Şimdi Ara

Lütfen herkes 1 yorum yapsın, ihtiyacımız var [cvplar 4.sayfada] (10. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
227
Cevap
5
Favori
4.139
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • hocam kardeşinizi alın gezdirin,sosyal yapmaya çalışın biraz..eğer sizin kız arkadaşlarınızın kız kardeşleri yada sizin kardeşiniz yaşında tanıdıkları varsa bir şekilde tanıştırmaya çalışın.emin olun çok büyük faydası olacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nk061

Şimdi beyler bayanlar yazı biraz uzun olabilir ama Allah aşkına okuyun ve yardımcı olabilecek yorumlar yapın.

Ben 22 yaşında üniversite okuyan, okurken aynı zamanda çalışan bir insanım. Aylık 500TL gibi bir kazancım oluyor o da anca bana yetiyor yani eve hiç bir katkım yok diyebilirim. Kardeşim 16 yaşında lise 3'e gidiyor ve ağır bir ergenlik geçiriyor.

Bir oyun var, LOL. Ne berbat bir oyundur bu.. Kardeşim oyuna kendisini öylesine kaptırıyor ki kulaklık kulağındayken ettiği küfürler dışarıdan duyuluyor ve komşular bize şikayete geliyor, düşünün artık olay ne kadar ileri boyutlarda. Bu oyunun başına oturduğu zaman kendisini dünyadan soyutluyor. Odaya giriyoruz "Çıkın, rahat bırakın, çıkın" diye bağırıyor ama bu bağırma öyle böyle değil böğürüyor resmen.

Bu akşam daha 1 saat önce ben oturma odasında oturuyorum annemde mutfakta bir şeyler yapıyor kardeşim ise bizim oda da PC başında. Okuldan geldi bir selam bile vermeden direkt gitti odaya. Neyse dedim genç sonuçta, bende böyleydim. Neyse işte aradan 45 dakika falan geçti yine bu arada küfürler savuruyor tabii ki. Birden bizim odadaki bilgisayar masasını yumruklamaya başladı, fareyi kaldırıp kaldırıp vuruyor falan.. O vurduğu fareyide ben aldım ona. Ailemizin durumu orta derece denilecek yerde. Hatta belki 1 tık altı. Sırf o arkadaşlarından geri kalmasın diye gittim, mouse aldım. Ama tabii bu olayda onun yüzüne vurmadım bu hareketimi. Annem hemen korkarak mutfaktan koştu "Ne oluyor?" demeye. Kardeşim birden annemin karşısına dikilerek "anne çık odadan, bırak beni, anne delirtme beni, çık, çık" diye bağırmaya başladı. Öyle bir bağırıyor ki ama komşular kapıya geldi yani o derece.

Bu bağrışmalardan sonra kapıya yöneldi. Baktım evden gidecek gibi, hemen tutuldum peşine. Kapıdan çıkmadan yakaladım, tuttum. Ben onu tutunca tepinmeye başladı ve camı kırdı. Ardından yerdeki terlikleri falan fırlattı etrafa. Gözleri falan büyüdü ama yani görmeniz lazım, ben durdum izliyorum. Sinir krizi geçiriyor olabilir diye dokunmak istemedim. Hepsi ama hepsi bu illet oyun yüzünden buna eminim.

Kardeşimi bu oyundan ve bu durumdan kurtarmak için ne yapmamız gerekiyor? Çünkü artık gerçekten kontrol edilemez bir hal aldı.

Bu yazıyı annem ve babamla birlikte yazdık. Onlarda okuyacaklar, lütfen yorumlar ciddi olsun.

