Şimdi Ara

Özel aracımla Suudi Arabistana gitmek istiyorum.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (4 Mobil) - 2 Masaüstü4 Mobil
5 sn
17
Cevap
1
Favori
35.391
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Aracımla Suudi Arabistana gitmek istiyorum, bazı sorularım olacak, vakit ayırıp cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

1-) Hangi güzergâhı tavsiye edersiniz? İran Dubai güzergâhı nasıldır?
    2-) Yeşil pasaportum olacak, kutsal topraklara gidebilmek için ne gerekli? Vize gerekiyor mu? Gerekiyorsa şartları nedir? Dubai vize şartları nedir?
    3-) İran için triptik alacağım, Dubai ve Suudi Arabistan için hangi belgeler gereklidir?
    4-) iran dan dubaiye feribotla daha önce geçen var mı? Ücret ve şartları nedir? Tavsiye eder misiniz?
    5-) İrani biliyorum, iki kez aracımla gittim, Dubai ve Suudi Arabistan nasıldır? İnsanların Turkiyeye bakış açısı nasıl? Rüşvet var mıdır? Gereksiz yere tutulur muyum?
    6-) Esim ve çocuğumla gitmek istiyoruz, ekstra zor olur mu?
    7-) Geçişlerde yol vergisi, sigorta, ve bunlara benzer ne gibi ücretler var? Özellikle iran dan dubaiye geçiş ücreti nedir?
    Şimdilik bu kadar, aklıma geldikçe sormaya devam edeceğim, tekrar çok teşekkür ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhaba. Gürkan Genç Arabistanda 3 ay ve toplamda 4 bin km bisiklet sürdü yarımadada. Ürdün, Umman Katar BAE Dubai Muscat Mekke Medine...
    Mail atıp yardım alabilirsin veya facebook dan sorabilirsin ya da twitter instagram mutlaka dönüş yapar..

https://www.facebook.com/GurkanGENCpedallaR/

Ama bildiğim kadarı ile Arabistan umre ve çalışma vizesi veriyor sadece. Turist vizesi yok.

• Öncelikle hac zamanı gitmeyi düşünüyorsanız gidemezsiniz. Hac zamanı hac çıkmayan kimseye vize verilmiyor ve hac zamanı araçla gitmek zaten yasak. Sadece uçakla gidilebilir...
    Başka bir zaman gitmek istiyorsanız da, bildiğim ve internetten bulduğum bilgileri aktarayım...

Ücretler ve araç için gerekli belgeler konusunda kesin bilgim yok. Araç için gerekli belgeleri İran ve Suudi Arabistan'daki Türk konsolosluklarını arayarak veya mail atarak öğrenmeniz en doğrusu olacaktır... Ama birazdan yazdıklarımı okuyunca gerek kalmayacak çünkü Suudi Arabistan'a aracınızla gitmek neredeyse imkansız...

Suudi Arabistan Yeşil pasaportlu Türk vatandaşlarından da vize istiyor. Öncelikle vize almanız gerekiyor. Suudi Arabistan'a turist olarak gitmek için 3 tip vize var. Hac vizesi, Umre Vizesi, Ziyaretçi vizesi... Hac vizesini normal zamanda zaten alamazsınız. Umre vizesi alırsanız sadece uçakla giriş yapabiliyorsunuz. Mekke ve Medine dışındaki bölgelere gidemiyorsunuz. Yasak... Ziyaretçi vizesini almak ise neredeyse imkansız. Orada bir tanıdığınızın olması gerekiyor. Onlarca prosedürü var. Babası Suudi Arabistan'da yaşayan birisinin 3kez başvurup ziyaretçi vizesi alamadığına tanık oldum... Hele ki kendi aracınızla başka şehirlere turistik gezi yapacağınızı söyleyerek vize alma ihtimaliniz % 0,001. Belki daha da az... 4. seçenek işçi vizesi almak. Ama o da ayrı bir sorun... Hadi diyelim vize aldınız;

