Şimdi Ara

Maddi sıkıntılar beni çok üzüyor :(

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
1.964
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar.Ben 7,5 aylık evliyim asgari ücretle çalışıyorum eşiminde kendi işi ama oda anca benim 2 katım kazanıyor demiştim. Ev alma isteğimizle ilgili bi konu açmıştım en son. Tabi biraz araştırdık ve umutsuz vaka :)

Arkadaşlar öncelikle beni yadırgamayın lütfen, herzaman kendimden kötü durumda olanları ibret alıp halime şükrederim asla derdim isyan boyutunda değil. Ama bazı şeyleri sizlerle paylaşmak beni gerçekten rahatlatıyor. Çünkü ben bu tarz konuları çevremden kimseyle konuşamıyorum.

Ben işçi anne babadan gelen bir çocuğum, ailem beni hiçbirzaman hiçbirşeye muhtaç etmedi ama hep maddi sıkıntı çektik, ay sonu getiremedik ama bişeylerden kısıp istediğimizi yapmaya çalıştılar hiçbirşeye muhtaç bırakmadılar ama lüks bi yaşantımızda olmadı. Hep kötü evlerde oturduk, ya mutfağı yoktu ya banyosu, müstakil ama vasat mahallelerde. Köyde... Bu yüzden hep apartman dairelerine, temiz güzel evlere, bir tık daha düzgün semtlere, sitede oturan arkadaşlarıma özenmişimdir.

Asıl konuya gelirsek; Şimdi bende evliyim. Ama maddi sıkıntılarımızdan dolayı zaman zaman çok üzülüyorum. Güzel bi semtte, çok güzel bir sitede oturuyorum. Tabi evim kira,civarımdaki dairelrin kiraları 700-800 iken ben aynı değerde bi evde 550 liraya oturuyorum. Aslında kiramız yüksek bi mebla değil ama bizi zorluyor. Sadece kiranın yüksek olması değil, bizim gelirimizinde düşük olması buna sebep. Ay sonunu zor getiriyoruz. Çoğu zaman market alışverişinden kısıyorum, gezmeğe gidemiyoruz. Ayda 1 kere falan haftasonu anca dışarı çıkıyoruz. Kıyafet alımından kısıyoruz. Ama yinede yetiştiremiyoruz. Hep bi maddii sıkıntı. HAYATA KARŞI DİRENİYORUZ diye bi söz duymuştum çok doğru. Sadece faturaları ödemek için yaşıyoruz gibi bişey.Birde birbirimize karşı sevgimiz ilgmiz... Hayat öylece akıp gidiyor ve biz hiçbişeyden tad alamıyoruz sanki. Ozaman zengin biriyle evlenseydin demeyin lütfen. Eşimi çok seviyorum. Böyle olacağını bilseydim de, ki tahmin ediyordum yinede eşimle evlenirdim çünkü ben kadere inanırım. Diyorum ya hep şükrediyorum. Çünkü görüyorum ki maddi durumu iyi olan insanlarında başka sıkıntıları var. Ya eşleri hayırsız mutsuzlar, ya boşanmak üzereler, yada para var ama aile birliği yok. Hele bu forumda okuduklarım, hep eğitimli geliri yüksek insanlar ama ya boşanıyorlar, ya kayınvalideden vs sorun yaşıyorlar. Bu yüzden eşimi çok seviyorum, o her şartta benim üzerime titriyor. Elinden geleni yapıyor. Ama gel gelelim ben bazen takmıyorum ama bazende çok üzülüyorum. Şimdi birde çocuğumuzda yok. Olunca masraflar 3 e katlanıcak. Biz şimdi yetiştiremezken ozaman nasıl yaparız diyoruz. İstediğim çok birşey değil faturalarımızı sıkıntısız ödeyelim, bide haftasonlarını kendimize ayıralım biraz gezelim. Öyle lükste gözüm yok, ama yapamıyoruz. Şimd ev sahibimiz evlenecekmiş bizi evden çıkartıyor daha 8 aydır o evdeydim halbuki . Bir yanım diyorki evden feragat etmek istemiyorum hep kötü evlerde oturduk yine güzel bi eve geç, diğer yanımda diyorki sizin geliriniz bu standartlara uymuyor, boşuna kendini zorlama. Bu yüzden mutemelen daha düşük bi eve çıkıcam en fazla 400 liralık bir eve.
    Bu forumdaki arladaşlara bakıyorum hepsinin geliri iyi derecede. Kimi ev almş borç ödüyor kimi düğün yapmış borç ödüyor. Ama sonuçta birşeyler yapıyorlar üretiyorlar. Biz daha kendimizi zor çekip çeviriyoruz.
    İlk bikaç ay çok zorlanmıştım. Çok üzülmüştüm. Bi nevi hayal kırıklığı gibi bişey olmuştu. Hep dedim ki kendime '''zaten böyle bi düzenden çıktın, neyin hayal kırıklığı bu''. Alışıcam dedim. Alışınca bukadar ağır gelmicek. Kendimden feragat edebiliyorum ama çocuğum olduğunda ona istediğini alamadığında daha çok üzülücem.

