Şimdi Ara

Manuel Araba işkence değil mi ? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
211
Cevap
0
Favori
11.534
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
29 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • OP doğru söylüyor. Ben de manuel vitesi amelelik sanardım. Hatta ilk aracım mutlaka otomatik olacak derdim. Ama Türkiye'de yaşadığımızı unutmamak lazım. Biraz derinlemesine araştırma yaptığınızda şu sonuçlara varıyorsunuz.

Neden otomatik vites araç alınmaz:

1) Çift kavramalı otomatik vites araçların özellikle trafikte şanzıman ısınma problemi oluyor. Bu durumda yapacak tek şey var. Arabayı kenara çekip beklemek. Yoksa şanzımanı dağıtıyorsunuz. Manuelde öyle bir şey yok.

2) Dandik modellerin (2020 modeli 200 bin tl ve altı modeller için) ivmeleri düşük. Mesela dar bir yoldasın. 3'e takıp devir arttırıp sollama ile arabanın hızlanmasını bekleyip sollamak çok ayrı şeyler.

3) Masraf. Otomatik vites bir aracın şanzımanını indirdiğin anda 10 bin tl. Tüm dişlerin değişmesi gerekiyor. Yenisi gerekiyor. Manuelde diş değiştir, devamke.

4) Siz bakmayın, otomatik vitesin de zorlukları var. Otomatik vites aracı da zaman zaman boşa almak zorundasın. Frene asılmak zorundasın. Vitese yük binmesin diye elli tane teferruatı var.

5) Yakıt masrafı. Her zaman otomatik araçlar 1 tık daha fazla yakıyor.

• Otomatik güzel ama pahalı ve arıza çıkarma ihtimali manuele göre daha fazla. Bir de ben sürekli trafikte kullanmadığım için manuel seviyorum. Çok milimetrik hareketlerle bile çok kaza atlatmışımdır. Direksiyon hakimiyetimi veya dikkatimi azaltmıyor şahsen seviyorum ben.
  • quote:

Orijinalden alıntı: goodorevil

Anlatıma bak gören de uçak kullanıyor zanneder.
    Hocam ucak kullanmak zaten araba kullanmaktan daha kolay. Gecen flight smilutorda kalktim Istanbuldan New Yorka uctum her sey otomatik. Arabyal Kadikoyden Taksime gitmek daha zor.

Saka saka
  • Manuel aracım var keşke otomatik olsaydı diyorum bazen ist trafiğinde.
  • 15 yıldır manuel kullanan birisi olarak manuel vitesten bıktım... artık trafiğin yoğun olduğu saatlerde işkence oluyor. Bir sonraki hedefim otomatik araç almak. Yeni araç kullanmaya başladığım zaman manuel vites banada haz veriyordu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hem binek hem ticari araç kullanıcı olarak manuel vitesten bıkmış biriyim. Otomatik vitesi gereksiz veya manuel kullanamayanlar için bir seçenek olarak görenler zamanının kısa bir vaktini arabayla geçiriyor olmalı. Saatlerce trafik çeken kimsenin manueli savunduğunu görmedim (maddi sebepler hariç).
  • Evet işkence.

Ama param yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iwasmadeforthis -- 5 Haziran 2020; 18:53:21 >
  • Eğer araba kullanmak sizin için sadece A noktasından B noktasına gitmek için bir ulaşım şekli ise, evet kesinlikle otomatik vites üstün, manuel ile uğraşmaya hiç gerek yok.

Ancak, araba kullanmaktan zevk alan insanlar var, mesleği olan insanlar var, arabasını alıp piste yarışmaya giden insanlar var, sadece zevk olsun diye haftasonları 400km uzun yol yapan insanlar var. İşte bu tip insanlar için manuel vites vazgeçilmez bir şey. Otomatik vitesin suratına bakmaz bu tip insanlar, zaten bu insanların sevdiği şey, elindeki vites topuzu ile motorun aktarım organlarının doğrudan bağını hissediyor olman.

