Şimdi Ara

Nasıl Yüzülür

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
0
Favori
107.890
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar yüzme bilmiyorum ve öğrenmek istiyorum. Nereden başlamalıyım ?? Bacaklarımı sallayabilsem yüzeceğim de o olmuyor işte. Suyun üstünde düz bir şekilde duramıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyinn31 -- 16 Haziran 2009; 9:33:27 >

• Önce sudan korkma... Sonrada nefes al tut, Suda kendini serbest bırak batmadığını göreceksin.
  • İlk önce boğulmayı göze almalı, yanında yüzebilen biri olmalı ve de bir an suyun içine batarsan korkmadan yine hareketleri uygulayabilmelisin, aynı zamanda denizde başlarsan senin yararına olur.

Sonra denizin derin yerine (çok derin değil, burnuna kadar gelen derinliğe gelsen öğrenmene yeter) geldiğinde kollarını ve ellerini aşağı yukarı hareket ettirmelisin(Kollarını aşağı indirdiğinde kendini yukarı itmiş oluyorsun.Bu olayın mantığı budur)Aynı anda ayaklarını çırparsın ve şu kurbağlama sitilde yüzerken hani bacakları dizlerden kırarlarda sonra açarlar ya, o hareketi uygula.

http://www.uzmantv.com/suyun-uzerinde-durmanin-puf-noktasi-nedir

http://www.uzmantv.com/yuzme-bilmeyen-birine-yuzmeyi-nasil-ogretebiliriz

Sadece başlıklarına bakarak ekledim umarım yararı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi el_morad -- 16 Haziran 2009; 9:52:08 >

• Sudan korkmaman gerek. Su seni kaldırıyor zaten. Yüzmeyi bilmeyenlerin en büyük zaafı nefes alamama ve batma korkusudur. Halbuki suyun üstünde kendinizi kasmadan bıraksanız ve normal nefes alış verişinizi yapsanız göreceksiniz ki su sizi kaldırıyor. Önce kesinlikle suyun senin kaldırdığını hissetmen gerek. Yüzerkende kollarını 120-130 derece açıyla kırıp kulaç at ve diz kapaklarını kırmadan yani bacakların düz bir şekilde yavaşça çırp. Bakmışsınki yüzüyorsun. Sonra diğer şekilleri kendi kendine öğrenirsin zaten. Kurbağlamaymış, köpeklemeymiş, kelebekmiş kolay gelir.
  • kimsenin seni görmeyeceği rezil olmayacağın bir yere git.
    sonra nefes alıp dene su üstünde kalmayı ort. 30 tutsan 30 sn içinde epeyi pratik yaparsın kendi kendine anlarsın zaten olayı zor değil
  • Öncelikle sudan korkmayacaksın. Bende denizin üstünde düz duramam. Ama düzgün yüzmek için dümdüz durmak lazım ve Sadece kulaklarımızın üstü suyun dışında olması lazım. Şahsen bana hocam öyle öğretti. Profesyonel yüzücülerde öyle yüzüyor. Düz durmak denizin içindeyken zordun. Ben havuzda olduğum için zorlanmadım. Kenarına iniyor ve tutunuyorum. Hafifçe ileri doğru eğiliyorum ve ayaklarımla duvardan kendimi itiyorum. Giderken bacakların dizlerden bükülmeyecek. Eğer bükersen gidemezsin. Hoca bana ayaklarını suyun dışına bir karış kadar çıkar dedi ama benim bacaklarımda pek güçlü değil. Bazen çıkarmadan suyun içinde aşağı yukarı yapıyorum. Avuç kürek şeklinde durmalı. Kulaç attığında ve çekerken suyu kendine doğru çekmelisin. Bu arada kafamızda suyun içinde. Nefesimizi burnumuzdan suyun içine veriyoruz. Nefesimizin bitimine yakın kullaç atmak için kolumuzu kaldırdığımız an hemen başımızı o boşluğa doğru çevirim ağzımızdan nefes alıp eski düzene dönüyoruz.

