Şimdi Ara

Özel aracım ile Batum ziyareti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
1
Favori
9.372
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yaz tatili için Karadeniz turu yapmak istiyoruz ve ardından Batum ziyareti yapmak istiyoruz.

Kimlik ile giriş yapılabiliyormuş 15 tl heralde giriş ücretiyle fakat araç için ne kadar ücret alınıyor hiçbir bilgim yok.

Ayrı özel bir işlemi var mı ?

Ayrıca gitmişken gezdikten sonra depoyu doldurup çıkmak istiyorum. En iyi benzin istasyonu neredesidir hiç bilemiyorum.

Bizdeki firmalar yokmuş hiçbiri.

Teşekkür ederim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Batum'a kendi aracıyla giden bir arkadaşım özellikle gürcü polislere çok dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Türk plakalı araçlara ceza yazmak için sebep arıyorlarmış. Onun haricinde kayda değer bir problemle karşılaşmamışlar.
    Trafik kurallarına riayet edin yeter. iyi yolculuklar.
  • Aracımı sarp sınır kapısında bırakıp batuma dolmuş ile gitme imkanı da varmış.

Hiç yurtdışına araç ile çıkmadım. O yüzden tereddüt ediyorum.

Geçen sene bir arkadaş sarp sınır kapısında otoparka aracını park edip sınırdan yaya olarak geçmiş.

Dolmuşlar 1 lariye gidiyormuş batuma dedi zaten oyüzden aracımla geçmedim dedi.

Bende hazır girmişken depoyu doldururum dedim ama nasıl olur tereddüt ediyoruz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bende gitmek istiyorum arkadaşımla ama korkuyoruz.Sanırım birde araç kendi üzerinize değil ise araç sahibinin yazı vermesi gerekiyormuş.
  • 1.araç kendi uüzerineise sorun yok. Kimlik yerli

2.giriş adam basi 15tl

3.trafik kurallarına uymak gerekiyor.

4.her yerden benzin ve mazot alinmaz socardan alinir.

5.sigara 2kartona kadar benzin 10ltreye kadar serbest sayilir. Zaten öyle ahim şahim kontrol yok.

• Sapri'den Batumi'ye giderken sol tarafta Socar var, çat pat türkçe de bilyiorlar, Euro dizel deyin fulleyin.
    geçiş için kimlik yeterli, araç sizin üzerinize olması lazım.
    aracın içinde tek kişi olmalı, diğerleri yürüyerek geçecek.
  • gürcistanda birşey yok,insanları çok kaba saba.turist murist dinlemiyorlar hayvan gibi davranıyorlar
    sarp sınır kapısına yakın benzinlikler var.zaten esnafı çat pat türkçe biliyor
    biz türkiyeye geçerken yoğunluk vardı gürcü sınır polisi turistleri kolundan tutup çekiyordu.kapalı uzun bir koridorda yüzlerce kişiyi beklettiler kliması havalandırması hiçbirşey yoktu.anlayacağınız resmen hayvanlar.kimse kusura bakmasın..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi webislander -- 14 Ağustos 2014; 11:11:41 >
  • Çeyrek depo mazotla batuma girip gezme işimiz bittikten sonra yaklaşık 150 tl verip 110-120 lari yapıyor aşağı yukarı heralde. Mazotumuzda socar heralde en iyi istasyon oradan alıp dönmeyi istiyorum.

Batum da aracımı güvenli park edeceğimiz yerler illa ki vardır diye düşünüyorum.

Giden arkadaşlar bizleri aydınlatırlarsa seviniriz.

• ben haziranda gittim,yorumları okuyunca bilgi kirliliği olduğunu farkettim, bu konuyla ilgili bir topik açtıydım inceleyin isterseniz

http://forum.donanimhaber.com/m_93821281/f_/key_batum//tm.htm#95022705
  • Peki oradan telefon vb esya alinir mi fiyatlar ne durumda