Şu da bir gerçek ki usta bir şoför manuel vites ile en kaliteli otomatik vitesten daha tasarruflu da sürebilir, daha konforlu da sürebilir, daha performanslı da sürebilir.
  • Otomatik candır 15 yıldır yollardayım her türlü araba motor şanzıman kullandım şu anki aracım da manuel ama değiştirirsem otomatik bir araba alacağım
  • manuel işkence demek bence tam olarak doğru değil. İstanbul trafiği gibi bir ortamda bir de yokuş, dur- kalk filan varsa insanı epey yoracağı açık. Ancak bir müddet sonra manuel araç kullanımı her gün yaptığın sıradan bir iş haline geliyor. Ayak, diz gibi uzuvlarda ileri seviyede bir hastalık (kireçlenme, çatlak, ödem, menisküs yırtığı vs.) varsa o zaman işkence olur diyebiliriz. Bazı otomatik şanzımanlar manuele göre daha zor kullanımlı bana göre. ( Opel easytronic, Toyota MMT, Honda i-shift vs.) Tam otomatiklerde şehiriçinde kesinlikle bir konfor artışı oluyor ama şehirdışında, yokuşlarda, sollama yaparken yada park ederken bence manuel yine daha kullanışlı. O yüzden sadece aşırı yoğun trafiği olan yerde yaşasaydım ve her gün araç kullanmak zorunda olsam otomatik olmazsa olmaz benim için.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • Otomatik al kardeş

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hemican

Hocam ucak kullanmak zaten araba kullanmaktan daha kolay. Gecen flight smilutorda kalktim Istanbuldan New Yorka uctum her sey otomatik. Arabyal Kadikoyden Taksime gitmek daha zor.

Saka saka

Alıntıları Göster
    Oto pilotun kullandığı, Ils ile yaklaşma yapılan bir uçaktan bahsetmiyorum yalnız 😂

• Alışma meselesi. Motor öğrenme. Az önce araba kullandım geldim şu anda düşünüyorum hiç vites değiştirdim mi farkında değilim. Kaçıncı viteste kullandım onun da farkında değilim. Bazen çok dalgınken dur şu vitesi 5’e alayım diyorum elimi atınca bakıyorum araç 5. Viteste. Arabam otomatik değil ama benim için otomatikleşmiş. :)
    Bunun şöyle bir avantajı var benim için artık tüm otomobiller otomatik çünkü artık vites atmak benim için otomatikleşmiş ama otomatiğe alışanlar için sadece otomatik araçlar otomatik. Ben her otomobili kullanabilirken bir kısım sürücüler sadece otomatik araçları kullanabiliyorlar.
    Dar bir sokakta önünüzde manuel bir araç sürücüsü kalmışsa otomatik şoförü onla birlikte bekler ki birisi gelse de arabayı çekse(yaşanmış bir olaydır).

• 20-21 senedir İstanbul'da araba kullanıyorum, eskiden temde trafik olsa e-5'ten kaçardık, e-5 trafik olsa mahalle içinden kaçardık orda da trafik olsa yan yolları kullanırdık

Fakat son 1-1.5 senedir nereden kaçarsak kaçalım her yer trafik.Istanbulda 20 seneden fazla hem manuel hem otomatik araç kullandım hep dedim ki burda ve dışarıda manuel manuel manuel diye.Sırf 4'ten 3 çekmek için bile manuel derdim

Ancak şirket aracı 1.5dCi manuel Fluence'dan sonra Octavia 1.6TDI Dsg verdiler 5-6 ay önce o zaman anladım.Istanbulda manuel araba sürmek enayilik hakikaten enayilik

Debriyaja basmaktan kuran çarpsın belimiz ağrıyordu kardeşim.Burada babasının arabasıyla hafta sonu çıkanlar otomatik kadın işi desin gülün geçin.Bizim gibi sabah trafikte işe giden akşam trafikte işe giden gün içinde Maslak-Hadımkoy yapanlar için otomatik candır, nokta

• Yoğun İstanbul trafiğinde işkenceye dönüşüyor. Sol bacak iyi hacim yapıyor 😅

• quote:

Orijinalden alıntı: fasakasa

Mesela direksiyonlu araba da hayli zahmetli.

Sağa döneceksin , direksiyonu sağa çevir.
    Dönmeyi tamamladın tekrar topla.
    Olamaz yine dönüş var yine çevir.
    Offf yine toplamak gerekiyor bu direksiyonu.
    Bir de sinyal kolu var , neyse onu kullanmayın.
    Elon musk bu konuya el attı yakında oda otomatik olacak..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: AsiretinMarjinalCocugu

20-21 senedir İstanbul'da araba kullanıyorum, eskiden temde trafik olsa e-5'ten kaçardık, e-5 trafik olsa mahalle içinden kaçardık orda da trafik olsa yan yolları kullanırdık