• "Köpekleme" tabir edilen bir stil vardır. Ellerini köpeğin ön patiler gibi hareket ettirirken, ayaklarını çırparsın. Çok basit, ancak yorucudur. Bununla başla. Vücutunu tutma pozisyonuna alıştıkla, ellerini su üstünden hareket ettirerek basit kulaç atmaya başlayabilirsin. Pek yüzmeye girmesede, sırt üstü yatıp, ayaklarını çırparakta ilerleyebilirsin suda. Hızlı gidersin ama, önünü görememek gibi bir handikapı vardır.
  • Sudan korkmuyorum ama ağızdan veya burundan su girince bütün dikkatim dağılıyor yoksa bu bir sudan korkma belirtisi mi
  • Havuzda mı denizde mi öğreneceksin bilmiyorum ama havuz suyunu yutupda tırsıyorsan kesinlikle su korkusu. Tuzlu suyu yutarsın boğazın yanar eyvallah ama havuz suyu tatlıdır hocam bu kadar da kasmayın.
  • Bu arada öğrenmeye denizden başlamak daha iyi tuzlu su daha iyi kaldırır.
  • suyun üzerinde ölü gibi yat nefesini tut su seni kaldırır.göreceksinki batmayacaksın sonra sırt üstü yat kıcını kaldırarak gene batmayacaksın.
  • quote:

Orjinalden alıntı: onlyone

kimsenin seni görmeyeceği rezil olmayacağın bir yere git.
    sonra nefes alıp dene su üstünde kalmayı ort. 30 tutsan 30 sn içinde epeyi pratik yaparsın kendi kendine anlarsın zaten olayı zor değil

Gören görsün , ters bir laf etsinler

Geçen hafta havuza gittik 23-27 yaşları arasında bir abi kolluk ile öğreniyordu küçük çocuklar abi sen yüzme bilmiyormusun dediklerinde o abide hayır bilmiyorum bana öğretirmisin dedi kimse de birşey demiyordu zaten büyükler veya küçükler birşey demez benim yaşıtlarımdakiler artistlik yaparsa kim kime dum duma.

Ben de kolluklar ile mi öğrensem ilk başta acaba

Ayrıca zor olacak ama havuzda öğreneceğim arkadaşlar Dbakırda deniz yok . Ottoman kardeş havuzdaki su tatlı suda ilaçlanıyor o zamanda boğazın yanıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyinn31 -- 16 Haziran 2009; 10:08:35 >

• ben 12 derste anca öğrendim... her ders 1 saat... hayatımda ilk defa suya giren biri olarak.. hiçbir aparat kullanmadım. şu an çok iyi yüzüyorum.suyun üstünde duramıyorum ama yavaş yavaş onuda kaparım. denizde daha iyi yüzersin diyorlar havuza nazaran... bi havuza başlasan iyi edersin. hoca kontrolunde...
  • Hadi beyler ben gidiyorum.

Forumdan tanışmış oldğumuz GKHN_93 ile gideceğiz havuza ilk buluşmamız olacak

Cevaplarınız için teşekkürler bugün suyun üstünde durmaya çalışacağım
  • quote:

Orjinalden alıntı: huseyin16

Hadi beyler ben gidiyorum.

Forumdan tanışmış oldğumuz GKHN_93 ile gideceğiz havuza ilk buluşmamız olacak

Cevaplarınız için teşekkürler bugün suyun üstünde durmaya çalışacağım

işte o en zoru

çok sonra
  • Beyler geldim geldim

Yüzmeden suyun üstünde duramıyorum , kulaç atarak biraz gidebiliyoruz işte ama ayaklarım tam suya paralel olmuyor birkaç defa daha gidersek işi çözeceğiz gibi görünüyor

Kulaklarımda biraz ağrı var oda atlamaları öğrenelim diye

havuzun etrafıda güzeldi ama askeri lojmanın içinde olunca havuz pek parada tutmadı artık ara sıra ziyarete gideriz

Yorum yazanlara teşekkürler

• Benim kulaklara su kaçınca panik oluyorum..Engellemenn bi yolu varmıdır
  • Yav yüzme bilmeyenlere şaşıyorum.Yüzme bilinicek bişey değil ki zaten bırak suya kendini(kasma yeter) bacaklarını kollarını oynat al sana yüzme Bence herşey korkmanızdan kaynaklanıyo.Azcık cesur olun ya
  • quote:

Orjinalden alıntı: MaRR0W

Benim kulaklara su kaçınca panik oluyorum..Engellemenn bi yolu varmıdır

Pamuk.
  • quote:

Orjinalden alıntı: MaRR0W

Benim kulaklara su kaçınca panik oluyorum..Engellemenn bi yolu varmıdır

Normalde kulağa su kaçması gibi birşey varmı bilmiyorum kendimi bildim bileli denizdeyim, bi nevi sahil çocuğuyum ama bugüne kadar 1 kere bile kulağıma su kaçmadı.. Yine de rahatsız oluyorsan 2 tane tıkaç alırsan rahat edersin
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.