Suudi Arabistan'a en kısa yollar Suriye veya Irak'tan geçiyor tabi ki böyle bir yolculuk yapmanız malum sebeplerden dolayı imkansız. Eskiden Feribotla Mısır üzerinden de gidilebiliyordu ama Mısır da karışık. Türk plakalı araçla Mısır'a gitmek intihar etmenin bir tık altı sayılır...
    İran üzeri gitseniz İran'a girdikten sonra Güney Irak'tan Basra - Kuveyt rotasını kullansanız diyeceğim ama bildiğim kadarıyla Irak-Suudi Arabistan kara sınırından sadece ticari tırların ve özel izinli araçların geçişine izin veriliyor. Yasak kalktıysa bile bu rota için Irak vizesi almanız gerekir. Irak da yeşil pasaporta vize istiyor.
    Elde kalan tek rota dediğiniz gibi İran - Dubai. Bu yolu kullansanız normalde 3000 km'lik yol Türkiye'den çıkış noktanıza göre 5000-6000 km'ye çıkıyor.
    İran - BAE feribot seferleri tek yön kişi başı 100 Dolar civarı. Araç fiyatını bulamadım ancak tecrübelerime göre kişi başı 100 dolarsa araç için de 150-200 Dolar civarı bir ücret alırlar. Bu feribot seferleri haftada sadece 2 gün yapılıyor. Türkiye'den çıkıp Güney İran'da feribotun kalkacağı şehre ulaşmanız için 4000 km yol gideceksiniz. Bu kadar uzun yolda zamanı ayarlamanız çok zor. Feribota yetişemezseniz 2-3 gün beklemeniz gerekecek.

Bir diğer sorun Suudi Arabistan'da Mekke, Medine ve Cidde'de yabancı araçla şehir merkezine giremezsiniz. Şehirlerin dışında araçları park edip toplu taşıma araçlarıyla yola devam etmeniz gerekiyor. Tabi oraya kadar kazasız belası ulaşabilirseniz.
    Kazasız belasız dedim çünkü Suudi Arabistan'da akılalmaz bir trafik anlayışı var ve bazı yollar yabancılar için çok tehlikeli... Suudi arkadaşlarımın dediklerini aktarayım. "Bir yabancı Suudi Arabistan'a girip hiçbir sorun yaşamdan 1000 km araba kullansın bütün servetimi veririm" Aynen bu lafı söylüyorlar.

Yolun yoruculuğunu, Suudi Arabistan'da kadınların araç kullanmasının yasak olduğunu, dizel cezası denen saçmalığı, sınır kapılarında yaşanması muhtemel sorunları ve rüşvetleri, çöl bölgelerde yüzlerce kilometre benzin istasyonu olmayışını, hava durumunu, çok uzun bir yolculuk olacağı için otel masraflarını ve daha birçok olumsuz durumu uzun uzun yazmama gerek yok sanırım.

Kısacası Suudi Arabistan'a araçla gitmek ve sorunsuz şekilde geziyi tamamlamak imkansızdan biraz daha zor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sebastianbjk -- 16 Haziran 2016; 4:51:59 >

• Sebastianbjk kullanıcısına yanıt
    Ayrıntılı cevabınız için gerçekten teşekkür ederim, doyurucu bilgilendirme yaptınız, daha önce aracımla İran'a, Azerbaycan'a, Ermenistan'a, Gürcistan'a ve Nahçıvan'a gittim, gümrük kapılarında geçmenin ne kadar zor bir iş olduğunu az çok biliyorum, İran'da özellikle kaskosuz 7000 km yaptım, şimdi ki hedefim Suudi Arabistan, bir şekilde vizeyi alabilmem lazım, vizeyi aldıktan sonra bir şekilde diğer problemleri çözmeye çalışabilirim, turistik vize için müracaat edeceğim, aracım dizel, suudi arabistan'da mazot satılıyor mu? Mazot satan istasyonların sıklığı ne durumda? Dizel cezasının miktarı nedir? Bu konularda bilginiz var mı acaba? Eğer mümkün ise Suudi arkadaşlarım var dediniz, onların izniyle whatsup tan görüşme yapabilir miyim kendileriyle kafama takılan noktaları sormak amacıyla, Tekrar teşekkür ederim size.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hukukadami

Ayrıntılı cevabınız için gerçekten teşekkür ederim, doyurucu bilgilendirme yaptınız, daha önce aracımla İran'a, Azerbaycan'a, Ermenistan'a, Gürcistan'a ve Nahçıvan'a gittim, gümrük kapılarında geçmenin ne kadar zor bir iş olduğunu az çok biliyorum, İran'da özellikle kaskosuz 7000 km yaptım, şimdi ki hedefim Suudi Arabistan, bir şekilde vizeyi alabilmem lazım, vizeyi aldıktan sonra bir şekilde diğer problemleri çözmeye çalışabilirim, turistik vize için müracaat edeceğim, aracım dizel, suudi arabistan'da mazot satılıyor mu? Mazot satan istasyonların sıklığı ne durumda? Dizel cezasının miktarı nedir? Bu konularda bilginiz var mı acaba? Eğer mümkün ise Suudi arkadaşlarım var dediniz, onların izniyle whatsup tan görüşme yapabilir miyim kendileriyle kafama takılan noktaları sormak amacıyla, Tekrar teşekkür ederim size.