Şimdiden teşekkürler forumdaşlarım.

edit: Kardeşim tam olarak bu çocuk gibi davranıyor.

bende çok oyun oynayan birisiyim ÖZELLİKLE CALL OF DUTY BATTLEFİELD MULTİ VE ÖZELLİKLE KORKU OYUNLARI ciddi derecede korku oyunu hastasıyım bilen bilir konularımdan ve rüyalarıma girmeye başladı mesela geçen adolf hitler olmuşum geçen masonolmuşum geçen korku oyununun içindeyim ciddi söylüyorum

fakat insanların neden lol dota gibi oyunları oynadığını hayla anlayamadım yok oyuna para yatırsan ne olacak dünya starımı olucaksın bu arada oyuna para yatırıyormu kardeşiniz büyük ihtimal yatırıyordur

sizin tepkinizi koymanız lazım eğer tepkinizi koymassanız daha apır olur ilk iş ŞU LOL HESABINI SİLİN HATTA LOLU TAMAMEN KALDIRIN BİLGİSAYARDAN SONRA BİGLİSAYAR KASASINDAN BAZI PARÇALARI SÖKÜN HATTA BİLGİSAYARI KALDIRIN

SONRA PSİKYATRİSTE GÖTÜRÜN SİNİR KRİZİ FALAN GEÇİRİYORMUŞ ALLAH KORUSUN KENDİNİ CAMDAN ATABİLİR sonraders çalışmasını söyleyin çalışkanmı peki ? SANMIYORUM güzel en fazla 1 saat ders çalışmasının sonucunda

30 dakikayı geçmemek üzere lol oynasın yok hatta hiç oynamasın başka türlü oyunlar oynasın sonra çalışma süresini 10 dakika daha arttırın her hafta sonra oynama süresini 1 er dakka arttırın her gün VE SÜREKLİ GEZİN TOZUN SENDE İLGİLEN BİRAZ VAKTİN

OLURSA SİNEMAYA FALAN GİDİN sonra kesinlikle çok para vermeyin İNTERNET KAFEYE GİDİCEKTİR İLLA sakın oynatmayın yanından geçmesin bu geçici çözüm olucaktır bir süre alıştıra aalıştıra AYRICA TAVSİYEM ŞUDUR

PSİKOLOĞA GÖTÜRÜN !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The SATANİST -- 1 Kasım 2013; 19:06:44 >

• Aynı oyunu bende oynuyorum, gram sinirlenmiyorum. Tamam bırakamıyorum falan ama bakıyorum arkadaşlara adam laptopun klavyesini yumruklayıp böğürüyor sinirden. Trolleyen falan varsa gül geç o oyunuda ver ne olacak ya hayat o oyundan mı ibaret.

Yaazdığına gelince; Kız arkadaş bulması belki hayatını biraz daha sosyal yapabilir.
  • Lol tarzı oyunlar oynayan kusura bakmasın ama ağır sosyaldir.En güzel yaşlarını bir oyunla heba ediyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nk061

Şimdi beyler bayanlar yazı biraz uzun olabilir ama Allah aşkına okuyun ve yardımcı olabilecek yorumlar yapın.

Ben 22 yaşında üniversite okuyan, okurken aynı zamanda çalışan bir insanım. Aylık 500TL gibi bir kazancım oluyor o da anca bana yetiyor yani eve hiç bir katkım yok diyebilirim. Kardeşim 16 yaşında lise 3'e gidiyor ve ağır bir ergenlik geçiriyor.

Bir oyun var, LOL. Ne berbat bir oyundur bu.. Kardeşim oyuna kendisini öylesine kaptırıyor ki kulaklık kulağındayken ettiği küfürler dışarıdan duyuluyor ve komşular bize şikayete geliyor, düşünün artık olay ne kadar ileri boyutlarda. Bu oyunun başına oturduğu zaman kendisini dünyadan soyutluyor. Odaya giriyoruz "Çıkın, rahat bırakın, çıkın" diye bağırıyor ama bu bağırma öyle böyle değil böğürüyor resmen.