Fakat son 1-1.5 senedir nereden kaçarsak kaçalım her yer trafik.Istanbulda 20 seneden fazla hem manuel hem otomatik araç kullandım hep dedim ki burda ve dışarıda manuel manuel manuel diye.Sırf 4'ten 3 çekmek için bile manuel derdim

Ancak şirket aracı 1.5dCi manuel Fluence'dan sonra Octavia 1.6TDI Dsg verdiler 5-6 ay önce o zaman anladım.Istanbulda manuel araba sürmek enayilik hakikaten enayilik

Debriyaja basmaktan kuran çarpsın belimiz ağrıyordu kardeşim.Burada babasının arabasıyla hafta sonu çıkanlar otomatik kadın işi desin gülün geçin.Bizim gibi sabah trafikte işe giden akşam trafikte işe giden gün içinde Maslak-Hadımkoy yapanlar için otomatik candır, nokta
    Hocam Yandex saolsun:)

Eskiden yandex google masp falan yokken tahmini giderdiniz nerede saat kacta trafik oldugu tahmin edip ona gore bildiginiz alternatif varsa kullanirdiniz.
    Simdi Istanbula ilk defa gelen bile Yandexe adresi girip beni en hizli yolda gotur deyip ara sokaklara dalma sansinza sahip.

• quote:

Orijinalden alıntı: LGatakan

OP doğru söylüyor. Ben de manuel vitesi amelelik sanardım. Hatta ilk aracım mutlaka otomatik olacak derdim. Ama Türkiye'de yaşadığımızı unutmamak lazım. Biraz derinlemesine araştırma yaptığınızda şu sonuçlara varıyorsunuz.

Neden otomatik vites araç alınmaz:

1) Çift kavramalı otomatik vites araçların özellikle trafikte şanzıman ısınma problemi oluyor. Bu durumda yapacak tek şey var. Arabayı kenara çekip beklemek. Yoksa şanzımanı dağıtıyorsunuz. Manuelde öyle bir şey yok.

2) Dandik modellerin (2020 modeli 200 bin tl ve altı modeller için) ivmeleri düşük. Mesela dar bir yoldasın. 3'e takıp devir arttırıp sollama ile arabanın hızlanmasını bekleyip sollamak çok ayrı şeyler.

3) Masraf. Otomatik vites bir aracın şanzımanını indirdiğin anda 10 bin tl. Tüm dişlerin değişmesi gerekiyor. Yenisi gerekiyor. Manuelde diş değiştir, devamke.

4) Siz bakmayın, otomatik vitesin de zorlukları var. Otomatik vites aracı da zaman zaman boşa almak zorundasın. Frene asılmak zorundasın. Vitese yük binmesin diye elli tane teferruatı var.

5) Yakıt masrafı. Her zaman otomatik araçlar 1 tık daha fazla yakıyor.
    1. Tam otomatik şanzımanlarda ısınma sorunu yok
    2. Otomatiklerde kickdown yaparak çok rahat sollama yapılabilir
    3. Tam otomatik şanzımanların arıza riski çok düşük.
    4. Otomatik viteste D ye alıp hareket eder, park edince P ye alıp inersin. Burdaki yorumlara bakmayın 8 yıldır otomatik kullanırım hiç boşa almadım.
    5. Evet tam otomatikler (Tek/çift kavramalılar sanırım daha az yakıyor) manuele göre bir tık fazla yakıt tüketebilirler

Otomatik vitesin geçmişi ülkemizdeki gibi 10 yıllık değil, dünyaya bakarsanız 50-60 lara dayanır. Teknolojinin getirmiş olduğu yeniliklere açık olun. Burada manueli savunan birçok kişinin birinci sebebi maddiyat ki haklılar. Bir kısmı da otomatiği hiç denememiş olanlar muhtemelen. Aracın ortasındaki kolu hareket ettirmek çok büyük marifet değil. Hele de 100-120 bg araçlardakiyle oynamak çocuk oyuncağı. Kendinizi birşey sanmayın

• vites fetişizmi veya ilerlere doğru..

sado sadomazoşizm
  • manuel araç iyidir, hem olası bir şanzıman sorununda daha az masraf çıkartır. Ayrıca alıştıktan sonra direksiyon hakimiyetini de etkilemez. Yaklaşık 10 yıldır arabam yok ama öncesinde hep manuel kullandım ,elbette şehir içi dur kalklarda yorucu olur orası kesin. Şimdi gene bir araç almayı planlıyorum o da manuel olur muhtemelen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lawbreaker -- 5 Haziran 2020; 21:27:13 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.