Şimdi Ara

PEYGAMBERİMİZ ZAMANINDA MEZHEPLER VAR MIYDI ? [PEYGAMBERİMİZ HZ.MUHAMMED (S.A.V) HANEFİ MEZHEBİ Mİ ? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
61
Cevap
0
Favori
4.200
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Helal reis :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mesencephelon

Peygamberimiz gelmiş bütün peygamberlerin ve hatta insanların da efendisidir. Rabbimiz ki bütün bu âlemleri onun için yaratmıştır. Bu yüzdendir ki Hz. Muhammed (sav) bahsederken Peygamber Efendimiz denilir.

Şimdi boş yapma da çay koy liselim

Hayır yanılıyorsunuz. 1-2 Sayfa önce yazdıklarıma bakın orada cevabınızı verdim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: EfsaneÜye

Hayır! Rabbine andolsun ki onlar, aralarında çıkan çekişmeli işlerde seni hakem yapıp, sonra da verdiğin hükme, içlerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın, tam bir teslimiyetle boyun eğmedikçe iman etmiş olmazlar.

Hangi ayet bu? Nasıl da çarpıtıyorsun!!

• quote:

Orijinalden alıntı: foggof62

quote:

Hayır! Rabbine andolsun ki onlar, aralarında çıkan çekişmeli işlerde seni hakem yapıp, sonra da verdiğin hükme, içlerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın, tam bir teslimiyetle boyun eğmedikçe iman etmiş olmazlar.

Kafa mı buluyorsun ?

Nisa 65.

Sen inkar ettikçe ben sana ayet paylaşacağım.

Münafıklık nedir biliyor musun ? Müslüman gibi görünüp islam'a en çok zarar veren kişilerdir. Bunlar ateistlerden bile daha ağır bir azaba uğratılacak.

• Önce mezhebin ne olduğunu anlatmakla başlayalım , mezhep hz peygamberin yaptığı şeyleri ne sabeple yaptığını ve nadıl yapıldığını insanlara kolay yolla anlatır , örneğin hz peygamber bir gün evine gelmiş abdestli olduğu halde eli kanamıştır hz hatice de eline su föküp yıkamıştır bu olaydan sonra hanefi mezhebi kan çıktığında şafi mezhebide kadının vücudu erkeğe değdinde abdest bozulur demiştir , hak mezhrp 4 tanedir .

• quote:

quote:

quote:

Kafa mı buluyorsun ?

Nisa 65.

Sen inkar ettikçe ben sana ayet paylaşacağım.

Münafıklık nedir biliyor musun ? Müslüman gibi görünüp islam'a en çok zarar veren kişilerdir. Bunlar ateistlerden bile daha ağır bir azaba uğratılacak.

Yahu az önce sen ayeti çarpıtmadın mi? Şimdi de başka ayet atıyorsun????????? Münafık sensin. Şimdi ki attığın ayette ise Kuran'a uyun diyor. Peygamber'e inen Kuran idi. O halde Peygamber'e uymak Kuran'a uymak demektir!

• Kuran ve hadisleri bir bütün olarak aldığınız zaman efendi kelimesinin kullanıldığı farklı yerler de görebilirsiniz. Hatta ben size örnekler göstereyim de biraz gözünüz açılsın liselim.

“Evinde bulunduğu kadın, onun nefsinden murat almak istedi, kapıları iyice kapattı ve: ‘Haydi gel!’ dedi. O da: ‘(Hâşâ), Allah’a sığınırım! Zira kocanız benim  Rabbimdir/ Efendimdir, bana güzel davranmıştır. Gerçek şu ki, zalimler iflah olmaz!’ dedi.” (Yusuf Sûresi, 12/23)

“Zekeriyya mâbedde durmuş ibadet ederken melekler ona şöyle nida ettiler: Allah sana, kendisi tarafından gelen bir Kelime’yi tasdik edici, Seyyid/Efendi, iffetli ve sâlihlerden bir peygamber olarak Yahya’yı müjdeler.” (Ali İmran Sûresi, 3/39)

“Ben kıyamet gününde insanların seyyidi/efendisiyim.”(Buhârî, Tefsîr, 6)

Daha örnek çok istersen eklerim. He şöyle bir durum var bir keresinde Peygamberimiz gelenlere 'Efendi yalnızca Allah'tır.' Buyurmuştur. Bu doğrudur ancak o anda bir mübağla yapıldığı için peygamber Efendimiz uyarma gereği duymuştur. Yani kimse Peygamber Efendimiz derken ona tövbe haşa -Peygamber Rabbimiz- gibi bir ifade ile söylemiyor!

