Şimdi Ara

Lord of the Rings mi Game of Thrones mu? (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
251
Cevap
1
Favori
11.082
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki

Lord of the Rings mi Game of Thrones mu?

(En Son Oy Tarihi: 26.2.2023)
Giriş
  • Adamların yazdıkları seriler milyonlara ulaşıyor sattıkları kitaplarla,filmiydi dizisiydi,oyuncağıydı,bilgisayar oyunuydu saymakla bitmeyecek şeylerden milyarlarca dolarlık para akışı kazandırıyor ülkelerine bizim ergenler şu daha iyi diye birbirne hakaret ediyor.

GoT henüz Lotr ile kıyaslanabilecek bir seviyede değil ve olmayacakta.Bunun nedeni Orta dünya evreninin çok daha büyük ve ilgi çekici olması.Eğer Martin bu işe daha genç yaşta başlasaydı ve Tolkien gibi ölünce mirasını devralıp devam ettirecek bir oğlu olsaydı en basitinden ileride bu kıyaslama çok rahat başa baş giderdi.Çocukluğumu fantastik edebiyata ve sinemaya verdim ve şu anda gençliğimi veriyorum.Buz ve ateşin şarkısı serisini yalayıp yuttum bilmediğim yeni öğrendiğim bir olay kalmadı .Orta dünya evreni ise bana göre daha ilgi çekici olmasına rağmen bilmediğim,unuttuğum bir sürü olay örgüsü,karakter var.

Eminim Martin'de şu an okuduğumuz veya izlediğimiz olay örgüsünden çok daha fazlasını takipçilerine ulaştırmayı hayal etti.Belki çoktan yazdı şimdiki projelerin bitmesini bekliyor.Mesala kemik dağların ötesinde ne var ?Valyria kıyametine neler sebep oldu?Hyrkoon uygarlığının uzun geceye etkisi vs.

Ben iki seriyide izlerken veya okurken sadece orta dünyanın içerisinde kendimi hayal ettim o dünyada yaşamak istedim.Tolkien insanın kanına işliyor.Pellennor çayırlarında rohirrim ile düşmana at sürmek istedim ama Asoiaf beni böyle derinlemesine içine çekip hayal alemine götürmedi.Bu nedenle çok rahat bir şekilde Lotr diyebilirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• K.can.tas kullanıcısına yanıt
    Lotr gerek kitap serisi gerekse film serisi olarak bence gelmiş geçmiş en iyi yapımlardır. (Hobbit serisini saymıyorum)
    Güzel bir yazı olmuş gayet objektif
  • Hocam Lotr zaten fantastik evrenlerin kökü. Ayrıca ikisinin tarzı farklı. Lotr daha çok epik fantastik öğeler üzerine kurulu. GoT daha çok dram, politika falan.

• kardeşim bir tutmayın lütfen
  • LOTR bir sinema efsanesidir.
    GoT ise bir dizi efsanesidir.
    ikisinin yeri ayrı.
    Ayrı yerlerde 1.sıradadır. Bende .
  • Bursaspor mu yok sa Real Madrid mi gibi saçma bir anket olmus. Lotr ile got kiyaslanır mı hacim yav ne yaptın sen?

• LOTR için hakaret niteliği taşıyan bir anket.
  • Bu konuyu GoT'un son sezonundan sonra açmak lazım aslında. Bakalım Lotr'u hatırlayan kalacak mı ondan sonra diye.

• quote:

Orijinalden alıntı: David Attenborough

Bu konuyu GoT'un son sezonundan sonra açmak lazım aslında. Bakalım Lotr'u hatırlayan kalacak mı ondan sonra diye.
    Hollywood tadında çöp olan sezonları mı diyorsun mantık hatası dolu olan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: David Attenborough

Bu konuyu GoT'un son sezonundan sonra açmak lazım aslında. Bakalım Lotr'u hatırlayan kalacak mı ondan sonra diye.
    Bütün sezonları birleştirin hiç bir şekilde Lotr serisine rakip olamaz, İki savaş sahnesi ve ejderhalar görünüyor diye daha iyi olmaz.
  • İkisi de çöp, enes batur abimin filmi hepsini ezer geçer.
  • Hobbit desen anlardım da lotr'u got ile kıyaslamak... diyecek bir şey bulamadım. Daha got henüz bir sperm bile değilken lotr çoktan dünyayı fethetti. Bu karşılaştırmayı dışarda yapma döverler.

• İnfity war

• Bu konu silinmeli denecek kadar büyük bir hakarettir ..ki cevabını bile yazmaya utanırım.

