Şimdi Ara

PEYGAMBERİMİZ ZAMANINDA MEZHEPLER VAR MIYDI ? [PEYGAMBERİMİZ HZ.MUHAMMED (S.A.V) HANEFİ MEZHEBİ Mİ ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
0
Favori
4.201
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Az önce arkadaşlarla bunun tartışmasına girdik, benim bildiğim kadarıyla peygamberimiz Hanefi diye bir şey yok.Arkadaş ısrarla bunun arkasında durdu bende konusunu açmak istedim.Sizlerle bu konuyu tartışmak isterim.

Bilgilendirme için dini mezhepler;

Sünnîler'in dört büyük fıkıh mezhebi:

Hanbeli mezhebi,
    Hanefi mezhebi ,
    Maliki mezhebi,
    Şafii mezhebi.
    Şiâ'nın takip ettiği fıkıh mezhepleri:

Caferi fıkhı,
    İsmâilîyye mezhebi,
    Zeydîyye mezhebi.
    Haricîler'in günümüze kadar ulaşan

İbadiyye mezhebi.
    Ayrıca diğer bağımsız fıkıh mezhepleri ve âlimleri de mevcuttur.

Zahiri mezhebi

• Tamam kardeşim çelişen ayet yok, köle cariye yok, kadın-erkek eşit, öldürme yok, hatta kuran laikliği savunan bir kitaptır. Uğraşamayacağım artık çünkü bana ne?

Atatürk'ün 19 olayını biliyorum. Bu birşeyin ispatı olamaz. Ben tüm evrenin matematiksel bir temeli olduğunu düşünüyorum. Atatürk'e has bir şey değil yani. Kendi hayatının tarihlerine baksan yine belli sayılardan bir şeyler çıkartırsın.
  • Hanefi meshebinin kurucusu Ebu Hanefi'nin doğum tarihi= 699
    Peygamberin ölüm tarihi= 632

Neyi tartışıcaz ki ?
  • Yoktur.Mezhepler hadislerin dönemin siyasetine göre yorumlanmasından ibarettir
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Ignorant

Hanefi meshebinin kurucusu Ebu Hanefi'nin doğum tarihi= 699
    Peygamberin ölüm tarihi= 632

Neyi tartışıcaz ki ?

Bunu bence biliyorum hocam ama Peygamberimiz Hanefiiydi diyen insan gerçekten oldukça fazla

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mareşal Rommel

quote:

Orijinalden alıntı: Zodion

Yoktur.Mezhepler hadislerin dönemin siyasetine göre yorumlanmasından ibarettir

Bu eleştirinin tam şekli şöyle:

"Din, mevcut toplumun dönemin siyasetine göre yorumlanmasıdır ibarettir"

Eğer din düşmanlarının eleştirilerine benzer eleştiride bulunacaksanız bunu tam olarak yapmanız gerekiyor. Bi ondan bi bundan alarak diyalektik bir görüş ortaya sunmanız ziyadesiyle tutarsız duruyor zira.

Ben burada dinin mükemmel olduğunu varsayarak yargıda bulunuyorum.Yani konjonktür ne olursa olsun hükümler değişmez.Eğer ki siyasete göre yönlendirilebiliyorsa zaten uydurmadır.Batini yorumla dediğim şey farklı bu arada

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 16 Mart 2017; 21:34:28 >

• Hanif olduğu soylenmekle birlikte şafi mezhebine yakın olduğunu düşünüyorum.

Hanifliği kendinden önceki uygulamalarına bağlılığı ile alakalı gibime geliyor. Namazı bildiği ve kıldığı rivayet edilmekte. Şafilik konusu ise kadına karşı yaklaşımdaki mesafeli diyn algısıyla alakalı. Bu konuda sert bi tutumu olduğunu düşünüyorum.

Bizim tanımlamalarımızdan önceki haniflik ve şafilik olarak düşünülebilir.

