Şimdi Ara

Mahou Shoujo Madoka Magica (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
114
Cevap
3
Favori
4.973
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Grimmjow Jaggerjack

Amacım konuyu baltalamak veya tahrik etmek değil ama şu ilk mesajda ki resim nedir öyle. 5 tane ufak kız velet, 12 bölüm boyunca bunları izlemek zaman kaybından bir şey değildir bana göre.

Sen Bleach'ın ilk çıkan sayılarını okudun mu hiç ?
  • Mahou Shoujo Madoka Magika'nın film serisinin 3. ve son filmi olan Rebellion'u izledim 2 gün önce daha sonra gittim myanimeliste direk 10(Masterpiece) puan verdim ki vermem kolay kolay o puanı bir animeye.İlk 2 film TV serisinin yeniden çekiminden başka bir şey değildi sadece daha kaliteli çizimleri vardı bende bu yüzden 2 filmi izledikten 1 ay ara verdim nasıl olsa 3.süde ilk iki film gibi re-wind olucak diye ama ne büyük hata yapmışım Filmin ilk yarısı kafa karışıklığından başka bir şey değildi ama hikaye açılmaya başlayıp Homura ve Mami arasındaki çizim kalitesinin kendini aştığını dövüş sahnesi ve o "süpriz son" Rebellion filmini bu kadar puan vermeme neden oldu.Filmlerle sadece ana hikayeyi(her ne kadar ilk 2 film ana hikayenin re-windi olsada) ve çizim/müzik kalitesini ilerletmekle kalmamışlar üstünede o "süpriz son" ile animedeki karanlık unsurunu daha yüksek bir seviye taşımışlar.Kısacası eğer bu animenin TV serisini izlemiş ve beğenmişseniz kesinlikle filmleri izleyin çünkü filmler basit bir re-windtan çok daha öte : Çok daha iyi çizimler , daha iyi müzikler , ana hikayenin devamı ve tabiki Mahou Shoujo Madoka Magika ismini yeni bir seviyeye taşıyan o "süpriz son".

• ABİ O REBELLION FİNALİ END OF EVANGELION FINALIYLE YARIŞIR YAV OHA DİREK 10 VERDIM MALDA O FINALDEN SONRA, KESINLIKLE HAYATIMDA İZLEDİĞİM EN İYİ 5 FİNALDEN BİRİ BU.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ne diyeceğimi bilemiyorum.İçinde her şey mevcut.Mesela saç renkleriyle karakter özellikleri arasında ilişki gibi

Yani her ayrıntı düşünülmüş.İzleyin izletin

Fanlarına ve izlemiş olanlara bir sorum var yetkin olduğunu düşünenler alıntı atabilir mi acaba

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zodion

Ne diyeceğimi bilemiyorum.İçinde her şey mevcut.Mesela saç renkleriyle karakter özellikleri arasında ilişki gibi

Fanlarına ve izlemiş olanlara bir sorum var yetkin olduğunu düşünenler alıntı atabilir mi acaba

Buyur
  • quote:

Orijinalden alıntı: DeidaraSanji

quote:

Ne diyeceğimi bilemiyorum.İçinde her şey mevcut.Mesela saç renkleriyle karakter özellikleri arasında ilişki gibi

Buyur

10.bölümde dikkatimi çeken bir şey oldu.Ve birazcık baktığımda 6.bölüm hariç genele yayıldığını farkettim

Evet rünler.Rünleri rasgele koyduklarını sanmamakla birlikte içerdiği anlamı merak ediyorum

• quote:

quote:

quote:

Buyur

10.bölümde dikkatimi çeken bir şey oldu.Ve birazcık baktığımda 6.bölüm hariç genele yayıldığını farkettim

Evet rünler.Rünleri rasgele koyduklarını sanmamakla birlikte içerdiği anlamı merak ediyorum

Rastgele değiller, ve anlamları var, hatta bazı fansublarda çevirmen notunda anlamları yazıyordu.

https://wiki.puella-magi.net/Deciphering_the_runes

Buradan çevirebilirsin

http://wiki.puella-magi.net/Runes:Rebellion
    Bunlar da rebelliondakiler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jungian_Shadow -- 22 Eylül 2016; 17:05:40 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Buyur

Rastgele değiller, ve anlamları var, hatta bazı fansublarda çevirmen notunda anlamları yazıyordu.

https://wiki.puella-magi.net/Deciphering_the_runes

Buradan çevirebilirsin

http://wiki.puella-magi.net/Runes:Rebellion
    Bunlar da rebelliondakiler

Demek ki çözümü uzaklarda aramamak lazımmış zira hemen yanı başımızdaymış

Teşekkürler

• Başka bir sorum var

Kader bağı olarak da geçen farklı evrenlerde gelişen olayların tek karakter üzerinde gerçekleşmesi sonucu oluşan çarpan mekaniği etik-faydacı ahlak anlayışları misali mantık temelli felsefik bir argümandan mı beslenmekte yoksa ucu açık mistisist öğelerden biri mi

Biraz daha açayım birbirlerinden haberdar olmayan ve hiçbir etkisi olmayan farklı evrenlerdeki Madokaların çilecilikten güç kazanmasının herhangi bir izahı var mıdır ?

