Şimdi Ara

Nefes açlığı!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
78
Cevap
4
Favori
158.250
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar genelde bende böyle bir problem var.ciğerlerim tam dolmuyormuş gibi hissediyorum herzaman derin nefes alma ihtiyacı duyuyorum. esnerken tam nefes alabiliyorum sürekli esneme ihtiyacı duyuyorum haliyle. tam esneyemiyorum da. varmı bu durumu yaşayan gerçekten hayatımı mahvetti
    doktorluk birşeymidir. heyecan ,strestenmi olur

• Ultio kullanıcısına yanıt
    Ultio demiş ki;
    Mesajı Yerinde Gör
    quote:

Orijinalden alıntı: Ultio

arkadaşlar genelde bende böyle bir problem var.ciğerlerim tam dolmuyormuş gibi hissediyorum herzaman derin nefes alma ihtiyacı duyuyorum. esnerken tam nefes alabiliyorum sürekli esneme ihtiyacı duyuyorum haliyle. tam esneyemiyorum da. varmı bu durumu yaşayan gerçekten hayatımı mahvetti

bunun sebebi sıkıntı ve stresdir psikolojik yani asosyallerde daha fazla görülür rahat olmak gereklidir
  • quote:

arkadaşlar genelde bende böyle bir problem var.ciğerlerim tam dolmuyormuş gibi hissediyorum herzaman derin nefes alma ihtiyacı duyuyorum. esnerken tam nefes alabiliyorum sürekli esneme ihtiyacı duyuyorum haliyle. tam esneyemiyorum da. varmı bu durumu yaşayan gerçekten hayatımı mahvetti

Aynı sorun bendede oluyor arkadaşlar bilen varsa lütfen sölesin bi ara geçmişdi şimdi tekrar bşladı ayrıca sigara alkol hiç bişi kullanmıyorm

• quote:

Orijinalden alıntı: DynamiteKid

quote:

Aynı sorun bendede oluyor arkadaşlar bilen varsa lütfen sölesin bi ara geçmişdi şimdi tekrar bşladı ayrıca sigara alkol hiç bişi kullanmıyorm
    bendede oluyor bu olay ama öyle herzaman degıl ayda yılda bir ama oluyor

• quote:

bunun sebebi sıkıntı ve stresdir psikolojik yani asosyallerde daha fazla görülür rahat olmak gereklidir
  • quote:

Orijinalden alıntı: FcbAYERN

quote:

Geniz akkıntınız varsa o da tetikliyor %50 bu yüzden %50 psikolojik ben de yaşıyorum bu sorunu

• quote:

Orijinalden alıntı: Thowregas

Geniz akkıntınız varsa o da tetikliyor %50 bu yüzden %50 psikolojik ben de yaşıyorum bu sorunu

Alıntıları Göster
    evet arkadaşlar doktora gitdim dediğiiniz doğruymuş sıkıntı psikolojik durumlar dedi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DynamiteKid

evet arkadaşlar doktora gitdim dediğiiniz doğruymuş sıkıntı psikolojik durumlar dedi.

Alıntıları Göster
    Konu biraz eski ama aynı sıkıntıyı bende yaşadım/yaşıyorum.
    3 yıl önce birden başladı, göğüs hastalıklarına ve kardiyolojiye gittim solunum ve efor testleri yaptırdım göğüs hastalıkları doktorunun birini astım başlangıcı var dedi ve fısfıs verdi bir işe yaramadı efor testindende birşey çıkmadı en son gittiğim göğüs hastalıkları doktoru astım yok pskolojşk dedi anksiyete bozukluğu var dedi.Bu arada bende hastanede çalışıyorum(röntgen tek.).Pskolojik olmadığını biliyorum.
    Günde 1 paket sigara içiyordum %70 azalttım(3 günde 1 paket).3 yıldır bitmedi ama eskisi kadar şikayetçi değilim sanırım onunla yaşamayı öğrendim.Yinede arada bir derin nefes alma ihtiyacı duyyorum.Esnediğim zaman rahatlıyorum.
    Zamanında ciğerlerim açılsın diye halı saha maçlarına gittim sonra sıkıldım bıraktım.Yaz gelmişken blca spor yapmayı düşünüyorum.Ara arada ciğerleri geliştirip açacak alternatif yollara bakıcam.Faydalı birşey bulursam konuyu hortlatırım :)

• bana da zaman zaman olur. bu konu açılalı baya olmuş sigara falan kullanmıyorsa. Veya baka ciddi bir problem yoksa strestendir. Ben stresli olduğumda olur. Çok fazla önemsemezsen geçer
  • quote:

Orijinalden alıntı: seloluka

bana da zaman zaman olur. bu konu açılalı baya olmuş sigara falan kullanmıyorsa. Veya baka ciddi bir problem yoksa strestendir. Ben stresli olduğumda olur. Çok fazla önemsemezsen geçer
    Merhaba ayni durum bende de var doktor ciprilax verdi. asosyal biriyim.
    genelde yanliz yasiyorum.bunu nasil tedavi ederim bu ilaci kullanmak istmeiyorum.spor yapmak istedigim zmaanda nefes darligi olunca yapamiyorum.
  • Sigara,alkol kullanmiyor,astım gibi bir rahatsizliginiz yoksa bu durum doktorun dedigi psikolojiktir.Genelde aksamlari ortaya cikar.Cunku bu saatlerde düşünmek icin bolca vakit bulabilirsiniz.
  • quote:

usta ben bir alerjik astım hastası olarak bunu çok yşadım. Hem psikolojik hem fizyolojik bir sorun olabilir nefes darlığı astım tarzı bir şey olabilir. Doktora gidip kontrol ettirmen lazım nefes testi yaparlar akciğerinin kapasitesini ölçerler. Diğer yandan havanın nemli olması sıcak olmasıda bunu çok tetikler sanki nefes alamıyomuşun gibi yapar adama aşırı yorgunluk da tetikler. Benim gibi alerjik bir durum varsa özellikle ilk bahar sonbahar aylarında mevsim değişikliginden de tetiklenir. Sna ve bunu yaşayanlara tavsiyem bi doktor kontrolue gitmeniz daha sonrada düzenli spor yapmanız.

• quote:

Orijinalden alıntı: ssarunass

quote:

usta ben bir alerjik astım hastası olarak bunu çok yşadım. Hem psikolojik hem fizyolojik bir sorun olabilir nefes darlığı astım tarzı bir şey olabilir. Doktora gidip kontrol ettirmen lazım nefes testi yaparlar akciğerinin kapasitesini ölçerler. Diğer yandan havanın nemli olması sıcak olmasıda bunu çok tetikler sanki nefes alamıyomuşun gibi yapar adama aşırı yorgunluk da tetikler. Benim gibi alerjik bir durum varsa özellikle ilk bahar sonbahar aylarında mevsim değişikliginden de tetiklenir. Sna ve bunu yaşayanlara tavsiyem bi doktor kontrolue gitmeniz daha sonrada düzenli spor yapmanız.
    arkadaşlar bana yıllar önce astım teşhisi koydular sonra yanlış teşhis dedi başka hastane.
    bir süre hiç şikayetim olmadı sonra nefes açlığı yaşadım. kan değerlerimde düşüş kaynaklı olduğunu öğrendim.(demir b 12 d vitamini) böyle bir sorun varsa mutlaka kbb göğüs hastalıklarına gidin. kan tahlili yaptırıp anemi, demir eksikliği durumlarınızı kontrol edin. stres özellikle tetikliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: thelostempire

arkadaşlar bana yıllar önce astım teşhisi koydular sonra yanlış teşhis dedi başka hastane.
    bir süre hiç şikayetim olmadı sonra nefes açlığı yaşadım. kan değerlerimde düşüş kaynaklı olduğunu öğrendim.(demir b 12 d vitamini) böyle bir sorun varsa mutlaka kbb göğüs hastalıklarına gidin. kan tahlili yaptırıp anemi, demir eksikliği durumlarınızı kontrol edin. stres özellikle tetikliyor.

Alıntıları Göster
    benm de boyle sıkıntılarım war 3 senedir derin nefes alma ıhtıyacı duyuyorum ozellıkle otobuslerde Ve halen gecmedi onemli bişe olsa bu zamana kadar olur gıderdık herhal . tamamen pskolojık sanırım AMA acile kadar goturtuyor cok kez acil kapisindan geri dondum hastaneyı gorunce geçiyordu bu rahatsızlık

• Spor yapmayı deneyin geçer. Mesela koşu.
  • Aynı sorun bende de oluyor ara ara. Ama bende panik atak da var. Psikolojik oluğunu bildiğim için sorunu üstelemiyorum fazla. En fazla yarım saate geçiyor.

Sadece bir keresinde, panik ataktan %100 emin olmadığım bir gece, o gün yaşadıklarımın stresiyle saatlerce uyuyamamıştım. O geceden sonra da hemen randevu aldım, gidip kardiyolojide muayene oldum. Bir şey çıkmayınca rahatladım.

Nefes açlığını en çok geceleri yaşadım. Yukarıda bir arkadaşın da dediği gibi düşünmek için vakit bol oluyor geceleri. Ayrıca bugün otobüste de başıma geldi ama sorun psikolojik. Bunun bilincinde olduğum için fazla üstelemedim ve geçti. Sıkıntının nerede olduğunu düşünüyorsanız, gidin doktora muayenenizi olun. Fiziksel olduğu sadece aklınızdan bile geçmişse, takmamışsanız dahi nefes açlığı yaşadığınızda kafanız ona gider, bu da sıkıntının o an uzamasında önemli rol oynar. Sorun psikolojikse muayene sizi bayağı rahatlatacaktır.

Anladığım kadarıyla bu sorun panik atakla da sık sık yaşanıyor. Ben kardiyoloji muayenesine gittiğimde neyse ki tansiyon dışında bir sorun olmadı. O da ölçüm sırasında paniğe kapıldığım için oldu muhtemelen. Kalp atışlarımın hızlandığını hissettim çünkü. Panik atağı olanlara tavsiyem de aynı. Gidin muayenenizi olun.

