Şimdi Ara

Lcd TV hareketli sahne sorunlarının sebepleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
66
Cevap
2
Favori
9.372
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Uzun süredir PS3'ü açmamıştım. Geçen gün birazda can sıkıntısının etkisiyle açtım. Gerekli güncellemeleri yaptım. Ve en son PSN'den LOST dizisinin HD fragmanını indirdim. Görüntü resim kalitesi anlamında harikaydı.

Fakat zaman zaman gözüme takılan hareketli sahnelerde oluşan bulanıklaşma sorunu bu fragmanda da takıldı. Yavaşlatılmış çekimde de benzer durumu görünce, elimde oyun kolu bir ileri iki geri şeklinde görüntü üzerinde gözlemler yapmaya çalıştım. Sonunda farkettimki bu bulanıklaşma görüntünün aslında var.

Fragmanın toplam süresi 54sn. Aşağıya 6 frame(görüntü karesi)'den oluşan toplam uzunluğu yaklaşık 2,5 salise yani bir saniyenin 1/4 ü uzunluğunda olan bir (hızla hareket eden arabanın) görüntü fotoğraflarını ekliyorum.
    Kare1:

Kare2:

Kare3:

Kare4:

Kare5:

Kare6:

Her ne kadar ben konu başlığını "Lcd TV hareketli sahne sorunları" diye açmış olsam da, eğer bu örnekte göstermeye çalışmış olduğum gibi kaynak görüntü kaynaklı (Belki kameranın odaklanamaması gibi) bir sorun ise bu plazmalarda da 100 ve 200 hz.lik LCD'lerde de benzer sorunların görülmesi beklenir.

Evet yinede baştan kabul ediyorum; Lcd'lerin yüksek tepki süreleri nedeniyle özellikle yatay komple akan sahnelerde zorlandıkları bir gerçek. Fakat ben bu gözlemi ve deneyi yapmadan önce gözümü tırmalayan her hareket sorununu TV'den biliyordum. Bu örnek gösterdiki diğer etmenleride ihmal etmemek gerekiyormuş.

Ve son olarak: Şayet bu gözlem ve çalışmamda mantıksal veya tekniksel yaptığım yatalar nedeniyle yanlış bir kanıya varmışsam düzeltilmesini memnuniyetle karşılarım. Hatta sizlerde benimle birlikte bu işe kafa yorarsanız sevinirim.

• HiGHWAYMOUSE , eline sağlık son dönemlerde açılan en iyi konu , biz bu konuyu iki gündür aramızda konuşuyoruz ,

diğer başlıklardan arkadaşlarda yardımcı olursa seviniriz (Önemli olan nokta bu)

Özellikle pıoneer bölümündeki arkadaşlarımız , saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Am@deus -- 13 Nisan 2009; 0:08:58 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Am@deus

biz bu konuyu iki gündür aramızda konuşuyoruz , diğer başlıklardan arkadaşlarda yardımcı olursa seviniriz ,

Özellikle pıoneer bölümündeki arkadaşlarımız , saygılar...

Evet çok iyi olur. Çünkü plazmalar ve dahi Pioneer'lar sıfıra yakın tepki süreleri ile hareketli sahne başarıları daha iyi olan cihazlar. Kullanıp denemişliğim yok elbet ama öyle deniyor. İçlerinde PS3'ü olanda mutlaka vardır. PS3 görüntüyü tek kare tek kare şeklinde ilerletmeye izin veriyor. Bu şekilde aynı LOST fragmanı incelenirse durum daha da netlik kazanır.

Fakat insanların algılama dereceleri farklı olduğundan normal hızda oynatım yapıp "Yok ben de bir sorun" denmesi karşılaştırma açısından doğru olmaz. Mutlaka kare-kare ilerletilmeli ki resimden kaynaklı olup olmadığı anlaşılsın.

Çünkü benim TV'de de 10 insandan 9'u normal hızda oynatımda hiç bir sorun görmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiGHWAYMOUSE -- 13 Nisan 2009; 0:11:29 >

• Sen sorunu detaylı bir şekilde gösterdin dostum bakalım nasıl yorumlar ve fotoğraflar gelicek...
  • quote:

Sen sorunu detaylı bir şekilde gösterdin dostum bakalım nasıl yorumlar ve fotoğraflar gelicek...

