Şimdi Ara

Modem arayüzünde ki bilgiler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
223
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Beyler şimdi benim merak ettiğim şu öncelikle line rate kısmı neyi ifade ediyor ? Örnek vermek gerekirse Turknet bana 76 mbps paket tanımladığında orada 76 mbps mi gözükür yoksa kablo dan kaynaklı kayıplar hesaplanır öyle mi gözükür. Turknet bana 76 mbps hız tanımladığında orada yazan değer 76 mbps idi sonra resimde gözüken değerlere indirdiler. Kopma sorunu olduğunu vs söyleyip bu hıza düşürdüler. Harbi ki öyle bir şey yoktu bunlar kafasına göre düşürmüş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K.PAŞALI -- 19 Nisan 2017; 13:23:57 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Snr margin değerin düşük (10) bu 6'nın altına düşerse internete bağlanamazsın

Santrale uzaksın hat zayıflaman yüksek (16db)

Türknet sana 76 mbps tanımlayamaz hattının kaldırdığı maksimum 36 mbpsdir ki zaten sınırda kullanıyorsun.

Actual net data rate downstream değerine bakarsan 36mbps tanımladıklarını görürsün zaten ki hattın fazlasını kaldırmaz

• quote:

Orijinalden alıntı: Supernova1071

Snr margin değerin düşük (10) bu 6'nın altına düşerse internete bağlanamazsın

Santrale uzaksın hat zayıflaman yüksek (16db)

Türknet sana 76 mbps tanımlayamaz hattının kaldırdığı maksimum 36 mbpsdir ki zaten sınırda kullanıyorsun.

Actual net data rate downstream değerine bakarsan 36mbps tanımladıklarını görürsün zaten ki hattın fazlasını kaldırmaz

Hocam ben zaten 1 hafta kadar 76 mbps kullandım. Bakın bu hızım düşürülmeden önceki değer

Bu 1 hafta önceki hız testim. Ben zaten cat6 kablo çekeceğim. Ama dediğim gibi normal de kablo zayıflaması dahi olsa bura daki değer 76 mbps mi olması gerekmiyor mu? Ben bunu merak ediyorum. Bir de santral uzak demişsin benim bildiğim db düştükçe yakın olmuyor musun (yanlış biliyor olabilirim)

• K.PAŞALI kullanıcısına yanıt
    db düştükçe santrale daha uzak olursun senin mesela 16db uzaksın, benim hat değerlerimde 0db yazıyor santral dibimde hat zayıflamam yok.

evet önceden hattın 76 mbps destekliyormuş ama nedense 36mbps destekliyor şuan. mahallede yapılan kazı falan mı var değerler böyle düştü? ya da kutuya bir şey mi yaptılar ?
  • Yapa altyapısıma geçtiyseniz direk santralden hizmet alındığı için böyle bir şey olmuş olabilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Supernova1071 kullanıcısına yanıt
    Yok hocam hiç bir çalışma yok hatta 50 metre ileride fiber var. Öğlen vakti internet de kopma oldu tekrar bağlandığım da böyle bir sonuç aldım. Hatta şöyle söyleyeyim bu 36 mbps gözüken hız şuan 43 mbps olarak gözüküyor. Diğer değerler aynı ve 39 mbps hız alıyorum..

• Supernova1071 kullanıcısına yanıt
    Bu arada son araştırmama göre hat zayıflaması düşük olması yakın olduğum anlamına geliyor. Yanlış biliyorsunuz bunu

Son olarak hayla bir cevap alamadım total de tanımlı hız 76 mbps olması gerekmiyor mu ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: K.PAŞALI

Bu arada son araştırmama göre hat zayıflaması düşük olması yakın olduğum anlamına geliyor. Yanlış biliyorsunuz bunu

Son olarak hayla bir cevap alamadım total de tanımlı hız 76 mbps olması gerekmiyor mu ?

Dostum senin hat zayıflaman 16 yani yüksek ve santrale uzaksın

Kendimden örnek verdim benim hat zayıflamam 0 yani en düşük santral dibimde anlatabildim mi?

• quote:

Evet 76 mbps olması gerekiyor ama bakıyorum 36 mbps görünüyor bu hattının kaldırdığı en fazla normalde artması gerekirken sende düşmüş dediğim gibi kablolarda kopma tahribat veya altyapıda bir sorun olabilir

• quote:

quote:

Kendimden örnek verdim benim hat zayıflamam 0 yani en düşük santral dibimde anlatabildim mi?

Hocam bütün kaynaklar bu yazıyor.

Noise Margin (Gürültü değerleri)
    0 dB - 6 dB Dsl bağlantısı gerçekleşmez ya da sürekli düşer.
    7 dB - 14 dB Dsl bağlantısı gerçekleşir fakat düşme meydana gelebilir.
    15 dB - 25 dB Hat kalitesi iyi.
    26 dB - 30 dB Hat kalitesi çok iyi.
    31 dB - 35 dB Hat kalitesi mükemmel.

Attenuation (Zayıflama değerleri)
    0 dB - 20 dB Santrale çok yakın.
    20 dB - 30 dB Santrale yakın
    30 dB - 40 dB Santral mesafesi iyi
    40 dB - 60 dB Santral mesafesi ortalama
    60 dB - 65 dB Santrale uzak

• quote:

quote:

quote:

Hocam bütün kaynaklar bu yazıyor.

Noise Margin (Gürültü değerleri)
    0 dB - 6 dB Dsl bağlantısı gerçekleşmez ya da sürekli düşer.
    7 dB - 14 dB Dsl bağlantısı gerçekleşir fakat düşme meydana gelebilir.
    15 dB - 25 dB Hat kalitesi iyi.
    26 dB - 30 dB Hat kalitesi çok iyi.
    31 dB - 35 dB Hat kalitesi mükemmel.

Attenuation (Zayıflama değerleri)
    0 dB - 20 dB Santrale çok yakın.
    20 dB - 30 dB Santrale yakın
    30 dB - 40 dB Santral mesafesi iyi
    40 dB - 60 dB Santral mesafesi ortalama
    60 dB - 65 dB Santrale uzak

Dostum tabi ki 16db 50db'den iyidir ama 2-3 db'den de iyi değildir

Hat zayıflaması arttıkça hattına gelen internet de azalır 50 mbit tarifede hat zayıflaman 20-30 olursa 15-20 mbit belki daha az alırsın santrale uzaklaştıkça hız azalır

Senin hat zayıflaman 16 tamam, kötü değil ama çok iyi de değil.

• Portunuzda sorun var. Değiştirme talebinde bulunun ama ilgileneceklerini pek sanmıyorum.
  • Belli ki hattınızı etkileyen bir durum var. Zira SNR ciddi oranda azalıp zayıflama 7db artmış. Normalde zayıflama değeri için ilk uzaklık akla gelse de hattın duruku da hurada önemlidir. Yani örneğin prize gelen kabloyu gevşetin zayıflama yükselecektir ya da paslı bir kablo kullanın aynı şekilde yükselecektir. Hattı etkileyen bir durum var gibi duruyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.