Şimdi Ara

Lord of the Rings mi Game of Thrones mu? (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
251
Cevap
1
Favori
11.082
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki

Lord of the Rings mi Game of Thrones mu?

(En Son Oy Tarihi: 26.2.2023)
Giriş

Olm ciddi misinz siz
  • quote:

Orijinalden alıntı: RadioactiveRc

Sırf cevap vermek için giriş yaptım.

Olm ciddi misinz siz

hangi konuda ciddi misiniz dedin hocam?
  • Açık konuşayım LOTR fantastiğin babası olarak hayallerimizi gerçekleştirir, iyiyi kazandırmasıyla gönlümüzü fetheder. ASOIAF ise fantastiğe yeni bir biçim vermesiyle bizi tatmin etmiştir, gerçekçiliğiyle mantığımıza hitap eder. İkisi de iyidir, ikisini de izleyin, okuyun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Asil Türk Kanı

quote:

Orijinalden alıntı: RadioactiveRc

Sırf cevap vermek için giriş yaptım.

Olm ciddi misinz siz

hangi konuda ciddi misiniz dedin hocam?

Lotr fantastik edebiyatin ilk ve en iyi eseridir. Ondan sonra cikan tum eserler lotr izlerini tasir.

Game of thrones lotr'un yaninda elif safak romani kalir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Adam romantik lotr masalı yazmışya la
  • quote:

Orijinalden alıntı: tayfn1907

Adam romantik lotr masalı yazmışya la

1000 Gondorlu 10000 Westerosluyu yok eder. Herkes ayağını denk alsın.
  • biri film biri dizi, karşılaştırması yapılamaz.
  • Lord of the ringsin masalsı yönü ağırdır zaten bunu kendilede söylemiştir tarif efsanelere efsanelerde masala dönüştü diye bunu destekleyen bir çok şey vardır. bunların başında İyi-kötü, doğru-yanlış ayrımı çoğu zaman net bir şekilde yapılır arada istisnalar vardır smeagol, boromir gibi ama onların bile iyiliğe yakın olduğu bize anlatılmaya çalışılır.

Frodonun gollum'un ölmüş olması dilediğinde Gandalf'ın o sözü hepimizi etkilemiştir

"Çoğu canlı ölmeyi hakeder ama ölülerin çoğuda yaşamayı onlara yaşamı verebilirmisin".

Boromir'in yüzüğü kullanma arzusuda babasının ona olan güvenini boşa çıkarmama isteğinden başka birşey değildir.

Lotr da verilen mesajlar çok nettir ve nasihat niteliğindedir aynı masallardaki gibi.

Aynı zamanda lotr çok başarılı bir epik fantastik eseridir oradaki şavaşlar bizi o kadar etkilerki bizde orda olmayı isteriz nedeni hepimizin inandığı amaç uğruna şavaşılmasıdır.

Got daki gibi kralların kendi hırsları uğruna ölen askerlere benzemez. Bu yüzden Got da uğruna öleceğimiz şavaş sayısı azdır.

Lotr'un en iyi yaptığı şeylerden biri hayallerimizi duygularımızı bir nebze olsun gerçek kılar asla ulaşamayacağımız ama hep orda olmak isteyeceğimiz bir dünya verir.

İkiside başarılı eserlerdir bana göre ikisininde iyi olduğu konular var ama lotr ilk olması nedeniyle fantastik evrenin oluşmasında temelleri atmış her yazara ilham olmuştur.

Ayrıca şunuda merak ediyorum acaba tolkien gibi dil bilimci bir adam olmasaydı onlarca milletin mitolojisini araştırmayıp bunları bir araya getirip bir evren oluşturmasaydı sizce fantastik kültür hangi noktada olurdu elf ork cüce goblin demon gibi ırkları bilirmiydik o izlediğimiz okuduğumuz fantastik eserler olurmuydu dungeon & dragons frp leri oyunlarını oynayabilirmiydik veya kitaplarını, Warhammer ve warcraft diye bir şey olurmuydu. O çok sevdiğimiz Song of ice and fire okuyup izleyebilirmiydik.

Bu soruyu hep sorarım kendime sizlerinde fikirlerini almak isterim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gimli Bronzebeard -- 19 Ağustos 2017; 12:37:56 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sarımsaklıyoğurt

eğer gerçekçilikden zevk alan, bunu bir ilerleme olarak gören biriyseniz game of thrones.

Ejderler ölüp dirilmeler yaratiklar ölüler ve gercekcilik fiskfjakgkakdjajjd

• Efhialtes. kullanıcısına yanıt
    evet, sana açıklamaya çalışırdım ama sanmıyorum deyeceğine

• ikisini karşılaştırmak gereksiz değil mi?
  • Got ve Lotr serilerinin tek ortak noktası fantastik ögeler içermeleri. Birbirinden çok çok ayrı seriler. 2 yazarın tarzları da birbiriyle alakasız.