Eğer ben yanlış izlemediysem olay kader ağları diye bahsedilip geçiliyor

Not:Kyubeyi seven bir ben miyim ?

• quote:

Başka bir sorum var

Kader bağı olarak da geçen farklı evrenlerde gelişen olayların tek karakter üzerinde gerçekleşmesi sonucu oluşan çarpan mekaniği etik-faydacı ahlak anlayışları misali mantık temelli felsefik bir argümandan mı beslenmekte yoksa ucu açık mistisist öğelerden biri mi

Biraz daha açayım birbirlerinden haberdar olmayan ve hiçbir etkisi olmayan farklı evrenlerdeki Madokaların çilecilikten güç kazanmasının herhangi bir izahı var mıdır ?

Eğer ben yanlış izlemediysem olay kader ağları diye bahsedilip geçiliyor

Not:Kyubeyi seven bir ben miyim ?

Sanırım Kyubey'ı seven tek sensin. En nefret edilen anime karekterleri listelerinde TOP5 den aşağı düştüğünü görmedim. :D

• Güzel mi?
    İzlemeyi düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: KanameSama

quote:

quote:

quote:

Şöyle çizimleri olan animeler çok çocukça geliyor bana.

İşte bahsettiğim şey buydu yüzeysel bakarsan çizimlerine veya çocuk karakterlere öyle görünüyor ama asla öyle bir seri değil.Türü seinen olduğu için çocuklara zaten hitap edemez.

Seinen türünün yetişkinler için olduğunu biliyorum zaten. Bu animeyi izlemek sana ne kazandırdı?

Bir karakterin arkadaşı uğruna neleri göze alıp yapabileceğini gösterdi yani ana teması arkadaşlık.Karakterlerin baskı altında kaldıklarındaki piskolojik analizleri NGE dakilere çok benzer yapıda ama NGE daki gibi sembolizm,felsefe,din,mit vs gibi göndermeler yok.Böylesi türleri sevmiyorsanız zaten izlerken size boğucu bir hava verecektir.İllede izleyin diye diretmedim tabi ki sadece göründüğünden farklı bir yapım olduğunu söylemek istedim.

Mazur görün fakat yanlışınızı düzeltme gereği duyuyorum

Madokada sembolist,felsefik unsur içermiyor diye bir şey yok.Ağır alman/kelt esintilerini iliklerine kadar hissetmen bir yana temel mantığını genel olarak gnosist bir düşünce olan spiritüalizmden almaktadır

Gelelim kyubeye

Onca sığır anakarakter figüran yankarakter varken net kendisine haksızlık yapılmaktadır.İşgüzar olduğundan millet fevri davranarak bu denli iyi tasarlanmış kyubeyin mihenk taşı niteliği taşıdığını unutuyorlar.Seriye ayrı bir boyut kattığı su götürmez bir gerçek

Analojileri dahi sevmek için yeterli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 27 Ekim 2016; 4:01:31 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Xerneo

Güzel mi?
    İzlemeyi düşünüyorum.

Tabiki. Özellikle ilk birkaç tuzak bölümü geçince.

• Zodion Z kullanıcısına yanıt

Bu mesaja eklenen görseller:

Mahou Shoujo Madoka Magica

• Great.Wave kullanıcısına yanıt
    Aman hocam ne yaptın sen

Heil Kyubey

• Not:Yazılarım ağır derecede spolier içerir

Çeşitli teorilerimi paylaşacağım.Fikri olanlar ekleme yapabilir.Yanlışım varsa düzeltebilir

Doğa prensipleri

Büyücülerin cadı olmasının ardında ki mantık şöyle işler:Madde enerjinin formudur entropinin ve ternodimaniğin kanunları gereği duygular enerjiye dönüşebilir.Fakat büyücülerin onları kendi mantalitelerinden de bir şeyler katarak özellik verip belli bir şekle sokabilir.Üstelik bu silahlarla da sınırlı değil.Ona ayrıca değineceğim