Bu arada bak ne farkettim. Hani küçükken çizgi film yapıcaz diye bir not defterine kuş çizerdik mesela. Bir sayfada kanadı aşağıda, diğer sayfada yukarıda...

Yeterli hızda sayfaları değiştirebilirsen kuş kanat çırpardı.

Bu web sayfasında da sayfayı aşağı yukarı hızlı hareket ettirince, arabada ileri-geri gidiyor gibi oluyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: HiGHWAYMOUSE

quote:

Sen sorunu detaylı bir şekilde gösterdin dostum bakalım nasıl yorumlar ve fotoğraflar gelicek...

Bu arada bak ne farkettim. Hani küçükken çizgi film yapıcaz diye bir not defterine kuş çizerdik mesela. Bir sayfada kanadı aşağıda, diğer sayfada yukarıda...

Yeterli hızda sayfaları değiştirebilirsen kuş kanat çırpardı.

Bu web sayfasında da sayfayı aşağı yukarı hızlı hareket ettirince, arabada ileri-geri gidiyor gibi oluyor.

Yok be dostum nerden çıkardın 4-5 fotoğraflarda araba zaten ortada yok , her an kaybolucakmış gibi

Edıt : Denedim gerçekten'de oluyormuş Başka birşey daha koysana

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Am@deus -- 13 Nisan 2009; 0:49:12 >

• quote:

54sn.x 24 kare=1296 fotoğraf koysam demekki komple fragmanı indirmiş gibi olacaksın. Seni uyanık...
  • quote:

quote:

54sn.x 24 kare=1296 fotoğraf koysam demekki komple fragmanı indirmiş gibi olacaksın. Seni uyanık...

Yok yaww dördüncü sezon bölüm 1-2 değilmi , bende var o zaten Bluray olsa fenada olmaz hani

• Arkadaşımız çok iyi bir yere deyinmiş .

Bildiğiniz gibi forumda lcd tv de genelde mkv olarak hd filmler izlenir ve bir mkv filmni 23.796 fps hızındadır yanı siz dünyanın en iyi plazmasınıda koysanız hızlı sahnelerde bululaşma olacaktır ( tabi tv lerin görüntü hızlandırma özelliğini düşünmezsek örnek : samsung mavie plus vb... )

Ama video 29 fps olsa hızlı sahne sorunu olan lcd tv de bile çok güzel ve sorunsuz görünür....
  • quote:

Orjinalden alıntı: ridvan1903

Arkadaşımız çok iyi bir yere deyinmiş .

Bildiğiniz gibi forumda lcd tv de genelde mkv olarak hd filmler izlenir ve bir mkv filmni 23.796 fps hızındadır yanı siz dünyanın en iyi plazmasınıda koysanız hızlı sahnelerde bululaşma olacaktır ( tabi tv lerin görüntü hızlandırma özelliğini düşünmezsek örnek : samsung mavie plus vb... )

Ama video 29 fps olsa hızlı sahne sorunu olan lcd tv de bile çok güzel ve sorunsuz görünür....

Burada biraz farklılık var dostum...

İyi bir görüntü için bu görüntüyü oluşturan her bir resim karesinin net olması gerekiyor. Şimdi bu benim örneğimde sorun; resim karelerinin belki kameranın hızlı hareketi net bir şekilde yakalayamamasından kaynaklı bulanık olması. Dolayısıyla bu bulanık resimlerden elde edilen görüntüde bulanık oluyor. Tabi ben dahil kimse buna imkan vermediği için kusuru hemen TV'ye atıyorduk. Yani diyeceğim o ki: Şayet 24 fps olsa bile görüntü net resimlerden oluşursa bu sorun olmayabilir.

Ayrıca araya görüntü karesi ekleyen TV'nin hareket yazılımları da bu durumda ne kadar başarılı olur emin değilim. Çünkü bunlardaki mantık: İlk kareye bak, ikinci kareye bak, araya benzer bir kare ekle şeklinde.

İyide bire baktı flu, ikiye baktı flu, arayada yine flu bir kare ekleyecektir.

Ama söylediklerinden filmlerin 24 kare/sn.den oluşması bana da yetersiz olur gibi geliyor. Yine de tam biemiyorum tabi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiGHWAYMOUSE -- 13 Nisan 2009; 11:33:16 >

• Fps = Hz olarak düşünürseniz olayı çözersiniz ...
  • quote:

Fps = Hz olarak düşünürseniz olayı çözersiniz ...

