazı cihazlarında var.
    Buyuzden bu porttan cıkıs almak isteyen kullanıcılar pasif donustucu kullanarak ellerindeki bir monitore bir tv ye goruntu aktarabiliyorlardı.
    Mac kullanıcıları display porttan VGA+DVI+HDMI cevirip ellerindeki monitorleri kullanabiliyorlardı.
    Bu pasif ceviriciler eyefinity için kullanılamıyorlar eyefinity kuracaklar için aktif donusturucu kullanması sart.
    Suan gittigidiyor, sahibinden..... gibi sitelerde display port donusturuculer satılmakta fiyatları 10TL ile 60 TL arasında degismekte fakat bunlar pasif donusturuculer yani sadece bir ekrana goruntu verecekler için gecerli.
    Acıklamasında aktif yazmadıgı surece bu tarz urunlerden kacının asagıda ornekler var sekillerine aldanmayın aynı urunun aktif veya pasif olanı mevcut.
    Yanlıs bir kanında aktif dvi donusturuculerin yanında usb girisininde oldugu. Onceden boyledi ama artık sadece kablo sekilde usbsi olmayan aktif dvi donusturuculer mevcut bazı ekran kartlarının yanında veriliyor hatta.

Bu kısımda elimizdeki malzeye gore kurulum cesitlerini anlatacagım.

Senaryo 1

Elimizde 2 adet 17" crt( tuplu )monitor var giris yuvası olarak VGA giris kullanıyor nasıl kurabilirim ?

Eger ekran kartımızda 2 adet DVI cıkıs var ise bunları VGA donusturucu ile baglayıp kurulum yapabiliriz.
    Elimizdeki kartta 1 DVI + 1 HDMI + 1 Display port cıkısı var ise burada yapalabilecek sey hdmi to vga tarzı bir donusturucu yada Display port to Vga (Aktif) donusturucu kullanmamız gerekiyor.

Senaryo 2

Elimzide 2 adet 20" monitor var bunlardan bir tanesinde VGA bir tanesinde DVI var.

Cozum basit cihazları direk oldugu gibi baglayıp kurulum yapılabiir. Eger ekran kartı uzerinde 2 adet DVI yok ise yani 1 tane varsa yine donusturucu kullanarak baglamamız gerekiyor.

Senaryo 3

Elimizde 3 adet 19" monitor var bunlardan birisinde VGA diger ikisinde DVI var. Elimizdeki kartta eger 2 DVI ve 1 Display Port var ise burada displayportu VGA yada DVI (Aktif Donusturucu) cevirerek baglayabiliriz.
    Eger ekran kartımız uzerinde 1 DVI + 1 HDMI +1 Display Port var ise yine display portu VGA + HDMI yada DVI , HDMI da DVI cevirmemiz gerekiyor.

Senaryo 4 (Kendi senaryom)

Elimizde 3 adet 23" monitor var hepsinde VGA+DVI+HDMI mevcut.Kartımda 2 adet DVI 1 adet Display port var.Kurulumda butun monitorleri VGA uzerinden bagladım.2 monitor VGA kablo ve DVI donusturucu ile baglandılar.
    Diger monitorde VGA kablo ile displayport To VGA donusturucu ile baglandı.

Senaryo 5

Elimizdeki butun monitorlerde sadece DVI yada sadece HDMI var.Bu durumda ekran kartımızın cıkısına gore 2 monitoru DVI yada DVI to HDMI ile, son monitorumuzude displayport to DVI yada displayport to HDMI ile baglayabiliriz.(NOTU OKUYUN)

Senaryo 6

Elimde 3 tane VGA ve DVI girisi olan monitor var.Ekran kartım ise 2 tane. Bu tarz bir kurulmda aktif cevirici olmadan 2 monitoru VGA veya DVI uzerinden bir karta diger monitorude yine VGA veya DVI uzerinden obur karta baglayarak eyefinity kurabilirsiniz.
    (Bu secenekte 2 ekran kartı maliyeti vardır)
    Bu bilgi yanlıs arkadaslar daha dogrusu kısmı olarak yanlıs.Olayın dogrusu su sekilde imis ilk ekran kartı uzerindeki portlar dolmadan ikinci ekran kartına baglasak bile calısmıyor.Bir arkadasımızda bu sorunu gorduk kullanan bir kac kisiye sorduk dogrusunun bu sekilde oldugunu soylediler.Yani once 1. kartımızdaki portlar dolucak sonra 2. karta gecicez.Eger ilk kartımızda sadece 2 adet DVI varsa baskada bir port yoksa ki boyle bir ihtimal cok dusuk daha sonra 2. karttaki porta baglayabiliriz.

NOT: Display port donusturuculerden (aktif) VGA olanı en ucuz iken DVI ve HDMI olanlar cok pahalılar.
    İnternette aktif VGA donusturucu 10$ civarı iken DVI ve HDMI donusturuculer kalitesine gore 60$-200$ arasında degismektedir.

