Şimdi Ara

Laguna alınırmı? Sorunları- Deneyimlerim

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
4.561
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 200.000 km'de 2004 model 1.6 Laguna 2 Faz 1 Privelagé sahibiydim. Lagunayla kısa bir maceram oldu. Yorucuydu stresliydi ama bana çok şey kattı. Aracı almayı düşünenlere deneyimlerimden bahsetmek istedim..

Donanım:ESP, Dijital Klima, 6lı CD degiştirici, ön-arka kolçak, sogutmalı torpido, far sensörü, yagmur sensörü
    Güvenlik: Laguna 2 Euroncap çarpışma testlerinden 34 tam puan üzerinden 33 puan alarak 5 yıldız alabilen ilk araçtır.
    Sürücü ve yolcu airbag, yan hava yastıklarıyla gayet güvenli bir araç.
    Yol tutuş ve stabilitesi güzeldi. Amortisörler sert. Ön takıma çok yük biniyor.
    Motor: K4M 1.6 motor fabrika verilerine bakıldıgında yakıt 100 kmde 9.9 son hız 195kmh. Yakıtı 60-65 kuruş şehiriçi (6.5TL/lt) motor kasayı taşımıyor evet hantal kalıyor ve 6.vitesi istiyor.
    Parça fiyatları: Amortisör:300-350 Salıncak:100 Rot mili:25 Rot kolu:25 Aks:250 Ön Fren balata:65 bunlar sık degişen parçalar. Diger parça fiyatlarına internetten bakabilirsin öyle belirgin bi fark yok. Parçası bulunmuyo bunların muhabbetini istanbulda bi adam yapmaz agrıda hakkaride olabilir.

Laguna Renaultun zamanında amiral gemisiydi. Sadece Fransada üretildi. Ama amiral gemisi basit nedenlerle su almış bence.
    Elektronik gerçekten çok sorunlu. Mesela arabada çok ciddi bir sorun var ara tara bulamıyorsun sonra bi bakmışsın
    senin canını sıkan minicik bir lehimin yenilenmesi gerektigiymiş. Kullananlardan çok ciddi para ziyan edenler olmuş çözümü basit sorunlardan dolayı üzüldüm gerçekten. Sanayide her eline anahtar alan "Ben USTAyım" diyor. Ustalık artık sadece parça degiştirmek olmuş arızalı parçayı tamir etmek yok artık. Belki bilse tamir etmeyi yapar ama yok.
    Yaşadıgım arızaları ve çözümlerini paylaşıcam. Belki birilerinin işine yarar faydalanır.

-"Akü şarj fonksiyonunda sorun var!" gittim sanayiye usta baktı. Aküde veya şarj etmesinde sorun yok.
    "Bunların elektronik malum ugraşma bi sorun yok böyle bin" dedi. Bi araştıralım dedim gösterge panelinden
    yapabilirmiş bunu. Elektronikçiye gittim anlattım "Gösterge degişecek" dedi "Ustamısın sen" dedim "Evet" dedi
    "Usta tamir edene denir parça degiştirene degil" dedim kaldı cevap veremedi.
    (Gösterge orjinal 1200TL çıkma 450TL tamir edenler varmış? 350TL.)
    Kartal meydanda Özlider Elektronik kart tamiri var söktüm göstergeyi gittim. Usta kontrol kamerasıyla lehimlere
    baktı yenilenmesi gerekenleri yeniledi. "Borcum ne kadar" dedim buna para alınmaz dedi bide şeker ikram etti sagolsun.Laguna alınırmı? Sorunları- Deneyimlerim

-Arabaya bindim kartı yerleştirdim baktım hiçbir hareket yok. Tekrar tekrar denedim yok. Dedim kart okuyucu bozuldu
    heralde. Orjinal 2000TL çıkma 700TL + yeni kart ve araca tanıtma 250-300TL. Başladım araştırmaya yabancılar sagolsun
    sorunu yaşamış çözümü paylaşmış. Kartı yerleştirdigimizde bi tırnak aşagıdaki dügmeye basıyor. Bu dügme aracın
    elektronik sistemini açıyor. Tırnak kırılınca elektrik akımı başlamıyor. Söktüm kart okuyucuyu zaten tırnak düştü hemen.
    Mahalledeki nalbura gittim plastik kaynak işini kim yapar diye sordum.Oto kaplamacı var o sever böyle işleri ona
    git dedi. Gittim tarif ettim bi çay söyledi 5dk sonra kaynak tamam. "Borcum ne kadar?" dedim "Yok ne borcu" dedi sagolsun.Laguna alınırmı? Sorunları- Deneyimlerim

-Airbag Işıgı yandı. Emniyet kemerinin kablo baglantılarından kaynaklanırmış. Soketine WD40 ile çözüldü.

-Benden önce "Kolon kilidi arızası" yaşanmış kolon kiliti kırılmış. Kolon kilidi anahtarı çıkardıgımızda direksiyonu kitleyen sistem. Kilitlenip araç oldugu yerde kalabiliyor. Hatta Allah korusun seyir esnasındada kilitlenebiliyormuş. Geçen yolda giderken üzerime gelen peugeot 207 sahibine sövmek için camı açtım "Abi kusra bakma direksiyon kitlendi" dedi. 650TL parça fiyatı. Önceki sahibi yaptırmamış tekrarlar diye kırdırmış artık direksiyon kilidi yok.

-Arka otomatik cam dügmeleri bozuktu. Kroniktir. Cam motoruda arızalanan çok var.

-Klima solda buz gibi soguk, sagda direk motorun alevi. Bu şekilde sattım çözümünü bilmiyorum.

Benim yaşamadıgım (çok şükür) diger bildigim arızaları

- ABS ESP beyin arızaları kronik.

- "Enjeksiyon sisteminde sorun var!" Araba kendi kendine gaz veriyor. Bogaz kelebegi temizlenip PCde adaptasyonu yapılıp manifold contaları yenilenmiş, benzin deposuna enjektör temizleyici koyup yüksek devir kullanılmış sorun çözülmüş.

- Dijital klima ve teyp ekranının arızası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi selnow57 -- 10 Temmuz 2018; 14:48:9 >

• 2003 Model laguna 2 kullanmış ve çok sorun yaşamış birisi olarak 2006 model bir laguna alma arefesinde sizin mesajı okudum ve eski anılarım depreşti :-)

Sorunlar acaba kronik mi? Sorunlar km arttıkça yoğunlaşıyor mu? şimdi bu soruların cevabını arıyorum. 2006 makyajlı kasa ile 2003 Laguna 2 kasanın motor özellikleri olarak sanırım bir farklılık yok.

Sorunları merak edenler olacaktır. Kısaca motor rolanti sorunu, çiğ yakıt atma, motor düzensizliği, conta kesme, kasnak kırma vs bendeyken bunalar vardı. Ben verdikten sonra yatak sarmış üst kapak değişmiş.

Benim sorunlarla ilgili düşüncem; araç 230 bin civarı km yapmıştı. Motor sıfırlama için işlem yapılmış ve sanırım yapan usta düzgün yapmamış kapak sorunundan dolayı üst kapak contası kesti. onu yapan usta da düzgün yapmadığı için motor bir türlü düzen almadı.
  • bahsedilen bu sorunlar hangi seriden sonra düzeldi ya da düzeldi mi?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.