Şimdi Ara

R5 3600'lü sisteme x570 mi yoksa b450 anakart mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
1.789
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. Şöyle bir sistem topladım (Siparişi verildi). Ama anakarta henüz karar veremedim. Bu sisteme x570 bir anakart almak sizce mantıklı mı yoksa sağlam bir B450'ten ötesi israf mı olur ? Şahsen Msi b450 Tomhawk max düşünüyorum.

Diğer bileşenlerim şu şekilde :
    -Dark Guardian Kasa
    -Ryzen 5 3600 İşlemci (Ekstra soğutucu önerileri alabilirim)
    -Corsair RM750 750watt Güç kaynağı (2019)
    -Corsair Vengeance LPX 16 GB 3000 mhz DDR 4 ram (8x2) ürün kodu: CMK8GX4M1D3000C16
    -Sapphire Rx 570 mini ekran kartı (Şuan kullandığım kart upgrade'ini bir kaç ay sonra yapacağım)
    -CORSAIR 480GB Force MP510 NVMe M.2 SSD
    -SEAGATE 1TB Barracuda Hard Disk
    - Anakart = ?? Henüz alınmadı

Arkadaşlar sistem bu şekilde. 2K üstü paralara sağlam bir x570 anakart mı yoksa Msi b450 Tomhawk max gibi eskilerden ama kuvvetli bir anakart mı? Forumda bazı arkadaşlar b450 anakart ile r5 3600 kullanırken sorun yaşadıklarını dile getirmişler. Siz ne düşünüyorsunuz?

Teşekkürler

Güncelleme: Arkadaşlar Rog Strix x570 F sipariş ettim Önerileriniz için teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ducard -- 9 Haziran 2020; 3:31:26 >

• İleride işlemciyi 3900x veya yeni çıkacak olan 4000 serisi güçlü bir işlemciye geçiş yapmayı düşünüyorsanız X570 alabilirsiniz, standart kullanıcıysanız B450 alıp artan parayla ekran kartına yatırım yapabilirsiniz.
  • B450 tomahawk max yeterli. Zaten ryzen 4000 destegi de olacak. Ryzen 4000 sonrasi soket degisimi var.
  • İşlemci güncellemeyi düşünüyorsanız ilerleyen dönemlerde R9 serisi ve üzeri için x570 almanız daha iyi olacaktır. Vram yapısı sogutması b450 kartlardan daha iyidir. Artı olarak pcie 4.0 gibi bir fark var. X570 için 2000 lira üzeri vermenize gerek yok. 2000 liraya kadar gayet yeterli fiyat performans x570 kartlar var.

Asus x570 prime p şu anda alınabilecek en iyi fiyat/performans kartıdır diyebilirim.
    https://linustechtips.com/main/topic/1046357-motherboard-tier-list-eol/https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/htmlview

Biraz daha bütçenizi artırırsanız eğer Asus x570 tuf gaming plus modeline bakabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Gardiyan- -- 8 Haziran 2020; 10:39:3 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ` quaD.

B450 tomahawk max yeterli. Zaten ryzen 4000 destegi de olacak. Ryzen 4000 sonrasi soket degisimi var.
    Tomahawk MAX her turlu yeterli gelecektir. Burada 3950x ile bir ornegi var mesela, bana misin demiyor kart.

• X570'in PCIe 4.0 dışında bir artısını göremezsin. Bu yüzden B450 serisi anakart almak daha mantıklı olur.

https://www.hepsiburada.com/msi-b450-tomahawk-max-amd-b450-4133mhz-ddr4-soket-am4-atx-anakart-p-HBV00000MZ8EO
  • b450 tomahawk max gamingplus max a pro max yeterli olur bu kartlar birbirine çok yakın
  • quote:

Orijinalden alıntı: -Gardiyan-

İşlemci güncellemeyi düşünüyorsanız ilerleyen dönemlerde R9 serisi ve üzeri için x570 almanız daha iyi olacaktır. Vram yapısı sogutması b450 kartlardan daha iyidir. Artı olarak pcie 4.0 gibi bir fark var. X570 için 2000 lira üzeri vermenize gerek yok. 2000 liraya kadar gayet yeterli fiyat performans x570 kartlar var.

