Şimdi Ara

Muhteşem Yüzyıl (2010) (8. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.963
Cevap
16
Favori
157.612
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kelle gidecek galiba..
  • Engin Günaydın'a bir rol bu kadar mı yakışır.

Yalnız Nebahat Çehre kaç yaşında yine de maşallahı var kadının. Helal olsun kendine çok iyi bakıyor olsa gerek.
  • Bu film o cariyeden bu cariyeye koştura koştura biter arkadaş..Birde padişahın "kardeşim" dediği adamda bi b.k luk var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ffaattii07

quote:

Orijinalden alıntı: 1ST4NBLu3

Batının bile "Süleiman The Magnificent" diye bahsettiği seferden sefere koşan, 72 yaşında seferde ölen bir yüce padişahın devlet işlerinden çok uçkur işleri ile ilgili diziler/filmler yapmaları artık tak ettirdi.

Bunları izleyip izleyip "Osmanlı'da gaddarlık, cinayetler vardı. Padişah hergün bir bakire götürüyordu. Berbat bir durumdaydık" diyenlar çıkacaktır. Onlara Geleceğe Dönüş filminden Dr. Emmet Brown un sözünü söyleyeyim: "Dört boyutlu düşünemiyorsun Marty! Sen 1885 yılına gidince orada Kızılderililer olmayacak." Dört boyutlu düşünmüyoruz kardeşlerim. O zamanlar kanunlar, yaşam standartları, vs. vs. bugünkü düzeyde miydi? Değildi, ama yüksek standartlar vardı bizde.

Bana dokunan birşeylerin bilerek/bilmeyerek yozlaştırılması.
    Bana dokunan o "muhteşem yüzyıl"ların bahçelere ekilen lalelerle, yataktaki cariyelerle, koca sarıklı paşaların yaptığı dedikodularla belleklere kazıtılmak istenmesi.

1. Süleyman'ın imparatorluğa kattığı topraklar:
     Muhteşem Yüzyıl (2010)

EKLEME: Söylediklerim bu dizi için geçerli değildir. Genellemedir. Bu diziyi de bir bölümde yargılamak doğru olmaz herhalde. Bekleyip görelim...

Tamami ile Soylemek istediklerimi yazmişsin... Tarihimizi bilmeden sirf kari kiz görücek diye diziyi izleyen ergenler Osmanli tarihini padişahlarini yanliş tanimaya başlayacak..

Muhteşem olan Süleyman değil. Mühteşem olan babası(Yavuz Sultan Selim) ve Fatih Sultan Mehmet. Tarihi Neden Sonuç ilişkisi ve daha bir çok şekilde incelediğiniz de hiç te muhteşem bir yanı yok bana kalırsa. Ama dizide hoşuma gitti, "Babanız sayesinde hazine odası ağzına kadar dolu" gibisinden bir laf etti işte tüm gerçek burada yatıyor.

Ekleme: Gerçekçi olalım Padişahsınız, Hareminiz var. O dönem şartları. Osmanlı Sizin.. Hergün bitane götürdüğüne şükretmek lazım. Gözlerimizdeki kara perdeleri kaldıralım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wasted Years -- 5 Ocak 2011; 23:14:44 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Blackened_61

Bu film o cariyeden bu cariyeye koştura koştura biter arkadaş..Birde padişahın "kardeşim" dediği adamda bi b.k luk var.

İbrahim Paşa da mı ? Bu dizide spoiler çok olur tarihe ilgi duyan insan nasıl gelişeceğini biliyor zaten çok topiğe girmemek lazım yazıyordum az daha ne olacağını
  • engin günaydın'ı merak ettim ss filan yok mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nike
    Arkadaşlar bu filmden savaş sahneleri falan beklemek biraz hayal olur onu yansıtmak için müthiş bütçeler lazım..
    Dizinin yapımcıları bölüm başına dikilen kostümlerden bahsederken 5 ya da 6. bölümdeki savaş sahneleri için ayrıca kostümler dikildiğinden bahsetmişti. Yani "muhteşem" olmaz elbet, ama öyle veya böyle savaş sahneleri göreceğiz.
  • dizi güzel...
  • Yalnız bu padişahlık işi gerçekten bir garip düşünsenize elindeki gücü İmparatorluğun gücünü kendini bile kaybedebilir bir insan...
  • İç mekanlar ve kostümler çok güzeldi.....Fakat o denizin ortasındaki gemi görüntüsü ve Topkapı sarayının üstten görüntüsü 3d modellemeler çok amatörce geldi bana.....
  • Kim ne zırvalarsa zırvalasın bugune kadarki en iyi Türk televizyon yapımlarından biridir, cellat mellat sahneleri falan bu dizi öyle bi aşkı memnu değil veyahut küçük sırlar değil, her tarafında bi kalite var üzerinde epey uğraşılmış, böyle kaliteli yapımlarımızın olması sevindirici. Umarım bu dizi bu kaliteyi bozmaz, diğer padişahlarıda görürüz.
    Daha iyisi varmıydı bugune kadar ? Yok , konuşmayın ozaman.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wasted Years

quote:

Orijinalden alıntı: ffaattii07

quote:

Orijinalden alıntı: 1ST4NBLu3

Batının bile "Süleiman The Magnificent" diye bahsettiği seferden sefere koşan, 72 yaşında seferde ölen bir yüce padişahın devlet işlerinden çok uçkur işleri ile ilgili diziler/filmler yapmaları artık tak ettirdi.

