Şimdi Ara

PC, ekran kartı olmadanda çalışır mı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
44.111
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar benim sorum şu ki pc, ekran kartı olmadan da çalışır mı? Eğer ki çalışıyorsa performansı nasıl olur? Performans derken oyun performansından bahsetmiyorum. Office programlarındaki, müzik dinlerkenki, kod yazarkenki performansından bahsediyorum.

yani en basitinden aklıma şu örnek geldi onu söyleyeyim o zaman. 2 tane bilgisayarımız var ve herşeyiyile aynı özelliklere sahipler. Tek farkları birinde ekran kartı yok birinde ekran kartı var. Farzımisala kod yazarken yada müzik dinlerken hangi bilgisayarın performansı daha iyi olur. Performanslar farkeder mi farketmez mi bunları öğrenmek istiyorum

İyi forumlar

• quote:

Orijinalden alıntı: Murat Aydemir

Arkadaşlar benim sorum şu ki pc, ekran kartı olmadan da çalışır mı? Eğer ki çalışıyorsa performansı nasıl olur? Performans derken oyun performansından bahsetmiyorum. Office programlarındaki, müzik dinlerkenki, kod yazarkenki performansından bahsediyorum.

yani en basitinden aklıma şu örnek geldi onu söyleyeyim o zaman. 2 tane bilgisayarımız var ve herşeyiyile aynı özelliklere sahipler. Tek farkları birinde ekran kartı yok birinde ekran kartı var. Farzımisala kod yazarken yada müzik dinlerken hangi bilgisayarın performansı daha iyi olur. Performanslar farkeder mi farketmez mi bunları öğrenmek istiyorum

İyi forumlar

oyun oynamiyorsan agar cizim programi kullanmiyorsan gerek yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Orijinalden alıntı: connaught

oyun oynamiyorsan agar cizim programi kullanmiyorsan gerek yok

performans farkı olur mu peki ? tam istediğim ayrıntılı cevabı alamadım kusura bakmayın
  • quote:

Arkadaşlar benim sorum şu ki pc, ekran kartı olmadan da çalışır mı? Eğer ki çalışıyorsa performansı nasıl olur? Performans derken oyun performansından bahsetmiyorum. Office programlarındaki, müzik dinlerkenki, kod yazarkenki performansından bahsediyorum.

İyi forumlar

İşlemcide veya anakartta dahili grafik birimi yoksa bilgisayar açılmaz. Eğer varsa dahili grafik biriminin performansı hariciden düşük olacağından oyun oynayamazsın 1080p ve 720p videolarda zorlanırsın.

• Ekran karti yerine onboard yada apu kullanacak bile olsaniz masaustunde dahi ekran karti kullanimi gerektiginden dolayi normalde ekran kartli calistigindan her zaman daha yavas calisacaktir. nedeni ise grafik isleminin hesabinin islemci tarafindan yapilmasi yada kuzey koprusu tarafindan yapilmasi gerekliligidir...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Shalesh
    quote:

İşlemcide veya anakartta dahili grafik birimi yoksa bilgisayar açılmaz. Eğer varsa dahili grafik biriminin performansı hariciden düşük olacağından oyun oynayamazsın 1080p ve 720p videolarda zorlanırsın.

dahili grafik birimi var diye düşünelim. Misal kod yazarken performansa etkisi olur mu yada müzik dinlerken
  • quote:

Orijinalden alıntı: exeter

Ekran karti yerine onboard yada apu kullanacak bile olsaniz masaustunde dahi ekran karti kullanimi gerektiginden dolayi normalde ekran kartli calistigindan her zaman daha yavas calisacaktir. nedeni ise grafik isleminin hesabinin islemci tarafindan yapilmasi yada kuzey koprusu tarafindan yapilmasi gerekliligidir...

ekran kartı farz yani :
  • Ufakta olsa olsa iyi olur. onboard sis mirage calisacagina mesela tnt2 bile calissa performans degisir.
  • teşekkürler arkadaşlar
  • Eğer ekraan kartı olmassa bilgisayrı tekmeleyerek açmak zorunda kalırsınız.

Ondan dolayı çıkartma ve minecraft oynarsan bilgisayarında %99,99 eminimki kara dumanlar çıkacak ve pil varsa patlayacaktır. Vede Fan içerir ondan dolayı çıkartma. 

Ben denedim. Bir anda mavi ekran ve fatal eror geldi .

Windows XP de hızlı çalışıyor.

Windows Vistadada aynı.

Windows 7 de yavaşlıyor.

Windows 8 de 15 defa logoda dönüyor.

Windows 8.1 pro da 25 defa logoda noktalar tur atıyor.

Windows 10 pro da 15 defa logoda tur atıo fakat hoşgeldinizde 150 defa tur atıyor.

Önermem.

• Kullandığın sisteme bağlı bir durum bu. Bu arada harici ekran kartı olursa her türlü iyi olur diye bir şey yoktur. Kendimden örnek vereyim; ben RX 5700 ekran kartımı sattım maalesef ve i3 8100 işlemcinin onboard grafik kartını kullanıyorum şu anda. Elimde de eskiden kalma GT 630 kart var. İşlemcimin onboard grafik kartı UHD 630 ve GT 630'dan daha verimli. GT 630'un tek artısı 2 GB VRAM barındırması. Dahili takmaya gerek duymuyorum mesela gayet iyi böyle. Ayrıca ryzen işlemcilerin onboard vega grafikleri de çok iyi iş görüyo. 5. nesil bi ryzendeki vega 8 GTX 1050'ye yakın performans veriyor. Bu apulardaki tek handikap ramden bolca beslenmeleri ve ram frekanslarının çok önemli olması.

Sadede gelecek olursak; eğer yeni nesil apulu işlemciler kullanıyorsan ve çok ağır oyunlar da oynamayacaksan harici ekran kartı gereksiz. Ama eğer i3 2100 veya i5 2500 gibi eski bir şeyler kullanıyorsan (HD 2000) şu anda piyasadaki en ucuz ekran kartını bile alsan daha iyi olacaktır. Yine de office, müzik, kod yazma işlerini halledersin muhtemelen. Ben ayrıca her türlü SSD öneririm akıcılık için, özellikle de Windows 10 kullanıcısı isen.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.