• quote:

Hocam aynı durum bende de 2-3 gündür olmaya başladı. Googleye yazdım forum çıkınca size sormak istedim hala devam ediyor mu ve asıl sebebi neymiş diye.

Tam nefes alamama ve sürekli esneme ihtiyacı duyuyorum hatta esnemelerim yarıda kalıyor 10 esneme teşebbüsümden 4 ü başarılı olabiliyor diğerleri yarım kalıyor :s

Farklı bir durum sigara ve alkol kullanıyorum. 2. seviyede Uyku apnesiyim. Takmamak(psikolojik) için yıllardır kullanmadığım haplarımı(prozac vs) 2 aydır kullanmaya başladım ondan kıllanıyorum. Çünkü bir halta yaramıyor

• Aynisini yaşiyorum bi bilgisi olan varmi
  • quote:

Orijinalden alıntı: ytghan21

Aynisini yaşiyorum bi bilgisi olan varmi

Merhaba,

Hocam bahsettiğiniz sorunu 40 gündür kadar bende yaşıyorum. Bunun için psikiyatriye gittim. Farkındalık eşiğimin yüksek olduğunu, olağan durumların beni tatmin etmediğini ve bilinç altımın fizyolojimi etkilediğini söyledi.

Cidden çocukluğumdan bu yana pek çok psikolojik rahatsızlık geçirdim. Aslında uzlaşması kolay, şeker gibi insansın derler ama olan biteni görüp, isyan edip söylemeyince ne yazık ki acısı her defasında bedenimden çıkıyor.

Neyse konuma döneyim prozac ve mirtaron gibi ilaçları bağımlısı olarak yıllardır kullanan bir insanım dotorum bunun yanında algıyı azaltmak için tranko buskas önerdi. Ben yaklaşık bir hafta kullandım, bağışıklığım bu tarz ilaçlara alışkın olduğu için pek işe yaramadı ve şimdi kullanmıyorum.

Size bu tarz psikolojik hapları önermem. Nefes egzersizleri yapın, bahar aylarına girdik doğa yürüyüşleri yapın, kültürel etkinlikler yapın. Çevrenizi değiştirerek değişik insanlarla ortamlara girin; bunlar en iyi terapilerdir. Size bir ilaçtan fazlasını verirler.

Tabi her şeyden önce KBB giderek durumun psikolojik mi fizyolojik mi olduğunu anlamanız gerekir.

Geçmiş olsun...

• quote:

Orijinalden alıntı: soyken

quote:

Merhaba,

Hocam bahsettiğiniz sorunu 40 gündür kadar bende yaşıyorum. Bunun için psikiyatriye gittim. Farkındalık eşiğimin yüksek olduğunu, olağan durumların beni tatmin etmediğini ve bilinç altımın fizyolojimi etkilediğini söyledi.

Cidden çocukluğumdan bu yana pek çok psikolojik rahatsızlık geçirdim. Aslında uzlaşması kolay, şeker gibi insansın derler ama olan biteni görüp, isyan edip söylemeyince ne yazık ki acısı her defasında bedenimden çıkıyor.

Neyse konuma döneyim prozac ve mirtaron gibi ilaçları bağımlısı olarak yıllardır kullanan bir insanım dotorum bunun yanında algıyı azaltmak için tranko buskas önerdi. Ben yaklaşık bir hafta kullandım, bağışıklığım bu tarz ilaçlara alışkın olduğu için pek işe yaramadı ve şimdi kullanmıyorum.

Size bu tarz psikolojik hapları önermem. Nefes egzersizleri yapın, bahar aylarına girdik doğa yürüyüşleri yapın, kültürel etkinlikler yapın. Çevrenizi değiştirerek değişik insanlarla ortamlara girin; bunlar en iyi terapilerdir. Size bir ilaçtan fazlasını verirler.

Tabi her şeyden önce KBB giderek durumun psikolojik mi fizyolojik mi olduğunu anlamanız gerekir.

Geçmiş olsun...

Çok teşekkur ederim bu aralar sinavlarim var onlar çok strese soktu beni surekli derin nefes alma ihtiyaci duyuyorum ve alamiyorum esnerken cok rahat aliyorum ama bu olayi unuttugum zaman farkina bile varmiyorum en kisa zamanda bi hastaneye gideyim zaten ilaç kullanmam kolay kolay

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: soyken

quote:

Merhaba,

Geçmiş olsun...

Çok teşekkur ederim bu aralar sinavlarim var onlar çok strese soktu beni surekli derin nefes alma ihtiyaci duyuyorum ve alamiyorum esnerken cok rahat aliyorum ama bu olayi unuttugum zaman farkina bile varmiyorum en kisa zamanda bi hastaneye gideyim zaten ilaç kullanmam kolay kolay

Aynen hocam nefes alamama, ardından esneyerek nefes alma ve en sonunda benim gibi esneyerek de nefes alamama. Ben bir şirkette planlama memuruydum, aşırı stresli bir işti işimi bıraktım bu sorunlar yüzünden.

Allah hepimizin yardımcısı olsun.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.