Şimdi neden bunu yazdın bizden ne bekliyorsun diceksiniz muhtemelen, bilmiyorum. Sadece geçim sıkıntısı beni çok üzüyor. Etrafımda rahat rahat gezip tozan arkadaşlarıma çok özeniyorum. Sizler nasılsınız varmı benim gibi geliri az olan, geçim sıkıntısı çeken arkadaşlar. Genelde burda herkes eğitimli yüksek gelire sahip insanlar. Şimdiden teşekkürler arkadaşlar en azından içimi dökmüş oldum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Üzülmek bir işe yaramıyor. Ek gelir elde etmeye, az da olsa yatırım yapmaya çalışın. Damlaya damlaya göl oluyor gerçekten.
  • quote:

Bu forumdaki arladaşlara bakıyorum hepsinin geliri iyi derecede. Kimi ev almş borç ödüyor kimi düğün yapmış borç ödüyor. Ama sonuçta birşeyler yapıyorlar üretiyorlar. Biz daha kendimizi zor çekip çeviriyoruz.

bunu kafaya takmayin cunku cevrenizde veya internette gordugunuz belki de 10 kisiden 5 i oraya buraya birclu hocam, insanlarin araba ev almalari kolay degil, millet kredi borcuna filan girip de aliyor bunlari, ben kredi cekmeye cesaret edemem, nakit varsa var, yoksa biriktireceksin dusuncesindeyim. Bi ev alip 10 20 yil onu ödemekle omur gecmez. Maddi sikintilari da bi sekilde aşarsiniz umarim. Allah herkese bol kazanc versin.

• inanç meselesidir ancak ben birikimlerinizi mevduat hesaplarında tutmanızı tavsiye ederim hocam, 50.000tl aylık ortalama 500tl getirisi var günlük hesapta bankaya herhangi bir söz vermeden.
  • Yanlış anlamadıysam sen asgari ücret alıyorsun eşin ise 2 katı demişsin.
    Yani kabaca 2000+4000 eder doğru mu?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Olm ben bu adam kadar hırslı bir troll görmedim, adam bildiğin destan yazıyor her csbsinde

• Giderleri düşürmek yerine geliri arttırmaya odaklanman lazım.

• 3 tane evim var ama işim yok sağlığım yok her gün ilaç kullanıyorum mutlu değilim

• quote:

Orijinalden alıntı: symbolcu

Yanlış anlamadıysam sen asgari ücret alıyorsun eşin ise 2 katı demişsin.
    Yani kabaca 2000+4000 eder doğru mu?
    ya he ya ben anlamadım bu işi ... troll ise komik değil ise daha komik
  • Hocam 6bin gelir var evde ve gecinemiyorum diyorsun. Benim evde 9bin gelir var 1900 kira oduyorum 500 tl her ay yatirim yapiyorum. Oglumu 1900 tl krese yolluyorum Bazen kendi kendime cok luks yasiyorum diye kiziyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Şu fakir olduğu halde evlenenlere hayranım adamlarda özgüven tavan valla