Kendisinin bulunduğu toplumda ilahi kudretin bilindiği ve isminin Allahu olduğu anlaşılıyor. Babasının ismi abdullah denmekte. Yani Allahu Teala önceki kitap uygulamalarında da biliniyor olmalı.

Kitabullahtaki ilahi kavramın Allahu Teala olması önceki uygulamanın bi aksi tezahuru olabilir. Ancak abd u llah ilahın abdi kulu kavramında Allahu Teala denen kudretin beni adem ya da beni israil gibi israilin ya da ademin oğlu kavramları ile değerlendirildiğinde Allahu nun kulu kavramı mısıri yani firavuna karşı bi duruşma anılabilir.

Rab ilah olan firavunun baba figurune karşı kul olan bir kimse imajı var.

Ancak bu durumun bi açıklaması yonunden ibrahiym aleyhisselamın Allahu Teala ile ilgili olarak bi şekilde önceden bu ismi tanıdığı duşunulebileceği gibi yoğun yahudi cereyanı gereği insanlara ilahın ismi denen bi suretanın da verildiği de düşünülebilir.

Bana kalırsa ilahi kudretin isimlendirmesinde latın uzzanın menatın kulu ile Allahu tealanın kulu kavramını ayrıştıran anektod ibrahim aleyhisselam ekolu ile ilgili olmalı.

Bi husus önemli rab kavramsal olarak aslında baba denen kavramı da açıklamakta. Gerçek ozgurluk konusunda değinmeye çalıştığımız uzre insanın baba ve anne kavramının rab olduğu bi donemi mevcuda benziyor.

Yani rabbin kulu bi açıdan babadan tureyen evladımsı varlık gibi de okunmuş olabilir.

Allahu tealanın kulu kavramında bi kimse anne ve babasını ozgur bırakmış bi kişiliğe erişmiş kabul edilirse hz.abdullahın rab yani bi teville firavunun ilahlığı denen sureci aşan bi şahsiyet olarak tescil edildiği de soylenebilir.

Bu açılardan rasulullah aleyhisselamın ebeveyn yonunden baba kavramının o donem yahudi veya putperest kavmince özel bi kişilk olduğu yönünde on kabulu mevcuttur denebilecektir.

• Peygamberin hayatını sadece Kuran'a göre sürdürdüğü görülür Kuran'da. Peygamber öldükten 200-250 yıl sonra buhari, tırmızi gibi sahtekarlar Peygamber'in sözleri diye yazılar yazmaya başlamış. Buradaki amaç Kuran'ı unutturmak bunu bizim kendini zeki sanan kardeşlerimiz göremiyor. Gidin bir ne zaman yazıldığına bakın içinde Kuran'a aykırı neler geçiyor bir öğrenin. Benim tek kitabım Kuran'dır, Peygamber'in de öyleydi. Peygamber'i izlemek istiyorsanız yalnız Kuran'ı okuyup anlamaya çalışmalısınız. Kuran'da ki Tanrı'yı ve Elçisini onaylayın olayı Tanrı'yı onaylamaya varıyor. Kitap ve hükmü geçer mesela Kitap ve hüküm ayrı seyler değildir hüküm de kitabı temsil eder. Keşke biraz Kuran'ı okuyup arastirmis olsaydiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sunsetz -- 17 Mart 2017; 9:36:37 >
  • sizin bir karşılaştırma tablonuz vardı. onu atarsanız değerlendirelim. selamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi laserss -- 17 Mart 2017; 9:1:13 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: laserss

sizin bir karşılaştırma tablonuz vardı. onu atarsanız değerlendirelim. selamlar.

http://19.org/tr/hadis-mealcilerine-birkac-soru/

http://19.org/tr/sahih-hadislere-ornekler/

PEYGAMBERİMİZ ZAMANINDA MEZHEPLER VAR MIYDI ? [PEYGAMBERİMİZ HZ.MUHAMMED (S.A.V) HANEFİ MEZHEBİ Mİ ?PEYGAMBERİMİZ ZAMANINDA MEZHEPLER VAR MIYDI ? [PEYGAMBERİMİZ HZ.MUHAMMED (S.A.V) HANEFİ MEZHEBİ Mİ ?

