Şimdi Ara

Lpgde Hileye Dikkat

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
103
Cevap
26
Favori
21.083
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
176 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Araç yakıtları içinde en fazla hile yapılan yakıt LPG’dir. Yani, Likit Petrol Gazı.
    Hileler ile cebinizden paranızın çalınmaması için LPG’yi tanımak ve bazı özelliklerini bilmek gerekir.
    LPG Türkiye’de, %70 Bütan ve %30 Propan gazının karşımı olarak standartlaştırılmıştır.
    Bütan, 15 santigrat derece sıcaklıkta, yaklaşık 0,8 bar basınçta sıvı hale gelir ve kalorisi Propandan biraz daha düşük ve daha ucuz ayrıca Propandan daha ağır bir gazdır.
    Propan, 15 santigrat derece sıcaklıkta, yaklaşık 8,8 bar basınçta sıvı hale gelir, kalorisi Bütandan daha yüksektir ve daha pahalı bir gazdır, Bütandan daha hafiftir.
    Hile 1: Bunu siz kolayca kontrol edebilirsiniz. Bütanın sıvılaşma basıncı 0,8 bar, Propanın sıvılaşma basıncı 8,8 bar olduğundan, yakıt aldığınız pompalar 9 bardan aşağı bir basınçla size LPG satıyorsa bilin ki sıvı gaz yerine gazoz gibi kabarmış gaz almaktasınız. Yani aslında aldığınız 1 litre LPG, gerçekte 1 litre değildir. Bunu nasıl kontrol ederiz derseniz; LPG pompasının ekranının olduğu yerin altında veya yanında ibreli bir basınç göstergesi olması zorunludur. İşte o gösterge 9 bardan aşağı gösteriyorsa hileli bir pompadasınız demektir. Ancak bu basınç 15 santigrat derece için geçerlidir. Yaz aylarında 12 bardan daha aşağıda olan bir pompadan LPG alıyorsanız yine kazık yiyorsunuz demektir. Şimdi anladınız mı yaz aylarında pompaların LPG’de neden indirim kampanyaları düzenlediğini?
    Yakıt almadan önce uyarın basıncın 9 bar veya mevsime göre uygun seviyeye çıkarılmasını isteyin. Sonuç alamıyorsanız (ki muhtemelen alamayacaksınız) bir fotoğrafını çekip İl Sanayi Müdürlüğüne veya Tüketici Haklarına şikayette bulunun.
    Hile 2: Oranlarla oynamak. Standart olarak %70 Bütan, %30 Propan karışımı olması gereken LPG’de bütan oranını artırıp, propan oranını düşürerek daha ucuz olan bütandan dolayı LPG yi ucuza mal edip aynı fiyata satmak Türkiye’de en sık başvurulan hiledir. Doğal olarak kalorisi daha düşük bir yakıt aldığınız için daha az güç elde edeceğinizden paranız cebinizden siz farkına varmadan çalınmaktadır.

Bunu başka bir gruptan alıntı yaptım. Lpgciler dikkat etsin dediğime.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Arkadaşlar başlığı görünce merak ettim, okudum

Bir Allah'ın kulu "bir aracın LPG tankı LPG'yi sıvı olarak saklamak için 9 barda olmak zorunda, bu basınca karşı LPG basmak için eşit veya daha yüksek basınç gerekir" DEMEDİ.

8 bar bir pompa basamaz zaten, hatta tek yönlü valf olmasa boşaltır.

Basit bir fizik kuralı, yanlış mı düşünüyorum?

Hiç lastik şişirmediniz mi? Ayarlı basınç lastik basıncınızdan düşükse lastik boşalır.

Türkiye LPG'li araç oranında (%40) ve tüketiminde dünya birincisi.https://en.wikipedia.org/wiki/Autogas

LPG bizim gerçeğimiz, beğensekte beğenmesekte, tercih ediyoruz!
    baştan aşağı yanlış bilgiler silsilesi. uygun bir vakit bulursam açıklamasını yazarım.
    aynı gazı arada 20 km olan bayilerin birinde 3.90'a, diğerinde 3.30'a satıyoruz bazen. tamamen bölgesel rekabet kaynaklı.

22 bayiye ayda 500 ton otogaz dağıtımı yapıyorum.

düzenleme: karışıma da çok takılmayın. bütan fazla olursa araç daha uzun km yapar, propan fazla olursa daha az km daha iyi performans olur. onun da farkını anlamak epey güç olacaktır.

dikkat etmeniz gereken bilmemne pet gibi arabada oturamayacak kadar kokulu rus gazı satan yerlerden almamanız.
  • Mazotçuyum ama bu bilgiyi altım attım köşeye beyin bedava teşekkürler
  • Konuyu up lamak için yazarken sunuda sorayım.

Bulunduğum küçük şehirde en bilindik marka benzin istasyonlarin bir şubesi ile diğer şubesi arasında fiyat farkı 45 krş .bu fark inanılmaz.

Marka en büyüklerden olmasa biri hile yapıyor diyeceğim.sizce sebebi nedir?

