Şimdi Ara

Mahou Shoujo Madoka Magica

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
114
Cevap
3
Favori
4.973
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Konusunun bölümde olmadığını farkedince açayım dedim.

Tanıtım:

Madoka Kaname, rüyasında tanımadığı bir kızın zor bir savaş verdiğini ve küçük bir yaratığın kendisinden bu savaş için yardım istediğini görür. Ertesi gün okula yeni katılan transfer öğrenci Homura Akemi tam da rüyasında gördüğü kızdır.
    Kaname, arkadaşı Sayaka Miki ile eve dönerken derinden birisinin yardım istediğini işitir. Sesi takip ettiğinde yardım isteyenin rüyasında gördüğü Kyubei isimli küçük yaratık olduğunu görür. Kyubei Homura'dan kaçmaktadır ve yara içindedir. Kyubei'nin kaçmasına yardım ettikten sonra Kyubei'nin dostu olan Mami Tomoe adlı büyülü güçlere sahip bir kız gelir ve Kyubei'nin yaralarını iyileştirir.
    Kyubei, Kaname ve Miki'ye cadılarla savaşmaları karşılığında büyülü güçler vereceğini ve bir dileklerini yerine getireceğini söyler. Mami kızların bu teklifi kabul etmelerini desteklerken, kendisi gibi "Büyülü Kız" olan Homura ise bir sebepten dolayı bunu istememektedir.

Tür: Seinen,Fantazi,Mahou Shoujo,Büyü,Psikoloji,

Bölüm Sayısı: 12

Türkçe çevirisini kim yaptıysa yine çoğu animede olduğu gibi beni şaşırtmayan senkron kaymalarının izinden o da gitmiş.Artık her videoda senkron ayarı yapmaktan gına geldi neyse.
    Mahou Shoujo türüne farklı bir bakış ve özgün bir hikaye.Resim sizi yanıltmasın şirin kızların dönüşüm yapıp uçuştuğu büyülü bir yapım gibi bir görüntüsü olsa da izlediğinizde sizi nasıl şaşırttığını göreceksiniz.Özellikle müziklerine bittiğim animedir.Yer yer karakterlerin yaşadığı buhran sizi baskı altına alabiliyor onun dışında kötü bir yan yok.Alışılagelmişin dışında bir çizimi var özellikle cadıların çizimleri çok farklı.Yorumumu spoiler vermeden sağlıklı bir şekilde yapamayacağım için böyle bırakayım.İzleyenler varsa animede anlam veremediğim birkaç nokta var ve bunlarla ilgili sorularım da cabası.

Gekijouban Mahou Shoujo Madoka Magica adında 3 tane movie yapımı da var ama altyazısını bulamadığım için onu sonraya bıraktım.Gekjouban adı altında olduğuna göre büyük ihtimal orijinal hikayenin üstünden bir özet olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KanameSama -- 23 Şubat 2014; 10:15:52 >

• Şöyle çizimleri olan animeler çok çocukça geliyor bana.
  • listeme ekledim paylaşım için teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: Grimmjow Jaggerjack

Şöyle çizimleri olan animeler çok çocukça geliyor bana.

İşte bahsettiğim şey buydu yüzeysel bakarsan çizimlerine veya çocuk karakterlere öyle görünüyor ama asla öyle bir seri değil.Türü seinen olduğu için çocuklara zaten hitap edemez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KanameSama

quote:

İşte bahsettiğim şey buydu yüzeysel bakarsan çizimlerine veya çocuk karakterlere öyle görünüyor ama asla öyle bir seri değil.Türü seinen olduğu için çocuklara zaten hitap edemez.

Seinen türünün yetişkinler için olduğunu biliyorum zaten. Bu animeyi izlemek sana ne kazandırdı?
  • Amacım konuyu baltalamak veya tahrik etmek değil ama şu ilk mesajda ki resim nedir öyle. 5 tane ufak kız velet, 12 bölüm boyunca bunları izlemek zaman kaybından bir şey değildir bana göre.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hz. Zeus -- 23 Şubat 2014; 13:48:16 >
  • quote:

quote:

quote:

Seinen türünün yetişkinler için olduğunu biliyorum zaten. Bu animeyi izlemek sana ne kazandırdı?