• Mezhep olayı gereksizdir. Dinde ayrılık ve fitne çıkarmak için sonraki yıllarda insanlar tarafından uydurulmuştur.

Hristiyanliktaki Katolik, Ortodoks, Protestan, Evanjelik, Presbiteryen vb gibi dini bölmek için yok yere ortaya atılmıştır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mareşal Rommel M kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler. Örnekler daha da arttırılabilir. Daha bunun daha satrancı var(buhari), deve sidiği(buhari) var.
    Nasıl oluyorda hepsi Kur'an'a bakıyor ve tablodaki konular gibi önemli konularda fikir ayrılığına düşüyorlar. Neyse olmuş bir şekilde bugüne gelinmiş artık...

Neden mezhepler de birbirlerini inkar ediyor? Neden bu kadar fazla mezhep var?
    selefi, eşari, maturidi(sunni), alevi, mutezile, hanefi, şafi, maliki, hanbeli, şii, caferiye, zeyyidiye, ismailiye.

Tarikatlar ve cemaatler neden var?
    İsmail ağa, nurcular, cerrahiler, menzilciler, süleymancılar...http://www.hurriyet.com.tr/turkiye-nin-tarikat-ve-cemaat-haritasi-5097892

Ehl-i sünnet mi olmalı? Hadis/mezhep/tarikat inkarcısı olup sadece Kur'an'a mı yönelmeli?
    Hepsinin iyi yanlarını mı almalı? Bu konuları bilen eden varsa aydınlatırsa seviniriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi laserss -- 17 Mart 2017; 10:5:14 >

• quote:

Teşekkürler. Örnekler daha da arttırılabilir. Daha bunun daha satrancı var(buhari), deve sidiği(buhari) var.
    Nasıl oluyorda hepsi Kur'an'a bakıyor ve tablodaki konular gibi önemli konularda fikir ayrılığına düşüyorlar. Neyse olmuş bir şekilde bugüne gelinmiş artık...

selefi, eşari, maturidi(sunni), alevi, mutezile, hanefi, şafi, maliki, hanbeli, şii, caferiye, zeyyidiye, ismailiye.

İsmail ağa, nurcular, cerrahiler, menzilciler, süleymancılar...http://www.hurriyet.com.tr/turkiye-nin-tarikat-ve-cemaat-haritasi-5097892

Ehl-i sünnet mi olmalı? Hadis/mezhep/tarikat inkarcısı olup sadece Kur'an'a mı yönelmeli?
    Hepsinin iyi yanlarını mı almalı? Bu konuları bilen eden varsa aydınlatırsa seviniriz.

Sahih hadisler diye attığım linki okuyun biraz bakın nasıl uyduruk ve iğrenç sözler yazmışlar görün ayrıca Kuran'dan bir kaç ayet atayım size;

En şefkatli, En merhametli Tanrı'nın ismiyle,
    52:34 Doğru sözlüler iseler bunun benzeri bir hadis getirsinler.

Dipnot
    Hadis ve Sünneti Kuran'a eş koşanların kutsal kabul ettiği Ebu Davut'ta yer alan bir Hadise göre, "Muhammed peygambere Kuran ve benzeri Hadis verilmiştir". Hadisleri Kuran'a denk tutan bu Hadisin Kuran'ın meydan okumasına müşriklerin bir yanıtı olduğu aşikârdır. Bak: 6:112; 12:111; 33:38; 35:43; 45:6.

