Şimdi Ara

Lastik basıncı hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.718
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Lastik basınçları konusunda kılavuzdaki veriler ile ilgili kafama takılan bir konu var.

Araç fiorino 1.3 Mjet 75 bg.

Orijinal lastikler 185/65/R15

Yüksüz iken önler 2.3 (33.3 psi) arkalar 2.2 (32 psi)

Ortalama yük (tam tanım yapılmamış) önler 2.3 arkalar 2.1 bar

Tam yük önler 2.3 arkalar 2.5 bar

Ortalama yükte arkaların düşük basınçta olması ile ilgili bir açıklama yok. Daha önceden böyle bir basınç tablosu ile karşılaşmamıştım.

Normalde yüksüz kullandığım için 2.3-2.2, kış lastiklerinde de 2.5-2.4 kullanıyorum.

Anlayamadığım arkalar ortalama yükte neden düşük basınçta? Ayrıca maksimum hızda tam yük değerleri de dengesiz değil mi?

Genelde binek araçlarda 4 lastik eşittir ya da önler bir kademe yüksek tutulur ağırlık merkezine göre, tam yükte de ikisi de eşittir yine. Burdaki ortalama yük mantığını çözemedim.

Lastik basıncı hakkında

Edit: XL lastikler için yük endeksi yüksek, basınç değerleri ile ilgili bir farklılık oluyor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi luridline -- 5 Kasım 2020; 9:15:34 >

• Lastiğin üzerinde ne değer yazıyorsa onu vuracaksin hava basincinin yükle fazla alakası yok.

Yol tutuşu yakıt tasarrufu vb. Şeyler için değeri neyse onu vur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Büyük ihtimalle yüksüz arkayada 2,1 yazıcaktı ancak baskı hatası olmuş.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yüksüzken 33-31, yüklüyken 33-35 bas gitsin. Uzun yol kullanımında da her lastiğe 1 psi fazla basmak tavsiye edilir.

Yükle fazla alakası yok diyen arkadaşa da aldırma.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Arkadaşlar selamlar,

2014 model Nissan Qashqai 1.5 DCi black edition stsvım var. Bir konuda tavsiyenize ihtiyacım olacak.

Hali hazırda aracımda 235 50 19 lastikler mevcut. Fakat bu lastikler için kaç psi hava basmam gerektiğine dair tam bir fikrim yok. Hali hazırda önleri 33, arkaları 30 yaptım ama yol tutuşu çok başarılı değil. Bu konuda fikirlerinizi belirtir misiniz?

• thief1905 T kullanıcısına yanıt
    Depo kapağını açtığınızda hangi ebata hangi havayı basacağınız yazmıyor mu? Kafadan her arabaya 33 bas geç diyenleri dinlemeyin, ya sizin aracınızı aynı ebat lastikle kullanan birini bulun ya da kitapçığınızdan servisinizden vs öğrenmeye çalışın. Az hava basarsanız lastiğin ömründen yersiniz, çok basarsanız da lastik güvenli şekilde yolu tutamaz, dönüşlerde, frenlemede güvensiz hissettirir. Hatta gereksiz yere patinaja bile düşersiniz lastik yola iyi yapışmayacağı için.

Depo kapağında yazar dendiği gibi.

• Yanıtlarınız için teşekkürler. Lastikler araçta en hassas olduğum kısımdır Bu sebeple her zaman kauçuk deseninden üreticisine, testlere az çok araştırırım. Sormak istediğim basıncı ne yapmam gerektiği değildi. Kılavuzdaki mantıksızlığı öğrenmek istemiştim. Lastik basıncının belirlenmesinde ağırlık ve sıcaklıkla doğrudan etkisi vardır.

Sorduğum kısımlara da cevap alamamışım. Araştıralım, burada kaynak belirterek paylaşırım.

• luridline kullanıcısına yanıt
    Benim aracımın depo kapağı içerisinde yüklü ve yüksüz durumda hangi basınçla kullanılması gerektiği yazıyor. Sıcaklık konusunda söyleyebileceğim tek şey lastikler soğukken yani araç çok az yol yapmamışken en yakın benzinlikte şişirilmesi gerekiyor. Aklınızda farklı bir şey varsa ve bulduğunuz cevapları bizimle de paylaşın dediğiniz gibi.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Teşekkürler,

Aracı bir yolcu ile kullandığım için yüksüz basınçlarda kullanıyorum. Max hıza çıkmıyorum. Basıncımı mutlaka lastikler soğukken ayarlıyorum. Lastikler sıcak ise tolerans koyuyorum. Kışlıkları tam yükte ayarlıyorum. Konfor sebebi ile bazen arka lastikleri 1 psi düşük ayarlarım. Kışlıklarda ise 2.5-3 psi kadar fazla basıyorum.

@Keyless

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi luridline -- 28 Ocak 2022; 22:59:13 >
  • bu lastik basıncı konusu çok yanlış anlaşılıyor. o değerler araç yüklenecekse bu basınç olmalı demek değil, yüklüyken lastiği şişiriyorsanız bu basınca şişirin demek.

• joker669 kullanıcısına yanıt

nasıl yükle alakası yok ? benim sw araçta yüklü ve yüksüz basınç değerleri veriliyor . yüksüz 2 barsa yüklü 2.5 bar vuracaksın diyor, o ne ayak ?

• superposition S kullanıcısına yanıt

Bundan emin mısınız?

Eğer öyleyse ben de yeni öğrenmiş oldum.

• Alisilin07 kullanıcısına yanıt

evet eminim. lastik şişirirken hangi koşulda ise o basınçla şişirmeniz lazım. böylece her koşulda aynı miktar havayı lastiğe basmış oluyorsunuz.

Eğer bu bilgi doğru ise, resmen aydınlandım. Mantıklı aslında sonuçta yüklü veya yüksüz iken hava basılan lastiklerin ölçümü, saatten yapılıyor. Onu da oluşturan lastiğin iç basıncı ile makine arasındaki basınç farkı. Yine de teyit etmek lazım Lastik basıncı hakkında 

hocam siz bu bilgiyi nereden öğrendiniz, kitapçıkta vs. mi belirtilmiş

selamlar linkte uygun lastik ebatınla beraber uygun olan lastik hava basınçlarınıda görebilirsin.

Lastik basıncı hakkındalastikjantavm.com
    Nissan QASHQAİ Lastik Hava Basıncı Kaç Olmalı? | Lastik Jant AVM
    https://www.lastikjantavm.com/nissan-qashqai-lastik-hava-basinci-kac-olmali
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.