• marcelor kullanıcısına yanıt
    ben olsam 2000 yatırım yapardım

• Takma kafana çok.
    Varlıklı bir ailenin evladı olarak doğdum , 21 yaşında baba evinden ayrılıp kendi işimi kurmak için ırgat gibi çalıştım yıllarca. 35 yaşını bitirmek üzereyim hayatımda yaptığım en mantıklı şey babamın eline bakmaktan erken yaşta vazgeçmek olmuş diyorum şimdi çok zorluklar çeksem de.
    Kendi evimi de daha 5.5 sene evvel alabildim. Yıllarca tüm kazandığım borca harca gitti , devletten geri ödemeli destek almıştık , hep karım geçindirdi evimizi. Son 5-5.5 senedir işleri büyütüp farklı sektörlere girmeye başladık yani anlayacağın 30 yaşımdan sonra ancak rahat nefes almaya başladım , refah bir hayata ulaşabildim.
    Her şey zamanla oluyor , ailende huzurun olsun yeter ki.
    Akıl vermek haddime değil ama bir yerlerde ücretli çalışarak belli standartları aşamazsın hayatın boyunca , devlet hibelerini veya geri ödemeli destekleri falan kovala , kendi işini kurmaya çalış yaşın çok ilerlemeden , dünya her daim gelişiyor , tüm piyasalar büyürken sen yerinde sayarsan maalesef bir noktadan sonra sistem seni saf dışı eder.

Biraz uzun yazdım , adetim değildir normalde ama üzülmene dayanamadım yazdıklarını okuyunca , kendimden bir şeyler anlatırsam belki çıkarımda bulunursun diye düşündüm.
    Hakkında hayırlısı olsun.

• csb ise komik degil.. degilse 6k normal bir ucretken bu serzenis neden? csb gibi... 500 ev nerede var ahirlar bile daha phali.
  • 6 bin lira gelir var. 500 lira kira. Fakir aileden geliyorum, fakirliğe alışığım diyor. 5500 ile geçinemiyorum diyor. Hikaye kendi içinde çelişiyor. Bir dahakine çalışıp gel.
  • Sizin haneden daha az gelirim var, daha fazla kira ödüyorum. Ona rağmen bir elim bağda bir elim balda. Her istediğimi anında alamayabilirim ama mutfak masrafı, kıyafet, haftasonu gezmesi gibi şeylerden hiç kısma ihtiyacı duymadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dovahkiin -- 25 Haziran 2019; 21:51:45 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SHADOW

quote:

bunu kafaya takmayin cunku cevrenizde veya internette gordugunuz belki de 10 kisiden 5 i oraya buraya birclu hocam, insanlarin araba ev almalari kolay degil, millet kredi borcuna filan girip de aliyor bunlari, ben kredi cekmeye cesaret edemem, nakit varsa var, yoksa biriktireceksin dusuncesindeyim. Bi ev alip 10 20 yil onu ödemekle omur gecmez. Maddi sikintilari da bi sekilde aşarsiniz umarim. Allah herkese bol kazanc versin.
    hocam şu açıdan düşününce de ev almak zorunda hissediyor insan: 20 yıl boyunca ödediğin kira zaten bir ev parası olacak, o zaman o para boşa harcanmış gibi geliyor. tabi imkan varsa, kimseye git kredi çek ev al demem asla, toki gibi bir sistem var ki memurlar için biçilmiş kaftan tam da, birçok kişi de çevremde emin evim sistemine girdi ben cesaret edemedim ben girersem patlar onbinlerce kişi mağdur olur diye

sıkıntıya gelince herkes çekiyor. çünkü millet olarak "ayağımızı yorganımıza göre uzatmaya" çalışıyoruz fakat "evdeki hesap çarşıya uymuyor" ve bu atasözleri özetliyor bizi, fazladan çıkan üç beş harcama hesapta olmayan üç beş fatura ay sonunu veya memurlar için ortasını getirmeyi zorlaştırıyor. biz de öyle bir yapıdayız ki yorgan biraz da fazla kalsın demiyoruz, olan paranın hepsini harcayıp daha iyi şartlarda yaşamak istiyoruz. bu da hesapta olmayan kısımlarla beraber zorlukları getiriyor. misal kardeşim istanbulda bir semtte eski bir binada 350 lira aylık kira ödeyerek oturuyordu ama o semtte o paraya kulübe bulamazsın diyorlardı bu forumda iki üç sene önce. kötü bir semt de değil normalde ve maaşı da memur maaşından iyiydi o zaman ama diğer harcamalara ayırmak için evi en ucuzundan tutuyordu.