6:112 Böylece, her peygambere insanlardan ve cinlerden olan sapkınları düşman kıldık. Aldatmak için birbirlerine yaldızlı sözleri vahyederler. Rabbin dileseydi bunu yapamazlardı. Onlara ve ettikleri iftiralara aldırma.
    12:111 Onların tarihinde, bilinç sahipleri için bir ders vardır. Bu, uydurma bir hadis değil; fakat kendisinden öncekilerin doğrulayıcısı, her şeyin detaylı açıklaması ve gerçeği onaylayanlar için bir hidayet ve Rahmettir.
    33:38 ALLAH'ın kendisine yasallaştırdığı bir konuda peygambere herhangi bir engel yoktur. Bu, öteden beri, gelmiş geçmişlere uygulanan ALLAH'ın sünneti (yasası) dır. ALLAH'ın emri, belirlenmiş ve kesinleşmiştir.
    35:43 Yeryüzünde büyüklendiler, kötülük planladılar. Halbuki kötü plan sahibine geri teper. Geçmişlere uygulanan sünnet(yasa)den başkasını mı bekliyorlar? ALLAH'ın sünnetinde bir değişiklik göremezsin; ALLAH'ın sünnetinde bir sapma göremezsin.

45:6 Bunlar, sana gerçek olarak okuduğumuz ALLAH'ın ayetleridir. ALLAH'tan ve ayetlerinden sonra hangi hadisi onaylıyorlar?PEYGAMBERİMİZ ZAMANINDA MEZHEPLER VAR MIYDI ? [PEYGAMBERİMİZ HZ.MUHAMMED (S.A.V) HANEFİ MEZHEBİ Mİ ?

• quote:

Orijinalden alıntı: foggof62

quote:

sizin bir karşılaştırma tablonuz vardı. onu atarsanız değerlendirelim. selamlar.

PEYGAMBERİMİZ ZAMANINDA MEZHEPLER VAR MIYDI ? [PEYGAMBERİMİZ HZ.MUHAMMED (S.A.V) HANEFİ MEZHEBİ Mİ ?PEYGAMBERİMİZ ZAMANINDA MEZHEPLER VAR MIYDI ? [PEYGAMBERİMİZ HZ.MUHAMMED (S.A.V) HANEFİ MEZHEBİ Mİ ?

Kendinizi böyle kandırmaya devam edin. Hadisler ve kuran aynı çizgide gider.

• quote:

Orijinalden alıntı: hawkbjk

quote:

quote:

Yapma be kardeşim apaçık görüyorsun. Kuran'ın kendisi karşı çıkıyor. Bir başka ayette de mezhep mezhep ayrılmayın diyor. Göz göre göre yalanlıyorsun. Senin kızgınlığın aslında hadisçilere, Kuran'a değil.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Yapma be kardeşim apaçık görüyorsun. Kuran'ın kendisi karşı çıkıyor. Bir başka ayette de mezhep mezhep ayrılmayın diyor. Göz göre göre yalanlıyorsun. Senin kızgınlığın aslında hadisçilere, Kuran'a değil.

Kardeşim neye gülüyorsun acaba?

Verdiğin capste yanlışlar var. Kuranda köle cariye vardır. Esirlerin öldürülmesi var(kafirleri bulduğunuz yerde öldürün). Kadınların çalışmaması var(evinizde oturun ayeti). Dinde zorlama vardır(inanmıyorsan cizye ver). Birbiriyle çelişen ayetler birsürü var.

Benim kızgınlığım kurana falan değil. Zaten inanmıyorum neyine kızayım. Ha şu var çıkıp islam perdesi arkasından yobazlık yapanlara kızgınım. Cumhuriyet düşmanlarına şeriat isteyenlere kızgınım. Bu ayrı konu neyse.

Kuranı aç oku okudukça gökten inmediğini insanın yazdığını anlayacaksın.

Kandırılmış olmaktan korkuyorsun çok derine inmek istemiyorsun ama gerçekler acıtır

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Verdiğin capste yanlışlar var. Kuranda köle cariye vardır. Esirlerin öldürülmesi var(kafirleri bulduğunuz yerde öldürün). Kadınların çalışmaması var(evinizde oturun ayeti). Dinde zorlama vardır(inanmıyorsan cizye ver). Birbiriyle çelişen ayetler birsürü var.