Bir karakterin arkadaşı uğruna neleri göze alıp yapabileceğini gösterdi yani ana teması arkadaşlık.Karakterlerin baskı altında kaldıklarındaki piskolojik analizleri NGE dakilere çok benzer yapıda ama NGE daki gibi sembolizm,felsefe,din,mit vs gibi göndermeler yok.Böylesi türleri sevmiyorsanız zaten izlerken size boğucu bir hava verecektir.İllede izleyin diye diretmedim tabi ki sadece göründüğünden farklı bir yapım olduğunu söylemek istedim.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Bir karakterin arkadaşı uğruna neleri göze alıp yapabileceğini gösterdi yani ana teması arkadaşlık.Karakterlerin baskı altında kaldıklarındaki piskolojik analizleri NGE dakilere çok benzer yapıda ama NGE daki gibi sembolizm,felsefe,din,mit vs gibi göndermeler yok.Böylesi türleri sevmiyorsanız zaten izlerken size boğucu bir hava verecektir.İllede izleyin diye diretmedim tabi ki sadece göründüğünden farklı bir yapım olduğunu söylemek istedim.

Arkadaşlık dediysen "Rainbow nisha rokubou no shichinin" bu konuda izlediğim en iyi yapım. Sana daha öncede önermiştim izlersen ne demek istediğimi anlarsın. Bu konusu açılan animelerden o kadar çok var ki görmekten sıkıldım, kişisel algılama.

• Başta çizimlerine önyargılı yaklaşmıştım. 1 günde bitirdim. Hızlı gittiğim için bir süre sonra izlerken etkilenmemeye başlasam bile, genel olarak etkileyici bir seriydi. Tavsiye ederim boş bir gününüzde izleyin derim.
  • Güzel tanıtım teşekkürler. Güzel anime puanım 8
  • Anime izlemek insana ne kazandırır ? Önce buna cevap bulmak gerek.Sadece vaktini çalar
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ve tanrı onu yarattı

Anime izlemek insana ne kazandırır ? Önce buna cevap bulmak gerek.Sadece vaktini çalar

Kurduğun cümle ile izlediğin serilerin ne kadar boş olduğunu gösterdiğin için seni tebrik ediyorum. Gerçi boş yetişmiş bir insana dolu anime izletsen de anlamaz ya neyse.
  • Belgesel izlemiyorsun anime izliyorsun.Bu arada merak etme anime kültürüm gayet yerinde ama bu animenin vakit çaldığı gerçeğini saklamaz.Ayrıca anime insana hiç bir şey kazandırmaz.

Mesela bleach sana ne kazandırdı ? Bir karakterin nickini aldıracak kadar nasıl etkiledi ? Ne öğrendin ve sosyal yaşantında bunu nasıl uyguluyorsun.Göster bakalım animenin sana ne kazandırdığını

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ve tanrı onu yarattı -- 24 Şubat 2014; 23:21:26 >
  • quote:

Belgesel izlemiyorsun anime izliyorsun.Bu arada merak etme anime kültürüm gayet yerinde ama bu animenin vakit çaldığı gerçeğini saklamaz.Ayrıca anime insana hiç bir şey kazandırmaz.

Mesela bleach sana ne kazandırdı ? Bir karakterin nickini aldıracak kadar nasıl etkiledi ? Ne öğrendin ve sosyal yaşantında bunu nasıl uyguluyorsun.Göster bakalım animenin sana ne kazandırdığını

''Ayrıca anime insana hiç bir şey kazandırmaz'' bu sözle anime kültürü anlayışınızı zaten özetlemişsiniz ama ben internet üzerinde insanlarla kavga eden birisi değilimdir.Offtopic açmışsınız.Ancak bu yaptığınız cahilce yorumla hata yaptığınızı belirteyim ve en basitinden kendimden örnek vererek bana neler kazandırdığını paylaşayım.

-Fazlaca altyazı okuduğum için artık cümle kurarken zorlanmadan ve düzenli bir şekilde kurabiliyor kendimi ifade edebiliyorum.Yazım ve noktalama işaretlerine de elimden geldiği kadar dikkat etmeye çalışıyorum.Hatta bu çoğu zaman günlük hayatımda konuşmama bile yansımıştır.

-Animede binbir çeşit karakter gördüğüm için dışarıya çıktımda gördüğüm insanların karakterlerini daha iyi inceleyip ayırt edebiliyorum.Ona göre davranıp yönümü kendim çiziyorum.

