Şimdi Ara

FORD LASTİK BASINÇ SENSÖRÜ YARDIMI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
4.770
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Ford kuga aracım için kışlık lastik jant seti almayı planlıyorum. Yaz lastiklerinde tpms olduğu için kış lastikleri için de 4 adet sensör almam gerekiyor. Servisle görüştüğümde yeni alacağım sensörlerin araca tanıtılması gerektiğini söyledi. Ancak internetten araştırdığım kadarı ile ve diğer yedek parçacılara sorduğumda böyle bir tanıtıma gerek olmadığı, aracın yeni sensörleri direk tanıyacağını söylediler. Benim de kafam karıştı.

Kuga konusuna yazdım ancak oradan cevap gelmedi. yarın bu işleri halletmeyi düşündüğüm için burada konu açtım. bilen, kullanan arkadaşlar yorum yapabilirse çok sevinirim.

Şimdiden teşekkür ederim.

• Up
  • Tanıtma gerek. Gerek olmasa trafikte yakındaki başka araçların sensörleri okunup hataya sebep olurdu.

Sırf tmps işi yapan lastikçiler var. Şubeleri vardı çoğu şehirde. İnternetten araştırmak lazım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sönmeyen Arıza Lambası. kullanıcısına yanıt
    Öncelikle cevap için teşekkür ederim.

Benim mantığıma göre de tanıtmak gerekli ama internette okuduğum kadarı ve başka forumlarda focus kullanıcılarının söylediğine göre sensörlerde otomatik öğrenme sistemi varmış. araca ilk defa takıldıktan sonra belirli bir süre yol gidince araç otomatik olarak tanıyormuş sensörleri. ancak servis tam tersini söylemekte. ben de neye inanacağımı şaşırdım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: haacar

Öncelikle cevap için teşekkür ederim.

Benim mantığıma göre de tanıtmak gerekli ama internette okuduğum kadarı ve başka forumlarda focus kullanıcılarının söylediğine göre sensörlerde otomatik öğrenme sistemi varmış. araca ilk defa takıldıktan sonra belirli bir süre yol gidince araç otomatik olarak tanıyormuş sensörleri. ancak servis tam tersini söylemekte. ben de neye inanacağımı şaşırdım.
    Rica ederim hocam. Aracın üzerindeki orijinal sensörler eşleşik olduğundan dolayı otomatik tanır fakat sonradan alacağınız sensörleri tanıtmak icap eder. Hatta bunun için makineler var obd ile iletişim kuran.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Konu havada kalmasın belki işine yarayanlar olabilir.

Hafta sonu kışlık jant lastik takımına 4 adet sensör aldım ve lastikçide taktırdım. sensörlerde otomatik öğrenme olduğu için, lastikleri değiştirdikten sonra aracı ilk çalıştırdığımda sensör hatası verdi. daha sonra yol bilgisayarından kalibrasyon yaptım. şu anda sorunsuz çalışıyor.

''Otomatik yeniden öğrenme, sizin hiçbir işlem yapmanıza gerek kalmadan yeni sensörlerinizin araç tarafından algılanmasıdır. Aracınız eski sensör ID numaralarını algılayamadığı zaman aynı protokol numaralı yeni sensör arayışı içine girer ve ilk algıladığı sensörleri benimser ve öğrenir.''
  • Focus, 3,5 kullanıcısıyım, dediğiniz gibi kış lastiklerine özel jant aldım, ve lastikleri değiştirince uyarı veriyor haliyle.
    Benim için önemsiz, 4 tane sensöre neredeyse dört lastik parası vermedim. ( Neredeyse )
    Ek olarak o sensörler bir işe yaramıyor . Neden mi ? Çünki hassas değiller.
    Örneğin 33-34 hava basıyorsunuz , kendim için, o sensörler 30'a düştüğünde uayrmıyor mesela, uyarması için lastiğin havasının baya azalması lazım. O yüzden hiç gerek yok. Saygılar.
  • Plan-M kullanıcısına yanıt
    Aslında ben de başta sensör almayı düşünmüyordum ama fiyatlarını parçacılara sorduğumda 4 tanesi için 480 lira fiyat aldım. bu fiyat benim tek lastik fiyatından bile baya ucuz. bu nedenle aldım taktırdım jantların içine.

Dediğinize katılıyorum. sensörleri denemek için normalde 35 psi olan lastiklerimden birini 32 ye indirdim. sonra aracı çalıştırdım uyarı vermedi. sonra benzin almam gerekiyordu. aldıktan sonra tekrar eski haline getirmeyi unuttum. yaklaşık 8 km kadar yol gittikten sonra uyarı verdi. aslında 1 psi bile düşse anında uyarı vermesi gerekir. fordlarda sensörlü sistem indirect sistemlerin hassaslığında çalışıyormuş bunu öğrenmiş oldum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.