Bu akşam daha 1 saat önce ben oturma odasında oturuyorum annemde mutfakta bir şeyler yapıyor kardeşim ise bizim oda da PC başında. Okuldan geldi bir selam bile vermeden direkt gitti odaya. Neyse dedim genç sonuçta, bende böyleydim. Neyse işte aradan 45 dakika falan geçti yine bu arada küfürler savuruyor tabii ki. Birden bizim odadaki bilgisayar masasını yumruklamaya başladı, fareyi kaldırıp kaldırıp vuruyor falan.. O vurduğu fareyide ben aldım ona. Ailemizin durumu orta derece denilecek yerde. Hatta belki 1 tık altı. Sırf o arkadaşlarından geri kalmasın diye gittim, mouse aldım. Ama tabii bu olayda onun yüzüne vurmadım bu hareketimi. Annem hemen korkarak mutfaktan koştu "Ne oluyor?" demeye. Kardeşim birden annemin karşısına dikilerek "anne çık odadan, bırak beni, anne delirtme beni, çık, çık" diye bağırmaya başladı. Öyle bir bağırıyor ki ama komşular kapıya geldi yani o derece.

Bu bağrışmalardan sonra kapıya yöneldi. Baktım evden gidecek gibi, hemen tutuldum peşine. Kapıdan çıkmadan yakaladım, tuttum. Ben onu tutunca tepinmeye başladı ve camı kırdı. Ardından yerdeki terlikleri falan fırlattı etrafa. Gözleri falan büyüdü ama yani görmeniz lazım, ben durdum izliyorum. Sinir krizi geçiriyor olabilir diye dokunmak istemedim. Hepsi ama hepsi bu illet oyun yüzünden buna eminim.

Kardeşimi bu oyundan ve bu durumdan kurtarmak için ne yapmamız gerekiyor? Çünkü artık gerçekten kontrol edilemez bir hal aldı.

Bu yazıyı annem ve babamla birlikte yazdık. Onlarda okuyacaklar, lütfen yorumlar ciddi olsun.

Şimdiden teşekkürler forumdaşlarım.

edit: Kardeşim tam olarak bu çocuk gibi davranıyor.

Merhaba dostum öncelikle kardeşine onun bi oyun olduğunu farkettirmek lazım tabi bende oynuyorum ara sıra sinirleniyorum küfür de ediyorum ama etrafı rahatsız etmiyorum. Birde şöyle birşey var biz Türk'ler bazı şeyleri ciddi olsada olmasada gurur meselesi haline getiriyoruz. Türkiye sunucusunda gerçekten aptal insanlar var. Hiç bir şekilde laf dinlemeyip kendi kafalarına göre hareket ediyolar. Örneğin ben diyorum sana yardıma geleyim ; ' tmm gel ' diyor. Ama bir hatayla kaybettiğimizde kapışmaları , ağıza alınmicak küfürler ediyolar. Tabi yaş ortalaması düştüğü içinde oyunda küfür etmenin iyi bişey olduğunu sanan insanlar var. Ben dün rakip oyuncuya dostum kötüsün laf yiyeceksin dikkatli olmalısın dediğimde de aileme küfür etmeye başladı. Sanane ..... Sana mı sorcam ... gibi . Bu tabi kötü birşey ama etrafa zarar vermek gerçekten fazla bi problem. Tekrar belirteyim oyun olduğu belirtilmeli bende o yaşlarımda arkadaşlarımdan önde tutardım oyunu ama bi süre sonra farkına vardım sadece oyun o