Olayları carpıtıp da insanın içine vesvese katan sen olma kardeşim kötü yoldasın! Ben uyarıyım!

• SiyahPapyon kullanıcısına yanıt
    Sünni-Şii ayrımının başlangıç noktası Hz.Osman'ın halifelik dönemidir. Hz. Osman üst makamlara kendi soyundan olanları yani Emevileri getirmesi halk arasında tepki çekti. Bu tepki büyüdü ve en sonunda Hz. Osman'ı öldürdüler.Osman'dan sonra halifeliğe Hz. Ali geçti, Emeviler Hz.Osman'ın öldürülmesi yüzünden Hz.Ali'yi suçladılar ve halifeliğini kabul etmediler. Şam valisi Muaviye kendi halifeliğini ilan etti. Daha sonra iki taraf arasında bir anlaşma olacaktı ama Muaviye hile ile halifeliği eline almaya çalıştı.
    Daha sonra Hz.Ali iki tarafın da halifeliğini kabul etmeyen Hariciler tarafından öldürüldü ve İslam dünyası kutuplaşmaya başladı. Yani mezhep ayrımının başlaması peygamberden çok sonra gerçekleşen bir olay ve Muhammedin sünni olması imkansız çünkü öyle bir ayrım yok henüz.
  • (Siz [Hayber’den gelen] ganimetleri almak için giderken, [Hudeybiye seferinden] geri bırakılanlar, «Biz de sizin arkanızdan gelelim» diyecekler. Onlar [böyle söylemekle] Allah’ın [Hudeybiye seferine katılmayan bedevileri, bundan böyle başka bir sefere çıkarma] emrini değiştirmelerini isterler. De ki: «Bizim arkamıza asla gelemezsiniz. Allah, daha önce böyle buyurdu.» Bunun üzerine de «Hayır, siz bizi çekemiyorsunuz» diyeceklerdir. Halbuki onlar pek az söz anlayan kimselerdir.) [Fetih 15]

Burada Bedevilerin Hayber savaşına katılmalarının yasaklandığı, bu savaşa sadece Hudeybiye’de bulunanların katılacağı, bunun da, Resulullaha daha önce bildirildiği belirtiliyor. Kur’anda bunu bildiren bir âyet yoktur. Bu da gösteriyor ki, Resulullaha Kur’an harici vahiy de gelmektedir.

• Mareşal Rommel M kullanıcısına yanıt
    Sadece meal okuyarak ateist olmuş arkadaşlarım var ve onlara sizin yazınızı okuduktan sonra daha fazla hak vermeye başladım. Ben de çok büyük boşluktayım şuan, ama çareyi arapça öğrenmekte bulabileceğimi zannetmiyorum çünkü yüzlerce yıldır arapçaya hakim alimler olmasına rağmen ben Kur'an daki anlaşılması zor günlük hayatta yaşadıklarımızla çelişen, yüksek ihtimal bizim yanlış anladığımız ayetlerin güzel bir açıklamasını bulamıyorum. Bu ayetleri çevirebilecek kadar arapça öğrensem bile yorumlayamam. Hadislere bakmak da ne mümkün çok fazla uydurulmuş hadis olduğunu düşünüyorum çünkü çok fazla hadis var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: the.crack.man

Sadece meal okuyarak ateist olmuş arkadaşlarım var ve onlara sizin yazınızı okuduktan sonra daha fazla hak vermeye başladım. Ben de çok büyük boşluktayım şuan, ama çareyi arapça öğrenmekte bulabileceğimi zannetmiyorum çünkü yüzlerce yıldır arapçaya hakim alimler olmasına rağmen ben Kur'an daki anlaşılması zor günlük hayatta yaşadıklarımızla çelişen, yüksek ihtimal bizim yanlış anladığımız ayetlerin güzel bir açıklamasını bulamıyorum. Bu ayetleri çevirebilecek kadar arapça öğrensem bile yorumlayamam. Hadislere bakmak da ne mümkün çok fazla uydurulmuş hadis olduğunu düşünüyorum çünkü çok fazla hadis var.

http://quranix.org/1 Buradan Edip Yüksel'in çevirisini okuyun bir çok anlaşılır ve güvenilir bir kaynak. Karşılaştırarak okuyunuz.

• EfsaneÜye E kullanıcısına yanıt
    Bu kimin çevirisi? Bir de şuradan bak;
    En şefkatli, En merhametli Tanrı'nın ismiyle,

48:15 Savaştan geri kalmış olanlar, siz ganimetleri almak için gittiğinizde, "Bırakın biz de sizinle gelelim" diyecekler. Onlar ALLAH'ın sözünü değiştirmek istiyorlar. De ki: "Siz bizi izlemeyeceksiniz. Bu ALLAH'ın önceden almış olduğu karardır." Bunun üzerine onlar, "Siz aslında bizi çekemiyorsunuz" diyeceklerdir. Doğrusu, onlar pek az söz anlarlar.