Öyle 2 ejderha görüp Got Lotr karşılaştırması yapmak çok saçma. Ya da eski çağlarda geçiyor diye benzetmek.

Ayrıca Got'u bu kadar küçümseyenleri anlamıyorum. Hem dizi hem kitap serisi olarak Lotr'dan aşağı kalır yanı yok. İlk ve eski olduğu için lotr romantikliği yapmak saçma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jefferson Starship -- 23 Ağustos 2017; 1:16:5 >
  • Siz hala bunu mu tartışıyorsunuz ya

lord of the rings e ayıp, game of thrones a yazık ediyorsunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Gimli Bronzebeard

Lord of the ringsin masalsı yönü ağırdır zaten bunu kendilede söylemiştir tarif efsanelere efsanelerde masala dönüştü diye bunu destekleyen bir çok şey vardır. bunların başında İyi-kötü, doğru-yanlış ayrımı çoğu zaman net bir şekilde yapılır arada istisnalar vardır smeagol, boromir gibi ama onların bile iyiliğe yakın olduğu bize anlatılmaya çalışılır.

Frodonun gollum'un ölmüş olması dilediğinde Gandalf'ın o sözü hepimizi etkilemiştir

"Çoğu canlı ölmeyi hakeder ama ölülerin çoğuda yaşamayı onlara yaşamı verebilirmisin".

Boromir'in yüzüğü kullanma arzusuda babasının ona olan güvenini boşa çıkarmama isteğinden başka birşey değildir.

Lotr da verilen mesajlar çok nettir ve nasihat niteliğindedir aynı masallardaki gibi.

Aynı zamanda lotr çok başarılı bir epik fantastik eseridir oradaki şavaşlar bizi o kadar etkilerki bizde orda olmayı isteriz nedeni hepimizin inandığı amaç uğruna şavaşılmasıdır.

Got daki gibi kralların kendi hırsları uğruna ölen askerlere benzemez. Bu yüzden Got da uğruna öleceğimiz şavaş sayısı azdır.

Lotr'un en iyi yaptığı şeylerden biri hayallerimizi duygularımızı bir nebze olsun gerçek kılar asla ulaşamayacağımız ama hep orda olmak isteyeceğimiz bir dünya verir.

İkiside başarılı eserlerdir bana göre ikisininde iyi olduğu konular var ama lotr ilk olması nedeniyle fantastik evrenin oluşmasında temelleri atmış her yazara ilham olmuştur.

Ayrıca şunuda merak ediyorum acaba tolkien gibi dil bilimci bir adam olmasaydı onlarca milletin mitolojisini araştırmayıp bunları bir araya getirip bir evren oluşturmasaydı sizce fantastik kültür hangi noktada olurdu elf ork cüce goblin demon gibi ırkları bilirmiydik o izlediğimiz okuduğumuz fantastik eserler olurmuydu dungeon & dragons frp leri oyunlarını oynayabilirmiydik veya kitaplarını, Warhammer ve warcraft diye bir şey olurmuydu. O çok sevdiğimiz Song of ice and fire okuyup izleyebilirmiydik.

Bu soruyu hep sorarım kendime sizlerinde fikirlerini almak isterim.

bence Tolkien olmasaydı game of thrones da olmazdı zira got yazarı george rr martin lotr dan ilham alarak kitap yazdığını söyledi.

• Asil Türk Kanı kullanıcısına yanıt
    jules verne'e başarılı olamadı diyeni taşlarlar. Adamın yazdığı kitaplar zaten fantastikten ziyade bilim kurgu onu bi ayırt et önce
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aegir

jules verne'e başarılı olamadı diyeni taşlarlar. Adamın yazdığı kitaplar zaten fantastikten ziyade bilim kurgu onu bi ayırt et önce

Jules Verne fantastik/bilim kurgu yazarıdır ben gayet iyi ayırt ediyorum merak etme.Jules Verne ye de başarısız demedim,fantastik dünyada Tolkien'e göre geri olduğunu söyledim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

quote:

Orijinalden alıntı: Asil Türk Kanı

quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

Güzel yazmışsınız. Ekşideki arkadaş da güzel ifade etmiş. Ancak ne var ki sanat kişiseldir. Ben Game Of Thrones'den daha fazla haz alıyorum ve bunu hiç bir anket, hiç bir edebiyat beya sanat otoritesi değiştiremez.

Sen çıkar "Çığlık" tablosu için şaheser dersin; ben çıkarım "Bu nedir ağa?" derim. Dali'nin eriyen saatler konsepti için çoğu kişi ölür, ben ise bir tarafımla gülerim. Ya da Picasso'nun kübizmi artık bir sanat akımıdır ama bana göre saçmalıktan başka bir şey değildir.