NOT: Aktif VGA donusturucuker max. cozunurluk olarak 1920x1200 olarak belirtiliyorken bu modellerde arada blank screen denen bir hata oluyormus bu cozunurlukte.
    Oyuzden ozelliklerinde bu cozunurlukte blank screen diye not dusuyorlar sorunsuz calıstıgı max. cozunurluk ise 1920x1080, renk derinligi 10bitdir.
    DVI donusturuculerde is biraz daha degisiyor cunku bu donusturuculer 2560x1600 cozunurluge ve 24 bit renk derinlşigine kadar destek veriyorlar.
    Ulkemizde cok yok ama amerika ve avrupada insanlar sistemleri 30" lik monitorlere kurmuslar bu tarz bir monitorde cozunurluk 2560x1600 olacagı için siz VGA donusturucu kullanamazsınız zorunlu olarak DVI donusturucu kullanmanız gerekiyor
    cunku VGA da max 1920x1200 verebiliyor.Buda maliyetleri arttıran bir olay.

3 monitor uzeri kurulum ?

Bu secenek birazdaha zengin isi diyebiliriz. Oncelikle 3 uzeri monitorde baglanacak her monitor için ya monitor uzerinde displayport girisi olacak yada her monitor için cevirici alacaksınız(Aktif).
    Bir ekran kartında max 6 monitor destegi var Quad crossfire destegi ile 4x6=24 monitor baglayabilirsiniz.Resim asagıda.

Simdi Film Testi

Multi Monitor Multi OS Test Ubuntu + Win 7 + Mac Os X

Simdi OYUN TESTLERI

MAFIA 2

FIFA 2011

FALLOUT 3 NEW VEGAS

F1 2010

DRAGON AGE 2

CRYSIS 2

BURNOUT PARADISE

ASSASINS CREED BROTHERHOOD

BULLETSTORM

RESIDENT EVIL 5

SUPREME COMMANDER

SPLINTER CELL CONVICTION

NFS HOT PURSUIT

COD BLACKOPS

JUST CAUSE 2 HD

SHOGUN 2 TOTAL WAR HD

DEAD SPACE HD

Arkadaslar Oyunlar High Detail Oynanmıstır bazı oyunlarda sadece AA acık degildir.

SAYGILARLA

ALINTI DEGİLDİR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rock_Rage -- 31 Mayıs 2013; 21:32:44 >

• İyi ve geniş bir çalışma olmuş ellerine sağlık dostum. İşe yarayacak video ve bilgiler var epey. Paylaşımın için teşekkürler
  • Bilgi Paylaştıkca Cogalır

SAYGILARLA
  • Merhaba,

Kendi derlemeniz ise elinize saglik, muhtesem bir paylasim olmus...

Tesekkurler,

Hicks
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hicks

Merhaba,

Kendi derlemeniz ise elinize saglik, muhtesem bir paylasim olmus...

Tesekkurler,

Hicks

Dogrusundan yanlısına kadar bana ait

SAYGILARLA
  • Cok detayli ve bilgilendirici olmus. Eline saglik.
    Aldigin keyif nasil deger mi sence? Birde ekranlarindan memlunmusun?
  • Öncelikle hayırlı olsun,
    Konu içinde emek vermişsiniz ve çok faydalı bilgiler var. Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: Poyri!!!

Cok detayli ve bilgilendirici olmus. Eline saglik.
    Aldigin keyif nasil deger mi sence? Birde ekranlarindan memlunmusun?

Oncelikle Tskler suan keyfini cıkartmaya baslamadım acıkcası burda oynadıgım oyunları bitirmistim zaten oyuzden oyun oynamıyorum bu sıralar ama gelecek vaad ediyor.Monitorlerden memnunum Pes oynarken cok hafif gosting yapıyor oda cok yakındayken belli oluyor onun haricinde sorun yok.Eger filmleri eyefinitye gore yaparlarsa cok guzel olacak.Oyunların daha optimize destek vermeside daha keyifli hale getirecekek.Fifa videosundan gorundugu uzere menu yok gibi bir sey.Pes eyefinity desteklemiyor.Ben aslında 2 monitor alıcaktım lakin 1 tane daha olsun eyefinity olsun dedim.Acıkcası oyun oymaya baslayınca zevkli windows ortamında biraz boyun agrısı yapabiliyor Baslat bi ucta saat bir ucta.Sistem kurulalı 2 gun oldugu için hala deneysel calısmalar yapıyrum ama konuyu guncel tutup butun cıkan oyun videolarını eklicem.

SAYGILARLA

• quote:

Orijinalden alıntı: leech

Öncelikle hayırlı olsun,
    Konu içinde emek vermişsiniz ve çok faydalı bilgiler var. Teşekkürler

Tskler iyi dilekleriniz için darısı sizin basınıza.