Bu ALLAH'ın önceden almış olduğu karardır. ? Nerede Muhammed Peygamber'e daha önce bildirdik diyor. Allah bu kararı daha önce almış. Orada onu bildiriyor?? ŞURAYA BİR BAK;

6:93 ALLAH adına yalan uydurandan ve kendisine hiçbir şey vahyedilmediği halde, "Bana vahyediliyor" diyenden ve " ALLAH'ın indirdiği gibi ben de indireceğim" diyenden daha zalim kim olabilir! Can çekişmesi anında zalimleri bir görsen! melekler, ellerini uzatmıştır: "Canınızı verin! ALLAH hakkında gerçek olmayanı söylemenizden ve onun vahiy ve işaretlerini (ayat) kibir ve gururla karşılamanızdan dolayı bugün utanç verici azapla cezalandırılacaksınız."

PEYGAMBERİMİZ ZAMANINDA MEZHEPLER VAR MIYDI ? [PEYGAMBERİMİZ HZ.MUHAMMED (S.A.V) HANEFİ MEZHEBİ Mİ ?

• Mezhep değil mezhebdir. Zehab edilmiş hayır umulan temiz kaynak manasında.

Mezheblerin zehab etmesi bi konu hakkında zehab edilen mevzunun ozunu değiştirmez. Ancak hayır umulan kaynağı belirleme çabası kişiseldir.

Bu açıdan mezhebin eleştirisi şu yondedir. Elim kanadı ve bu esnada kadın dokundu abdest almam lazım denirse zehab kaynağı bakımından mezheb ihtilaftır.

Kan aktığı için abdest eylemi varsa ikinci durum kişisel olarak hayır umulan haldir ve bu bakımdan yek diğeri bağlamaz.

Bana göre kadına dokunmak kastettiği şey bakımından guslu(gasli aslında cima olum hali gibi duşunulmuş) icabı bakımından abdestin boy kısmını çağrıştırır.

Sorunun ozu velilikle ilgili ve bu açıdan mezhebi zehabdan veli olan kurtarır. Ben rasul aleyhisselamla goruştum ve neden dediğimde faraza kan aktığı için dedi.

Bu kesin içtihattır ve ihtilafı keser. Bunu yapamıyorsak yani manevi goruşme yoksa mezheb aslen mevtten sonra diriliş yok gibiduşunur denir. Rasul bile geri gelmez.

Dunyevi olarak olum son haldir denirse dirilişe dair Bi beyanı olmayan uygulama guduktur. Bu dünyayı duzenler ukbaya dair iz işaret taşımaz.

O zaman asli kaynak ve uygulanması gereken arasattaki kurtarıcı ameller mezheb yani zehab da aranmaz.

Muterizlerin itirazlarını ayrıntılayıp neye itiraz ettiğinin anlaşılması ve arabça(arapça) değil kelimeye arabca yaklaşması lazım. Bi p harfi zehabı yol gibi tarif edebiliyor. Bu arabca nın zenginliği değil anlaşılıp irdelenebilmesi için gerekli.

Saygılar

• Konuya ilk yorumu yapan arkadaş aslında kapanışı yapmış bile sağolsun.

Biraz okuyun araştırın o namaz kılanların vay haline yazan ayetlerdeki kimseler olmayın !

Allah azze ve celle fırkalara bölünmememizi emretmiştir bitti gitti NOKTA. Ötesi yok.

Saçma sapan ayrılıklar var. Birinde satranç haram diğerinde helal. Diğerinde de tavla haram satranç helal. Kan akar nokta kadar olsa abdest gider, kan akar avuç avuç olsa anca gider. Yani bu basitinden söylediklerim.

Resulallahın mehzebi yoktu kendini Allah'a teslim etmişti. Bizde onun gibi olmalı ayrışmamalıyız. Zaten Allah azze ve celle mehzebleşmeleri yasakladı Kuranı Kerimde. Okuyun efenim ya, o gayrimüslümlere o bilmemkilere inmiş diyip duracaklarda hadi onuda geç müslümanlara onlar gibi bölünmeyin diye geçen ayette var.

---

Bu arada Allaha ve Resulüne itaat edin, uyun geçen ayetlerde nebi yazmaz. Resul yazar ve neden resul yazar okuyun kafayı çalıştırın.

quote:

Kitap gönderilen peygambere Resul denir. Nebi, kendinden önce gelen Resulün dinini tebliğ eden peygamberdir. Yeni din getirmeyip, önceki dine davet eden peygamberlere Nebi denir.