Işığın yokluğunda ne olur karanlık.Pozifit duygular kullanıldığı zaman ise arta nefret,öfke gibi şeyler kalmaktadır.Aynı sinirlendiğimizde rahatlamamız ya da zevk eşiğini zorladığımızda artık daha fazla zevk almanın mümkün olmaması gibi.Dopamin reseptörleri direnç gösterdiğinden dolayı.Barajdan akan su gibi düşünün

Bu meselenin mistisist ayağıda mevcuttur.Budizmdeki ızdırap zevktir zevk ızdıraptır ardındaki mantığın altında bu yatar.Dergahlara katılmadan önce seni ezerler öyle alırlar.Düşen beklentiler sonucu daha az efor harcayarak daha kolay zevk elde etmek mümkün.Tabi animede mücevherin tekrar tekrar doldurulup bozulması durumunda gerçekleşen dirençten ya da berraklaştıkça bozulmaya meyilli hale gelip gelmediği bahsedilmemiş o konuda bir bütünlük sağlanamamaktadır

Teoloji

Animede bariz hristiyan bakış açısı hissedilmektedir.Elma sembolizmi vasıtasıyla Kyoko karakterine günahkar alt metni vermek(kilisenin doğrularından ayrılıp kendi günlük dünyevi çıkarlarının üstüne düşmesi sonucu düşmüş melek statüsündedir.ayrıca mizacının vermiş olduğu bir kibirde vardır.haklıda olabilir sonuçta tecrübeli ve başından çok şey geçmiş)

Kilisenin yasakladığı ve bastırdığı gibi Walpurgisnacht üzerinden cadıları kötülemesi hristiyanlığın mistik boyutuna kaçan gnostist mantık.Evet Madoka'nın Tanrı olmasından bahsediyorum.Biliyorsunuz Almanlar ve kuzey avrupa halkları zorla hristiyan olmuştur

Ve hatta mimari bile hristiyanlık esanslı

Tabi Fate evrenini kurgulayan yazardan beklenileceği gibi.Fakat Fate serilerinde her şey daha bariz

Sayaka hakkında bir detay

Sayaka cadı olduğunda arka plandaki ters notalar dikkatimi çekti.Müzik notalarının Sayakayı yansıttığı konusunda hem fikiriz.Ters kutuplusu olarak düşünebiliriz.Herhangi bir akımın tersi biçimine çıkmış fikriyatlarda akımın sembolüde ters çevrilir.Özellikle de dini ve mistik sembollerde

Mesela satanizmin sembolü ters haçtır.Hitlerin gamalı haçı ise aslının tersidir.Gamalı haç iyi yönde değişimi nazi usulü gamalı haç ise kaosu sembolize eder

Kabalada tepe noktası yukarıda duran üçgen ateş elementinin geometrik karşılığıdır onun tersi ise sudur.Üçgene çizgi ekleyin hava onu ters çevirin toprak

Sonra yeni maddeler ekleyeceğim yeni bulgular keşfettikçe.Konuya girenin anime hakkında her türlü bilgiyi bulması benim amacım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 5 Şubat 2017; 17:46:20 >

• Realizm ve character developments

Hal ve hareket açısından realist olmadığı açık ne var ki aynısını karakter alt yapıları için söyleyemeyeceğim

Öncelikle Sayaka arayışları içerisinde kaybolup çökmüştür.İlk başta güdüleri tarafından yönlendirilen romantik sonraları dogmatik idealist forma bürünmüştür.Fikir adamlarının ortak özelikleri insanın kendisini değilde fikri ve normları hayatın merkezine koymaları ve bu uğurda ömürlerini harcamalarıdır.Aşık olduğu kişi farkında olmadan da olsa iyi niyetini suistimal edince(aşk biliyorsunuz ki bencildir) her şeyin bu hale gelmesinin sorumlularının varlığını sonlandırmak için yapılsada katiyen lutuflarını almama üzerine inşa edilmiş bir ahlak anlayışını yaşatma çabasına girmiştir.İdeallerinin yükünü omuzlarında taşıyamayanların sonu hüsrandır.Nitekim sonu yavaş yavaş gelmiştir.Karakter dizaynına bakarsak adanmışlığın ve cahil,kudretten yoksun olan her unsurun kati surette kökünün kazınmasının metaforik anlamını görürüz

Tanrısallığı temsil eden mavi saç ve kılıç kültü.Duyguların maddeleşmesinin doğal sonucu olarak kullanılan silahların karakterlerin dünya görüşüne göre şekillenmesi tabii.Madokaya kızması hep bu yüzden.Çünkü kılıç kudretli bir el ister