Benim kızgınlığım kurana falan değil. Zaten inanmıyorum neyine kızayım. Ha şu var çıkıp islam perdesi arkasından yobazlık yapanlara kızgınım. Cumhuriyet düşmanlarına şeriat isteyenlere kızgınım. Bu ayrı konu neyse.

Kandırılmış olmaktan korkuyorsun çok derine inmek istemiyorsun ama gerçekler acıtır

Kuran'da köle ve cariye edinme diye bir şey yoktur. Esirlerin öldürülmesi yoktur. Kadınların eşitliği vardır. Kuran'da dinde zorlama yoktur yazar. Çelişen ayet de yoktur. Muhammed Peygamber laik bir sistem yönetiyordu. Gökten indiğini zannına uymuyorum. Bizzat Muhammed Peygambere inmiştir gökten düştüğü falan yok Atatürk'ün sözünü kullanıyorsunuz. Atatürk'ün hayatındaki 19 sayısını ve Kuran'daki 19 sayısını araştırınız. İsterseniz şu videoya bir göz atın konuşmanın tam saniyesi ile birlikte atıyorum lütfen 5-10 dakika dinleyiniz:https://youtu.be/JiPEkANIiYM?t=23m31s

Söylediklerime karşı bir ayet atmak isterseniz:http://quranix.org/1 'dan Edip'in çevirisi ile atın. Diğer çeviriler ile atmak istiyorsanız çevirinin doğruluğunu doğrulayarak atabilirseniz o da kabulüm.

Atatürk 1881'de doğdu: 19x99
    Atatürk 1938'de öldü: 19x102
    102-99=3
    Öldüğünde 57 yaşındaydı: 19x3

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sunsetz -- 17 Mart 2017; 11:28:36 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mareşal Rommel

quote:

Güzel kardeşim. Bana bir mesaj attın, mesajın içeriğinin hiçbir önemi yok, zaten özelden attığın için onu burada paylaşmanında etik bir yanı yok. Fakat o konuşmada sen birinin sözlerini paylaştın. Bende sana sordum ''konu hakkında o adamın düşüncesini paylaşıyor musun?'' diye. Sende ''kesinlikle'' dedin. Dediğim gibi detaya gerek yok.

Öyle düşünen biriysen, din zaten senin için komediden başka birşey değildir, doğru mu? O halde hem beni hemde ''sadece kuran'' diyen arkadaşı aynı anda alıntılayıp, cevabını muhtemelen bildiğin soruları sorup, ikimizin arasında sanki bir tartışma yaratıp uzaktan ''ahaha adamlar daha birbiriyle anlaşamıyor'' diye gülerek bizi izlemek ve konunun ilerleyen safhasında olaya dahil olup ''hanginiz haklısınız'' diye sormak istediğin sonucuna varıyorum. Gerek yok bunlara dostum. Benim attığım mesaj bak yukarıda duruyor, senin sorularının cevabını da içeriyor. Onu okuyabilirsin. Küçük bi ihtimal seni yanlış anladıysam da özür dilerim.

İyi forumlar.

Hadislerine göre bunları yapman gerekiyor yaptın mı?

http://19.org/tr/hadis-mealcilerine-birkac-soru/?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Kuran'da köle ve cariye edinme diye bir şey yoktur. Esirlerin öldürülmesi yoktur. Kadınların eşitliği vardır. Kuran'da dinde zorlama yoktur yazar. Çelişen ayet de yoktur. Muhammed Peygamber laik bir sistem yönetiyordu. Gökten indiğini zannına uymuyorum. Bizzat Muhammed Peygambere inmiştir gökten düştüğü falan yok Atatürk'ün sözünü kullanıyorsunuz. Atatürk'ün hayatındaki 19 sayısını ve Kuran'daki 19 sayısını araştırınız. İsterseniz şu videoya bir göz atın konuşmanın tam saniyesi ile birlikte atıyorum lütfen 5-10 dakika dinleyiniz:https://youtu.be/JiPEkANIiYM?t=23m31s

Söylediklerime karşı bir ayet atmak isterseniz:http://quranix.org/1 'dan Edip'in çevirisi ile atın. Diğer çeviriler ile atmak istiyorsanız çevirinin doğruluğunu doğrulayarak atabilirseniz o da kabulüm.