Kuran-ı kerim’de peygamber sözcüğünün yerine “nebi” ve “resul” kelimeleri kullanılmıştır. Arapçada nebi “haber veren”, resul ise “elçi, mesaj taşıyan kimse” anlamındadır. Terim olarak Nebi: Allah’tan vahiy almış, ancak kendisinse ayrıca ilahi bir

kitap verilmemiş olan peygamberlerdir. Nebiler kendisinden önce gelmiş olan resullerin kitaplarını tebliğ etmişler ve açıklamışladır. Örneğin Hz. Nuh, Salih, Yunus peygamberler nebidir.

Resul: Allah tarafından kendisine vahiylerden oluşan bir kitap gönderilen peygamberdir. Resullere nebi de denir. Ancak her nebiye resul denmez. Örneğin, Hz. Musa, Hz. Muhammed hem nebi, hem de resuldür.

KURAN'A UYUN yani. Resulallah demek Kuran demek.

Son olarak ayet paylaşliymde mesaj yerine gitsin.

Diyanet İşleri

41/FUSSİLET-33:

Allah’a çağıran, salih amel işleyen ve “Kuşkusuz ben müslümanlardanım” diyenden daha güzel sözlü kimdir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rebellion -- 17 Mart 2017; 18:28:26 >

• rebellion kullanıcısına yanıt
    Kardeşim söyledikleriniz çok güzel katılıyorum fakat Nebi ile Rasul arasındaki farkı karıştırıyorsunuz.

En şefkatli, En merhametli Tanrı'nın ismiyle,

3:81 ALLAH peygamberlerden (nebilerden) şöyle misak almıştı: "Size kitap ve hikmet vereceğim. Daha sonra, beraberinizdekileri doğrulayan bir elçi (resul) geldiğinde onu onaylayacak ve onu destekleyeceksiniz. Bunu kabul ettiniz mi ve bu sözleşmeyi yerine getireceğinize söz verdiniz mi" demişti. Onlar "Kabul ettik" deyince, "Öyleyse şahit olun, ben de sizinle beraber şahit olanlardanım" demişti.

33:40 Muhammed, adamlarınızdan herhangi birisinin babası olmadı. Ancak o ALLAH'ın elçisi (rasulü) ve son peygamber (nebi) oldu. ALLAH her şeyi iyi bilir.

Nebi kitap getirendir, Rasul ise doğruya ulaştıran veya uyarıcı demektir. Kitabı izleyen yani.
    Nebi=Peygamber
    Rasul=Elçi
  • (bkz; allah yok din yalan)

• Sizinki de bir mezhep sonuçta ,okadar mezhep varken sizinkide bir mezheptir.Daha doğrusu mezhepsizlikte bir mezheptir.Çok ilginç kölelik ,cariyelik yok diyorsunuz ,tarihselciler var diyor ,ehli sünnet kıvırmaya çalışıyor.

Bu kadar yol içerisinde sonumuz ne olacak bakalım

• quote:

Orijinalden alıntı: Şeyh-i Ekber İBN-İ ARABİ

Sizinki de bir mezhep sonuçta ,okadar mezhep varken sizinkide bir mezheptir.Daha doğrusu mezhepsizlikte bir mezheptir.Çok ilginç kölelik ,cariyelik yok diyorsunuz ,tarihselciler var diyor ,ehli sünnet kıvırmaya çalışıyor.

Bu kadar yol içerisinde sonumuz ne olacak bakalım

Mezhebcilikten kastım parçalanmamak. Tanrı bize parçalanmayın bir olun diyor. Barışsever olun diyor. Tek kitap Kuran olsun diyor. Herkes kardeşçe yaşasa kitabımız Kuran olsa güzel olmaz mı? Buhari, Tirmizi vs. gibilerin yazdıkları yalanlarla hayatlarını yaşamasalar. Yalnız Tanrı'nın ayetleriyle büyüsek ve sınavımızı tamamlasak. Benim burada söylemek istediğim şey budur.

PEYGAMBERİMİZ ZAMANINDA MEZHEPLER VAR MIYDI ? [PEYGAMBERİMİZ HZ.MUHAMMED (S.A.V) HANEFİ MEZHEBİ Mİ ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Wheel Of Time

(bkz; allah yok din yalan)

2+2=5 eder diyorsunuz yani. Hımm...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Wheel Of Time

(bkz; allah yok din yalan)

2+2=5 eder diyorsunuz yani. Hımm...

foggof62

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.