şimdi konu sahibi olarak siz de aynı durumlardasınız. biraz daha şehirden uzakta olmayı göze alırsanız daha iyi daireler daha ucuza veriliyor. bazı şeylerden feragat etmeden yaşanmıyor. forumda 11 bin lira maaş alıyorum ama yetmiyor diye dolanan üye var. ben de 8 bin maaşla bazı aylar ödemeleri tam yapamıyorum ve borç alıyorum ailemden. arabanın taksidi bitiyor derken bitmeden evin taksidi başladı ki o daha fazla miktar olarak. ne kadar maaş alırsan al hep aynı sonuç olacak: ay sonu ortası zor gelecek.

çok şükür ben yine çok iyiyim, Allah daha kötüsünden korusun, size de hayırlısıyla daha iyisini versin.

• quote:

Orijinalden alıntı: MaDMaxiBo

hocam şu açıdan düşününce de ev almak zorunda hissediyor insan: 20 yıl boyunca ödediğin kira zaten bir ev parası olacak, o zaman o para boşa harcanmış gibi geliyor. tabi imkan varsa, kimseye git kredi çek ev al demem asla, toki gibi bir sistem var ki memurlar için biçilmiş kaftan tam da, birçok kişi de çevremde emin evim sistemine girdi ben cesaret edemedim ben girersem patlar onbinlerce kişi mağdur olur diye

sıkıntıya gelince herkes çekiyor. çünkü millet olarak "ayağımızı yorganımıza göre uzatmaya" çalışıyoruz fakat "evdeki hesap çarşıya uymuyor" ve bu atasözleri özetliyor bizi, fazladan çıkan üç beş harcama hesapta olmayan üç beş fatura ay sonunu veya memurlar için ortasını getirmeyi zorlaştırıyor. biz de öyle bir yapıdayız ki yorgan biraz da fazla kalsın demiyoruz, olan paranın hepsini harcayıp daha iyi şartlarda yaşamak istiyoruz. bu da hesapta olmayan kısımlarla beraber zorlukları getiriyor. misal kardeşim istanbulda bir semtte eski bir binada 350 lira aylık kira ödeyerek oturuyordu ama o semtte o paraya kulübe bulamazsın diyorlardı bu forumda iki üç sene önce. kötü bir semt de değil normalde ve maaşı da memur maaşından iyiydi o zaman ama diğer harcamalara ayırmak için evi en ucuzundan tutuyordu.

şimdi konu sahibi olarak siz de aynı durumlardasınız. biraz daha şehirden uzakta olmayı göze alırsanız daha iyi daireler daha ucuza veriliyor. bazı şeylerden feragat etmeden yaşanmıyor. forumda 11 bin lira maaş alıyorum ama yetmiyor diye dolanan üye var. ben de 8 bin maaşla bazı aylar ödemeleri tam yapamıyorum ve borç alıyorum ailemden. arabanın taksidi bitiyor derken bitmeden evin taksidi başladı ki o daha fazla miktar olarak. ne kadar maaş alırsan al hep aynı sonuç olacak: ay sonu ortası zor gelecek.

çok şükür ben yine çok iyiyim, Allah daha kötüsünden korusun, size de hayırlısıyla daha iyisini versin.

Alıntıları Göster
    haklısın tabiki hocam, yani insanlara "abi biraz eğlenceden kıs, biraz ufak evde otur belli bi süre, eski bi araba alıver ya da bi süre arabasız idare et" diyince de tepki görüyoruz, ben de isterim herkes eğlensin tatil yapsın gıcır araba alsın ev alsın ama durum ortada, bu arada 8k da iyiymiş maşallahAllah hayırlı, bereketli kazanç versin hocam

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.