• Aracınızın kendi üzerinizde olması lazım.Değilse araç sahibinin notere gidip vekalet göndermesi lazım fax yoluyla.Ben öyle geçtim sıkıntı çıkmadı.Çok önemli diğer kural'da şudur.Küçük çocuğunuz varsa ve kimliği fotoğrafsız ise geçirmiyorlar bizzat yaşadım.Fotoğraflı yaptırmanız lazım.Eğer yoksa şimdiden tedbirinizi alın.Ve özellikle herkezin dediği Polislere dikkat.Türk plakalı Volvo S60 U dönüşü yaptı yasak yoldan.Aslında yol boştu ama kural ihlali yaptığından dolayı Octavia'lı Polisler anında enseledi.Bu anlattıklarım dışında başka şeylerle karşılaşacağınızı sanmıyorum.
  • geçen hafta bende karadeniz turu yaptktan sonra birde batuma geçeyim dedim.arabada hanım,ben ve 11 yasındakı oğlum vardı.saat 12 civarı sınıra ulaştığımızda çok yoğunluk vardı.yaklasık 4 saatte sınırdan zor geçtik.sadece kımlık yeterli oluyor geçiş için.neyse sınırdan geçtikten sonra batuma 10-15 dakıkada vardık.yollarda inekler başı boş geziyorlar.dikatli olmak lazım.arabayla batumun hemen hemen her sokağın girdim sayılır.memleketimin gözünü seveyim .sadece liman tarafını,büyükotellerin olduğu sahil kısmı biraz hoşuma gitti.hiç alışveriş yapmadım,çünkü doğru dürüst alışveriş yapacak yer göremedim.dönüştede mazotumu doldurdum.130 lari tuttu.yaklasık 170 tl verdim.mazotun litresi yaklaşık 3 tl civarına geliyor.ALLAH tan dönüşte fazla yoğunluk yoktu kapıda ,yarım saatte geçtik sarpa.arabamızıda çokta arama yapmadılar .sadece bagajı açıp ölesine baktılar.gerçi birşeyde yoktu.şunu söylıyeyım çokta hoşuma gitmedi oralar,keşke aydere çıksaydım dedim kendime.

• Gürcü den evliyim 6 yıldan fazladır tiflis deyim batuma sürekli gidip geliyorum 1. elden cevap yazayım size batum şöyle böyle demeyin! 1 gun kalmakla bir yer tanınmaz. gitmek isteyen arkadaşlarada faydası olur.

Öncelikle
    1.Araç sizin adınıza değilse eşinizin adına vs yanınızda olması gerekiyor. arkadaş vs adına ise apostil onaylı vekalet gerekiyor.
    2.araç içerisinde tek kişi olacak şartı aile olarak gitmiyorsaniz geçerli eğer aile ise öyle birşey yok. Türk tarafinda ki.polislere ailem demeniz yeterli islemleri yapıyorlar.
    3. sarpi tarafındaki polisler yani gurcu polisler anlasacak kadar türkçe biliyorlar.
    Batum polisleri konusunda şehir içinde hız limiti kurali sollama vs uydugunuz sürece hiç bir şey yok. bizdeki gibi kavşak olayı yok avrupa sistemi çizgiler ile yonlendirmeler yapilir. her yerde camera var zaten geneldede uyarı levhasi var radar ile alakalı.
    4. Batum tarafina geçtiğinizde arkadaş demiş inekler yolda geziyor evet doğru :) batum gecip kutaisi yoluna girdiğinizde daha çok var ama yerli halk alışık dikkatli olmanız iyi olur.
    5. socar petrol iyidir azeri petroldur. ayrica gulf dende alabilirsiniz.
    6. 1 tl 0.85 lari yapmaktadır para bozma islemini rahatlıkla her yerde yapabilirsiniz pek kur farki etmiyor ama batum merkeze girdiginizde liman bölgesi ( sehir merkezi . adjara gazino civari vb ) yerlerde 3 5 kuruş yukarısina bozarsiniz.
    7. petrol den benzin mazot vb alacağınızda türkçe az biliyorlar ama Gürcüce benzin : benzini mazot : euro dizeli demeniz yeterli anlarlar euro dizel almicaksaniz regulari diyiniz " normal dizel " full dolduracaksaniz sruli derseniz anlarlar full de deseniz ayni :))
    8. gezmek için çok yer var ağırlıklı olarak sehir merkezi liman bölgesi vb. yerler dolasildigi icin geri kalan yerler = kobuleti , poti tarafı vs gitmezseniz pek birsey anlamazsiniz eger zamaniniz varsa iç kesimlere doğru gitmenizi öneririm. Ayrıca sahilden teleferige binip yukarı cikip manzara izlemeniz şiddetli tavsiyem dir ;)

Varsa sormak istediğiniz yardimci olurum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SeNSiziiM -- 15 Ağustos 2014; 16:26:03 >

• SeNSiziiM S kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Aracımla gitmekte tereddüt ediyordum fakat açıklamalardan sonra aklımda soru kalmadı.

Batuma girince aracımı otoparka çekip yürüyerek gezmeyi düşünüyorum. Sahilden komple şehiriçine doğru.

Özellikle görmemiz gereken yerleri gidince yazarsanız çok sevinirim.