• Elma mı armut mu?
  • Abartmayın kişiye göre değişir.Ben şahsen GoT diyorum.Ama şunları inkar etmiyorum:

LoTR açık ara GoT'dan kat kat daha iyi bir yapım.Evreninde daha çok ayrıntı var,grafikleri daha iyi,fantastik öge sayısı bakımından daha çeşitli.

Fakat ben o Winterfell'in soğuk havasını,Night King'in karizmasını ve Ned Stark karakterini daha fazla sevdim.Ayrıca GoT'daki ejderhalar daha çok hoşuma gittiöBence tamamen zevk meselesidir.Yine de LoTR serisi fantastik yapımlara ilham kaynağı olmuştur bu bir gerçek.

• Lotr'ı daha çok seviyorum.

• Ekşide tam benim düşüncelerime göre bir yorum buldum bu konuda :

film ve dizi uyarlaması olarak karşılaştıracaksak game of thrones'un ilk 5 sezonu lotr'dan çok daha iyidir.

kitapları karşılaştıracaksak yüzüklerin efendisi çok daha etkileyici fakat game of thrones daha merak uyandırıcıdır.

lotr'un nasıl biteceğini az çok herkes seriye ilk başladığında tahmin eder. yüzüğü bir şekilde atacaklar, aragorn kral olacak falan filan. game of thrones'un sonu ise henüz bilinmemektedir ve sonu ile ilgili kesin birşey asla söylenemez.

lotr'da düşman ayrı bir türdür. amacı dünyaya hükmetmek ve insanlığı yok etmektir. got'ta tam olarak düşman diye bir kavram yoktur. farklı bakış açılarına göre iyi karakter kötü karakter ayrımı yapmak gerekmektedir.

lotr'da boromir, feanor gibi gri karakterler mevcut olsada genel anlamda iyi karakter hep iyidir ve kötü karakterde hep kötü. game of thrones'ta saf iyi ya da kötü bir karakter olarak diyebileceğimiz kimse yoktur. en iyi sayılabilecek jon bile yeminini bozan, 11 yaşında çocuğu asan bir karakterken, jaime gibi 6 yaşında bir çocuğu kuleden itebilecek kötülükte üstelik ensest ilişki sahibi olan bir karakterin zaman zaman aslında iyi bir karakter olduğunu görmekteyiz. (salt kötü bir karakter olmamasına belki ramsey bir istisna oluşturabilir.)

lotr genellikle beklentilerimiz doğrultusunda gerçekleşir. miğferdibi savaşının bir şekilde kazanılacağını herkes biliyordu. ya da pelennor çayırlarındaki savaşta gondor'un düşeceğine zaten kimse ihtimal vermiyordu. got ise tamamen beklentilerimiz dışında gerçekleşmektedir. herkes ned stark idam edilecekken birşeylerin buna engel olacağını sanmıştır. kızıl düğünde en son ana kadar herkes ne robb'un ne de cat'in öleceğini düşünmüştür. obery'nin dağı öldüreceği son ana kadar o kadar bellidir ki. ama hayır, olaylar beklenildiği gibi gerçekleşmez. lotr'a göre got çok daha karamsar bir hikayedir.

bana göre got messidir, lotr ise maradonadır.

got curry'dir, lotr ise jordandır.

got, popüler kültüre dönüşmüşken lotr külttür.

• bence çok doğru değil o yorumda.

miğferdibi savaşının bir şekilde kazanılacağını herkes biliyordu demiş.

karasu,piçlerin savaşı vs savaşların sonucuda çok önceden belliydi ona kalırsa.

lotr'da düşman ayrı bir türdür. amacı dünyaya hükmetmek ve insanlığı yok etmektir. got'ta tam olarak düşman diye bir kavram yoktur demiş.

ak gezenlerde şuan insanlığı yok edip dünyaya hükmetmeye çalışıyor. kötü karakter diyebiliriz onlar için ayrıca. şimdi diyeceksin farklı teoriler var o konuda.ama bunun nedenide serinin bitmemiş olması. zaten got merak uyandırıyo lotr nasıl biteceğini az çok herkes biliyo kısmıda bu yüzden doğru değil.

eğer lotr, got gibi bitmemiş olsa oda merak uyandıracaktı.

bence kitap olarak lotr zaten çok çok öndedir got karşısında.
    eğer bir gün 3'lemenin dizisi çıkarsa o zamanda dizileri karşılaştırır yorumlarımızı yaparız.

• Game of Thrones, Lord of the Rings’in yanında tahtın üzerine konan yüzük kadar kalır.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.