Şimdi Ara

Patronumun güvenini kazanmak adına

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
1
Favori
768
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bir mühendis adayıyım ve gectiğimiz ay büyük bir fabrikada işe basladım patronum da uzaktan tanıdıgım bi insan direkt onun referansıyla girdim bu işe imalat ile montaj arası bi elemanım lakin teknik bilgimin de yüksek olması sebebiyle beni AR-GE bölümüne almak istiyorlar ve yılbasından sonra alınacagım galiba bugün patronumla biraz konustuk ve konu garip biryere geldi..Kafam karıstı acıkcası

Kendisi bana bugün beni yakından AR-GE bölümüne alacaklarını lakin bir uyarıda bulunmak istediğini söyledi konusmayı aynen aktarıyorum

"-Patron: Daha önceden yaşadıklarımızdan dolayı sana bu uyarıyı yapmak zorundayım cünkü aynısını tekrar yasarsak senin referansın ben oldugumdan dolayı ortaklarımdan cok büyük bir baskı görürüm şimdi biz daha önceden burda teknik büroda ve AR-GE büromuzda calıstırdıgımız elemanlarımızdan cektiklerimiz oldu yani buraya gelip burda bir süre calısıp sonra bizim burdaki projelerimizi alıp başka rakip firmalara sattıkları veya bir firmaya ortak olup orda ürettiklerine şahit olduk,bu şekilde hoş olmayan ve iş etiğine uymayan hareketleri cevremizdeki firmalarda ve kendi firmamızda cok yaşadık ,ben sana bu uyarıyı yapmalıyım cünkü senin referansın benim üstümdeki baskı büyük..

+Ben:Anlıyorum tabi ali bey,lakin bu konuda güveninizi boşa cıkarmayacagım bla bla bla..."

devam eden konusmada patron sürekli bunu tekrarladı ve konusma sonunda sanki tatmin olmadı gibime geldi ,acıkcası bana tam olarak güvenilmeyen bir ortamda kafalarda "projeleri araklıyor mu acaba ? calıyor mu acaba?" sorularının oldugu bir ortamda calısmak istemem

Bunun üzerine şöyle bir şey düşündüm.

Bir belge hazırlasam ve altına imzamı atsam

Örneğin;

"xx/xx/xxxx tarihinde aktif olarak calısmaya başlamış oldugum xxxxxxx firmasından herhangi bir projenin bir kısmını veya tamamını kopyalayıp başka bir firmada ,hissedarı veya sahibi oldugum bir firmada kullanmayacağım bla bla.. isim soyisim tarih imza.."

gibi bir belge hazırlayıp patrondan cok kendimi rahatlatmayı düşünüyorum siz ne diyorsunuz bu fikrime arkadaşlar bide bu belgeyi nasıl zenginleştirebilirim agzı laf yapan arkadaşlar bu piyasanın içinde olan arkadaşlar yardımcı olabilirler mi

Dipnot:Fabrika büyük tekstil makinaları üreten bir firmadır.

• "Neden bunu yapayım ki?" deseydin alınmıştın bile.
  • sizi nasıl ikna edebilirim filan deseydin
  • Yukarıdaki iki öneriye de katılıyorum söylediklerin Anlıyorum tabi ali bey,lakin bu konuda güveninizi boşa cıkarmayacagım dan öteye gidemediyse adam ikna olmamakta haklı. Çıkışta bir gün git odasına dünkü konuşmayı düşündüm de ikna olmadınız gibi geldi bana de sizi ikna etmek için güveninizi sağlamak için ne yapabilirim de çünkü bende bana karşı güvensizlik olan böyle bir ortamda çalışmak istemem de falan filan. Orada senin niyetini anlar zaten.
  • Belgeyi hazırla ver. Zaten büyük şirketlere işe girerken böyle bir sözleşme imzalatırlar.
  • Arkadaşlar o dediklerinizi ben söyledim zaten onlar ne ki bi ton laf ettim yani , ayrıca işe alınma olayı yok ben zaten calısıyorum ama adam şöyle bişi dedi orda ben kaptım olayı zaten "biz buraya aldıgımız tüm elemanlarla bu konusmaları yaptık ama nefis cok kötü birşey oldugu için.." diye gitti konusma.Adam bana zaten güveniyor ama ne bilim abi yaa :D Böyle bi belge yapsam tam olmaz mı yani cuk böyle.Konusmasına konustuk yoksa 1.5 saat bi konusma geçti :D
  • Hocam ileride kendi işini kurup aynı alanda onlara rakip olmandan korkuyorlar.İyide bir maaş veriyorlarsa 5-6 yıla ortaklı bir yatırımla kendi işini kurabilme ihtimalini onlarda biliyor ya da sana gelicek teklifi.Çalma vs. olduğuna göre büyük bir şirket ar-ge bölümünede yatıırım yapıyorlar oraya o kadar geçmek istediği göre acaba hangi alanda çalışıyor şirketiniz mekanik dediğinize göre tahminim makine edüstrisi olabilir.Yoksa motorlu taşıt ya da teknoloji mi?
  • Büyük tekstil makinaları üreten bir firma,tüm dünyaya calısan bir firma öyle eften püften bir firma degil evet..
  • Önce can sonra canan.Özel sektörde iş veren hep kendi kârına bakar.En ufak bir sıkıntıda sana kapıyı gösterir.Ne olursan ol referansın kim olursa olsun hiç sorun değil.Kendini sağlama al öyle imzalı belgeler falan yanlış işler.Yeni olduğunu belirtmişsin fakat çok afedersin hiç kazık yememişsin.Yarın bir gün maaşa zam olmayacak olsa da tatmin etmeyecek, farklı şirketlerde meslektaşların işlerinden bahsedecek daha çok para kazandıklarını söyleyecekler.Sen işten ayrılmak isteyeceksin.Belki pürüz çıkacak,sorunlu bir şekilde ayrılacaksın.Daha sonra işi mahkemeye taşıyacaklar, belki yeni başlayacağın şirkette birilerini tanıyacaklar hakkında atıp tutacaklar.Çok sıradan olacak ama kimseye güvenilmez.Sen sadece sözlü olarak güven ver.Ekmek yenilen kaba tükürülür mü? siz beni tecrübe sahibi yaptınız, kariyerimin temelini atmam da yardımcı oldunuz bende bu yardımlarınızı karşın hiç bir şekilde ihanet etmem.Demen yeterlidir diye düşünüyorum.
    Unutma, sonradan pişman olacağın işler yapma.

• belge olayı bana biraz saçma geldi. ben patronun olsam bir terslik sezerdim "bu çocuk niye belge hazırladı ki hemen" diye .
    @Reasonable en güzel/mantıklı cevabı vermiş
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.