Şimdi Ara

LAMBDA (OKSİJEN SENSÖRÜ) DEĞİŞİMİ HAKKINDA

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
17.323
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, aracımın Lambda sensörü p0135 hata kaydı oluşturuyor. Arıza ısıtıcı devre arızası olarak görünüyor. İşin garibi sensör oksijen ölçümü yapıyor ve OBD cihazında 0,2 - 0,8v arası değer vererek çalışıyor görünüyor. Bu ısıtıcı devre öğrendiğime göre sensörün ideal ısıya bir an önce ulaşabilmesi için yardımcı bir fonksiyon üstleniyormuş. Sadece bu kısmı arızalı sanırım. Sensör değer okuyor yoksa...
    Aracım lpg li, sizce yine de bu sensörü değiştirmeli miyim? Kimisi lpg li araçlarda sensörün pek de bir işe yaramadığı görüşünde.

Diğer sorum ise Boschun tüm araçlara uyumlu üniversal oksijen sensörü var, fiyatı daha uygun. Bağlantısı doğru yapıldıktan sonra bu da iş görür mü?

• aracın lpg li ve oksijen sensörü arızası veriyorsa anormal bir durum yok demektir, lpg li her araç oksijen sensörü arızası verir, bazısı arıza lambası yakar bazısı yakmaz, boşu boşuna paranı sokağa atma
  • 7-8 ay önce falan oksijen sensörü arızalı olan aracıma orijinal oksijen sensörü taktırdım 1 ay kadar önce de LPG taktırdım ve 2 hafta önce arıza lambası yansı hata kodu oksijen sensöründe arıza olduğunu gösteriyordu ama usta LPG den dolayı olduğunu söyledi yani LPG li araçta oluyor bu lanet oksijen sensörü hatası.
  • ama lpg çevre dostu öyle demeyin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KaSaTuRa.

aracın lpg li ve oksijen sensörü arızası veriyorsa anormal bir durum yok demektir, lpg li her araç oksijen sensörü arızası verir, bazısı arıza lambası yakar bazısı yakmaz, boşu boşuna paranı sokağa atma

Araç lpgli de olsa arıza lambası yanmamalı. Lambda sensörü ya da karışım arızası veriyorsa karışım ayarı yeniden yapılmalı. Özellikle fakir karışım motorda yüksek ısı oluşturur ve motora çok zararlıdır. Işığın yanması normal değildir.

Konuyu açan arkadaş da önce lpg karışım ayarını kontrol ettirsin. En basit yolu aracı bir süre hiç lpgye geçmeden benzinde kullanmak. Benzindeyken ışık sönüyorsa sensör sağlamdır, karışım ayarı hatalıdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: egemena

quote:

aracın lpg li ve oksijen sensörü arızası veriyorsa anormal bir durum yok demektir, lpg li her araç oksijen sensörü arızası verir, bazısı arıza lambası yakar bazısı yakmaz, boşu boşuna paranı sokağa atma

Araç lpgli de olsa arıza lambası yanmamalı. Lambda sensörü ya da karışım arızası veriyorsa karışım ayarı yeniden yapılmalı. Özellikle fakir karışım motorda yüksek ısı oluşturur ve motora çok zararlıdır. Işığın yanması normal değildir.

Konuyu açan arkadaş da önce lpg karışım ayarını kontrol ettirsin. En basit yolu aracı bir süre hiç lpgye geçmeden benzinde kullanmak. Benzindeyken ışık sönüyorsa sensör sağlamdır, karışım ayarı hatalıdır.