Yani özetle; bu ankette Lords Of The Rings'in uzak ara çıkması benim fikrimi değiştirmeyecek. Hatta tek Game Of Thrones diyen ben bile olsam sanat anlayışımdan zerre kadar şüphe etmeyeceğim. Acaba benim göremediğim bir şey mi var diye şüpheye düşmeyeceğim. Çünkü benim tek kriterim aldığım hazdır ve bu konuda Game Of Thrones daha başarıldır. Bitti!

Konuyu açan şahsın kendi görüşüne sahip olmayanlar hakkında söyledikleri, yine diğer üyeler karşıt görüşlüler hakkında söylediklerini ancak ergenlik ile açıklayabiliyorum. Yoksa beyni ile düşünen hiç kimse bu konuda böyle şeyler yazmaz. Ergenlik döneminde beyinden ziyade libido etkin olduğu için böyle şeyler yazılması gayet normal.

Şu ergen safsatalarını bi kenara bırak ilk önce .27 yaşımdayım,beni tanıyan bilen bilir ülke gündeminde dünyadan futbol bölümünde yazdığım yorumları.

Breaking bad için GoT dan daha güzel dediğim için saldırıya maruz kaldım got konusunda fanboylar tarafından.

Karşıt görüşler hakkında ne söylemişim ben,2 serinin de kitaplarını okudum inanmıyorsan kitaplığımın fotosunu atayım olur mu ?

GoT fanları işin cıvkını çıkarmaya başladı ondan açtım bu konuyu da.En ufak eleştiri yapsan saldırı yiyorsun.Etkiye tepki meselesi.Beynim ile düşünüyorum, hukuk okuyorum seviyeli yorum yaz.

Beyni ile düşünen biri tamamen kişisel algıların yönlendirdiği sanat dallarında karşı görüş ile kendi çapında dalga geçmeye kalkmaz. Değil 27, 77 yaşında olsan, değil hukuk; Quantum fiziği dalında ordünaryus profesör olsan, hatta Mona Lisa'yı sen yapmış olsan da umurumda değil. Bu kafa ile ergenden farkın yok.

GoT un ezilmesi canını sıktı herhalde.

Kısacası ağla,kudur,zırla,çıldır

• quote:

Orijinalden alıntı: Jefferson Starship

Got ve Lotr serilerinin tek ortak noktası fantastik ögeler içermeleri. Birbirinden çok çok ayrı seriler. 2 yazarın tarzları da birbiriyle alakasız.

Öyle 2 ejderha görüp Got Lotr karşılaştırması yapmak çok saçma. Ya da eski çağlarda geçiyor diye benzetmek.

Ayrıca Got'u bu kadar küçümseyenleri anlamıyorum. Hem dizi hem kitap serisi olarak Lotr'dan aşağı kalır yanı yok. İlk ve eski olduğu için lotr romantikliği yapmak saçma.

Anlatamadığımız ve anlamadığınız birşey var zannediyorsunuzki lotr tek başına bir seri böyle birşey yok yani olaylar sadece orta dünya üzerinde gerçekleşmiyor hepsi bağlantılı bir şekilde ilk yaratılışa kadar eskiye dayanıyor, Silmarillion, Hobbit, Hurin'in Çocukları bunların hepsi birmiş gibi algılanmalı

• quote:

Orijinalden alıntı: tayfn1907

quote:

Orijinalden alıntı: Jefferson Starship

Got ve Lotr serilerinin tek ortak noktası fantastik ögeler içermeleri. Birbirinden çok çok ayrı seriler. 2 yazarın tarzları da birbiriyle alakasız.

Anlatamadığımız ve anlamadığınız birşey var zannediyorsunuzki lotr tek başına bir seri böyle birşey yok yani olaylar sadece orta dünya üzerinde gerçekleşmiyor hepsi bağlantılı bir şekilde ilk yaratılışa kadar eskiye dayanıyor, Silmarillion, Hobbit, Hurin'in Çocukları bunların hepsi birmiş gibi algılanmalı

Ben çok büyük bir orta dünya hayranıyım. Ama ikisini birbiriyle kıyaslamak hala anlamsız geliyor bana. Got, Asoiaf ne derseniz deyin Orta dünya evreniyle kıyaslanmamalı. Zaten bana göre aynı türde bile değiller. Tolkien fantastik bir destan yazdı. Bir daha hiçbir yazar bu kadar kapsamlı bir evren yaratamaz. Ne bilgi birikimi ne de kültür seviyesi ne de hayal gücü yeter. Asoiaf serisi ise Tolkien'in yarattığı evrenden oldukça uzakta. Ha ikisi de bence harika eserler. Ama tutup da ansiklopedi ile sözlüğü karşılaştırmanın anlamı yok.

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.