Şu teleferik olayı mesela nereden binebiliriz ?

Zahmet vereceğim size ama aydınlatırsanız bizi çok sevinirim. Herkese yol gösterici bir konu oldu sayenizde.

Araçla sınırdan geçerken kişi başı 15 tl heralde. Onun dışında aracı için ücret alınıyor mu ?..

Teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: casper5353

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Aracımla gitmekte tereddüt ediyordum fakat açıklamalardan sonra aklımda soru kalmadı.

Batuma girince aracımı otoparka çekip yürüyerek gezmeyi düşünüyorum. Sahilden komple şehiriçine doğru.

Özellikle görmemiz gereken yerleri gidince yazarsanız çok sevinirim.

Şu teleferik olayı mesela nereden binebiliriz ?

Zahmet vereceğim size ama aydınlatırsanız bizi çok sevinirim. Herkese yol gösterici bir konu oldu sayenizde.

Araçla sınırdan geçerken kişi başı 15 tl heralde. Onun dışında aracı için ücret alınıyor mu ?..

Teşekkürler

alınan 15 tl yurt dışı cikis harcidir normalde hangi ülkeye gitmek isterseniz onu ödüyor sunuz
    gurcistan icin çıkış harcı 2 şekilde.
    1. pasaport
    2. kimlik
    hangisi ile cikacaksaniz ona gore pul aliyorsunuz.
    araba icin ekstra ücret söz konusu değil. arabanın sigortası olması yeterli.
    batum içerisinde citipark olan yerlere arabayi birakmamaya ozen gosterin. onun haricinde park olan yerlerde ustunde park gorevlisi olduğunu gösteren gorevliler var arabayi park ettirir size cikarkende 1 lari bile versen sana teşekür ede ede yollar :)
    ekstra otopark parasi vermene gerek yok. sahil tarafinda veya teleferik binecegin yerde park yerleri var birakip dolasabilirsin. kafan rahat olsun hic bisey olmaz.
    Teleferik çok kolay sehir merkezine girdiğinde görürsün zaten kisi basi 4 lari olmasi gerek hem çıkış hem iniş icin. yukarı çıkarken biraz sürüyor ama manzara gorelmesi gerekiyor superdir!
    gezme konusuna gelirsek yureyeceksen. sahil kismindan yurumeye baslayip icerileride dahil dolasabilirsin korkma kaybolmazsin butun yollar merkez girişe çıkıyor tekrardan. Türk is yerleri restaurant vs rahatlıkla bulunur. Halkın bir kismida cat pat da olsa türkçe biliyor.
    valla görülecek yer cok var gezerek kesfetmenizi tavsiye ederim. sahil bandinda bir cok güzel eserler var meshur ters restaurant da bunlardan birtanesi. mimari şaheser. denize girmek istiyorsanız tüm sahilde girebilirsiniz plaj cok guzeldir.tavsiyem kobuleti tarafi cok güzeldir 35km civari gidiş ayrica kobuleti tarafinda çocuklar için muhteşem bir park var. büyük baya hiz treni , çekiç , carting vb. aklınıza gelecek herşey var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SeNSiziiM -- 15 Ağustos 2014; 12:50:18 >

Çok çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerden dolayı.

İçim çok rahatladı şuan :)

Telefonuma navigasyon programı yüklesem mi acaba sarp sınır kapısından Batum merkeze kadar eşlik ederdi diye düşünüyorum.

• casper5353 kullanıcısına yanıt
    sarp kapıdan çıkınca yolu dümdüz takip ediyorsunuz sehir merkezine doğru gider. ama size alternatif yol söyleyim
    havaalani sapagina geldiginizde gobekten sola girin sağ dan devam ederek sahile ulasacaksiniz tekrar saga döndüğünde batum merkeze dogru gidersin ustelik sahil bandindan :)

Havaalani sapagindan girince sahil yolu uzerinden gidiyorsak daha guzel olur o zaman.

Sarp sinir kapisindan gecince yaklasik ne kadar gidiyoruz havaalani sapagina gelmek lcin ??

Bu arada cok tesekkur ederim verdiginiz bilgiler icin sagolun varolun

• casper5353 kullanıcısına yanıt
    Çok basit hocam. yaklasik 10km kadar gidiyorsun zaten batumi airport diye gösteriyor sağında tir parki var gobekten donuyorsun sag dan devam ediyorsun dümdüz seni sahil yoluna götürüyor karışık değil yollar.

• Tamam tesekkur ederim tekrar.

Her sorumu ozenle yanitladiginiz icin sagolun.

Gezi donusu bende izlenimlerimi paylasirim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.