• Evdeki interneti kapattırın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Psikolojil destek ilaçlı ve psikologla olsun.Birde uyuşturucu sigara bakın agresif olmasının sebebi sigara içememesi ya da uyşturucu madde olabilir bence çaktırmadan aşı yapılacak diye götürün sağlıkocağına kan alın ne oluyor derse gelmişken yapalım deyin.Kendiniz bir şey yapamazsınız benimde bağımlısı arkadaşlarım var oynuyorlar ama böyle değiller ama seslenince duymayabiliyorlar bu bilgisayardan kaynaklı bir olay.
  • Bir şekilde şifresini öğrenip değiştirin. Hesabı çalındı zannedince oyunu bırakır.
  • çözüm biraz disiplin başka birşey yok lise 3 diyosun seneye sınavları var onu bahane ederek disiplin uygulamanız bazı günlerde bilgisayarı kullanmasını engellemeniz lazım. aileden birinin size bir fiske bile vurmaması kardeşinin annene sana bağırmasına neden oluyor çünkü korkmuyor aynı sorun bendede vardı lise 3 yazıydı babam bana bağırarak laptopun kablosunu iş yerine götürdü ama daha önce babamdan dayak yediğim için karşı çıktığımda dayak yicemi bildiğim için birşey diyemedim ilk günler bunalıma girdim sonra düzeldim.
  • Bende küçükken ateri salonunda çok oynuyordum. Notum düştü, babam geldi salona 3-4 tane ateriyi kırdı herkesin içinde. Bana bağırdı. Sonra aterilerin parasını verdi adama aldı beni eve götürdü.

O günden sonra çok az gitmeye başlamıştım.

Bence yine küfür ettiği zaman sizde sinir krizi geçiriyor gibi yapın bilgisayarı kırın. En azından monitörü falan kırın, bir daha da almayın ve delikanlıyı en kısa zamanda bir spora yazdırın. Dövüş sporu önermiyorum, ergenlikte iyi olmuyor. Yüzme, cardio, akrobasi, dans, basketbol gibi sporlar uygun.
  • Biraz kendimden bahsedeyim.

Lise 4'e kadar,günde saatlerce oynayan,bilgisayar başından kalkmayan bir bağımlıydım.Bunu inkar edemem,sabahın köründe kalkar oyun başına geçerdim.Agresif tavırlar sergiler,bilgisayar başından kaldırmaya çalışanlara aynı kardeşiniz gibi alev püskürürdüm.Daha sonra yazdan itibaren sınav çalışmasına başlayınca ailem yasakladı,ben de sınava önem verdigim için hayatımdan çıktı.Kaldırmayıp bıraksalardı bagımlı olarak inanın bana,yine de oynardım.

Şimdi üniversitedeyim,boş zamanım bol ancak;istek yok,artık bağımlı değilim ve oyunlar saçma gelmeye başladı.Daha çok dışarda geziyorum aklıma bile gelmiyor.

Kardeşinizin bu şekilde olmasının çok farklı nedenleri var.Ona kızmayın,okulunda arkadaşı azdır,sinirlendiği bişey olabilir,bunlar hep insanı eve kitler,asosyal yapar.Önce yanlışı arayın.

Malum lise 4 olacak,ve sınava çalışması gerekecek.Hafiften hayatın gerçeklerini gösterin,ona bunu anlatın.Yeterli olmayacaktır,1 ay,işe sokun gerekirse yazın(Ben böyle farkedip çalışma hırsına kapıldım)
    Sınavı oldugunu sıkça vurgulayın,gerekirse psikolojik yardım alın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Oncelikle ben de LOL oynadigimi soyleyerek baslayayim bu sene lise 4 oldum yani kardesinle cok da uzak sayilmam ancak sinav senem oldugu icin daha once gunde 5-6 saat oynadigim oyunu simdi 2 haftada 40 dakika falan (yani 1 oyun) olacak sekilde oynuyorum. Cunku bana gore taktiksel dusunmeyi karsidaki insanlari anlama gibi seyler kattigina inaniyorum.

Oyun olarak gercekten benim de cok sinirlendigim anlar olmustur ama genelde mutfaktan bi soguk su alip balkona oturup gecmesini bekliyorum. Yani benimki ne kadar dusuk bir tepkiyse kardesininki de o kadar asiri bir tepki. Bu kadar kaptirmamasi gerekiyor kaldi ki oyunda kaybetmeyi de anlayisla karsilamak gerekiyor. Yani bi noktadan sonra bunu kavriyorsun.