Bunları izleyip izleyip "Osmanlı'da gaddarlık, cinayetler vardı. Padişah hergün bir bakire götürüyordu. Berbat bir durumdaydık" diyenlar çıkacaktır. Onlara Geleceğe Dönüş filminden Dr. Emmet Brown un sözünü söyleyeyim: "Dört boyutlu düşünemiyorsun Marty! Sen 1885 yılına gidince orada Kızılderililer olmayacak." Dört boyutlu düşünmüyoruz kardeşlerim. O zamanlar kanunlar, yaşam standartları, vs. vs. bugünkü düzeyde miydi? Değildi, ama yüksek standartlar vardı bizde.

Bana dokunan birşeylerin bilerek/bilmeyerek yozlaştırılması.
    Bana dokunan o "muhteşem yüzyıl"ların bahçelere ekilen lalelerle, yataktaki cariyelerle, koca sarıklı paşaların yaptığı dedikodularla belleklere kazıtılmak istenmesi.

1. Süleyman'ın imparatorluğa kattığı topraklar:

EKLEME: Söylediklerim bu dizi için geçerli değildir. Genellemedir. Bu diziyi de bir bölümde yargılamak doğru olmaz herhalde. Bekleyip görelim...

Tamami ile Soylemek istediklerimi yazmişsin... Tarihimizi bilmeden sirf kari kiz görücek diye diziyi izleyen ergenler Osmanli tarihini padişahlarini yanliş tanimaya başlayacak..

Muhteşem olan Süleyman değil. Mühteşem olan babası(Yavuz Sultan Selim) ve Fatih Sultan Mehmet. Tarihi Neden Sonuç ilişkisi ve daha bir çok şekilde incelediğiniz de hiç te muhteşem bir yanı yok bana kalırsa. Ama dizide hoşuma gitti, "Babanız sayesinde hazine odası ağzına kadar dolu" gibisinden bir laf etti işte tüm gerçek burada yatıyor.

Ekleme: Gerçekçi olalım Padişahsınız, Hareminiz var. O dönem şartları. Osmanlı Sizin.. Hergün bitane götürdüğüne şükretmek lazım. Gözlerimizdeki kara perdeleri kaldıralım.

Dostum ben de dünyaya, tarihe at gözlüğü ile bakmam, gözlerim perdeli değildir. O dönemin şartlarında normal karşılandığını zaten yazmıştım hiçbir itirazım yok konuda.
    Ama artık sarayın harem günlüklerini değil, siyaset günlüklerini de görmek istiyorum yapımlarda. Anlatmak istediğim buydu.
    Yoksa ben de biliyorum haremi
    İlk mesajımda dediğim gibi bekleyip göreceğiz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AtesGunes -- 6 Ocak 2011; 1:02:33 >
  • beğenmedim.
    1-halit ergenç kesinlikle koca Sultan Süleymanın yerini dolduramıyor. cüssesi küçük. sesi bile etkileyici ve tok değil. bari başkası seslendirseydi.
    2-nebahat çehre olmamış. daha bir 'anne' rolüne uyan biri olmalıydı.
    3- kostümler olmamış, dekolte fazla
    4- konuşma dili olmamış özellikle rus köylü kızı nasıl böyle türkçe konuşuyor
    5- Osmanlıyı kötü göstermiş. Çocuklarıma bazı yerleri izah etmekte zorlandım
    6- bu dizi fazla gitmez.
  • Nedir bu karalama kampanyası anlamış değilim...