Düşündüm ama çözemedim. Hala benim söylediğim doğru gibi geliyor bana. Ama iknaya açığım...
  • quote:

Orjinalden alıntı: joven

digiturk goldmax2 kanalı yayın kalitesi okadar kötüki bazı flimlerde inanılmaz ghost sorunu oluyor

Dıgıturk nasıl dıgıtal platform acaba bir kullanıcı yorumu olumlu şekilde alamadık ! ama malum kanal ve seçenekler açısından almak zorunda kalıyoruz , saygılar...
  • quote:

quote:

Fps = Hz olarak düşünürseniz olayı çözersiniz ...

Düşündüm ama çözemedim. Hala benim söylediğim doğru gibi geliyor bana. Ama iknaya açığım...

Resimlerdeki görüntünün 24fps den alınmış bir görüntü olduğunu kabullenmekte zor. Ancak ps3 ve lcd deki tüm ayarların orijinal 24fps ve çıkışında 24 hz olduğuna eminsinizdir heralde. Çünkü görüntü daha çok 3:2 pulldown türetimi gibi durmakta.

24 Hz kaynak var ancak HDCP den dolayı caps almam mümkün değil tabiki.! Görüntüyü dondurup baktığımda bukadar flu bir görüntü yok. Hareketli sahnede kaynakta atlamalı görüntü olması normal ama yukardaki resimlerdeki kadar flu olması zor.. ancak kaynak 24fps değilde Hd yayından ise pal veya ntsc olmasına göre 2:2 veya 3:2 işlemden geçtiği için flu olması normaldir.

Bilmeyenler için ;
    24 fps den 59.94/60 hz görüntü oluşturma. 30 fps/1.001=29.97 -----> 23.976/29.97=4/5 --------->Gerçekte 4 film karesine karşılık 5 kare oynatma ..3:2:3:2 düzeninde 4 kareye karşılık 10 kare (i) elde etmek ve sonra tekrar birleştirip 5 kare (p) elde etmek işlemi..

23.976*2.5=59.94 Hz..

• quote:

Orjinalden alıntı: xraytr

Resimlerdeki görüntünün 24fps den alınmış bir görüntü olduğunu kabullenmekte zor. Ancak ps3 ve lcd deki tüm ayarların orijinal 24fps ve çıkışında 24 hz olduğuna eminsinizdir heralde. Çünkü görüntü daha çok 3:2 pulldown türetimi gibi durmakta.

Dostum,

Normalde ben bu-ray film izlerken 1080p/24 ibaresini TV'de görürdüm. Bunda gördüğümü hatırlamıyorum. Fakat şöyle bir deneme yapmıştım:

Joyistikteki tetiğe basarak yani kare kare görüntüyü ilerleterek bir sn.lik zaman diliminde kaç kere tetiğe bastığımı saydım. 24 çıktı.

Bu görüntü de ilk mesajda beirttiğim gibi toplam 6 kareden oluşuyor ve 1sn.den çok daha az bir oynatım süresi var.

Bu örneği çok belirgin olduğu için seçtim. Aynı görüntünün farklı sahnelerinde şiddeti daha az olmak kaydıyla yine de tespit edilebiliyor.

Ayrıca şunu belirtmeliyim yanlış anlamalara olabileceği ihtimaline binaen; Fotoğrafardaki fluluk çekimden kaynaklanmıyor. Bu yüzden bilgi ekranını da ekrana getirdimki yazılardaki netlikten bir çıkarsama yapılabilsin diye. Yani aynı fotoğrafardaki gibi 1 ve son kare net sayılrken ara kareler oldukça bulanık gözümle gördüğümde de...

Senin söylediğin 50 hz'e çıkarma durumu olabilir mi bilmiyorum bu şartlarda. Bir ara bakayım tekrardan belki hz.i ile ilgili bir bilgiye ulaşabilirim.

• quote:

quote:

Dostum,

Normalde ben bu-ray film izlerken 1080p/24 ibaresini TV'de görürdüm. Bunda gördüğümü hatırlamıyorum. Fakat şöyle bir deneme yapmıştım:

Joyistikteki tetiğe basarak yani kare kare görüntüyü ilerleterek bir sn.lik zaman diliminde kaç kere tetiğe bastığımı saydım. 24 çıktı.