Oyundan koparmakla ugrasirsaniz basarabileceginizi dusunmuyorum. Benim cozum yontemimim baska bir ugras bulmakti. Artik eve dershaneden 9da gelip 10a kadar dinlendikten sonra 2 saat calisip yatiyorum. Dolayisiyla oyun oynamak icin vaktim olmuyor resmen. Eger idealleri olan bir ogrenciyse kardesin onumuzdeki sene kendiliginden cozulecektir ama degilse baska ugraslara yonlendirmelisin kardesini. Vakit gecirecek seyler bulmasina yardimci olabilirsiniz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Klasik "şımarık çocuk sendromu"
    Genellikle bir dediği 2 edilmeyen tiplerde olur. gerçekte bi halt olmamasına ragmen ailesi tarafından bununla asla yüzleştirilmeyen nacizane tabirimle "kavanozda yetiştirilmiş"apartman çocuklarında sıklıkla görülen bişey.
    Oyun vs buna tuz biber olmuş sadece.
    O'na birazcık dünya kaç bucakmış hatırlatmak lazım. Sokakta kağıt toplayarak yaşam savaşını veren onun yaşında binlerce çocuk var,hemde istanbulun göbeğindeki manzara bu, ajitasyon yapıp afrikadaki aç çocuk muhabbeti yapmıyorum bak. Bahsettiğin ekonomik vaziyete bakılırsa bu çocuğun geleceği zaten berbat. çalışığ kendi hayatını kazanacak biri olamayacak gibi görünüyor.
    Acilen gerçeklerle yüzleşmesini sağlayın, acımasız olun, çünkü hayat acımasız !
    Bütün maddi yardımı kesin , yemek bile vermeyin,bilgisayarını kendi kazanıp almadı herhalde onuda alın. interneti kestirin ,sıkıyorsa gidip çalışıp kazansın ,
    Ve bütün ilişkinizi askıya alın ,resmen küsün yani.
    O'na iyilik yapmış olursunuz emin olun.
    Yapabiliyorsanız ek olarak sokakta çöp toplayarak karınını doyurmaya çalışan çocukları izlemesini sağlayın.Azıcık akıl kaldıysa belki o aklı başına toplar.

• Profesyonel yardım şart anlattıklarınıza göre.Gel gelelim birey bu yardımı kabul etmeyip gönüllü olmazsa bu durum da ters tepecektir.Yani psikoloğa gidip çocuğun durumundan bahsedip aile olarak onu bu yardıma hazırlamanız gerekiyor.Şu an yaşı nedeniyle en asi ve ben merkezci olduğu dönemde.Ayrıca bu kritik dönem hasarlı geçirilirse bireyin ileriki yaşamında muhakkak büyük sorunlar ortaya çıkacaktır.Bunlar çoğu zaman kişilk bozuklukları ve/veya şizofreniye kadar dayanabiliyor.Bu nedenle çok dikkatli olmalısınız çünkü çok kırılgan bir dönem...
  • o çocuk o oyuna bağlanana kadar siz nerdeydiniz yani pc den uzak bir yere gidin ailecek tatile felan :D iyi gelir dağa ormana gidin geçerli bir sepeb bularak tabi :D yoksa biraz zor
  • Hocam yalnız siz yasaklayınca oda okula gitmeyip internet cafede oynamaya başlayacak gece gündüz buna da dikkat edin.
  • Çok dövmeyin benim kardeşim gibi dayak arsızı olur.
  • İyi sabır varmış sizde yazmam yeterli sanırım.
  • Ben psikoloğun işe yarayacağını düşünenlerden değilim. Benimde bağımlılığım vardı ancak bunu başka uğraşılarla çözerek atlatmıştım. Kesinlikle kısıtlama olmalı ancak kendi rızasıyla. Aksi takdirde söylendiği gibi internet kafelerde de oynayabilir oyunu.
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.