Mazot tabi ki satılıyor. Otobüsler ve tırlar dizel yakıt kullanıyor. Ancak sıklığını bilemiyorum. Her benzin istasyonunda vardır tahminim. Dizel cezası Suudi Arabistan'da yok. Kafam karışmış yazarken. Dizel cezasını Suriye ve Ürdün uyguluyordu. Arabistan değil.
    Suudi arkadaşlarımla 3 yıldır görüşemiyorum. Whatsapp'ları yok ama birinin e-mailini vereyim. Suudi Arabistan'a dönmediyse şu an Avrupa'da yaşıyor. Yine de bildiği konularda yardımcı olacaktır. Adı Hussain. samalhilal@hotmail.com

• Sebastianbjk kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim hocam cevap için, bir mail gönderebilirim, siz daha önce gittiniz mi? Baya bilgilisiniz merak ettim.

• hukukadami H kullanıcısına yanıt
    Yok ben daha önce Arabistan'a hiç gitmedim. Yazdıklarımın bazıları eskiden edindiğim bilgiler. Kalanları ise sorunuza cevap verebilmek için internetten araştırdım.
  • hukukadami H kullanıcısına yanıt
    Hocam, ne yaptın gidebildin mi?
  • İlginç bir konu olmuş, acaba bu seyahat gerçekleşmiş mi?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: aaguler

İlginç bir konu olmuş, acaba bu seyahat gerçekleşmiş mi?

Merhabalar
    Zor gibi değil çok zor vize alınması vs.. ülkeler arası karışıklık var..suudilerden vize almak zor...Mersinden taşucu sanırım oradan feribotla lübnan ' a geçilebiliyordu..12 14 saat yolculu sürüyordu..ama yine ne düşünülürse düşünülsün vize.. almak...
    http://www.directferries.com.tr/turkiye_lubnan_feribotu.htm
    https://www.akgunlerbilet.com/online_bilet.php?mod=5 araç için.. araç eksiksiz olucak ruhsaat ne yazdığı önemli araçmı minibüs vs
    u yolla gidilir en rahat ama.. dediğim gibi vize almak zor..

• Arkadaşdan suudi topraklarına girdiğinden beri haber alınamadı :))) Bu suudilerfen korkulur :))

İşin şakası bir yana arkadaş 8 aydır foruma bile girmemiş. Hayatta mı başına bişey mi geldi merak ettim.

• Arkadaş ses ver merak ettik seni kaç ay hatta yıl oldu başına bir şey mi geldi.
  • Kusura bakmayın, özel sebeplerden dolayı gidemedim, içimde ukte kaldı, bir gün gideceğim, o zaman bu mesajda bahsedecegim.

• hocam o gün zamanla uzaklaşıyor. aşağısı çok fena karıştı. şimdi benim de aklımdan geçti bu fikir. bakayım insanlar ne düşünüyor diye girdim foruma. uçak bileti parası biriktireyim bari ;)

• Millet gider mersine bunlar gider tersine.Enteresan bir fantezi arayışı,başarılar dilerim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • mersin tarafına gidiyorlar işte:)

müslüman insanlarız, bu sebeple müslüman olan herkesin gönlünde bir kutsal şehir arzusu vardır, olmalı.

oraya karayolu ile hissederek gitmek oldukça keyifli olacaktır. Ayrıca orada araca sahip olmak ekstra konfor sağlayacaktır. düşünsene arabayı zemzem tower'ın otoparkına çekip tavafa geçiyorsun.. offf var bi hayalimiz.

• Benim de bu şekilde bir planım. Bu arada neden buraya gideceksin diyenlere şimdiden yazayım. Bali'den Bahamalar'a kadar 40 dan fazla ülkeyi gezdim. Dünyanın bir çok ülkesinde araç kiralayıp binlerce kilometre yaptım. Suudi Arabistan'a umre için gitmiştim. Şimdi niyetim kendi aracımla gitmek. Hem ülkeyi gezmek hem de umre yapmak.

Bu konuda araştırma yapanlar burada yazarsa iyi bir bilgi paylaşımı olur. Ben Irak'ta yaşayan arkadaşlarım ile görüştüm. Şu an için Irak'ta bir problem yok. Bağdat üzerinden rahatlıkla gidilebiliyor dediler. Bunun yanı sıra Suudi Arabistan artık e-vize veriyor. Vize alma problemleri de bitti sayılır.

Yol yaklaşık 3700 km. Rahat rahat zaman sorunu olmadan gitmek için en az bir ay ayırmak lazım diye düşünüyorum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.