‎"Ben öleceksem at sırtında ölmeliyim, yumuşak döşekler beni yaralar." Kanuni Sultan Süleyman
  • bırakın sosyo politik siyasi tartışmasını dizinin de... şu dans sahnesi neydi arkadaş? benim bile imparatorluğu ayaklarına seresim geldi alex in
  • Öncelikle şunu bir anlayın bu bir belgesel değil. Konu olarakta Hürrem ve Süleyman temelinde gidecek dizi; yani savaş sahnesi falan olur mu bilmem; ama varsa bile asıl konu onlar değil.
    Şimdi bunu eleştireceksiniz tabii 'yaa koskoca kanuni bir kadın peşinde mi koştu yaaa' diye. Koskoca kanuni elbette birçok seferde bulundu bunu inkar eden yok zaten. ama herhade bazıları padişahlar hiç sevişmiyor falan sanıyor; çocukları da leylekler getiriyor zaten

- İçki falan diyolardı görmedim ben (ki Kanuni değil ama içki içen padişahlar olduğu da çok muhtemel -şimdi gene inkar edilecek olsa da-)

- Dediğim gibi dizinin temel konusu bu insanların modern deyimiyle ' özel hayatları' olur. Ama savaş sahnesi falan da mutlaka vardır diye düşünüyorum, bu kadar masraf harcanan bir diziyse eğer mutlaka birşeyler vardır

- Ek olarak dizi kesinlikle sırf haremden ibaret de değildi gördüğünüz gibi. Tamam harem ağırlıklıydı ama Venedik elçisinden tutun kaptan-ı derya olayına birçok siyasi olay da vardı.

- Neyse şimdi bu subjektif eleştirleri geçelim, kendi izlenimimi yazayım.

-Dizide tarihi açıdan birçok hata vardı, hataların olmasını kabul edebilirim ama bu ölçüde fazla olması da gereğinden fazla oldu. Listesi için bkz: sozluk.sourtimes.org

-İlk bölüme göre fena değildi. Daha iyi olabilirdi; özellikle başlarda gerçekten sıkıldım ama sonradan sardı dizi. yine de şu anki durumun değişmesi lazım yoksa ileride monoton gelmeye başlar gibi

- Oyunculuklar açsından da Halit Ergenç'i aynı şekilde pek beğenmedim. Hürrem ise bence başarılıydı (ama güzel değil). Okan Yalabık ve İlker Aksum böümün en iyileriydi diyorum.

-Tudors'a gerçekten de fazla özenilmiş yani ben bile düzenli bir izleyicisi olmadığım halde fark ediyorsam bu benzerlikler herkesin gözüne çarpmıştır.

Sonuç olarak biraz yurtdışındaki örneklerine benzese de sonunda gerçek anlamda bir tarihi dizi olduğu için ilk bölümü de göz önüne alınca beğendim ben. Eleştiren kişiler bundan daha iyisini yapsınlar/göstersinler tamam diyelim. Şu haliyle eksikikler olsa da izlenir bu dizi. Ben de izleyeceğim şimdilik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gizlimert -- 6 Ocak 2011; 2:17:52 >
  • Ben rtüğe mail atıp şikayet ettim

Böyle bir dizi olamaz..

Kanuni Sultan Süleyman Böyle çengi çalgı harem sevdalısı biri değildi.

Aşırı abartmışlar tarih kitaplarının ne yazdığı belli Sultan Süleyman demişki Ben Güzel rahat yataklarda ölmeye değil At üstünde elimde kılıcımla savaşarak ölmek isterim..

Olaylar belli süleyman hürremle evlenir 4 erkek 1 kız çocuk sonra rusyaya savaş açamazlar karısı korur yapma etme rusyada baya büyür eski eşinden olan çoçuğu saraydan atar öldürürler vs vs..

Hürremin oğlu sultan selim tahta geçer

--------------

Kaba taslak diyeceğim şudur..

Sultan Süleyman ÇOK YANLIŞ TANITILMIŞTIR.

SULTAN SÜLEYMANIN KAFASINI KAŞIYACAK ZAMANI YOKTU SÜREKLİ SAVAŞ SAVAŞ SAVAŞ OSMANLI TOPRAKLARI ONUN ZAMANINDA EN AZ 5 KAT DAHA ÇOK BÜYÜDÜ

Böyle içkici kadın meraklısı bir SULTAN SÜLEYMAN YOKTUR
  • Saçma bir film gerçekleri yansıtmayan bir film...
    Hüradam denilen filme ATATÜRKe manevi hakaret var diyerek dava açanlar burada KANUNİ SULTAN SÜLEYMANA manevi hakaret var deyip neden bangır bangır bağırmıyorlar sorarım!
  • quote:

Orijinalden alıntı: maranello

İç mekanlar ve kostümler çok güzeldi.....Fakat o denizin ortasındaki gemi görüntüsü ve Topkapı sarayının üstten görüntüsü 3d modellemeler çok amatörce geldi bana.....

Aynı fikirdeyim. Biraz üstünkörü davranılmış. Halbuki daha güzel ve detaylı, gerçekçi yapılabilirdi. Neticede bu denli uğraşılmış.

Ayriyeten bir diğer detay olarak da dünya haritasının o dönemkine uygun şekilde modellenmesi hoşuma gitti. Yine Osmanlıca yazılarla birlikte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kyran -- 6 Ocak 2011; 3:23:11 >
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.