İnsan gelişimi de öyledir.Tutkularımız ve çocuksu doğamızdan gelen meraklarımız bizi körükler dogmalarımız ile şekilleniriz.Fakat sorgulamadan edinilen dogmaların sonu yıkımdır

İnsanın en büyük düşmanı kendisidir

Gene de Sayaka'nın gerçekçi olmayan yönü mevcut.Sözleri ve tavırları gösteriyor ki kendisiyle çeliştiğinin farkında.İnsanların geneli buna vakıf olamaz.İçten içe bilselerde bunu kendilerine itiraf edemezler

Kyoko ben ve özel birileri hariç kimseyi umursamamcı egoistlerden.Nedeni ise Sayakada eski kendisini görmesi.Bir insan kimseyi umursamıyorsa umudu kalmamıştır bu açıdan Madoka'nın tam tersi.Gene insan doğasında bulunan olgulardan biri.10 şehitin değilde 1 ünlünün ölümünün konuşulması mesela.Karıncanın ezilmesiyle kedinin arabanın altında kalmasındaki üzüntü oranı bir değil.Çünkü insan varoluşçu subjektif varlıktır.Yüklenen anlamlar yani imgeler farklı

Mami ise modern yetişkinleri sembolize eder.İnsanların kanaatleriyle kendisine yön veren dışardan neşeli gözüken arkadaşlarının içerisinde yanlızlık çeken tiplerden.Tüm yükü omuzlarında taşımaya çalışır

Madoka kendisine yönelik belli bir amacı olmayan olsa da gösterilmeyen karakterlerden.Neden mi böyle düşünüyorum kendi amaçları olmayanın çıkış yolu altruizmdir.Böyleleri Sayaka örneğinde görüldüğü gibi kendilerini harap ederler onların yerine üzülür kendilerinin umurlarında olmasalarda.Hali vakti yerinde olup belli bir görgüde yetiştirilmesine bağlıyorum.Ayrıca kahramanlık çocuklar arasında yeri olan olgulardan bir tanesi.Anime bunada değinir Madoka Tanrı olduğunda adını sayıklayan çocuk örneğini gösterebilirim.Toplumun genelini yansıtmasalarda var böyle birileri

Bu bağlama aykırı tek karakter Homura.Kendisinin üstesinden gelip Madokaya(tasavvufta aşk kabalada truth olarak geçer mistik bağlamda düşünürsek) bağlanmak hatta obsesifleştirmek ve onun uğruna çileci anlayışa bürünmek genellikle gnostist anlatımlarda görülür.Efsaneleşmelerinin nedeni de budur

Hemen karşı argümanla geleyim.Spiritüalizmin köklerini aldığı ve bunu mahou shoujo konseptiyle harmanladığı için realist tarafından söz edemeyiz.Kaçış denen şey batini içe dönük anlatımlarla olur.İnsanlar şimşeğe anlam yüklediler çünkü onlardan korkuyorlardı.El sembolizmi mevcut çünkü ulaştıkları şeylerin belli bir anlamı olması gerekiyordu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 5 Şubat 2017; 17:47:17 >

• Zodion Z kullanıcısına yanıt
    Bu yazdıklarından sonra seriyi bir kez daha tekrarlamaya karar verdim.Lain ile beraber tekrarlayacağım ikinci seri olacak.İlgi gösterdiğin için teşekkür ederim.
  • quote:

Bu yazdıklarından sonra seriyi bir kez daha tekrarlamaya karar verdim.Lain ile beraber tekrarlayacağım ikinci seri olacak.İlgi gösterdiğin için teşekkür ederim.

Ne demek.Eğer ki bu denli hoş bir seriye yorum yapmasaydım benim kabahatim olurdu şüphesiz.Keşke her anime düşündürse de diğerleri içinde yazabilsek.Gerçi birazda motivasyon meselesi

Asla ikinci kere aynı animeyi izlemeyen biri olarak tekrar izlemeyi düşünüyorum 2 yıl sonra başlayacak olsamda

Lain ise ayrı güzel.Daha bitirmedim ama

Bu tarz yapımların Türkiyede daha çok ilgi görmesi gerek.Fakat oturaklı fanbase ile birlikte

Sezarın hakkı sezara

• Şu seriyi hep izleyeceğim diyip unutuyordum mesajlara bakıyorum bu forumun sağlam takipçilerinden geçerden baya yüksek not almış bu haftasonu izleyeceğim inş. bakalım, çıtayı baya yüksek tutuyorum.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.