Fakir ya da zengin karışım hatası vermiyor sadece lambda sensörü için ısıtıcı arızası veriyor, hatayı silip benzinde de kullandım 5-10 km içinde hata verdi yine.
    Avometre ile sensör pinlerini ölçtüm ısıtıcı uçları açık devre görünüyor sinyal çıkışından ise 1 voltun altında değişken değer gösteriyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• mustyyyyy kullanıcısına yanıt
    Avometre ölçümü için yorum yapamayacağım. Ancak karışım hatası nedeniyle ltft değerleri bozulduysa değerler 5-10 km benzinde kullanımla düzelmez. OBD cihazın varsa ltft değerine bak %5 gibi bir sapma varsa sorun yok yani lpg karışım ayarı doğrudur. Ancak %30 civarı bir sapma varsa sorun büyük ihtimal lpg kaynaklıdır. Önce ltft değerine bak bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: egemena

quote:

o ayar mutlaka bozuluyor ve araç mutlaka arızaya düşüyor, sadece arıza lambası yakmayabiliyor, o kadar lpg li araç kullandım daha bir tanesinde arkaplanda arızaların olmadığına rastlamadım, zaten mantıken de mümkün değil

• Burada bir karmaşa oluyor beyler,lpg den kaynaklanan arıza lambası meselesi sanırım fakir veya zengin karışım algılama sebebiyle ve bunların arıza kodu farklı benim araçta arıza kodu karışım hatası üzerine değil. Sorum şu aslında. Aracım lpgli olduğundan bu sensörün değişimi bir işe yaramayacakmı? Sensör şu n değer okuyor bundan da eminim çünkü obd ile görüyorum değiştirmesem de iş görüyor gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustyyyyy -- 7 Aralık 2016; 0:23:55 >
  • hazır konuyu görmüşken bi yararı varmı bilmiyorum ama bu zamana kadar lambda sensörümde hiçbir problem yoktu. egzozda bi yırtık vardı ve spiraller yırtılmıştı egzozcuya götürdüm sensörleri artık nasıl çıkarıysa ön sensör artık çalışmıyor. Sensörü sordum orjinali 650 tl yan sanayisi 470 tl yaptırmamaya karar verdim. Acaba temizleme veya tamir etme tarzı birşey yokmu bu sensörde.
  • KaSaTuRa. kullanıcısına yanıt
    O halde sen o şekilde kullanmaya devam et.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustyyyyy

Burada bir karmaşa oluyor beyler,lpg den kaynaklanan arıza lambası meselesi sanırım fakir veya zengin karışım algılama sebebiyle ve bunların arıza kodu farklı benim araçta arıza kodu karışım hatası üzerine değil. Sorum şu aslında. Aracım lpgli olduğundan bu sensörün değişimi bir işe yaramayacakmı? Sensör şu n değer okuyor bundan da eminim çünkü obd ile görüyorum değiştirmesem de iş görüyor gibi.

Arkadaşım obd cihazın var ya da bir yerde ölçüm yaptırıyorsun o kesin. LTFT değerini ölçtürsen sorunun lpg kaynaklı olup olmadığını anlaman mümkün. %5 den fazla sapma yoksa sorun lpg karışım ayarıyla ilgili değildir.

Paran çoksa deneme yanılma yoluyla parça değiştirebilirsin.

OBD cihazın varsa bu testi yapman bedava, daha ne diyeyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi egemena -- 7 Aralık 2016; 16:22:51 >

• egemena E kullanıcısına yanıt
    Obd cihazım var ama program üzerinde LTFT verisini göremedim STFT var ama o da anlık değişiyor. Kullandığım program Torque. Acaba parametre ismi farklı mı geçiyor bu programda? Dediğin çok mantıklı teşekkür ederim ama ilk yazdığın zaman da bakmıştım bulamadım. Araştırmaya devam edeceğim, sağol.

•  LAMBDA (OKSİJEN SENSÖRÜ) DEĞİŞİMİ HAKKINDA

Obd cihazı oksijen sensörü arızası gösteriyor siliyorum tekrar hata lambası yanıyor. Obd cihazı yukarıdaki gibi hep aynı yerde kalıyor. Ama 2. Sensör zaman hareket ediyor. Temizleme yaptım ama durum yine aynı. Bu sensör arızalı mı?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.