-Çoğunlukla yüzeysel düşünen biriyseniz nasıl bir etki yapar bilemem ama derin düşünenlerdenseniz bu yönünüzün iyice su yüzüne çıkmasını sağlayabilir.Şahsen animeye başladıktan sonra kendi ilgi alanım olan Psikoloji ve Felsefeye merak sarmışımdır.

-Animelerde genellikle başkarakterler çekingen,korkak,kişiliksiz,yalancı,aldatan olmaz.Shounen serilerde birinci bölümden itibaren 50. veya 60. her ne uzunluktaysa o karakterin gözünden gelişimine şahit oluruz ve bu insanları özellikle gençleri motive edici birşeydir.

-Bazıları hayata bakış açımızı bile etkileyebilir misal Clannad After Story gibi.İlerde bende baba olduğumda çocuğuma böyle yapar mıydım acaba diyebilirsin.

-Yabancı diliniz gelişir.Eğer sürekli altyazılı bir film veya dizi izleyen biriyseniz de aynı etkiyi yapar tabiki.

-Gerçekte belki de hiç göremeyeceğin arkadaşlıklar görürsün.Arkadaşlar arasındaki bağ o kadar sıkıdır ki içinden ''benimde arkadaşlarım benim için böyle yapar mıydı? '' diye düşünebilirsin.

En iyisini en sona sakladım.Animedeki unsurların çoğu hayali oldukları için Holywood filminin sana veremediği bir şeyi ''Yaratıcılığı'' katar.Anime izleyen çoğu kişide bolca vardır bu.Kendi anime hikayesini sayfalarca kağıda dökenler (Fan Fiction) nette çokca bulabilirsin.Tabi döküpde animatör mü olacaklar dersen hayır çoğu sevdiği için yapar ve forumlarda paylaşır.En basitinden eğer Spirite Away gibi Ghibli yapımlarını izlediysen bir insanın hayalgücünün nerelere kadar gidebildiğini somut olarak görmüşsündür.

Dahada özden kaçırdıklarım vardır gecenin şu saatinde pek aklıma gelmiyor kusura bakmayın.

Kısacası izlediğin seriye göre değişkenlik gösteren bir durum.Daha da örnek vermem gerekirse School Days izleyip kızları parmağında dolandıran bir çocuğun sonu nasıl olur görebilirsin.Kime sorsan farklı yanıt alacaksın o yüzden bende animenin bana kattığı unsurları yazdım.Tek bir cümlede özetlemem gerekirse anlayacağın üzere Filmden veya TV dizilerinden ne öğreniyorsan animelerden de o kadar öğreniyorsun.Tek farkı animelerin tasarlanması çok daha yaratıcılık gerektirdiğinden bu özelliğide ister istemez izlerken senin yaratıcılığını etkiler.Ha son unuttuğum birşeyi de yazayım.Animelerin bana bir öğrettiği şeyde boş konuşup bilmediği konularda atıp tutan insanların hayatta hiç bir zaman kaideye alınmadığı.Ama ne ironidir ki ben ilk defa birini ciddiye alıp bu kadar yazdım.Bir daha da yapmam sanırım ^^

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KanameSama -- 25 Şubat 2014; 0:35:04 >

• quote:

Belgesel izlemiyorsun anime izliyorsun.Bu arada merak etme anime kültürüm gayet yerinde ama bu animenin vakit çaldığı gerçeğini saklamaz.Ayrıca anime insana hiç bir şey kazandırmaz.

Belgesel izlemediğimi nereden çıkardın ? Kendimi bildim bileli ülke belgeselleri başta olmak üzere bir çok belgesel izledim. Başkası hakkında atıp tutmadan önce insan bi sorar en azından. Anime kültürünü merak ettiğim yok her şey ortada. Anime insana hiç bir şey kazandırmaz demişsin. Sonrada animeler sana ne kazandırdı diye sormuşsun. Başlıyorum şimdi iyi oku.

• Bir karakterin adını forum sitesinde aldım. E ne olmuş? Demek ki bunu yapacak kadar kendisini sevdirmiş o karakter. Sosyal yaşantıma şöyle etkisi olmuştur: Fitness ile uğraşıyorum ve vücudumu Grimmjow'un şekline sokmak için çalışıyorum.

• İngilizce sınavlarına hazırlanan biri olarak arada kafamı dağıtmak için anime izliyorum. Bu animeler de İngilizce alt yazılı ve "sosyal" yaşantımda ki meslek hayatım için iyi yönde katkısı oluyor.