102-99=3

Tamam kardeşim çelişen ayet yok, köle cariye yok, kadın-erkek eşit, öldürme yok, hatta kuran laikliği savunan bir kitaptır. Uğraşamayacağım artık çünkü bana ne?

Atatürk'ün 19 olayını biliyorum. Bu birşeyin ispatı olamaz. Ben tüm evrenin matematiksel bir temeli olduğunu düşünüyorum. Atatürk'e has bir şey değil yani. Kendi hayatının tarihlerine baksan yine belli sayılardan bir şeyler çıkartırsın.

• Mareşal Rommel M kullanıcısına yanıt
    Sana attığım mesajı ilmeklerden birinde bu forumda önceden yayınlamıştım zaten. Yeni veya gizli bir şey değil.

Niyet okumuşsun da böyle birşey yok. Burada fikirleri tartışıyoruz. Herkes fikrini medenice savunuyor; irdeleyip, sorguluyoruz. Felsefe yapıyoruz.

Devam bence...
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

102-99=3

Tamam kardeşim çelişen ayet yok, köle cariye yok, kadın-erkek eşit, öldürme yok, hatta kuran laikliği savunan bir kitaptır. Uğraşamayacağım artık çünkü bana ne?

Ayet at diyorum kardeşim neden kaçıyorsun.

Atatürk'ün hayatındaki 19 sayısının bir benzeri yok istersen biraz detaylı bir şekildehttp://19.org/tr/ataturk19/ 'dan atayım;

Doğum yılı: 1881 veya 99x19
    Nüfus kütük numarası: 19
    Nüfus cüzdanı numarası: 993814 veya 52306x19
    Politikaya girişi: 1900 veya 100x19
    Harp okulundan Türk subayları arasından mezun oluş sırası: 19
    Harp akademisine kaydolduğu devre: 57 veya 3x19
    Orduya yüzbaşı olarak katılırken sıra numarası: 38 veya 2x19
    Komutanlık yaptığı ilk piyade alayının numarası: 38 veya 2x19
    Komutanlık yaptığı ikinci piyade alayının numarası: 57 veya 3x19
    Albaylığa terfi ettikten 19 sonra komutanı olduğu tümenin numarası: 19
    Samsun’a çıkışı ve Kurtuluş Savaşını başlatması tarihi: May 19, 1919 veya 101x19
    Samsun’a çıkarken kendisi dahil Bandırma gemisindeki subay sayısı: 19
    Mareşal ve General ünvanlarını alış tarihi: 1921, September 19
    Kendisine verilen toplam madalyaların sayısı: 19
    İlk Büyük Millet Meclisindeki sıra numarası: 19
    İstanbul Akaret’lerdeki evinin numarası: 76 veya 4x19
    Ölüm tarihi: Kasım 10, 1938 veya 102 x19, 57 yaşında veya 3x19
    Cenaze nakli ve Cenaze namazı: Kasım 19
    Cenazesinde çalınan Şopen’in marşının adı ve marştaki nota sayısı: 19
    Şevket Süreyya’nın Tek Adam adlı kitabına göre bankada bıraktığı nakit miras: 19,000 veya 1000x19
    Hayatındaki en önemli üç kentin Osmanlıca yazılışlarının Ebced değeri, 19’un katlarıdır: Selanik 171 veya 9x19; Samsun 247 veya 13x19; Ankara 361 veya 19×19
    İsmindeki harflerin sayısı: Mustafa Kemal Ataturk: 19

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.