Asus x570 prime p şu anda alınabilecek en iyi fiyat/performans kartıdır diyebilirim.
    https://linustechtips.com/main/topic/1046357-motherboard-tier-list-eol/https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/htmlview

Biraz daha bütçenizi artırırsanız eğer Asus x570 tuf gaming plus modeline bakabilirsiniz.
    Merhaba aslında x570 prime p güzel anakart başta düşündüm fakat bir kaç incelemede anakart üzerindeki fandan bahsedildi. İleride bozulma riskinin yanı sıra gürültü problemi de söz konusuymuş. Sonra uğraş dur Aynı fan Tuf'ta da var. Hiç riske atmak istemedim. Stoklardan denk getirip Asus Rog Strix x570 F anakartını sipariş ettim. Kafam rahat olur en azından. İleride cpu'yu upgrade ederken üst seviye seçenekleri de değerlendirme şansım olur. Bu anakartı bulmak neden bu kadar zor oldu bilmiyorum. Ama verdim siparişimi. Önümüzdeki ay da sağlam bi ekran kartı aldıktan sonra iş tamam

Yorum yapıp fikrini sunan herkese teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ducard -- 8 Haziran 2020; 20:57:46 >

• B450 ler bios upgrade ile 4000 serisini destekleyecek.. sonrasında ise muhtemel soket değişikliği var, o yüzden tomahawk fazlasıyla yeterli bence
  • Sizdeki sistemin aynısı bende de var. Anakart konusunda ben de ikileme düşmüştüm bayağı bi araştırma yaptıktan sonra B450 Tomahawk Max'ın fazlasıyla yeterli olduğu kararına vardım. Size de tavsiye ederim.
  • Neden 3600 e ekstra fan dusunulmuyor gorulen o ki bu islemci ısınıyor ve bir 250TL lik sogutucu istiyor.
    Sonra AMD icin en ideal Ram 3600MHZ bence neden ısrarla 3000MHZ ram alınıyor bunu da anlamıyorum.
    X570P 570 icin alınacak min. X570 Anakart tabi ki Aourus Ultra,Taichi falan daha guzel daha ideal ama en minimumu bu kart Incehesap dan indirim gunlerinden alınırsa ya da buradan 1200TL ye almıs bir arkadas 100Tl kara razı olup satarsa tabii ki B450 yerine kat kat daha iyi tercih olur.

Ama normal fiytttan alınacaksa Tomahawak a gore 600TL den fazla verilecek.Verilir mi para varsa verilir.
  • İşlemci'nin sıcaklığına kasayı topladıktan sonra bir bakacağım. İhtiyaç olursa alabilirim. Şimdilik oc yapmayacağım için soğutucu düşünmüyordum. Stock frekans ayarlarında da soğutucu gerekli değildir herhalde ? Dark freezer x124 ü düşünmüştüm başta. Ama OC yapmam diye vazgeçmiştim. Önerilere açığım

x570 anakart olarak Rog Strix x570 F'yi sipariş ettim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ducard -- 9 Haziran 2020; 3:29:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ducard

İşlemci'nin sıcaklığına kasayı topladıktan sonra bir bakacağım. İhtiyaç olursa alabilirim. Şimdilik oc yapmayacağım için soğutucu düşünmüyordum. Stock frekans ayarlarında da soğutucu gerekli değildir herhalde ? Dark freezer x124 ü düşünmüştüm başta. Ama OC yapmam diye vazgeçmiştim. Önerilere açığım

x570 anakart olarak Rog Strix x570 F'yi sipariş ettim.
    Hayırlı Olsun.Klas Anakart Her zaman iyidir.Anladıgım kadarıyla Prism Fan 2700X 3700X 3900X ve 3950X de varmıs.3600 de verilen Stock Fan ise yetersiz gozukuyor.
    Ondan dolayı Fan almakta bence fayda var.3000 serisi kullanamadım ama baslıklar ortada...

• Teşekkür ederim. Cpu için soğutucu önerileriniz varsa alabilirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ducard -- 9 Haziran 2020; 3:55:11 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ducard

Teşekkür ederim. Cpu için soğutucu önerileriniz varsa alabilirim
    Standart Dark 124,126

Cok İyi FSP Windale 6 240W TDP, Xigmatek Windpower Pro 200W TDP

Super Scynche Mugen B, Fuma 2
  • Ducard kullanıcısına yanıt
    Ben yeni bir macera arayıp aşağıdaki soğutucudan sipariş verdim :) 12lik çift fan beni cezbetti, yorumları da olumlu. Deneyip sonucu yazarım isterseniz
    R5 3600'lü sisteme x570 mi yoksa b450 anakart mı?
  • ` quaD. kullanıcısına yanıt
    Aynı fiyat aralığında olan x570 varken eski anakart tercih etmek mantıklı değil

Soket değişimi hakkında bir yazı veya haber görmedim ben link atarsan seviniriz çünkü benim okuduğum yazıların hepsi tahmin ve varsayımdan ibaret

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmetbidis -- 11 Haziran 2020; 15:12:50 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.