• "Sosyal" yaşantımda tanıdıklarımdan bazıları öldüğünde duygulanmayan ben bazı animeleri izlerken duygulandım.

• "Sosyal" yaşantımda anime üzerine sohbetler edebiliyorum.

• İhanet eden birinin bunu her zaman yapacağını öğrendim ve bunu "sosyal" yaşantımda gözledikten sonra bunun ne kadar doğru olduğunu gördüm.

• Network marketing'in insanları nasıl dolandırıp kendisine çektiğini öğrendim.

• İnsanların büyük çoğunluğunun internet üzerinden yazışırken karşıda ki ne resim koyarsa onun o olduğunu düşündüklerini gördüm.

• Cyberpunk'ın ne derece önemli ve ülkemizde ne kadar az değer gördüğünü öğrendim ve bu vesileyle kitap okuma alışkanlığını yeni kazanmış biri olarak PKD'nin kitaplarını büyük bir zevkle okumaya başladım.

• Yalnız ve dışlanmış birisinin gelişiminin nasıl olduğunu gördüm.

• Bazı Opening ve Ending'leri izlerken, dinlerken mutlu olduğumu hissettim.

• Bir insanın gerçekten sevdiği biri için ne fedakarlıklar yapabildiğini gördüm.

• Anime sevgisiyle Japonya araştırmaların sonucunda Japonya hakkında genel bir kültür edindim.

Artık başka sana ne yazmalıyım bilemiyorum ama anime izlemenin sadece vakit kaybı olmadığını görmüşsündür umarım. Tabii kide vakit kaybı olan zilyon tane anime var ama bütün animeler zaman kaybıdır diyemezsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hz. Zeus -- 25 Şubat 2014; 16:56:04 >

• Grimmjow ve Kaname cidden tebrikler kendiyle çelişkide olan arkadaşa üşenmemiş bu kadar özenli mesajlar atmışsınız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Epey saçmaladığınızı düşündüğüm için konuyu uzatma gereği duymuyorum.Genel kültürünüzü artırmaya devam edebilirsiniz.Animeden öğrenilemeyecek sadece deneyimlerle öğrenilebilecek ne varsa siz kafanızın arkasına kaset yerleştirilmişçesine izlediğiniz animelerden öğrenmişsiniz.Hele animenin sizi kitap okumaya sevk ettiği kısıma bittim.Kolay gelsin o halde
  • quote:

Epey saçmaladığınızı düşündüğüm için konuyu uzatma gereği duymuyorum.Genel kültürünüzü artırmaya devam edebilirsiniz.Animeden öğrenilemeyecek sadece deneyimlerle öğrenilebilecek ne varsa siz kafanızın arkasına kaset yerleştirilmişçesine izlediğiniz animelerden öğrenmişsiniz.Hele animenin sizi kitap okumaya sevk ettiği kısıma bittim.Kolay gelsin o halde

Kitap okuma olayi soyle oldu.
    Cyberpunk turunde animeleri izledim ve cok ilgimi cekti. Bu turun ana temasi: yuksek teknoloji, dusuk yasam. Ve philip k. Dick adli yazarin bu turde pek cok kitabi var bende bu sekilde alip okumaya basladim olay bu.

Bende belli basli animeler disinda cogu animeye aslinda sadece anime degil film, dizi vb. Seylere karsiyim. Ama yukari da nedenini acikladim tabi sert cikinca dogal olarak boyle bi mesaj aldim, neyse.

• Konuyu uplayalim simdi bitirdim seriyi. Turkce altyazilar gercekten problemli eger seyretmek ve tum etkiyi almak istiyorsaniz ingilizce altyazi oneririm. Son zamanlarda cikan en iyi animelerden, myanimelistte zaten 10 puan aliyor cogu kisiden. Bende 9 puan verdim

• İzlediğim en iyi animelerden biriydi. Kitabı kapağına göre yargılamamak lazım. Üç gündür kendime gelemedim o kadar etkiledi beni. Faust'un yeniden yorumlanmışı, baya derin felsefi bir yapım. Hayal gücünde hiç bir kısıtlama olmayınca böyle şaheserler çıkartıyorlar işte. Dünyadan ayrı seviyede japonlar

Yüzlerce anime izledim, şu kadar güzel bir şarkı dinlemedim. Büyüleyici gerçekten.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.