Bu görüntü de ilk mesajda beirttiğim gibi toplam 6 kareden oluşuyor ve 1sn.den çok daha az bir oynatım süresi var.

Dizi demişsiniz o yüzden kuşku yaratıyor. Kaynak orijinal BD değilse yani HD yayından kayıt ise sonuçta araya bir oynatıcı girmiş demektir. Ya 50Hz e yada 60Hz e göre yayınlanan görüntüden daha sonra 23.976 fps kayıt yapılmıştır.

Siz 24 rakamını görürsünüz ama kayıt(kaynak) deforme edilmiş görüntüden olduğu için kameranın kaydı kötüymüş demek yalnış olur. Olmaması gerekir. Verdiğiniz resimler orijinal kameranın görüntüsü değilde örnek resimde verilmiş 2:2 veya 3:2 sistemle türetilmiş görüntünün fotoları olması yüksek ihtimal.

Siz gerçekten 24fps oynatıp tv yede 24 hz atıyor olabilirsiniz ancak ps3 teki demonuz yukarıda açıkladığım gibi elde edilmiş olabilir.

• quote:

Dizi demişsiniz o yüzden kuşku yaratıyor. Kaynak orijinal BD değilse yani HD yayından kayıt ise sonuçta araya bir oynatıcı girmiş demektir. Ya 50Hz e yada 60Hz e göre yayınlanan görüntüden daha sonra 23.976 fps kayıt yapılmıştır.

Siz 24 rakamını görürsünüz ama kayıt(kaynak) deforme edilmiş görüntüden olduğu için kameranın kaydı kötüymüş demek yalnış olur. Olmaması gerekir. Verdiğiniz resimler orijinal kameranın görüntüsü değilde örnek resimde verilmiş 2:2 veya 3:2 sistemle türetilmiş görüntünün fotoları olması yüksek ihtimal.

Siz gerçekten 24fps oynatıp tv yede 24 hz atıyor olabilirsiniz ancak ps3 teki demonuz yukarıda açıkladığım gibi elde edilmiş olabilir.

Olabilir tabi...Gayet mantıklı. İlgin ve verdiğin bilgiler için de teşekkür ederim.

Bunun yanında katılırmısın bilmem ama konuyu açış amacımla örtüşüyor böyle olsada. Çünkü algılanan sorun TV'den ziyade görüntü kaynağındaki hatalar veya eksiklikler sebebiyle oluyor. Sen de bunlara değinmişsin.

Şimdi birde Orijinal 1080p/24 olarak görüntü elde edilen bu-ray bir filmden gözüme batan bir sahne buldum. Bu sefer tek tek frame görüntülemeye üşendim açıkçası. Süre olarakta fazla olduğu için en azından 15-20 kare çekmem gerekiyordu. Şimdilik iki kare çektim.

İlk karede afişlerin olduğu duvarda bir süre görüntü akışı sırasında aşırı flu kalıyor. Bu fluluk son karede düzeliyor ancak. Bunda elbet kameranın aktriste odaklanmasının sebebi var. Ama izlerken bu fluluğun şiddetindeki oynamalar göze batıyor. Ve daha çok Lcd'lerdeki hareket sorunu olarak algılanmasına sebep oluyor.

Bir ara kare daha ekledim durum daha iyi anlaşılsın diye. Bu karede kadın duvarın arkasında kalıyor. O anki kare tamamen flu, arka plan da öyle. Arka plandaki dükkanın tabelasındaki çatallanmada gözden kaçmıyor.

İşte böye net keskin bir görüntüden flu görüntülere geçiş tekrar keskin görüntülere geçiş göz tırmalıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiGHWAYMOUSE -- 13 Nisan 2009; 23:35:55 >

• quote:

Olabilir tabi...Gayet mantıklı. İlgin ve verdiğin bilgiler için de teşekkür ederim.

Bunun yanında katılırmısın bilmem ama konuyu açış amacımla örtüşüyor böyle olsada. Çünkü algılanan sorun TV'den ziyade görüntü kaynağındaki hatalar veya eksiklikler sebebiyle oluyor. Sen de bunlara değinmişsin.

Şimdi birde Orijinal 1080p/24 olarak görüntü elde edilen bu-ray bir filmden gözüme batan bir sahne buldum. Bu sefer tek tek frame görüntülemeye üşendim açıkçası. Süre olarakta fazla olduğu için en azından 15-20 kare çekmem gerekiyordu. Şimdilik iki kare çektim.