SAYGILARLA
  • harbi fena olmuş efiniti atı alan binip gidiyor

anlatım cok güzel olmuş eline saglık
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • eline sağlık iyi bir çalışma olmuş
  • Sizden rica etsem bu konuyu acaba eyefinity kullananlar ve yardımlaşma klubü yapsanız nasıl olur. Ben dahil bir kaç kişi daha biliyorum forumda eyefinity düzeneği olan.

Özellikle eyefinity desteklemeyen veya sorunlu olan oyunlarda ciddi fayda sağlayabileceğini düşünüyorum
  • Oldukça kapsamlı ve iyi hazırlanmış bir konu, teşekkür ederiz.

iyi forumlar
  • hakkında çok az bilgi bulunan bir konu gerçektende bu geniş anlatım için çok sağol çok güzel olmuş klavyene sağlık çok sağol
  • quote:

Orijinalden alıntı: leech

Sizden rica etsem bu konuyu acaba eyefinity kullananlar ve yardımlaşma klubü yapsanız nasıl olur. Ben dahil bir kaç kişi daha biliyorum forumda eyefinity düzeneği olan.

Özellikle eyefinity desteklemeyen veya sorunlu olan oyunlarda ciddi fayda sağlayabileceğini düşünüyorum

Merhaba

Elimden geldigince konuyu guncel tutucam en azından kendi denedigim her oyunun videosunu koymaya calısıcam.Birde calısan calısmayan oyun listesi yapabiliriz ama bu klüp olabilirmiyiz bilmiyorum.Yoneticilerimiz bizi aydınlatırsa yapılması gerekenler konusunda bizde yaparız.

İyi dileklerini sunan herkeze Tesekkurler.

SAYGILARLA
  • mükemmel bir konu. teşekkür ederim
  • Merhabalar, Benim mevcut olarak kullandığım 1x Benq G2200HDA sadece VGA çıkışlı ve 17" yine VGAçıkışlı 2 adet monitörüm var.
    1 adet daha 22 benq alsam 22+17+22 şeklinde bir eyefinity yapsam diyorum. Fakat ekran kartım Sapphire 6850 2 Adet dvi + 1x hdmi + 1x dp var benim bildiğim kadarıyla.
    ben şuan kart üzerinde sadece 1 dvi dan analog sinyal alabiliyorum. 2. dvi çıkıştan çevirici ile vga bağladığımda görüntü çıkışı alamıyorum. BU galiba sizin bahsettiğini aktif çeviriciler ile mümkün.
    Söylediğim şekilde 22+17+22 şeklinde bir eyefinity yapsam şuanki ekran kartımla nasil bir bağlantı yapmam gerekir acaba? Bütün monitörler VGA çıkışlı olucak böyle bir durum mümkünmüdür?

• Pc oyunlarını çok yakından ilgilendiren bir konu olması sebebi ile Pc Oyunları bölümüne yansıtılmıştır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hackerman999

Merhabalar, Benim mevcut olarak kullandığım 1x Benq G2200HDA sadece VGA çıkışlı ve 17" yine VGAçıkışlı 2 adet monitörüm var.
    1 adet daha 22 benq alsam 22+17+22 şeklinde bir eyefinity yapsam diyorum. Fakat ekran kartım Sapphire 6850 2 Adet dvi + 1x hdmi + 1x dp var benim bildiğim kadarıyla.
    ben şuan kart üzerinde sadece 1 dvi dan analog sinyal alabiliyorum. 2. dvi çıkıştan çevirici ile vga bağladığımda görüntü çıkışı alamıyorum. BU galiba sizin bahsettiğini aktif çeviriciler ile mümkün.
    Söylediğim şekilde 22+17+22 şeklinde bir eyefinity yapsam şuanki ekran kartımla nasil bir bağlantı yapmam gerekir acaba? Bütün monitörler VGA çıkışlı olucak böyle bir durum mümkünmüdür?

Merhaba

Sizin Vga donusturucu kullanarak baglayabilmeniz lazım buyuk ihtimal ya ceviricide sorun var yada kartın dvi cıkısında bendeki sisteme bakarsınız 2 adet dvi cıkısı vga cevirip bagladım sizinde aynı sekilde vga cevirip baglayabilmeniz lazım.Sizin katif ceviriciyi sadece 3. monitoru baglarken kullanacaksanız.Sizin suanki durumunuzda 2 adet monitoru VGA dan baglayabilmeniz lazım ceviricileri yada kabloyu kontrol edin.Farklı kurulum resimlerini konuya eklicem birazdan orada gorebilirsiniz.

SAYGILARLA

• Mükemmel bir çalışma olmuş her ne kadar ati kullanmasamda, ancak rica etsem multi os kısmını daha detaylı inceleyebilir misiniz ?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.