Edit:LPG li araç kullanmıyorum,sebebini merak ettim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ultrasaray0643 -- 13 Temmuz 2019; 10:32:50 >
  • Basınca bakılır o konuda sıkıntı yok ama karışım oranlarını öğrenemeyiz heralde onu anca denetim yapanlar anlayabilir. Lpg takma arefesinde öğrendiğim iyi oldu eyvallah...
  • baştan aşağı yanlış bilgiler silsilesi. uygun bir vakit bulursam açıklamasını yazarım.
    aynı gazı arada 20 km olan bayilerin birinde 3.90'a, diğerinde 3.30'a satıyoruz bazen. tamamen bölgesel rekabet kaynaklı.

düzenleme: karışıma da çok takılmayın. bütan fazla olursa araç daha uzun km yapar, propan fazla olursa daha az km daha iyi performans olur. onun da farkını anlamak epey güç olacaktır.

dikkat etmeniz gereken bilmemne pet gibi arabada oturamayacak kadar kokulu rus gazı satan yerlerden almamanız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dieselsingle -- 13 Temmuz 2019; 11:25:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dieselsingle

baştan aşağı yanlış bilgiler silsilesi. uygun bir vakit bulursam açıklamasını yazarım.

Yanlışsa doğrusunu soylede bilek o zaman. Yazın kaç bar, kışın kaç bar olmalı. Biliyorsan anlat.

Anca boşa konuşun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yapayzeka037 -- 14 Temmuz 2019; 16:5:27 >
  • Her konuda bilinçli tüketici olsak zaten bu çakallar piyasada barınamayıp yok olup giderler.. dh ruhunu yansıtan güzel bir konu öne çıkaralım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ultrasaray0643

Konuyu up lamak için yazarken sunuda sorayım.

Bulunduğum küçük şehirde en bilindik marka benzin istasyonlarin bir şubesi ile diğer şubesi arasında fiyat farkı 45 krş .bu fark inanılmaz.

Marka en büyüklerden olmasa biri hile yapıyor diyeceğim.sizce sebebi nedir?

Edit:LPG li araç kullanmıyorum,sebebini merak ettim
    Lpgde kar marji benzin gibi degil cok daha yüksek o bakimdan bayiler surumden kazanmayi tercih edebiliyor.

Hem benzin alan marketten de sigara vb aliyor oda ek getiri.

Mesela benim evimin yakininda bp ve aytemizin kendine ait istasyonlar var ve en ucuza onlar satiyor.

Calisanlar x ltd calisani degil bp ve aytemiz calisani.

Koskoca firma hile yapacak degil ya.

Hayirli gunler

• 70-30 oran standart değil zaten 70-30 da değil işin içine katkılar giriyor ve oran değişiyor ayrıca kış aylarında propan yaz aylarında bütan artırılıyor yani kışın daha kolay yanma ve donmaya karşı önlem yazın daha fazla performans için böyle yapılıyor. Tabi lisanssız kaçak ucuz ürünlerde bütün bu oranlar nalıncı keseri esasına dayanır.

• Araştırılması gereken bir konu bilgilendirme ve uyarın için teşekkürler.
  • Hep shellden alırım çoğu yerde basınç genelde yerinde olur çekişi ve menzili de yeterli olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arian Galatian -- 13 Temmuz 2019; 15:55:51 >
  • Bu yakıt fiyatları milleti kimya mühendisi yapacak.
  • LPG=sorun, pompasından, enjektörüne, benzi pompasından, çelik subapına kadar.
  • Şuan ki aracım dizel, fakat bu olayı bilmeme rağmen şu basınç göstergesini hiç görmedim. Olanlardada hilr olabilir. adam 12 ye sabitler.

• Bunu burada daha önce de okumuştum ve ondan sonra tüm alımlarında basınca baktım ve şu ana kadar hiçbir firmada basıncı 10 bar üstünde göremedim.

Bütan propan karışım oranları ve yazın fiyatın düşmesi ise tamamen yaz karışımı ile alakalı bir durum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Basınca nerden bakıyoruz tesim var mı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir yerden alınca az km yapıyorsa zaten bir daha almaz oradan kimse. Kimya fizik bilmeye gerek kalmıyor, km bilmek yetiyor.

• Depo 28 litre alıyor bitince hep doldurup km sayacını sıfırlıyorum, fiyatla ilgisi yok bazen 1 depoda aynı yolda 25-30 km az yapıyor istasyona markaya bağlı . Ucuz diye aldığım bir istasyonda bugüne kadar maximum 28.5 lt yi alan depo 3 lt fazla aldı başka araçla denedik oda 4 lt fazla aldı. Boş depo girip doldurmasam farketmezdim.Oynadıkları kesin

• Benim aracımda simit tank var ve gazı tamamen bitirip opet veya shell'den tekrar fullediğimde maksimum 39 litre gaz alıyordu. Bu miktarı hiç geçmedi.
    Bir kaç kez güvenal gaz'dan fiyat uygun diye "depomda gaz bitmek üzereyken" (depoda halen 3-5 lt gaz varken) pompaya yanaştım ve 42 litre gaz bastı. Bunun sebebi basınç ayarı mı? Gazlandık mı yani?

• Ben de lpg kullanırken ulan adam hava mı basıyor acaba diye şüphelendiğim oluyordu ara sıra. Bilindik kurumsal yerlerden almak gerek.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.