İlk karede afişlerin olduğu duvarda bir süre görüntü akışı sırasında aşırı flu kalıyor. Bu fluluk son karede düzeliyor ancak. Bunda elbet kameranın aktriste odaklanmasının sebebi var. Ama izlerken bu fluluğun şiddetindeki oynamalar göze batıyor. Ve daha çok Lcd'lerdeki hareket sorunu olarak algılanmasına sebep oluyor.

Bir ara kare daha ekledim durum daha iyi anlaşılsın diye. Bu karede kadın duvarın arkasında kalıyor. O anki kare tamamen flu, arka plan da öyle. Arka plandaki dükkanın tabelasındaki çatallanmada gözden kaçmıyor.

İşte böye net keskin bir görüntüden flu görüntülere geçiş tekrar keskin görüntülere geçiş göz tırmalıyor.

Bilgisinden ve emeğinden faydalandığımız herkese bende teşekkür ediyorum.

Zaten katılmaktan ziyade savunduğum noktada bu benim. Yani oynatıcıdan çıkarak uydudan,yada kablodan elde edilmiş görüntüye görüntü iyileştirme için 100,120 hz teknolojileri uygulamak veya bunlardan dolayı aşırı beklentilere girmek bence gereksiz.

Büyük faydasının 24 fps BD görüntülerde olacağına inanıyorum. Çünkü 5:5 pulldown yapıldığında görüntü işlemcisi yazılımı düzgünse hareket eden nesnenin 2 frame arasında 5 ara görüntüsü oluşacağından resimde doğru olursa sinemadan daha iyi olacağını savunanlardanım.

• quote:

100,120 hz teknolojileri uygulamak veya bunlardan dolayı aşırı beklentilere girmek bence gereksiz.

Büyük faydasının 24 fps BD görüntülerde olacağına inanıyorum. Çünkü 5:5 pulldown yapıldığında görüntü işlemcisi yazılımı düzgünse hareket eden nesnenin 2 frame arasında 5 ara görüntüsü oluşacağından resimde doğru olursa sinemadan daha iyi olacağını savunanlardanım.

haklısın bunu bende yaptıgım testlerde cok iyi anlamıştım evde..BD lerde farkı anlamak SD yayına gore cok daha kolay olmakta...
  • Yukarıdaki kare flulaşmaları gayet normal.

Bildiğiniz üzere sinema filmleri saniyede 24 kare hızında çekilir. Eğer görüntüdeki hareket 1/24sn aralığında net yakalanamayacak derecede hızlıysa o karedeki flulaşma belirgin olur.

Tıpkı fotoğraf makinasındaki gibi. Spor kareleri yüksek enstantanelerde çekilir. 1/1000, 1/2000 gibi. 1/60 ile çekerseniz flulaşma meydana gelir o karede. Oysa sinema çekimlerinde zaten 1/24'e mahkumsunuz. Akan görüntüde flulaşma tolere edilebilecek düzeyde (ya da gözü çok rahatsız etmeyecek seviyede) görünürken, yukarıdaki örneklerdeki gibi dondurduğunuzda o tek karedeki flulaşma daha belirgin olur.

Bunu ortadan kaldırmak için slow motion kameraları çok daha yüksek fps'lerde çekim yaparlar. Sonucunda da normal kameralarda ortaya çıkan bu sorun ortadan kaldırılır ve net bir yavaş çekim görüntüsü elde edilir.

Özet olarak, yukarıdaki örnekler açıklamaya çalıştığım kaynak teknolojisindeki sınırlama ile alakalı. CCFL LCD'lerde bunun üzerine bir de uzun tepki süresi sorunu biner. Yani hareketli görüntüdeki deformasyonun ne kadar kaynak temelli ne kadarı LCD temelli anlamak zordur. Ama kesin olan şu ki, asıl olan kaynak olmakla birlikte LCD'nin de etkisi var. Motion resolution (hareket çözünürlüğü) denen ölçümlemeler bu yüzden önemli. Plazmalar ve LED LCD'ler bu konuda başarılı. Ancak tv bu konuda ne kadar başarılı olursa olsun 24 fps çekim teknolojisi nedeniyle hareketli sahnelerde sıkıntı her zaman olacaktır. Bu durum projeksiyon cihazlarında ve sinema salonlarında dahi karşımıza çıkar.

Sevgiler, saygılar.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.